Môžem v rámci pohovori požadovať, aby mi bola ukázaná moja kancelária a videla som kolegov?

27. jan 2022

Ahojte.
Momentálne si hľadám novú prácu a uz aj chodím na pracovné pohovory.
Po predošlej negatívnej skúsenosti u posledného zamestnávateľa, budem požadovať, aby mi na osobnom stretnutí (v rámci pohovoru, alebo po druhom kole vzajomnych pracovných sympatií 😉) ukazali pracovné miesto v kancelárii ideálne vrátane kolektívu, ktorý tam bude denno denne so mnou.
Slovom, nechcem nastúpiť niekde, a za pochodu zisťovať, ako čo nefunguje (že základné procesy nefungujú, ze nie je ani káva na pracovisku apod, ci sa jedna o open space alebo o mini office apod.)
Uvedomujem si ze sa nedozviem vsetko, ale chcem aspon vidiet stôl a tú kanceláriu, aby som mala aspon zakladnu predstavu a poznala vopred aj tieto podmienky.
Myslite ze je to zvláštna poziadavka resp stretli ste sa s tým? Mám na to nárok a ak nie, ako co najlepsie zistit pracovné podmienky, ktoré síce niekedy v inzeráte sú ale realita je iná?

Ďakujem za normálne odpovede.

anjelicek26
27. jan 2022

Je to nestandardne. Nie vsade ukazuju pracovisku, vacsinou su pohovory na personalnom. Na toto je skusobna doba, ked ti celkovo veci nevyhovuju, mozes odijst. Neviem, ako by som zareagovala, keby toto chce uchadzac o zamestnanie, asi skor nie... mame vyvesene kadejake technicke nakresy po kancelariach, co su predmetom patentov a firemnych tajomstiev, nemozem tam celkovo vodit krizom-krazom hocikoho, koho ani nemusim prijat.

petamich
27. jan 2022

nie nemas na to narok, rovnako ako nemas narok na kavu na pracovisku 🤷‍♀️ na kazdom pohovore aspon u nas davame priestor uchadzacovi sa spytat co ho zaujima a myslim, ze to je ta spravna chvila sa spytat na pracovne miesto, openspace vs. kancelaria, sposob fungovania v office, dress code atd. a for fun sa mozes spytat aj na tu kavu ale dozadovat sa prehliadky office priestorov a zazemia firmy, jednak nie je v poriadku, lebo mozu mat v office nejake neverejne informacie (nakresy, org. chargy a pod.) a vlastne este vobec nie je iste, ci si ta vyberu, takze mne to pride kusok cez ciaru a ak by to po mne uchadzac pozadoval (aj ked zalezi na tom ako sa to spyta), neviem veru ako by som zareagovala alebo nasi HR ludia/manazeri

ono ak by si vysvetlila, ze si mala negativnu skusenost, aj by to mozno znelo lepsie ale na druhej strane by to zvrtlo debatu na tu negativnu skusenost a hodnotenie predchadzajuceho zamestnavatela a toto su vody, kam radsej neist na pohovore

dundulica
27. jan 2022

myslim si, že prijmú toho, kto na pohovore nebude chcieť vidieť kávovar a fľašky s minerálkami

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
misinka26
27. jan 2022

Je to úplne neštandardné. By ma porazilo keby mi denne prešlo 10 ľudí z pohovorov po mojej kancelárii. Jednak potrebujem kľud a jednak máme kopu neverejných vecí v kancelárii... a ako chceš akože zistiť či fungujú procesy? to sa dozvieš až keď nastúpiš. Na to máš 3 mesiace skúšobnú aby si sa oťukala a keď sa ti nepáči môžeš do hodiny odísť.

diewcatqoo
27. jan 2022

Ako uz odznelo, nemas narok ziadat si, aby ti ukazovali pracovisko. Avsak zaujala ma myslienka, ze chces vidiet nielen pracovisko, ale idealne aj kolektiv. Myslis, ze ak by ti ukazali kolektiv, dokazala by si z tych 5 minut, co by si tych ludi videla, odhadnut, s kym budes dobre vychadzat a s kym nie? 🙂

dskjhfdlkdjhl
27. jan 2022

@viestta A mozno to nie je uplne blby napad-kolegovia by vsak tiez potom do toho mali hovorit a povedat, ze hmm, tato nam je nesympaticka, tu sem nechceme😝

ivkazba
27. jan 2022

Nárok na to nemáš, zákonný. A úprimne, ozaj si myslíš, že keď sa pár sekúnd prejdeš po pracovisku po chodbe a ukážu ti kuchynku, že z toho budeš vedieť, že je to v poriadku? A ďalšia vec. Káva na pracovisku? Uff, úplne ale že úplne iné veci sú podľa mňa podstatné (a to u mňa ľudia majú kávu, minerálku, čaj). A všetky tie podstatné veci nezistíš skôr, ako po nástupe.

A čo sa týka pohovoru. Ja napríklad začínam pohovor tým, že predstavím seba, predstavím firmu, pracovnú náplň a iné technické veci. Lebo áno, tak ako si vyberám človeka ja, aj uchádzač si vyberá zamestnávateľa. Zažila som, že mi kandidát povedal, že si to nevie predstaviť, pretože to bol absolvent SŠ, ktorý nikdy nikde nepracoval. Tak ja sama som ho zobrala na pracovisko a previedla ho, hoci som už vedela, že ho neprijmem, ale dala som mu tú možnosť vidieť, ako také kancelárske pracovisko vyzerá. Ale ak by mi niekto povedal, že chce vidieť pracovisko, lebo chce vidieť či máme kávu, hmm, zaujímavé. Ale hlavné je to, že nič nezistíš z minútovej obchôdzky. Stav na svoju intuíciu. Ak ju nemáš, zapracuj na nej. 😉

diewcatqoo
27. jan 2022

Inak este poziadavka kavy na pracovisku nie je nestandardna. Ja sama som sa na to uz na jednom pohovore pytala ako uchadzac a taktiez som ako ten, ktory pohovor vedie, taku otazku aj dostala.

