Dobrovoľnícka činnosť - úrad práce

jankah77
6. aug 2014

Ahojte...kedze som nenasla na fore tuto temu, zakladam novu. Som po rod. dov. nezamestnana par mesiacov (aj evidovana na UPSVAR, ale bez prispevku - lebo pred druhou materskou som bola par mesiacov nezamestnana), a kedze u nas v mestecku je to s pracou hrozna bieda, riaditelka v MS mi ponukla, ci by som nechcela robit dobrovolnicku cinnost . Podala ziadost na okresny urad (tusim) este niekedy v maji a teraz jej prisla odpoved. Ze na dobrovolnicku sluzbu moze prijat dokonca 4 zeny, ale len take, co su v hmotnej nudzi ☹ ... ze vraj podla noveho zakona. Ale ja to v zakone neviem nikde najst. Dokonca aj na Upsvar som bola pred mesiacom a ked som im spominala, ze mam zaujem o tu dobr. sluzbu a ze by mi to mohlo vyjst v MS, tak mi povedali, ze je to ok, len potom treba prist spisat papiere.
Takze neviete ako to je? Nejaka novela zakona ci ? Lebo poznam kopu zien, ktore robili u nas v mestecku dobr. sl. (v skolach na vratnici napr, v domove soc. sl., kniznici a pod) a vobec neslo o ludi v nudzi, skor naopak, mali dobre zabezpecenych manzelov. Skusim sa informovat aj na nasom Upsvar, ale to su dost neinformovane zeny (kopu veci nevedia) tak neviem ako pochodim.

charllotte
6. aug 2014

ahoj, ja som robila v skolke dobrovolnicke ako asistentka pedagoga, bola som na 6 mes od septembra do februara, teraz im vraj neschvalili dobrovolnicke ale aktivacne prace ( ktore su aj menej ohodnotene ako dobrovolnicke, ale daju sa tusim vybavit na dlhsie ako tych 6 mes co boli dobrov.) , na ktore maju narok len ty, ktory su v hmotnej nudzi

jankah77
autor
6. aug 2014

@charllotte dakujem...takze na aktivacne maju narok ti, co su v hmotnej nudzi, ale kym si robila d.s. tak si bola tiez v hmotnej nudzi?

charllotte
6. aug 2014

@jankah77 nie, ja nie som v hmotnej nudzi a mohla som absolvovat tie dobrovol, ale na aktivacne ma narok len ten, kto je v hmotnej nudzi, tak mi to bolo vysvetlene, lebo som mala zaujem absolvovat tieto aktivacne a neuspela som.

jankah77
autor
6. aug 2014

@charllotte aha, dakujem

bibi23
8. apr 2015

@jankah77 @charllotte síce si to sem o dobrovolníckej práci dávala už minulý rok, ale čo si napokon zistila a vybavila? tiež nie sme v hmotnej núdzi, že nemám nárok na aktivačnú činnost a som zistovala niečo o tej dobrovolníckej, ale na úrade si ma len pohadzovali z dverí do dverí a dokopy nič som sa nedozvedela. ak máš prosím nejaké info, tak písni. zaujíma ma hlavne, či môžem dobrovolnícku činnost, ked nie sme v hmotnej núdzi a myslím je ten príspevok cca 200e mesačne? dík za odpoved.

jankah77
autor
9. apr 2015

ahoj, no vela som sa nedozvedela, uz som sa normalne zamestnala...tiez si ma pohadzovali hore dole. Ale vraj mohla som ist robit tu dobrovolnicku pracu...ale...najprv som si mala najst niekoho (neziskovu organizaciu), s ktorou sa dohodnem na tom, ze ma vezmu, potom oni podaju ziadost na Upsvar. No, a kedze byvam v malom meste, tych par miest obsadili organizacie pre svojich znamych. Tak som to vzdala.

bibi23
9. apr 2015

@jankah77 dík za info, ved to je ten problém, že nájst si nejakú neziskovku, či to tiež nepôjde len po známosti. ja ich oslovím a oni si požiadajú a napokon zoberú niekoho z rodiny 😒

jankah77
autor
11. apr 2015

@bibi23 no presne to sa mi stalo...v nasej skolke mi naslubovali hory doly, pozistovala som im vsetko, co bolo treba vybavit, a riaditelka nakoniec vzala na odsuhlasene miesto svoju dceru.

bibi23
11. apr 2015

@jankah77 ved práve, že či to má aj nejaký zmysel, či vôbec má niečo zmysel v tomto skorumpovanom štáte skúšat. teda nie nechytá ma depka, len som sa vytešila na začiatku, že som objavila takú možnost a postupne vytriezvievam z euforie. pre mna by to bolo fain počas školského roku, lebo cez prázdniny musím mat volno, kedže nemám stráženie. no ale aj tak asi najvyšší čas niečo začat s tým robit, lebo to asi aj schvalovanie chvílku trvá. prosím ta, to sa kde dáva tá žiadost - myslím tá neziskovka, že kde má o to požiadat, že chce niekoho na dobrovolnícku prácu? na urade práce priamo?

ivinka22
9. jan 2016

kocky, aka je mzda za dobrovol. cinnost?

jeennyv
9. jan 2016

@ivinka22 190 eur plus minus, presnu sumu uz nepamatam, ale na stranke upsvar to bude

ivinka22
9. jan 2016

@jeennyv praveze sa to nejako pocita nieje na upsvar presna suma ze kolko ...a ja neviem ako sa to pocita :D ..ale dakujem aj tak za odpoved :D ..

