Moja zlá skúsenosť na pohovore

17alexis
16. sep 2014

Nedávno som tu písala, ako by som chcela robiť trénerku obchodných zručností. Dala som si žiadosť do jednej banky na call centrum, aby som pochytila niečo aj z tejto oblasti a časom sa možno cez nich dostala na tú vysnenú pozíciu. Pýtali sa ma na predošlé zamestnanie a tak som im hovorila, ako som za rok postúpila trikrát, od "obyčajnej" obchodníčky na manažérku pobočky, kde som však nevedela nájsť nových zamestnancov a teda som z tejto pozície odišla. Pre svoju hrdosť som odišla celkovo z tej práce. Všetko som im opísala, ako to prebiehalo, aké boli podmienky postupu na dané pozície a viete, čo mi na to jedna z tých dvoch tiav povedala? Že sa jej to nezdá, aby to bola pravda. Vraj to nie je možné. Opýtala sa ma, koľko som zarábala a keď som zabila 1 000-3500 € mesačne, skoro ich šľak trafil. Je mi jasné, že ma odpísali a nevezmú ma. Ale je toto normálne? Keď je niekto lepší ako sú tie dve, tak to musí byť výmysel? Normálne som sklamaná a som rada, že už nie som dva roky ich klientkou. Po dnešnej skúsenosti budem všetkých známych od tejto "úžarateľne" odhovárať. Ešte by som zniesla tú ich aroganciu, veď ak zarábajú 700 € možno, tak fakt majú byť na čo hrdé, ale týmto ma úplne dorazili. V tej chvíli mi ani vhodné slová nenapadli, čo by som im povedala, ale tereäz mám chuť im normálne vynadať. Nechápem, ako dajú vyberať predajcov ľuďom, ktorí tých predajcov nikdy nerobili.

cabby88
16. sep 2014

Nikdy nesmieš byť šikovnejšia a úspešnejšia ako ľudia ktorí ťa prijímajú...potom sa boja o svoje teplé miestočká...

17alexis
autor
16. sep 2014

Ešte mi aj názov témy upravili, asi som sa príliš vulgárne vyjadrila. 😀

17alexis
autor
16. sep 2014

@cabby88 V prvom rade - krásna profilovka. A k téme - báť sa nemusia, robiť zo seba tetku vševedku, ktorá sa celý deň premáha, aby od nudy nezaspala, fakt netúžim. Samozrejme, ak by mi neplatili tých 3000 €. Nakoľko však jedna z nich bola oblečená akoby nemala ani na slanú vodu a ja som prišla v office oblečku, tak pochybujem, že jej platia aspoň 700€...

vroni
16. sep 2014

@17alexis, no, ak si ich odhadla dobre, tak mozes byt vlastne rada. Firma, ktora im plati sedem stovak by tebe zrejme neplatila o nic viac nech by si bola akykolvek kvalitny pracovnik. Aspon vies, kde pracovat nechces 😉

17alexis
autor
16. sep 2014

@vroni Tých 7 stovák som napísala len tak a hlavne ironicky. Som si vedoma, že ani ja by som viac nezarobila, ale ide o to, že by som získala skúsenosti, aby som sa časom dostala tam, kde chcem, či už by to bolo v ich banke alebo niekde inde. Niekedy to nie je len o peniazoch. Keď známym vravím, že som odišla od tých tisícových platov, tak to nechápu. No niekedy tie peniaze fakt nie sú všetko, zvlášť ak máš aj nejakú víziu a nie len chodiť do práce ako ovečka, dostať tých 3000€ a zasa chodiť ako ovečka stále dookola... To pochopí fakt len ten, čo to zažil.

vroni
16. sep 2014

@17alexis, ja som to nemyslela ironicky. Blby sef ci zakomplexovane kolegyne su v praci hotova pohroma. Firma, ktora takychto ludi zamestnava a dokonca ich nechava rozhodovat o novych zamestnancoch nie je nic pritazlive, len niekedy to (na skodu zamestnanca) nie je tak ocividne na prvy pohlad. Niekoho obvinit na pohovore z klamstva je reakciou zakomplexovanca a hlupaka (overit klamstvo uchadzaca je velmi lahke, takze takato "podozrievava" otazka rozhodne nie je na mieste)

petrouchka
16. sep 2014

Neviem, mne sa skor zda, ze nechcu do call centra niekoho, kto pracoval na manazerskej pozicii.

