Čerpanie dovolenky po materskej

veronika2194
17. jan 2023

Dobrý večer , vedeli , by ste mi poradiť ohľadom čerpania dovolenky po MD ?

Na MD som od Jula 2022 do Marca 2023 tu mám otázky :

1.Nabehne mi nová dovolenka za rok 2023 aj v prípade, že som nepracovala ale som na MD ?
2.Ak mám nárok na ďalšiu novú dovolenku za rok 2023 mam narok na plných 20 dni alebo len nejakú časť ?

Ide o to,že si chcem nejakú väčšiu časť dovolenky vyčerpať pred nástupom na RD . Za rok 2022 mi zostalo 12 dni starej dovolenky .

Dakujem 😊

veronikaszabova
17. jan 2023

@veronika2194 dovolenka ti nabieha len v case poberania materskej. Behom RD nie

jankak055
17. jan 2023

Nie. Dovolenka ti nabieha aj pocas RD ak stale zamestnana na tpp.

kris_tin257
17. jan 2023

Dovolenka ti nabieha aj počas RD ale iba v malej výške oproti dovolenke ktorá ti nabieha počas MD, no pokiaľ si zamestnanec tak dovolenka ti ide počas trvania zmluvy

luliu
17. jan 2023

@jankak055
@kris_tin257 počas RD nie je nárok na dovolenku, len počas MD

pbra40
17. jan 2023

Pozor na to, ze ak budes cerpat dovolenku medzi Md a RD, tak ta mozu v tom case vyhodit. Nie si chranena.
Opravte ma, ak sa mylim, i ked som bola svedkom takehoto spravania u kamaratky.

kris_tin257
17. jan 2023

@luliu https://www.materska-dovolenka.sk/narok-na-dovo... páči sa túto to je..... Pokiaľ ste boli práceneschopní alebo poberali rodičovský príspevok, nárok na dovolenku sa vám bude krátiť pomernou časťou z ročného nároku. Tieto obdobia sa počítajú do neodpracovaných dní.

luliu
17. jan 2023

@kris_tin257 ano z toho vyplýva, že nárok počas RD nie je, treba čítať s porozumením

kris_tin257
17. jan 2023

@luliu dovolenka sa vtedy kráti pomernou časťou, ja sama keď som čerpala dovolenku počas rodičovskej vo februári tak som čerpala iba časť keďže účtovníčka mi nevedela vypočítať aký nárok mi na ten rok vznikne ak náhodou že dám výpoveď a podobne. Preto mi napísala zostatok k februáru ktorý som čerpala

luliu
17. jan 2023

@kris_tin257 platí, že nárok na dovolenku počas RD nevzniká, bude mať nárok na dovolenku len za obdobie MD. Ak bola počas roka na MD a RD, tak dovolenka sa za obdobie na RD kráti, pretože vtedy nie je nárok

jankak055
18. jan 2023

@luliu ako nie? Bola som na personalnom a tam mi to ratali. Od porodu kazdy rok do 3 rokov veku dietata mi nabieha dovolenka. Nie ale v plnom rozsahu ako keby som pracovala. Vratim sa po 3 rokoch do roboty a cerpam dovolenku cca 1.5-2 mesiace. Aj pri malom som to tak mala. Este sme sa bavili ze aj tento rok mi este nabehne nejaka dovolenka. A to som na rd...

luliu
18. jan 2023

@jankak055 ak si 2 mesiace v roku na MD a ostatok na RD, dovolenka ti nabehne za tie 2 mesiace. Ak si celý rok len na RD, nepracujes, nemáš nárok ani na 1 deň. Proste tam nárok nie je.....

judit47
18. jan 2023

Narok je len pocas MD pocas RD ti nevznika…

Ak ale nutne nepotrebujes tie peniaze tak ti radim si ich setrit pri nastupe do skolky adapatacnom a prvych chorobach to naozaj ocenis ako teraz ked by si bola aj tak doma…

judit47
18. jan 2023

@jankak055 to co pises nieje pravda bud ste sa nepochopili s personalnym alebo si to zle pochopila ty.Ak si cely rok na RD narok nemas ziadny na dovolenku nieje to tak ze si 3 roky doma s dietatom a este ti nabehne 60-75 dni dovolenky

jankak055
18. jan 2023

@judit47 tako ako je potom mozne ze ked som sa vratila po synovi do prace bola som mesiac a pol doma a peniaze mi prisli...este som si aj vykaz bola vypisovat...to mi potom posielali z dobre vole???

judit47
18. jan 2023

@jankak055 nemala si zostatkovu dovolenku z pred MD-ja som nastupovala v july na MD mala som 17 dni z toho roka ostatok a za dalsi rok(do narca som bola na md mi nabehli 4 dni) nastupila som nazad do prace v septmebri a znova mi nabehlo 15dni novej.

