Môžu mi odhaliť prácu na čierno?

3. nov 2022

Ide o to, ze som teraz 2 mesiace na urade prace, pocas toho som bola asi 3x na natacani ako komparz. Par ludi o tom vie. Ak by ma nahlasili na urade, automaticky ma vyradia, alebo mi to musia aj dokazat, resp. prichytit ma ,,pri cine" ?

Aby som to lepsie vysvetlila.... dlho som pracovala v jednej firme, teraz beriem podporu, tak som si chcela toho pol roka oddychnut, hlavne psichycky, a ten komparz mi prisiel ako fajn spestrenie,lenze mam teraz obavu ci ma niekto nenatre, a ako to vlastne funguje. To len tak niekto pride a zradi ma, alebo ma musia aj nachytat na tom natacani, ako to vlasnte je ?
Ďakujem.

martul
3. nov 2022

A tam kde si robila komparz si nepodpisovala nič? Zmluvy, dohodu...

elenka.k
3. nov 2022

to tu píšeš, ako keby si sa sama udávala ...
ak ťa nepristihli pri tom, čo ti môžu? vysvetlíš, že si prišla bezplatne privyučiť nových .... ukázať im ....

martul
3. nov 2022

Tam je ,, problém " ešte aj ten že to treba na konci roku zdaniť.

viestta
3. nov 2022

Co tak mat na ten komparz zmluvu a riešiť to v rámci toho, čo ti zákon popri evidencii na UP umožňuje?

autor
3. nov 2022

@viestta zmluvu mam, lenze tu urad neakceptuje, akutamaticky vyradia, lebo umelecku zmluvu mat popri evidenci nemozem.

elenka.k
3. nov 2022

ak máš zmluvu, to nie je čierna práca ... či?

martul
3. nov 2022

Oni o nej už vedia? Či si sa len informovala?

autor
3. nov 2022

@elenka.k no nie je, lenze ked som to na urade nenahlasila, za to by ma mohli vyradit.

autor
3. nov 2022

@martul len sa informujem lebo par ludi o tom vie, ze som tam bola, tak keby nahodou na nahlasia, ci mu to musia aj dokazat ?

lucia147852
3. nov 2022

Ak máš zmluvu nie je to čierna práca a príjem ti zdania. Takže úrad práce to zistí. Muž takto dostal počas evidencie 50€ (bol na akcii kde šiel ako dobrovoľník a nevedel že to bude platené, takže nič nenahlasoval) a bol z toho problem

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
elenka.k
3. nov 2022

tak to je pravda, a čítam, že aj zmluvu si mala - veď aj tak na to prídu, lebo ak si mala zmluvu, museli za teba platiť aj odvody ... / socialka je spojená s úradom práce /ak sa na to príde, neže ťa vyhodia, ale asi budeš vracať aj peniaze

autor
3. nov 2022

Lenze zmluvu mam umelecku, cize tam si kazdy plati dane z toho sam, len na urade taku zmluvu neakceptuju.

elenka.k
3. nov 2022

tak to nechaj tak, ak ju neakceptujú, je ich problém ---- a nevytváraj si, ak sa na to príde - potom to budeš riešiť 👍

9lf9
3. nov 2022

otazka znie ako môžu niečo akceptovať keď si im to pri podaní žiadsoti neuviedla a nevedia, že niečo také máš?

autor
3. nov 2022

@9lf9 pretoze viem, ze popri ecidenci je zakazane mat zmluvu umelecku, aj prikaznu. Vtedy vyradia.

9lf9
3. nov 2022

nie že Ťa vtedy vyradia ale vôbec Ťa nezaradia lebo nemôžeš byť tak evidovaná veď ty si umýselne klamala a uviedla nepravdivé informácie v žiadosti.

nana123
3. nov 2022

Na úrade môžeš pracovať na dohodu 40 hodín za celý čas registrácie na úrade a do nejaké sumu niečo cez 200e, ak pracujes viac tak ta vyradiť. Určite ti na úrade dávali papier kde sú tieto informácie keď si sa bola zaevidovat, prestuduj...

autor
3. nov 2022

@nana123 o tom viem, ten papier mam aj doma. Lenze tam sa jedna o zmluvu na dohodu. Ja pisem o zmluve umeleckej. Tam to takto nefunguje, ze 200 eur, 40 h. Taku by som nemala mat vobec. Ani na jeden den, nic.

9lf9
3. nov 2022

@nana123 je rozdiel práca na dohodu, ktorá je povolené s určitými obmedzeniami a rozdiel pracovať na iné formy prac.právnych vzťahov pri ktorý je evidencia vylúčená a ona nemá dohodu o pracovej činnosti ani dohodu o výkone práce.

autor
3. nov 2022

@9lf9 neklamala som ked som sa bola zaevidovat. Na ten komparz som isla uz pocas evidencie, zial neskoro som zistila ze umelecku zmluvu mat nemozem.

9lf9
3. nov 2022

Voči úradu máš oznamovaciu povinnosť do 8 dní ako skutočnosť nastane, to si podpisovala pri podávaní žiadosti. Tak to treba oznámiť.

autor
3. nov 2022

@9lf9 lenze to sa mam teraz kvoli 30tim euram nechat vyradit ? A prist o podporu, ktora mi je teraz fakt potrebna, na ktoru mam narok, ?

luccija
3. nov 2022

Vobec to neries

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenka9g
3. nov 2022

Myslím, že na podporu už nemáš nárok dňom podpísania umeleckej zmluvy.

lucia147852
3. nov 2022

Nuž najprv treba zistiť a potom skočiť do niečoho . Byt tebou to netajím, pretože raz to budeš musieť priznať a potom môžu od teba chciet podporu vrátit.
Na podporu nemáš nárok podpísanim umeleckej zmluvy

martul
3. nov 2022

Tak ale na to si mala myslieť predtým. Ty si niečo nespravila dobre a teraz rozmýšľaš ako z toho von. Darmo ti tu radia nepriznať až keď na to prídu. Lenže to budeš musieť všetko celú podporu spätne vrátiť a budú tam aj sankcie od toho dátumu ako si podpísala zmluvu.

martul
3. nov 2022

Nie nemáš na ňu nárok, sama píšeš že strácaš nárok podpísaním zmluvy. Ono si to treba vždy dobre rozmyslieť či je to v poriadku čo chcem spraviť. Teraz kvôli 30,00 eurám, ktoré ešte budeš musieť zdaniť si si narobila problémy.

barborachors
3. nov 2022

Skoda ze si podpísala tu zmluvu, skus sa tam opytat ci sa to nejako neda vratit spat, teda v tej spolocnosti kde si bola v komparzu. Lebo co viem ja, tak kopu ludi na úrade chodi po tychto komparzoch a v pohode, bud nic nehlásia alebo maju to nejako vymyslené..