Nárok na odstupné

29. júl 2024

Kedy mám nárok na odstupné ak podávam výpoveď ? Je vôbec taká možnosť? Už dva mesiace čakám na vyjadrenie, či sa v práci dohodneme, alebo podám výpoveď, vedúci čakal na nadriadeného a ten stále nemá čas. Chcela som sa dohodnúť, ale evidentne to asi nepôjde. Problém je v pracovnej dobe , nakoľko nám ju navýšili a ja už nie som ochotná tieto zmeny akceptovať, na začiatku /15 rokov dozadu to bolo 9 hodín, teraz je to už 11 hodín/ . Dovolenku nečerpáme len nám ju napíšu/ príplatky za soboty, nedele, sviatky nám tiež nepreplácajú/, čiže teraz to už časovo nevychádza a v podstate by nám ju mali preplácať. Riešiť situáciu nechcú, pol roka dozadu sme boli u vedúceho a navrhli možnosti riešenia, ale doteraz sa nič neudialo, čiže som sa rozhodla dať výpoveď a zaujíma ma či za týchto podmienok budem mať nárok na odstupné.

banderaska29
29. júl 2024

tu by som tejto spoločnosti posala aj SOI na kontrolu 🙂 dovolenky nečerpate ? víkendové príplatky nie su výmysel,,.. a k odstupnému ti neporadím, ale určite utekaj od takejto divočiny.

zojazoja
29. júl 2024

nie nemas narok. Základnou podmienkou je dôvod ukončenie pracovného pomeru výpoveďou zo strany zamestnávateľa alebo dohodou v prípadoch, ktoré špecifikuje Zákonník práce. Doba trvania pracovného pomeru ovplyvňuje výšku

zalka
29. júl 2024

@banderaska29 skôr IP, ti to majú v náplní práce.

misana84
29. júl 2024

Aj ty dáš výpoveď nárok na odstupne nemáš

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
daniela1911
29. júl 2024

Kontaktuj inšpektorát práce, keď už.
Druha vec, na výplatnej páske nemáš naozaj žiadne povinné príplatky? Nemyslim teraz v čiastke výplaty, že nemáš dohodnuté peniaze, ale nie je tam ani taká zložka o pripatku cez víkend?

autor
29. júl 2024

@taynee to bolo v pláne sa dohodnúť , ale evidentne sa im do toho nechce , myslela som že ak chcú navýšiť hodiny a ja nesúhlasím a dám výpoveď , že mi nárok vznikne, tak či tak mám v pláne ísť za právnikom

daniela1911
29. júl 2024

Keď menia pracovnú dobu, dajú ti dodatok/zmenu pracovnej zmluvy, ktorú ty nepodpíšeš, lebo sa proste zmenili podmienky prace a nesúhlasiš. Oni ti dajú výpoveď a máš nárok na odstupné. Keď budú vymýšľať, rovno im povedať, že ideš na inšpektorát prace.

liz_lemon
29. júl 2024

naozaj si myslis, ze zamestnavatel, ktory porusuje ZP sa s tebou nejako dohodne, ci nebodaj ti da este odstupne? bez odtial, to fakt robis 15 rokov bez dovolenky?

autor
29. júl 2024

@daniela1911 nie nemám , lebo na základe toho ako nám to oni vedú /robím 8,5 hod. denne/ oficiálne robím týždeň a týždeň mám voľno - na začiatku to vychádzalo , kedže som robila menej hodín denne/čiže do mesiaca som odrobila cca 140 hodin / v tom už teda boli aj príplatky a dovolenka , ale postupne začali pridávať hodiny a už to nevychádza

autor
29. júl 2024

@daniela1911 práveže nedajú dodatok , len zavolajú že od 1.1. treba začať od 6.00 namiesto o 8.00

daniela1911
29. júl 2024

A čo? Príď na 8:00 ako máš v PZ, čo ti pošle domov absenciu za to že si neprišla do roboty v čase kedy nemáš pracovnú dobu?

daniela1911
29. júl 2024

Už len to, že si roky predtým tolerovala takéto podmienky a takúto výplatnú pásku oficiálnu je problém. Ťažko teraz aj čo prešetrovať inšpektorátom prace. Max od teraz, ukázať sms ze ti kázali prísť skôr a na výplatnej páske to nemáš a nemáš ani pracovnú zmluvu tom prislúchajúcu.