17alexis
autor
16. sep 2014

@vroni tak ja ako manažérka som dostala manuál ako robiť pohovory a boli tam návody, ako zistiť, či uchádzač klame alebo nie. Avšak trošku iným sposobom - napr. uchádzač povedal - viem motivovať ľudí. A hneď otázka - ako ste ich motivovali? Ak odpoveď bola - nebolo to veľmi treba, oni boli šikovní. ( to inak hovorili často) Tak bolo jasné, že klame. Tvárila som sa však, že je to ok. Ale nepriamo niekoho obviniť z klamstva, tak to je vrchol. Teraz by som im toľko vecí povedala, ale v tej chvíli mi nič nenapadlo. Len som im povedala: nech sa páči, máte telefón, tak im zavolajte. A jedna z nich, že to nie je potrebné. Keď budem mať cestu okolo, tak im donesiem ten manuál a nejaké oblečko, ktoré už je mojej mame široké, nech aspoň na pohovoroch nevyzerajú, akoby práve okopávali zemiaky v záhrade. Sama som sa divne cítila, že som vyzerala ako cukrík a oni fakt ako že idu nahodou okolo...

17alexis
autor
16. sep 2014

@petrouchka Potom neviem, na čo mrhali mojim aj ich časom, veď všetko mám v CV, tak ak sa im niečo nepáči, nech mi ani nevolajú. :D

lili_mia
16. sep 2014

@17alexis Nerieš, ja som milovala ako sa ma "dieťatko" na pohovore pýtalo, kde sa vidím o 5 rokov. Chápem pointu otázky, ale baviť sa o tom s človekom, čo je firme o mesiac dlhšie ako bol dátum pohovoru a nevie o interných kariérnych zvykoch (myslím tým, že ich nezažil), je výsmech. Vieš, povedať mu v Tvojom prípade, že chceš z pozície referenta call centra postúpiť na trénera zručností ostatných referentov (medzi tým je napr. pozícia vedúci smeny a vedúci call centra) im nemusí nič hovoriť, "dieťatko" je iba personalista.
Radšej som mala pohovory so ženami, z ktorých bolo cítiť, že sú sebaisté, aj som mala pocit, že sú matkami. Tie mi rozumeli, ked som im popisovala svoj bežný deň doma, nečudovali sa, že si varím normálne jedlo, nie sáčkové sračky, či nechodím do bufetov. S nimi sa dalo debatovať.
Proste máš za sebou blbý pohovor, nerieš. Možno sa Ti uľaví, ak pošleš sťažnosť priamo na tie dve kofy na nejaký support s tým, že žiadaš odpoveď.

petrouchka
16. sep 2014

Ja som kedysi robila operatorku a potom som sa stala veducou smeny operatorov. Potom ked som bola nezamestnana, tak som sa hlasila na poziciu operatorky v podobnej prevadzke a tiez videli v CV, co som predtym robila a pozvali ma na pohovor a tam sa ma aj pytali, ze preco, ked mam uz skusenosti s vedenim kolektivu, som sa prihlasila na taku poziciu.
Jasne, ak si robila nieco uplne ine a hlasis sa na uplne odlisnu poziciu, je to ine. Ale mozno prave preto chceli vediet, ze preco...

sisaha
16. sep 2014

@17alexis vies co mi u teba chyba? pokora. Mozno aj preto si bola neuspesna.

kikuleenka
16. sep 2014

Osobne si nemyslimm, ze praca v call centre je nevyhnutna pre pracu na pozicii trenera obchodnych zrucnosti. Je teda dost zbytocne takto zabijat cas. Rovnko si nerob iluzie o praci trenera - robim ju uz dost dlho a ako sa vravi, nie je to med lizat. Praca s ludmi je velmi narocna v kazdej svojej podobe.

