Aký mám vymeriavaci základ?

ivanka0603
21. aug 2022

Ahojte. Vedel by mi niekto vypočítať denný vymeriavací základ pre podporu v nezamestnanosti? Od 2016 som bola na MD, RD potom reťazový pôrod,MD,RD. Následne pandemická očr (do konca augusta) a teraz v práci končím, keďže moje miesto je zrušené. Vie mi to prosím niekto vypočítať, keď budem celý september čerpať dovolenku, zvyšnú mi preplatia a plat mám na zmluve uvedený 1300e? Či mi vyjde max podpora v nezamestnanosti?

draik
21. aug 2022

Zrejme max. nie. Polovicu z hrubej mzdy za september vrátane preplatenej dovolenky.

matullienka
21. aug 2022

@ivanka0603 záleží koľko tej dovolenky na preplatenie ešte bude
Ja by som ti odporúčala vyčerpať par dní dovolenky a zvyšnú preplatiť a budeš mať istotu, ze budeš mat max podporu

panelacikova
21. aug 2022

@matullienka na základe čoho jej dajú maximálnu podporu? veď tá je vo výške cez 1.000,- eur v súčasnosti... to neexistuje, že dosiahne, ak mala v hrubom 1.300,-

matullienka
21. aug 2022

@panelacikova ale áno ak vyčerpá len trebárs 10 dní dovolenky a po preplateni dovolenky bude mať na tých 10 dní VZ viac ako 800 eur tak bude mať max podporu. Lebo max denný vymeriavací základ je 79 eur a nejaké centy a jej ju budú vypočítavat z tejto poslednej výplaty

ivanka0603
autor
22. aug 2022

Ešte 23 dní dovolenky mi preplatia a dajú mi aj odstupné. Nevyjde mi to ani tak?

panelacikova
22. aug 2022

@matullienka ja som žila v tom, že VZ pre podporu v nezamestnanosti sa berie z predchádzajúceho roku a nie z poslednej výplaty.... to už neplatí? teraz je to z poslednej výplaty?

luliu
22. aug 2022

@panelacikova ale ona nepracovala, bola na MD a RD

panelacikova
22. aug 2022

@luliu no sila 🙂

matullienka
22. aug 2022

áno pokiaľ nemala počas MD a rd iný príjem tak áno
@panelacikova

panelacikova
22. aug 2022

😲 neskutočné.... ako k tomu prídu ľudia, ktorí roky makajú a potom prídu o prácu a dostanú smiešnych 400-500 eur podporu.... no máme úžasné zákony, len čo je pravda :(

ivanka0603
autor
22. aug 2022

Aj my to vie prosím Vás niekto vypočítať? Zákony sú aké sú. Aj ja som pred materskou pracovala a keby ma nevykopnú z roboty, tak veľmi rada idem pracovať ďalej. Dúfam, že si čoskoro nájdem novú prácu. Tak poprosím, bez blbých poznámok.....ja som ten systém nenastavovala, ale keď je možnosť, tak ho využijem.
@panelacikova co je na tom neskutočné? Napíšte sťažnosť na ministerstvo.

panelacikova
22. aug 2022

@ivanka0603 ja nepíšem, že ty za tento systém môžeš, ty ho len využívaš v rámci zákona, čo je v poriadku. ja píšem, že je to nespravodlivé, to je všetko. snáď sa môžem na verejnom fóre vyjadriť, nie? 🙂 to nebol útok na tvoju adresu, skôr povzdych nad chorými zákonmi...

matullienka
22. aug 2022

@ivanka0603 a vieš presne koľko dní z dovolenky vycerpas a koľko ti pre platia a aký plat?

ivanka0603
autor
22. aug 2022

@panelacikova ved v pohode, ale mne to vyznelo inak.

ivanka0603
autor
22. aug 2022

@matullienka plat mám na zmluve 1300e. Mám 43 dní dovolenky. Ak správne počítam, v septembri je 20 pracovných dní, tie 2 sviatky neviem či sa počítajú alebo nie. Ostalo by mi 23 dní dovolenky na preplatenie. A dajú mi ešte odstupné za 4 mesiace

matullienka
22. aug 2022

@ivanka0603 v takom prípade ti určite vijde max podpora pokiaľ tam budeš mat to odstupné

ivanka0603
autor
22. aug 2022

@matullienka ďakujem

matullienka
22. aug 2022

@ivanka0603 za málo

dizzy1822
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dizzy1822
22. aug 2022

@ivanka0603 50% z hrubeho za posledné dva roky odpracovane. .. Ak ste po rodicaku cerpala dovolenku a potom pojdete na podporu tak vam ju budu ratat iba z tych dní co ste si vycerpala dovolenku . Ja som mala v hrubom 500 a podpora by mi vychadzala 300 eur ale kedze firma po rodicovskej vyhlásila bankrot a vycerpala som si 3 dni dovolenku tak mi podporu ratali iba z tych troch dni a vysla mi maximalna 900 eur.. ked cerpate po rodicovskej dovolenku tak podporu uz nerataju spatne ale len za tie dni co ste cerpala dovolenku po rodicaku. Tak som to mala ja v roku 2018. . Cim dlhsie na dovolenke tým sa vam pokazi priemer podpory. Ja som mala 3 dni dovolenky a 17 dni mi preplatili. A podporu mi ratali iba z troch dní. Ale tiez mi povedali ze v takychto pripadoch posielaju firme kontrolu z akeho dovodu to takto spravili. Ale firma zanikla tak to nemali s kým riešiť.

