Nástup do práce v tehotenstve

viktoriasekerkova
29. júl 2024

Ahojte dámy mám otázku som těhotná aktuálne 15+0 robotu som si vybavovala dopredu na pohovore som bola ked som ani netušila o tehotenstve este som bola na škole teraz mam nastupiť do prace tým že som pevná nieje na mne vidieť zmeny . Keďže chcem materskú aspoň nejakú tak do prace nastupit chcem len rozmyslam že čo tam oznamiť až po skušobnej dobe kedže v skusobnej dobe ma mozu vyhodit nie na zaklade tehotenstva ale vedia si vymysliet iny dovod . Možem mať z toho problém že utajim tehotenstvo a potom im oznámim že som tehotná podstate to zahrám že je to aj pre mna novina ?

melanta
29. júl 2024

Nie si povinná oznámiť tehotenstvo, si povinná mesiac vopred oznámiť odchod na materskú. Inak žiadnu inú povinnosť s týmto súvisiacu nemáš.

pukina
29. júl 2024

narok na matersku aj tak nebudes mat

viktoriasekerkova
autor
29. júl 2024

@pukina prečo nie? Budem mať 270 dní hradenych pretože sa mi to odrata zo študia

gab1sol
29. júl 2024

@viktoriasekerkova si v 4. mesiaci, skúšobná doba býva 3 mesiace. To chceš v 7. mesiaci s prekvapením oznámiť, že hups, som tehotná? A ako vybavíš všetky poradne a kontroly počas tehotenstva? Dá sa ti to mimo pracovný čas? A aj keď si pevná, myslíš, že na tebe tehotenstvo nebude vidno?

belllinka
29. júl 2024

Pevná? 🙂

lienka.7
29. júl 2024

@viktoriasekerkova problém mat nebudeš, nemusis nič oznamovať. Aká je to robota?
Píšeš, že si v 15tt? Cize plus 3 mesiace skúšobnej to mas 27tt. Nech si akákoľvek postavou, v pomaly 7 mesiaci to na tebe už bude vidno 100%. Keď ti bude zle a budeš potrebovať k lekárovi, co povieš?

butterflyeffect
29. júl 2024

15+ cize 4 mesiac, plus 3 mesiace skusobna to budes v 7. No nie som ista ci to utajis, mozno teraz ano, ale potom uz to bude tazke… ja by som nedokazala byt takto nefer voci zamestnavatelovi. Ale co sa tyka povinnosti oznamit to nemas…

melanta
29. júl 2024

@pukina bude mať nárok, do 270 dní poistenia sa jej počíta aj obdobie štúdia. Novela platná od 1.1.2024.

viktoriasekerkova
autor
29. júl 2024

@butterflyeffect veď prave že som na vážkach uvidim ako to na mne casom bude vidno …

viktoriasekerkova
autor
29. júl 2024

@gab1sol no tie zaciatky ani nie a ked uz hej tak budem musiet ist s pravdou von

alex49
29. júl 2024

Aj keby si ako chcela, do siedmeho mesiaca to neutajis. Dupľom, keď budeš chodiť pravidelne k lekárovi. Na niektorých chudych nevidno, že sú tehotné skoro do pôrodu a na niektorých "pevných" to vidno hneď. Ťažko povedať dokedy to utajis.

jajanka31
29. júl 2024

Mala by si povedat zamestnavatelovi pravdu. Mozno ta aj tak zamestna a ak nie tak si zisti kolko dni ti chyba do 270 a najdi si pracu len na tolko dni aby si mala aspon nejaku matersku... bolo by fakt nekorektne im to oznamit.

jajanka31
29. júl 2024

Neoznamit

gab1sol
29. júl 2024

@viktoriasekerkova do konca skúšobnej doby (ako plánuješ) to neutajíš. A ja osobne som za férovosť. V tomto treba začať od seba.
Budeš musieť absolvovať minimálne tri poradne, veľky utz v 20tt, tuším v druhom trimestri sa robí aj test na cukrovku (neviem presne, aké vyšetrenia boli v druhom trimestri, tehotná som bola už dávno). Všetko budú gynekológické vyšetrenia, myslíš, že im to z priepustiek nedopne?

petamich
29. júl 2024

Pozri oznamit nemusis, musis mesiac pred odchodom na matersku oznamit, ci to utajis, je druha vec, mozno budes robit home-office, co mi vieme 🙂 ci to je korektne voci buducemu zamestnavatelovi je druha vec, to uz musis ty zvazit

salome123
29. júl 2024

Ides sa voci zamestnavatelovi zachovat velmi chrapunsky.

jaaty
29. júl 2024

@viktoriasekerkova mnohí zamestnávatelia požadujú pred nástupom do práce vstupnú lekársku prehliadku, v tom prípade tehotenstvo neutajíš. Okrem toho to považujem za maximálne nekorektné voči zamestnávateľovi a hneď od začiatku by si klamstvom narušila vzťah medzi vami.

lienka.7
29. júl 2024

@viktoriasekerkova predpokladam, ze ti ide iba o to, aby si sa k tej materskej nejako dopracovala, ze? Aby si nebola "bez peniazkov", vsak? Ďalšia, co do systému nezaplatila ani cent, ale ruku natrcat bude👎👎👎
Tak neoznam nič, nastup. Len potom ver tomu, ze aj vďaka takým ako ty sa zamestnávatelia chovajú k tehotným a ženám s detmi tak, ako sa chovajú. Nic ine si ani nezaslúžia. Lebo ty si už pomaly vo 4 mesiaci, nie, žeby si teraz zistila, že si tehotná... ideš sprosto klamat
Predpokladám, že po par dnoch sa hodíš aj na PNku, ze?
Nemám slov na také ako ty👎

tanyan
29. júl 2024

Možno by bolo dobré zohľadniť aj o akú pracovnú pozíciu sa jedná. Ak sa budeš 3 mesiace zaškoľovať a potom odídeš, tak je to naozaj sebecké. Ale ak môžeš počas tehotenstva plnohodnotne a samostatne plniť pracovné úlohy a potom vedia rýchlo nájsť plnohodnotnú náhradu, tak by som pokojne nastúpila a oznámila až pred odchodom na materskú.