17alexis
autor
16. sep 2014

@sisaha Ja som pokorná až velmi. Pýtali sa ma na príjem, poveddala som - nemám dovod klamať ani sa v ich očiach znižovať, aby mali dobrý pocit. Očíkavala som, že do banky hľadajú schopných ľudí, ktorí vedia predávať, nakoľko som sa hlásila na dosř náročnú pozíciu - retenciu - čiže udržať nespokojných klientov. Na druhej strane nemám dovod sa ani vyvyšovať. Nehovorila som im o mojich plánoch do budúcna, lebo to by bolo zbytočné riešiť s nimi. Ani si nemyslím, že som úplne mega super obchodníčka, lebo aj ja mám dni, keď nepredám a to všetko som im povedala, no ak je niekto raz blbý, tak budiš... ide mi však len o to, že ma vlastne obvinili nepriamo, že klamem.
@lili_mia ja mám zas radšej pohovory s chlapmi, lebo s nimi si mám čo povedať ohľadom pracovných skúseností, oni ma viac vedia pochopiť a veľakrát sa ten pohovor zvrtne na priateľské stretnutie, uvoľnené, nie strojové. A jedlo si tiež nosím z domu uvarené, mám to tak proste radšej. 🙂

jankastubka
16. sep 2014

Mna sa tiez na jednom pohovore pytali, ze preco sa vraciam z BA do rodneho mesta, a ked som povedala, lebo idem za manzelom, a ze sa nam tu viacej paci, tak mi povedali, ze sa im to nezda, ze s tym sa este nestretli. No blbci, tiez si to mohli nechat pre seba ak mali taky pocit.
Ale inak vseobecne dost casto sa robi, ze prekvalifikovaneho cloveka na nizsiu poziciu nevezmu, lebo proste bude mat tendenciu odist. A ak im este na dovazok povies ako si niekde zarabala 3000 eur, tak sa s tym mozes rovno rozlucit. Tym nehovorim, ze je to spravne, len ze je to fakt.

17alexis
autor
16. sep 2014

@petrouchka mňa sa na dovody pýtali na pohovore po telefone, tak ak som ich sklamala, že som si prešla viacerými pozíciami, tak sa nemuseli obťažovať s pozvaním na osobný. Veď svet by sa nezrútil. Ak im možno prekáža, že som zarábala viac a tam by som mala max 600 €, tak asi si som toho vedomá, keď sa tam hlásim a nemohli predsa čakať, že ako obchodníčka alebo manažérka som zarábala 500 ečok.

sisaha
16. sep 2014

@17alexis robila si predtym na zivnost?
pretoze to je vacsinou naplnou prace manazerov pobocky - hladat novych ludi na zivnost.. Ak sa neplni plan, ktory si dostala, tak vtedy ludi posielaju prec. Ja osobne by som o 3000 plate na pohovore nehovorila, pretoze v klasickom zamestnani taky dostat nemozes a vzhladom na svoj vek je takmer nerealne, aby si sa dostala do vysokej manazerskej funkcie.
A styl akym rozpravas o tych "tavach" ta znizuje z tej "fasa" obchodnicky na ovela nizsiu uroven.

17alexis
autor
16. sep 2014

@kikuleenka A akým sposobom si sa teda dostala? Všade, čo pozerám, chcú kandidátov s vyštudovanou pedagogikou alebo psychológiou a to ja nemám. Ďakujem. Viem, že je to náročné, treba aj cestovať do iných miest, ale to by mi nevadilo, ako obchoďáčka som bežne odchádzala z domu o 8:00a vracala sa o polnoci. Len toto je to, čo by ma fakt naplňalo. A popri tom v buducnosti chcem mať utulok a zachraňovať zvieratká, teraz to robím iba tak v spolupráci. Z toho mi, samozrejme, prachy tiecť nebudú, len mám rada zvieratká, takže tak. 🙂

maznacik007
16. sep 2014

na Slovensku je zvyk nehovorit vysku platu a uz vobec nie aky si mala plat ked si bola na inej pozicii a teraz ides na poziciu radovo v plate o viac ako polovicu nizsiu.

