Je práca učiteľky na strednej škole ideálna?

zuzulik280
20. jún 2020

Prosim poradte mi , mam sa rozhodnut či mam ist ucit na strednu zdravotnu skolu, chodila by som aj na prax..ponukli mi dobry plat, 4 dni v tyzdni, 22hodin tyzdenne, do 13,30 max...prazdniny, volno...pride mi to az prilis idelane, co si o tom myslite? teraz robim na smeny, vikendy...no fakt neviem...prosim ozvite sa mi ti, co ucite, ci je to az tak super, dakujem

dskjhfdlkdjhl
20. jún 2020

@zuzulik280 Pre kazdeho je idealne nieco ine. Niekto je v skolstve spokojny a niekto sa tam trapi, takze je skoro jedno, co Ti tu kto napise, lebo pre Teba to platit vobec nemusi. Ja ucim (nie na strednej) vyse 20 rokov a som spokojna. Ale ci je to idealne, to neviem.

s_a
20. jún 2020

Tak to záleží od vas, ci viete pracovať s deťmi a bavilo by vas to a pubertiakov by ste zvládli.. Ale tak časovo určite lepšie ako v zdravotníctve, ak by vam aj plat vyhovoval

eliska13
20. jún 2020

@zuzulik280 zdá sa Ti to ideálne, lebo teraz robíš oveľa viac a tazsie.Urcite by som zobrala skolstvo

mogaa
20. jún 2020

@zuzulik280 tak ideálne to tiež nebude😉 práca s puberťákmi za ktorých si zodpovedná a ešte ich máš niečo naučiť....skôr to bude psychicky ťažšie a jednotvárne...

gelifil
20. jún 2020

@mogaa a to preco len 4 dni?..je tu skupina Ucitelky na MK, opytaj sa tam

hettinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gelifil
20. jún 2020

zas ked ma robit na zmeny, vikendy a ma male deti, tak skolstvo vyhoda

melbak001
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gelifil
20. jún 2020

@hettinka mas prvu len?

hettinka
20. jún 2020

@gelifil áno “len” prvú.

gelifil
20. jún 2020

@hettinka skoda...to len si nevsimaj ;)

zuzulik280
autor
20. jún 2020

@hettinka dakujem pekne za odpoved, mne by to vyslo v cisto do 1000e lebo sa mi rata prax v zdravotnictve..a to vazne by som sa musela 20 hodin tyzdenne pripravovat? dakujem pekne za vasu odpoved, viem ze od vas je to relevantne, kedze ste ucitelka

gelifil
20. jún 2020

@zuzulik280 tak 20 hodin...tolko, kolko treba...mozno stihnes za 10

hettinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gelifil
20. jún 2020

@zuzulik280 ale ty by si ucila asi hlavne prax a odborne predmety, vsak?

melbak001
20. jún 2020

@zuzulik280 ja by som doporucila dat si sama sebe este otazku - hodim sa na toto povolanie? ucitelske povolanie totiz nie je iba o plate a vyhodach, vyzaduje si ovela viac, ...vztah k detom, vediet sa vzit do ich problemov, pomoct im riesit aj mimoskolske , rodinne problemy atd

loginexistuje
20. jún 2020

@zuzulik280 nie nebudes sa tolko pripravovat to su bludy a najma ak ide onodborne predmety
kludne chod do toho co mam ja odpozorovane ti co len ucili dlhsie a presli do sukromnej sfery tak sa potom spat chceli vratit do skolstva len nie vzdy to ide lebo miesta v skolstve mimo BA su lukrativne
kludne chod do toho

aniele
20. jún 2020

@zuzulik280 Súhlasím s @hettinka. Tiež učím na gymnáziu. V podstate som bola tento rok už pracujúci dôchodca. A priznám sa, až posledné roky som si to naozaj užívala, získala som potrebný nadhľad. Nie je dôležité len vedieť učivo, ale aj vedieť tému naučiť. Naozaj je každá trieda iná. U nás nemáme pevný pracovný čas, na začiatku roka si podľa rozvrhu vypracujeme tabuľku pracovného času, t. j. presný čas od - do, časť pracovnej doby máme tiež ako HO, vo vopred určených hodinách. To je fajn. Pravdou je, že mne sa mnohé veci lepšie pripravujú doma, hoci máme kabinety (podľa výskumov, väčšina známok na Edupage nabieha cez víkend, najmä v nedeľu v noci 🙂). Už len preto, že doma mám lepšie technické vybavenie (keby som mala využívať len školskú výbavu, neviem, ako by som bola zvládala v pohode online učenie). Nevýhodou je, že, hoci sa zdá, že máme veľa voľna, nemôžeme len tak ostať doma (aj PN sú problematické, človek ide sám proti sebe, nie je jednoduché vypadnúť, nech za teba suplujú; papiere vezmeš domov dokončiť, žiakov nie 🙂 ). Takže k lekárovi zväčša cez voľné hodiny, prípadne popoludní, mimo pracovnej doby. Pre mňa bola výhodou predsa len dlhšia dovolenka v lete, nemusela som rozmýšľať, čo s deťmi - po rokoch som sa od nich dozvedela, že ony pociťovali ako krivdu, že som bola doma 🙂. A najväčšou - človek je v kontakte s mladými. Ak ich chce zaujať, nemôže zostarnúť. Myslím mentálne. A, napriek všeobecnej mienke, máme veľa skvelých mladých. Jasné, som ovplyvnená tým, že sme bilingválne gymnázium, navyše máme aj super matematickú triedu. Takže sú tam aj excelentní, premýšľaví žiaci, ktorí, v dobrom, dajú človeku zabrať. Na zdravotnej bude asi trochu iný výber (tým ich nechcem dehonestovať, ale sama som kedysi chodila na zdravotku a viem, aké sme boli). Musíš si uvedomiť, že ak ich chceš zapáliť, musíš sama horieť. Na druhej strane, učiteľ je sprievodca, lampa, ukazuje cestu. Ísť po nej musia sami, neexistuje lievik na nalievanie vedomostí. Ja som pôvodne vôbec neuvažovala o tejto profesii, ale nakoniec mi v nej bolo fajn. Uff, ale som sa rozrečnila 🙂.

hettinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dskjhfdlkdjhl
20. jún 2020

@hettinka ja myslim, ze toto aj tak nikomu nevysvetlis, nech si to kazda vyskusa. Ale je pravda, ze ucitelia su rozni a je dost aj takych, co maju veget.

hettinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gelifil
20. jún 2020

@hettinka
@aniele zas kocky z gympla netusia velmi, o com je prax a odborne predmety na odbornej skole.....

gelifil
20. jún 2020

@dskjhfdlkdjhl a 3 žiakov na hodine🙂

marca12
20. jún 2020

Ani nevahaj,robis na smeny,vikendy. Vies,aka je to ulava robit len do 13.30 ja si to ani neviem predstavit. Ale ak mas triedu,obcas musis mar rodicovske,obcas opravovat pisomky,ale vacsina kamosiek to robi vecer popri telke alebo pocas volnych hodin. Obcas nejake skolenie,ale to je akoro v kazdej praci. Ja by som nevahala,robit do 13.30 a mat vikendy volne je super. Ked ti praca nebude vyhovovat,stale si vies najst inu.
@hettinka dovolenka,ci prazdniny nazvime si to ako chces. Pre matku s detmi je ucitelstvo idealna praca,cez prazdniny cerpas dovolenku a nemas stres,co s malymi detmi,kde po rodine ich das.

marca12
20. jún 2020

@hettinka ti je pravda,ale to je to iste ako s inymi zamestnaniami. O uradnickach si myslia,ze tam len kavu piju a ze tam musia byt aj mimo uradnych hodin a robi sa robota,ktora sa nestiha popri strankach,to uz nikto nevidi. Aj v inych zamestnaniach sa dovzdelavas doma,robis pripravy,lebo na to nie je cas popri pracovnej naplni. Castokrat nadcasy,ktore ti nikto nepreplati. Kazda praca ma svoje pre a proti a zalezi,kto ju robi,lebo aj kazdy clovek ma iny nazor. Su ludia,ktori su svedomiti aj v obycanej vyrobnej spolocnosti a snazia sa. A su takisto aj ucitelia snazivi a ti,ktori si oducia hociako a hlavne,ze padla a hajde domov. Moja kamoska zacala ucit po VS nabudena,stastna,plna energie a hned ju starsie kolegyne splachli,ze je snazivka a nech zabudne,ze u nich bude zavadzat nejake novoty. Proste tety si oducili a chceli mat pokoj.

pieksamaki
20. jún 2020

@zuzulik280
Bolo by super ak by ste z praxe priamo ucila novych ziakov....kedze mate skusenosti...zmena je zivot....urcite vam to nieco da....a zase vzajomne.....

dskjhfdlkdjhl
20. jún 2020

@marca12 No, a preto plati to, co som pisala uz v prvom prispevku. Je uplne jedno, ze pre niekoho je to idealna praca, lebo pre zakladatelku to nemusi tak byt. Treba vyskusat. Mozno sa jej to zapaci a mozno zdrhne po polroku.

letfenixa
20. jún 2020

@marca12 keď som po vysokej nastúpila, a poprosila kolegyne, nech mi poradia, ako na ucenie, ako na žiakov, že budem musieť sa naučiť aj s rodičmi pracovať, mi vtedy nenapadlo, povedali mi, že oni čakajú rady a nápady od mladej krvi (v dobrom - stále si v zborovni pomáhame). Vždy je to 'len' o ľuďoch.

letfenixa
20. jún 2020

@zuzulik280 nastupovať do školstva kvôli skvelej pracovnej dobe a veľa dovolenky nie je práve najvhodnejšie.

letfenixa
20. jún 2020

@hettinka to o učení cez koronu super si dúfam myslela sarkasticky