ibrunova
27. jan 2022

Moja sestra mohla mať na stole len priehľadný pohár a v ňom len priehľadnú čistú vodu, nič iné.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dskjhfdlkdjhl
27. jan 2022

@viestta Tak ale stav hajzlika dost napovie😉

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
diewcatqoo
27. jan 2022

Este k tym kolegom...ak k nam niekto novy nastupuje, takmer cely tim si dotycneho preklepne na soc. sietach. A veru, stalo sa nam parkrat, ze kvoli tomu sme niekoho neprijali, pretoze nam ten clovek bol nesympaticky z fotiek, prip. z prispevkov, ktore tam pridaval.
Ak by sme kazdeho uchadzaca pred podpisom zmluvy priviedli do timu, nech sa predstavi, viac ako polku ludi by sme nakoniec asi realne nevzali, pretoze vzdy by sa nasiel niekto, kto by vzniesol namietku, ze mu je ten clovek nesympaticky.

nique
27. jan 2022

Skor si myslim, na aku poziciu sa hlasis. Ak ides na vysoky management (riaditelka firmy), potom nic nie je nestandardne. Ak ides vsak na poziciu bezneho pracovnika, firma diktuje podmienky, nie Ty.

dskjhfdlkdjhl
27. jan 2022

@viestta tak ja myslim, ze celkovo takyto uchadzac moze skor odradit, lebo mne ten napad, ze obzriem si kolegov a zistim, ci s nimi budem dobre vychadzat, pripada ako hodne nemudry, takze aj autora myslienky by som tak vyhodnotila a podakovala za ucast😉

diewcatqoo
27. jan 2022

@viestta urcite si kvoli tomu vela ludi nevybera pracu, ale napisala som v zmysle, ze to nie je az taka nestandardna poziadavka. Takze spytat sa to na pohovore nevyznie az tak blbo ako opytat sa, ci ma predstavia hned teraz kolegom 🙂

janai1
27. jan 2022

Tak záleží aky pohovor 🤔 ja som mala už aj taky, ze som vedela, že ten riaditeľ ma tam chce a on mi ukazoval všetky priestory aby ma presvedčil, že toto chcem aj ja

Ale inak by mi ani nenapadlo pýtať sa na to ci mi dajú kávu a očumovať ľudí pri práci

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
h2
27. jan 2022

Káva na pracovisku?! Ty musíš byť snom každého zamestnávateľa. 🙄
(Mimochodom, nepíšem to preto, že my by sme kávu nemali. Máme kávu, čaj, minerálku, džúsy a všetko, čo k tomu patrí. Ale absolútne ma to na pohovore nezaujímalo. Kávu ani nepijem, takže na mne ešte firma ušetrí.)

ivkazba
27. jan 2022

@dskjhfdlkdjhl náhodou ja som toto zažila, mala som v jednej práci presklenenú kanceláriu a keď som mala pohovory, občas sa stalo, že niekto z kolegov prišiel a povedal "to čo si mala na pohovore za hrôzu, to dúfam neprijmeš k nám". 😂 Alebo aj naopak, prišli chlapi, že nech ju beriem, že tá žena je "šupa". 😂😂

darkswan
27. jan 2022

ja ukazem ked sa niekto spyta a nie nepride mi to cudne🙂

sims4
27. jan 2022

Povedala by som, že je to trocha neštandardné a môže to celé vyznieť zbytočne čudne. To by som asi nechala tak, mohlo by to zamestnávateľa odradiť od toho aby ťa prijal

marcellka32
27. jan 2022

Do práce sa chodí pracovať a nie vykecavat s kolegami a kavickovat, na to máš len 0,5 hod prestávku a budeš rada keď zjes v kľude obed..to, že by ti ukázali kolegov je nejaké smerodajné k rozhodnutiu, či prijmes tú prácu? Rozhoduje sa firma, či ťa prijme...za mňa otázku o káve vynechaj (väčšina firiem má kávu, a keby aj nie, prinesies si svoju), sústred sa na iné veci

mamina0078
27. jan 2022

Nie, nemáš na to nárok. Ani morálny ani právny ani žiaden.

panelacikova
27. jan 2022

Opýtať sa priamo na kanceláriu či pracovné miesto by som si trúfla jedine vtedy, keby som už bola oficiálne vybraná a boli by mnou nadšení....
požadovať to môžeš na pohovore, ale ver mi, že to bude tvoje posledné kolo pohovoru v danej firme 🙂

klaudiaden
27. jan 2022

Máš zaujímavé podmienky, ale s tým som sa ani ja nestretla, že by mne niekto na pohovoroch ukazoval, kde budem pracovať ak ma vezmú.

darkswan
27. jan 2022

@panelacikova nemyslim si, dnes to uz viacero firiem takto robi, praveze ja som to brala vzdy ako plus ze niekto sa zaujima

panelacikova
27. jan 2022

@darkswan aby ma zle nepochopili. nemám na mysli žiadať, aby mi ukázali kolegov a kanceláriu, ale opýtať sa na priestory. či ide o otvorený priestor alebo uzatvorený, koľko nás tam bude sedieť.... toto by som sa normálne vedela na pohovore opýtať, keby mi dali priestor na otázky, ale to by bolo všetko. určite by som nežiadala, aby ma povodili po firme. ak by to urobili sami od seba, že už si ma vybrali, je to plus. ale požadovať to, to nie. a už vôbec nie na prvom kole..