Minimálna mzda

27. máj 2024

Ahojte. Ešte som nepracovala na TPP, ale teda bola som na pohovore do keramikárskej dielne. Samozrejme sa ma pýtali na plat. Povedala som, že by som bola spokojná s 800 eur v čistom. Šéf, alebo ako ho nazvať, pretože pohovor so mnou robil sám šéf mi povedal, že nie je to nereálne, ale vraj až po trojmesačnej skúšobnej dobe by si to vedel predstaviť, na začiatok mi môže dať 500 eur mesačne. Pracuje sa 22 dní v mesiaci, 8 hodín denne (plus pol hodiny obedná prestávka, teda 8,5 hodín. Tú polhodinu samozrejme nepočítam). Nie je minimálna mzda čosi vyššia?
Ďakujem za objasnenie.
Príjemný večer prajem.

elenka74
27. máj 2024

Minimálna mzda v hrubom je 750 € , v čistom nejakých 615 € podľa kalkulačky na výpočet čistej mzdy. Čiže 500 € je veľmi málo.

gemerka17
27. máj 2024

V prvom rade vždy na pohovore sa hovorí o hrubej mzde. Šéf nevie koľko ty mas doma deti, či to nie je celá armáda alebo si v dlhoch až po uši a hneď sa ti to strhava z vyplaty.
Pouzi mzdou kalkulačku na výpočet čistej a hrubej mzdy. Je jasné, že ťa šéf chce pekne odrbat.

babkaland
27. máj 2024

Okolo 800 to môže byť ale v hrubom. Že napríklad ak 750 je minimálka, tak 50 zvykli zvýšiť keď pôjdeš o triedu vyššie napríklad. Na to aby som mal 800 v čistom, musím zarábať okolo 1200€. Strhnú za stravovanie, za dopravu (vozia nás firrmné autobusy) tak to okresajú že na bankomat dojde okolo 800€. Pre zamestnávatelov sme drahí lebo ešte je superhrubá mzda, cena práce a to už je okolo 1600€. Takže pre zamestnávatela sme 2x drahší ako zarábame.

Ja používan pojem “bankomatová suma” leno ešte aj z toho netta okresajú členský poplatok za odbory, za obedy čo v kantíne nám robia, za dopravu čo nás tam nosia. Tak darmo že netto mám možno aj 1000 keď reálne na bankomat príde 800 a to je suma ktorú môžem reálne míňať.

nelca84
27. máj 2024

No hlavne nepristup napr. na kratsi uvazok a zvysne peniaze na ruku. Neviem ako dosiel k tym 500e, ale ak nemas ziadne zrazky, tak to ani z minimalky nevychadza na 500e, nejake podozrive...

babkaland
27. máj 2024

Hybaj do automobilky tam ti to dajú. Chceš kontakt? Ak si okolie Bratislavy odvezú ťa, ak si ďalej ubytujú ťa. Nájdi ze Volkswágen roboty a vyhodí ti agentúry. Neviem ako platia iné ja som v Tempo (kanceláriu majú v škole pri zastávke) hybaj tam. 800 garantujem že budeš mať. Ja mám niekedy aj 850. Ale tak priemerne 800 je vždy. More 400 miniem 400 odložím sporiť. Za 3 mesiace 1200 našetrené. More za rok si našetrím skoro 5000 lebo niekedy aj odmeny dajú. Za dva roky kúpim auto.

simca06022011
27. máj 2024

Zalezi na pozicii, za ktoru ti ponukaju placu, na uvazku, zalezi na hrubej mzde (mozno ani len nevie kolko je cista mzda len si mysli:DDD napr. moja polovicka = "sef" to ani netusi, pravidelne mu to musim opakovat, proste nevie aka je minimalka a uz vobec nie kolko je to v cistom... nikdy sa nedohaduje cista mzda. V kazdom pripade je najdolezitejsia SUMA ktora je v pracovnej zmluve a ta nebude nizsia ako minimalka pri tom pracovnom case, ktory pises...
Cize tu malo informacii k nejakej rade... ostatne su iba dohady.

personality
27. máj 2024

Napísala by si mi názov tej dielne? Len zo zvedavosti, ak majú výrobky na nete, eshope, by som si pozrela 🙂 Neber to isto, je to veľmi málo čo ponúkajú.

taynee
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nelca84
27. máj 2024

@taynee tak predpokladame, ze si uplatnuje nezdanitelnu cast, takze elenka to ma spravne
Preco si jej to neuplatnila? Mas pocit, ze ma iny prijem, kde si to uplatnuje?

autor
27. máj 2024

Ďakujem všetkým. ❤️

simca06022011
27. máj 2024

@nelca84 nemôže on vedieť ako a co si bude zamestnanec uplatňovať a preto nemôže dohadovať čistú mzdu.