a mozno tety z teba vycitili to ze posudzujes ich saty a pristup ako nevhodne ... (otazka je aka je firemna kultura)

a dnes sa povacsine hladaju ludia do timu (zasa nejake speci schopnosti neviem, povacsine aj tak mas k takejto praci manualy a od do co mozes ponuknut klientovi) tak aby si ludia vyhovovali a mozno si bola pre nich prilis nazvyme to "navysoko"

17alexis
autor
16. sep 2014

@jankastubka no, to máš pravdu, len ja stále naivne verím, že v bankách, poisťovniach a takých renomovaných spoločnostiach chcú schopných ľudí so skúsenosťami. Potom zistím, že to tak celkom nie je... a ešte ma pani v teplákoch považuje za klamárku. A inak nepovažujem sa za prekvalifikovanú, lebo to síce pekne znie, že manažérka, ale bola som stále obchodníčka, len s viac povinnosťami. Nechodila som ani v kostýmčekoch, štekličkách, ale v botaskách a rifliach, lebo v teréne a v daždi či snehu by to bolo dosť nepraktické. Len mi proste stále pri niektorých situáciách zastane rozum, no....a musím sa sťažovať na MK aspoň. 😀 A inak tí na tvojom pohovore boli teda pekne mimo, ja tiež bývam 200 km od rodičov, lebo som sa chcela osamostatniť a nemať ich za zadkom. To radšej na pohovore nehovorím, keď sa pýtajú, prečo som tak ďaleko, lebo to by ma obvinili už ani neviem, z čoho. 😀

sisaha
16. sep 2014

@maznacik007 ja by som si v zivote nedovolila povedat o niekom, ze mu donesiem lepsie saty...

@17alexis co ti brani v tom, urobit si tu vysoku skolu a ziskat manazerske zrucnosti? Nechce sa mi verit, ze si taka super obchodnicka za jeden rok..a iba z hrdosti si opustila pracu a si ochotna robit za menej..

rainee
16. sep 2014

Hm, ono je to tazke, pretoze ak ukazes ze si velmi sikovna a schopna, tak presne ako tu bolo spomenute, bude sa niekto citit v ohrozeni. Ak si zas malo schopna, tak ta tiez nevyberu. Co sa platu tyka, tak pri tom plate co uvadzas je nerelne aby ta vzali za par euro do callcentra. Okrem toho moc by som sa na ten karierny postup vramci firmy nespoliehala, kazdy sa dnes drzi miesta ako kliest 😉
Ja mam tiez vselijake skusenosti z pohovorov, hlavne co sa tyka 20r. Hr manazerov, ktori vedia polovicu z toho co ja ale tvaria sa ako majstri sveta a budu sa na kandidatoch odbavovat 😕

maznacik007
16. sep 2014

mne je normalne smiesno, rok praxe plat 3,5 litra a manazerka, vsetko vie vsade bola ... a odidem z takej prace kvoli hrdosti 😀 😀 😀
dnes nemusim pozerat vecernicek

kikuleenka
16. sep 2014

@17alexis Po niekolkych rokoch praxe v uctovnictve (co ma naozaj vobec nebavilo, aj ked financne to bolo fajn) som robila na call centre cez 7 rokov, cesta odtial smerovala jedine von z firmy (bola som jednou zo skutocne mala vynimiek, ktora postupila na zastupcu group leadra), inak tam ziden postup mozny nebol...a predajne zrucnosti sa tam riesili iba okrajovo. Trenera robim az v inej firme, avsak nie obchodnych zrucnosti, ale komunikacie. Na obchodne zrucnosti by Ti doterajsia pozicia predsa mala stacit, call centrum je pre absolventoc, ludi bez praxe. Pre Teba je to podla mna strata casu.