matullienka
22. aug 2022

@dizzy1822 len tam je podmienka, ze nemôže byť počas rd iný príjem za tie posledne dva roky, lebo vtedy to môže pokaziť

matullienka
22. aug 2022

@dizzy1822 ona bude mať ešte 4 mesačne odstupné takže jej to vijde

dizzy1822
22. aug 2022

@matullienka odstupné sa nerata do podpory. Mne neratali do podpory ani 670 eur co mi preplatili dovolenku. Ratali mi iba cisto cerpanu dovolenku ktoru som mala tri dni.

dizzy1822
22. aug 2022

@matullienka ale ona po cas RD prijem mat nebude. Po rodicaku si vycerpa dovolenku a jej podporu budu ratat z tej dovolenky ktoru cerpala po rodicaku. Ak by nemala dovolenku a isla by hned na podporu az vtedy by jej podporu ratali spatne pred rodicakom. Ja som mala plat v cistom 500 podpora vychadzala 300 ale po rodicaku som si vycerpala tri dni dovolenky a prisiel mi vymeriavaci zaklad ze by som mesacne dostala 2000eur ale kedze u nas je maximalka iba 900 teda tak bola tak mi dali este 50% dole a dostavala som maximum 860-930. A vyratali mi to iba z tych 3 dni cerpania dovolenky. Inak by mi z 500 e platu tazko vysla podpora 900

dizzy1822
22. aug 2022

je najlepsie po rodicaku vycerpat aspon deň voľna a ísť na podporu a ostatné si dať preplatiť lebo čím dlhsie dovolenka tým horší priemer na podpore. Lenze oni to nechcu uznavat stat prichadza o peniaze a firme potom posielaju kontrolu mne to aj na sociálke povedala. A povedala mi ze keby moja firma neskrachuje by im hned poslali kontrolu aby to presetrila ci nespravili nieco proti zakonne. A pani ked si vycerpa 30 dni dovolenku podporu jej budu ratat iba z tych 30 dni v danom mesiaci. Ak si vycerpa 43 dni tak jej budu podporu ratat z tych 43 dni a pokazi si ju. Tak to bolo v roku 2018 2019. Ak zacne cerpat dovolenku tak jej podporu spatne nebudu ratat kedze na rodicaku a materskej bola 6 rokov a musi mat odrobene dva roky za posledné 4. Tak bud pojde hned na podporu a budu jej to ratat spatne alebo pojde na dovolenku a z toho jej to vyrataju. Nemôžu miešať 6 rokov spätne plus 43 dni nových

dizzy1822
22. aug 2022

Vyplatenie odstupného zamestnancovi zo strany zamestnávateľa nemá vplyv na dĺžku (ani výšku) poskytovania dávky v nezamestnanosti. Odstupné je považované za určitú satisfakciu, ktorú zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi za to, že pracovný pomer sa končí skôr ako predpokladala pracovná zmluva a skončenie pracovného pomeru nespočíva v osobe zamestnanca, ale v osobe zamestnávateľa. Výška poskytnutého odstupného sa nezapočítava ani do vymeriavacieho základu pre výpočet dávky v nezamestnanosti podľa § 138 ods. 2 zákona o sociálnom poistení.

ivanka0603
autor
22. aug 2022

@dizzy1822 ale ja mam tých 43 dní starú dovolenku. Ja sa tomu absolútne nerozumiem....

matullienka
22. aug 2022

@dizzy1822 no to sa mi moc nezdá nakoľko z odstupného sa odvádzajú normálne všetky odvody a tým pádom ti zvyšujú Vz

matullienka
22. aug 2022

@dizzy1822 ale ako vieš, ze počas Rd nemala niekde uzatvorenú dohodu? Ja som to tak myslela, ved tak ľudia normálne pracujú

dizzy1822
22. aug 2022

@matullienka co sa vam nezda pisala som to vyssie a je dole aj paragraf.

Vyplatenie odstupného zamestnancovi zo strany zamestnávateľa nemá vplyv na dĺžku (ani výšku) poskytovania dávky v nezamestnanosti. Odstupné je považované za určitú satisfakciu, ktorú zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi za to, že pracovný pomer sa končí skôr ako predpokladala pracovná zmluva a skončenie pracovného pomeru nespočíva v osobe zamestnanca, ale v osobe zamestnávateľa. Výška poskytnutého odstupného sa nezapočítava ani do vymeriavacieho základu pre výpočet dávky v nezamestnanosti podľa § 138 ods. 2 zákona o sociálnom poistení.