jeennyv
9. jan 2016

@ivinka22 neviem presne ake podmienky splnas ty, lebo ja som napr, teraz skoncila vysku a na urade mi hovorili o mnoznostiach absolvenstkej praxe a o dobrovolnickej cinnosti, ze to je lepsie platene...klikla som si na stranku a tam je, ze su vyplacane iste percenta zo mzdy tej prace.... ale urcite to max. do 200 eur, lebo oni to ratuju bud z minimalnej mzdy ci zivotneho minima neviem ako presne uz....

ivinka22
9. jan 2016

@jeennyv ja uz nemozem mat abs. prax lebo som uz mala davnejsie jednu a je zakon ze len raz za zivot a viem ze to uz sa ani neoplati aj keby sa dalo ...tu dobrovol. chcem skusit

gviera
10. jan 2016

Momentálne neviem o žiadnych nových predpisoch ohľadom dobrovoľníckej služby. Postup je takýto: najprv si musíš nájsť nejaku organizáciu, ktorá potrebuje pracovníka na dobrovoľnícku službu, a ktorá spĺňa podmienky: napr. ZŠ, MŠ, obecný úrad, domov sociálnych služieb, farnosť... Ale dôležité je aj to aké máš vzdelanie. Určite sa poraď na UPSVaR. Potom ty vyplníš žiadosť na UPSVaR a musíš doložiť všetky doklady, ktoré budú požadovať. Aj tá organizácia si musí podať žiadosť na UPSVaR. O schválení - neschválení rozhoduje UPSVaR. Keď sa obidve strany posnažia, tak sa to všetko dá vybaviť za cca mesiac. Príspevok je cca 198 + - /záleží aj od toho, koľko pracovných dní má ten-ktorý mesiac, a zdá sa mi, že sa to počíta aj podľa minimálnej mzdy/. Hľadaj si sama organizáciu a konzultuj s UPSVaR - sú tam na to, aby ti poradili. Je to lepšie platené ako aktivačné služby. Na dobrovoľnícku službu chodíš do práce každý deň na 4 hodiny. Lepšie ako nič. Nevzdávaj sa!

roberta11
13. jan 2016

@jankah77 Práveže pokiaľ nemáš príjem sa oplatí ísť na dobrovoľnícku. Pokiaľ je hmotná núdza tak sa 75% počíta ako príjem z dobrovoľníckej. Subjekt si podáva žiadosť na úrad, kde zasadá raz mesačne výbor ktorý schvaľuje žiadosť čiže miesta. N a úrade potom na základe podaných žiadostí uchádzačov zaraďujú podľa vzdelania. Ziadosť si podaj ale treba stále apelovať či nie je voľné miesto.

roberta11
13. jan 2016

@ivinka22 Staále sa vypláca životné minimum čo je momentálne 198,09 €. Plný príspevok dostaneš pokiaľ odrobíš celý mesiac, kráti sa pri chorej alebo P-éčku.

jankah77
autor
13. jan 2016

@roberta11 dakujem...ale uz rok mam stalu pracu. Verim vsak, ze niekomu tieto info pomozu

roberta11
13. jan 2016

@ivinka22 Dobrovonícku môžeš ísť tiež len 1x počas jednej evidencie.

ivinka22
13. jan 2016

@roberta11 dakujem pekne za info 🙂

roberta11
13. jan 2016

@ivinka22 🙂

ivinka22
14. jan 2016

@roberta11 este otazocka :D ...mozem mat dohodu aj dobrovolnicku sluzbu? ci len jedno s toho mozem mat?

roberta11
14. jan 2016

@ivinka22 áno môžeš mať, len sa nemôže prekrývať s časom výkonu dobrovoľníckej, ale pokiaľ máš 4 hodiny napr. od 08.00-12.00, poobede môžeš pracovať na dohodu. Aj kurz tak môžeš absolvovať.

roberta11
14. jan 2016

@ivinka22 suma na dohode nemôže prekročiť 148,57 € aby si aj naďalej zostala v evidencii.

simka1454
19. jan 2016

a neviete ako je to keď pôjdem na dobrovolnícku a počas nej mi inde ponúknu miesto hoci aj na zastupovanie,môžem dobrovolnícku ukončiť ?

roberta11
19. jan 2016

@simka1454 na základe pracovnej zmluvy sa dohoda ukončí.

ivinka22
19. jan 2016

kedy si mam ja podat ziadost? ked schvalia tej organizacii co si ma vybrala? ako to je s tou ziadostou ktoru si davam ja?

roberta11
19. jan 2016

@ivinka22 žiadosť hocikedy, tri mesiace je aktuálna a pokiaľ sa nenájde miesto tak daný zamestnanec napíše, že sa nenašlo miesto. Organizácii sa schvaľuje raz mesačne na výbore ktorý zasadá tak približne v strede mesiaca a aj keby im neschválili tak je dobré mať podanú žiadosť. Neviem ako to u vás chodí či majú aj voľné miesta na úrade práce alebo je to na vás či si niekoho zoženiete. Máte niekoho kto by vás zobral?

ivinka22
19. jan 2016

@roberta11 jedna neziskova spolocnost ....volali mi len ja som nesla na urad podat ziadost lebo som nebola oboznamena ze mam podat ziadost..oni si podali ziadost ale ja nie

ivinka22
19. jan 2016

@roberta11 oni sa ma len pytali zeci mozu dat na mna ziadost ci este stale mam zaujem ale nepovedali mi ze mam ist na urad dat aj ja ziadost..tak neviem ako to je ..ako to chodi...nieje to tak ze ked schvali riaditel tak potom si davam aj ja ziadost na urad ?