Neviem ci si si cerpala staru/novu kedy si bola na MD(mesiace)ale proste nato narok nebol a nieje.

luliu
18. jan 2023

@jankak055 buď si mala starú dovolenku alebo to bola dovolenka, ktorá ti nabehla za MD. Cez RD nárok nie je, to by už bolo veľa nemyslíš? 3 roky doma a ešte aj dovolenku....

jankak055
18. jan 2023

@luliu staru dovolenku som si vzdy musela vycerpat pred nastupom na md. Aj pred malou som musela ukoncit pn a vycerpat staru dovooenku. Pochybujem ze by mi pocas md nabehlo tolko dovolenky.

jankak055
18. jan 2023

@luliu podla tohto by to tiez tak malo byt nie? Ak to dobre chapem.
Z uvedeného vyplýva, že za obdobie trvania materskej (rodičovskej) dovolenky podľa § 166 ods. 1 Zákonníka práce, ktoré sa posudzuje ako výkon práce, vzniká zamestnankyni (zamestnancovi) nárok na riadnu dovolenku za kalendárny rok, a to v prípade, ak do príslušného kalendárneho roka spadá taká časť tejto materskej (rodičovskej) dovolenky, ktorá zodpovedá obdobiu vykonávania práce v rozsahu 60 dní.

judit47
18. jan 2023

@jankak055 nerozumies vykladu zakonov-uz ti to u 5ty krat piseme a stale pises svoje.

basska_b
18. jan 2023

@jankak055 Mohli aj pochybit. V tvoj prospech. Jedna baba tu raz pisala, ze ju zase o dovolenku pocas MD mzdarky okradli a vymysleli si daky svoj vzorec,podla ktoreho to ratali.

fiafia
18. jan 2023

@veronika2194 ak to nieje nevyhnutné dovolenku by som si nechala.moze sa čokoľvek stať a dovolenka by mohla zabezpečiť maximálnu podporu v budúcnosti

hsjdudhdbd
18. jan 2023

@veronika2194 ked sa veatis z materskej bude cerpat dobolenku pred materskou dovolenkou s tu vo si mala pocas materksej dovolenky ˇˇˇ pocas RD sa nerata nic

veronika2194
autor
19. jan 2023

@pbra40 No neviem či ma môžu vyhodiť počas čerpania dovolenky ,nakoľko som na dobu neurčitú a pracujem vo firme 6 rokov … Myslím si ,že ak som na dobu neurčitú musia mať na prepustenie vážny dôvod nejaké porušenie disciplíny závazne alebo opakovane alebo vážne dôvody ,ak z mojej strany nebolo porušené nič ,tak by mi museli ponúknuť odstupné ,ak sa nemýlim

veronika2194
autor
19. jan 2023

Dakujem vám všetkým , mna skor zaujímalo len to,koľko môžem mám mať nárok na dovolenku a či mi nabieha počas MD 😊 nakoľko si chcem čast vybrať medzi MD a RD mám na to svoje dôvody ale samozrejme nejakých pár dni si mám v pláne ponechať aby mi zostalo pri nastupe po RD

pbra40
19. jan 2023

@veronika2194 ano, museli by s odstupnym

luliu
19. jan 2023

@veronika2194 keď cerpas dovolenku, tak musíš nastúpiť do prace, takže ano, mohli by ťa prepustiť

veronika2194
autor
19. jan 2023

@luliu ale s odstupným ,keďže ešte raz ako som písala vyššie som zamestnaná 7 rokov a na dobu neurčitú na prepustenie musia mať vážny dôvod čo sa týka porušenia z mojej strany ,ak by to chceli urobiť oni , tak jedine s odstupným 😊

kristinaanna
19. jan 2023

@veronika2194 stačí ze zrušia tvoje miesto

veronika2194
autor
19. jan 2023

@kristinaanna ale s odstupným stále sa rozprávame o tom ,že som na dobu neurčitú

monika_mt
19. jan 2023

@veronika2194 ano, ak by ti zrusili poziciu a chceli ta prepustit z dovodu nadbytočnosti, muselo by to byť s odstupným.