17alexis
autor
16. sep 2014

@maznacik007 Nedala som im najavo, že mi príde ich oblečko divné, normálne som sa s nimi kľudným hlasom bavila, odpovedala, ale arogantné boli ako som vošla. Možno nemali svoj deň, ale mňa to nemusí trápiť. O príjme som na žiadnom pohovore nevravela, ale keď sa ma narovinu opýtali, tak som im povedala. Podotkla som, že som bola SZČO, aby ich to ešte viac nezničilo, ale asi to nepomohlo.Tiež sa ma pýtali, kolko očakávam, tak som povedala, že 500-600 je asi normál. Nabudúce sa poučím a poviem: Viete, čo? Mrzla som v snehu a mokla v daždi za 300 €. Prosím, dajte mi aspoň 500. Veľmi prosím. Potom sa podelím o výsledok. 😀 A na pohovor prídem tiež v teplákoch. Inak, aby to nevyzeralo sprosto odomňa - oblečením vyjadruješ, ako seriózne je pre teba dané stretko. Ak chceš robiť predávačku v obchode s módnym oblečením, jasné, že sa nahodíš módne, primerane veku, ale nie do biznis oblečenia. To by vyzeralo divne. A neprídeš ani v plesových šatách. Ak ideš do banky, či poisťovne, etiketa vraví o office, ak by si šla do krčmy, stačia ti rifle a preto logicky rovnaké myslenie očakávam aj od nadriadeného pri pohovore, on by mal byť ten, čo má "na vrch". Ale to je asi moja naivita iba...

babulka82
16. sep 2014

@maznacik007 ona nechce byt ovecka 😀 😉

rainee
16. sep 2014

Inak ja si myslim, ze by mali povinne udavat platy v inzeratoch, usetrilo by to dost casu im aj kandidatom. Lebo nie je nic horsie ako po 3 kolach zistit, ze mam ist robit za par euro.

adawada
16. sep 2014
Používateľ adawada je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od adawada.

Budem možno sprostá ale buď rada, že to tak dopadlo. Ak si tak veríš ako píšeš a si šikovná máš šancu rozbehnúť vlastný biznis a vykašlať sa na takéto sprostane. Aj tak by si sa nikam pri takýchto koleginiach neposunula. Zamestnanie je ten najúbohejší spôsob zarábania peňazí - hlavne keď si obklopená ľuďmi, ktorí Ti nemajú čo ponúknuť .... taaak a teraz ma zabite. Chi chi a nie nie som veľkopodnikateľka 😀 tiež by som chcela začať vlastný biznis ale neviem ako na to. No ale aspoň v tomto mám jasno. Veľa šťastia!!!

17alexis
autor
16. sep 2014

@kikuleenka Ja to v podstate tiež vnímam ako stratu času, no chcela som ďalšiu skúsenosť a hlavne, keď niekde hľadajú trénera či už produktového alebo na tie predajné zručnosti, resp. komunikáciu, všade chcú pedag. alebo psychol. Pritom ja predaj robím 5 alebo 6 rokov, takže si myslím, že mám čo naučiť. A samozrejme, určite sa aj mám čo učiť. A na tom pracujem... to si teda veľmi šikovná baba, držím ti palce, nech sa ti darí aj naďalej. 🙂

17alexis
autor
16. sep 2014

@adawada Aj nad tým uvažujem asi mesiac. Chcem vzdelávaciu agentúru pre obchodníkov - na to však potrebujem vybudovať MENO. A toto mi konkrétne poradil jeden uznávaný školiteľ, že sa niekam takto zahrabať, naučiť sa niečo ďalšie a skúsiť sa prehrabať v nejakej firme na trénera. To sme sa ale bavili o trénerovi v zamestnaní, nie vo vlastnom biznise. Držím palce v podnikaní, určite na niečo prídeš, prípadne skús nejaký dobrý MLM alebo čo, kde nadobudneš skúsenosti a uvidíš. 🙂