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
29. júl 2024

ok ďakujem , čiže ani na základe toho že nesúhlaím so zmenou pracovného času a dám výpoveď nemám nárok na odstupné

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
29. júl 2024

@taynee to bolo na začiatku , keď som tam nastúpila - čiže tam mi to sedelo, že sú v tom aj príplatky a dovolenka/ked som si to všetko spriemerovala ročne/ ,
tento mesiac mi už vychádza 187 hodín a kedže nechcú preplácať sviatky,soboty, nedele a dovolenku nie som ochotná to akceptovať a chcem odísť

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
banderaska29
29. júl 2024

@zalka no tak, tych som myslela ! 🙂

autor
29. júl 2024

@taynee ďakujem tak som to mala aj v pláne

rozculena
29. júl 2024

😲😲😲
normálne mi padla sánka a čumím na to s otvorenými ústami....
to za 15 rokov tam nikdy neboli na kontrolu z IP? to 15 rokov sa tam nenašiel nikto s priemerným IQ,kto by si nenechal srať na hlavu????????

tiika
30. júl 2024

Takze ty máš iba pracovnú zmluvu a k nej už žiadne iné dodatky? Resp. čo máš v nej uvedené? Aký týždenný pracovný čas, aké rozvrhnutie prac.času - pravidelne či nepravidelne? Ako naozaj pracuješ a ako sa vedie tvoja dochádzka?

Spojiť sa s právnikom je určite dobrá voľba, (skús ficek.SK, majú neplatene i platené poradenstvo) vhodne je i podať podnet na inšpektorát.prace. A je ešte jedna možnosť - okamžite skončenie PP zo strany zamestnanca. V tom prípade by si mala nárok na nahradu mzdy vo výške 2-mes.platov.

tiika
30. júl 2024

Odpracovať môžeš len ustanovený prac.čas, všetko ostatne je nadcas. Zamestnávateľ ti ho môže nariadiť max.150 h/rok, (čiže prist o 6h namiesto 8h; 11 h namiesto 8h), no iba výnimočne, nie pravidelne a preplatiť mzdu za nadcas a príplatok. Rovnako ako iné príplatky za prácu v sobotu, nedeľu, vo sviatok.
Pokial toto porušuje, môžeš ho vyzvať doplatiť mzdu a pokial tak neurobi do stanoveného času, skončiť okamžite prac.pomer.

autor
30. júl 2024

@tiika dodatok mam, ale len navysenie mzdy , nie na upravu pracovnej doby.
Pracovnu dobu vedu klasicky 8,5 hod pondelok-piatok, ale pracujeme tyzden a tyzden volno /cize sobota ,nedela,sviatok pracujeme/ po korone zacali navysovat hodiny teraz to je uz 11 hod./den . Dovolenku vzdy vypise na ten tyzden co mam volno, cize ju vlastne nemam a ani mi ju nepreplatia. Ked to bolo na zaciatku /8-9 hod./den tak mi to vychadzalo ,ale teraz uz nie, preto chcem odist.

tiika
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
30. júl 2024

@tiika necerpame nahradne volno, tento mesiac odrobim 17 dni x 11 hod. 187 hodin,/1 sviatok, 2 soboty ,2 nedele/. Dovolenka narok 5 tyzd. Ved uz som zvazila,dali sme im navrh pol roka dozadu na upravenie prac.casu, alebo adekvatne ohodnotenie do dnesneho dna si nenasli cas sa k tomu vyjadrit,preto som oznamila tyzden dozadu veducemu ze koncim a bud sa dohodneme, alebo podam vypoved, mal to poriesit s nadriadenym/bol na dovolenke/ vyjadrenie som nedostala . Cize sa spojim s pravnikom nech viem co mozem ocakavat a co mozem navrhnut a davam vypoved.

tiika
30. júl 2024

11 už po odratani prestávky či s prestávkou?

autor
30. júl 2024

@tiika po odratani

tiika
31. júl 2024

Ty odrobis v priemere 38,5 h týždenne, pracuješ na nerovnomerne rozvrh.prac.čas.V rámci nejakého obdobia sa to vyrovná.
Ale aj keby chýbajúce hodiny nahrádzali dovolenkou, to je len 78 hodín z 200. Takze, ak zároveň vycerpate celú dovolenku počas roka, mal by vzniknúť nadcas (122h). Tým pádom vám neplatia ani nadcas spolu s príplatkom zaň a za sob,ned,sviat.
Neviem, akú máš prac.pozíciu s zmluvu, či to už máš a môžeš mat zahrnuté vo mzde. Predpokladam skôr, že nie.
Podať výpoveď ty sama môžeš, ale v tom prípade nemáš nárok na odstupne, ako bolo spomínané.