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pe_mi
27. máj 2024

@babkaland more a tak možno aj na to more ušetríš 😁🏊

nelca84
27. máj 2024

@simca06022011 ja viem, ze zamestnavatel to nevie, preto sa o cistej mzde nemozno bavit. A uz len to, ze na pohovore hovori o cistej mzde je nanajvys podozrive. Ja som ale reagovala na to, co napisala taynee (uz vymazane).

larinka552
27. máj 2024

To sa mi nezda, ze najprv 500 a po troch mesiacoch kludne 800. Asi ta chce ojebabrat.

babkaland
27. máj 2024

@pe_mi už do 500 je v ponuke Chorvátsko. Za 10.000 aj do Dubaia sa dá. Ale ja plánujem na auto našetriť.
Prvý krok je zamestnať sa za tých 800 ako spomína autorka témy, čo mne sa už podarilo, druhý krok je 2 roky sporiť, a tretí je kúpiť si niečo.

simca06022011
27. máj 2024

@nelca84 tak ona si v čistom pýtala, tak z brucha povedal v čistom minimalku :D zmluvy a mzdy nepustia, netreba robiť kadejaké závery.
@larinka552 bežne sa po skúšobnej dvíha mzda... nevieme o skúšobnej prácu ide. Ci treba zaucit atď...

larinka552
27. máj 2024

@simca06022011 to je sice pravda ale zamestnavatelia velmi neradi dvihaju mzdu. Ked vtacka chytaju, pekne mu spievaju. Sluby sa slubuju, blazni sa raduju. Ak to nebude mat v zmluve, nic z toho nebude. Toto by bolo zvysenie mzdy o takmer 40%. Zda sa ti to realne hej? 😄

judar
27. máj 2024

sa divim ze si sa po pocuti 500e na zaciatok nezdvihla a neodisla ved to je totalne na smiech pri dnesnej drahote ...

estellas
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
renata1405
28. máj 2024

@babkaland byvas u rodicoch ked dokazes z platu 800 eur polovicu odlozit???Ja zarabam raz tolko a odlozim cca 500 kde robim chybu???

simca06022011
28. máj 2024

@larinka552 taketo veci sa pisu do pracovnej zmluvy. Takze ak si vtacik necha naspievat somariny a nema to na papiery, tak je to somarik a nie vtacik. Nechapem, preco by to nemala mat v zmluve.. :D Zmluvu ona nevidela, ani brutto mzdu v nej.. ani nic.
Aj tak si myslim, ze on hodil 500EUR z brucha ako pisem vo svojich prispevkoch a nema o tom ani sajnu a je to malo informacii aby sa mohol niekto oznacit nejakym s prepacenim "odrbkavacom". Keby povedal ze minimalna mzda, bolo by to viac ok.

babkaland
28. máj 2024

@renata1405 v požičanej garzónke za cenu energií, nemám deti, nemám psa, nemám auto, jediné čo musím zaplatiť je režijné. Držím sa príslovia: zakrývaj sa potial, pokial ti perina siaha. Treba sa prispôsobiť platu. Také zájazdy k moru to sú všetko zbytočnosti čo ludia robia. Stačí behať po slovensku, nájsť si lacné ubytko atď.

tiika
28. máj 2024

Vieš ta minimálna mzda je udávaná brutto. Je veľmi ťažké sa dohadovať na mzde v čistom z vyššie spomínaných dôvodov. Zľ nemusí hneď vedieť, koľko ti po prerátaní vyjde mzda netto, on ma nejakú predstavu, koľko plati v skúšobnej dobe a po nej ale v hrobom. (Pokial to nie je taký prípad, že plati minimálnu mzdu a zvyšok na čierno)

Narovinu - je to take dohadovanie o ničom. Takze si na nete v kalkulačke prepočítajú svoju predstavu o mzde, a v takýchto situáciách pozaduj hrubú mzdu. Vyhnete sa všelijakým nedorozumeniam a prípadným špekuláciám.

babkaland
28. máj 2024

Keď sa pýtajú na mzdu poviem vždy najmenej aby neondili. Lebo oni sú rafinovaní, že poviete veľa, a tak vás nezamestná ale nepovie prečo len ma pošle preč a zamestná gruzínca.

pe_mi
28. máj 2024

@babkaland v rámci srandy to bolo,že more ,more -ze ako vtip 👊😀

babkaland
28. máj 2024

@pe_mi dig more však my rozpráváme.