nadush
29. júl 2024

Asi ako už bolo povedané, je to od teba veľmi neférové. Bola si už niekde v nejakom pracovnom pomere? Asi nie, keď toto plánuješ urobiť zamestnávateľovi. Ja som radšej dala výpoveď, ako som mala nastúpiť po rodičovskej, lebo som vedela, že sa snažíme o ďalšie dieťa a nechcela som nastúpiť a o pár mesiacov povedať, že sorry, odchádzam na pn (mám na to diagnózu, ak by si chcel niekto rypnúť, že pri dvoch čiarkách na teste hneď zostavam doma, lebo sa mi nechce pracovať) a nechať ho na holičkách, nech za mňa lepí rozvrh (robila som v školstve). Myslím, že aj ten zamestnávateľ to ocení a keby som náhodou po rodičovskej zase hľadala prácu, tak mám u neho šancu na znovuprijatie, lebo som sa voči nemu zachovala férovo.
Skús nad tým porozmýšlať. Predpokladám, že keď máš až teraz nastúpiť po ukončení školy, tak nastupuješ tiež do školstva?

mamutka
29. júl 2024

Myslím že je úplne zbytočne nastúpiť, lebo len to zaucanie by trvalo dajme tomu tri mesiace a potom dovi? Komplet premárnený čas pre zamestnávateľa. Treba byt úprimný. Možno ta zoberú aj tak.

lienka.7
29. júl 2024

@mamutka jej nejde o nastup do prace, jej ide o peniaze z materskej

nadush
29. júl 2024

@lienka.7 ale to je pekne vypočítavé, nedať do systému nič a natŕčať ruky 🤦🏼‍♀️🤯

mamutka
30. júl 2024

@lienka.7 nuž, keď sa do systému neda, tak sa z neho nemá čerpať. Je to pekne, byt mladá mamicka bla bla, ale to nech si mamicka a otecko poriešia, z čoho budú žiť.

misicka31
30. júl 2024

Dobre si premyslite, čo chcete urobiť 🤦úprimnosť nadovšetko...

petronela1985
30. júl 2024

@viktoriasekerkova úprimne, ani by som nenastúpila za daných okolností, tak či onak ťa vyšmaria počas skúšobnej doby. Tehotenstvo sa nedá utajiť, keď si aj pevnejšia, na bruchu to bude vidieť, plus poradne a iné kontroly u lekárov a pod. Pre zamestnávateľa je strata času ťa zaúčať. Len nechápem tú logiku, otehotnieť počas štúdia, potom jedno dieťa, reťazovo druhé, tretie... Budeš mať po 30ke a žiadne pracovné skúsenosti. To ťa už duplom nikto nezamestná.

petronela1985
30. júl 2024

@lienka.7 presne, je to smutné z toho hľadiska, že zamestnávatelia sú zvyknutí u mladých žien, že hneď materská, najlepšie reťazová všakže, potom časté OČR. A potom nechcú zamestnať ani len takú ženu, ktorá sa chce naozaj snažiť a pristupovať k práci zodpovedne. Ja, keby mám vlastnú firmu, tak by som vzala iba ženu 40+, proste ktorá má odrodené. Hoci dnes ani to nie je isté, že žena 40+ neporodí ďalšie 🤔

lienka.7
30. júl 2024

@mamutka
@petronela1985 to je akože ta "podpora rodenia deti" z dielne tuším Marcinkovej, ktorá presadila, ze narok na matersku budú mať aj študentky, pokial sa samozrejme rychlo zamestnaju. Táto nie je ani prvá a i posledná, neboj sa.
Len mi akosi uniká logika, naco niekto študuje, aby si potom hneď spravil najlepšie 2 deti? Vsak z tej školy potom nič nemá, zbytocne vyhodené peniaze. Ale však stat nech platí...Za mna bud študovať alebo si robiť deti.
@petronela1985 a presne píšeš uplnu pravdu, v 30tke bez praxe a skúsenosti, s dvomi malými detmi bude určite na trhu práce žiadaná ako hovädo 👌👌👌
A čo sa týka toho zamestnávania mladých žien s dieťaťom, všetko sa dá keď sa chce a hľadajú sa riešenia. Keď nie, len spôsoby, ako odzubat a vyciciavat systém. Toto fórum je toho pekným dôkazom koniec koncov.

petronela1985
30. júl 2024

@lienka.7 potom po rokoch sem napíše, že má problém sa zamestnať 🤷 minule tu písala vo fóre jedna personalistka, že mala na pohovore nejakú, 4 deti po sebe, reálne síce pracovný pomer trval, ale bola 12 rokov doma, tak holt, nevzali ju. Tak nejako. Mňa najviac čo štve, je tehotenský príspevok. Tak paradoxne, sama ho teraz dostávam, ale minule tu jedna vypisovala, že má minimálnu mzdu a skoro taký vysoký ako ja, lebo spodná hranica všakže, no skoro ma vykotilo a koľko ja platím na odvodoch 🤔

petronela1985
30. júl 2024

@lienka.7 ale to každý boží deň sú tu také fóra, najvyššia materská, najvyššia podpora...