Aký čas bez práce je ešte "v norme"?

6. máj 2023

Mamičky aký čas bez práce je ešte " v norme"?
Dcéra má 20, hneď po škole išla robiť a pracovala tam takmer 2 roky. Zamestnávateľ zanikol koncom januára a odvtedy je doma. Teraz začiatkom apríla sa zamestnala v sklade ale po mesiaci skončila na rehabilitácii a infúziach kvôli chrbtici.
Naozaj neviem či je také ťažké nájsť si prácu alebo robiť nechce.

lucka_ke
6. máj 2023

čo vyštudovala?

autor
6. máj 2023

@lucka_ke gymnázium, chcela ísť ďalej ale momentálne si to nemôže dovoliť

liz_lemon
6. máj 2023

nema narok na podporu?

autor
6. máj 2023

@liz_lemon nestihla celé 2 roky

martul
6. máj 2023

Asi som to nie celkom dobre pochopila. Prečo sa zamýšlaš nad tým že sa jej nechce robiť. Sama píšeš že pracovala dva roky, potom ostala na infúziách. Preboha si normálna?! Nemá právo byť chorá? Veď nech sa vylieči a potom pôjde pracovať.
Čo je doma len tak, zo srandy?!

stanulienkat
6. máj 2023

Ešte to nie je také hrozné. Ale u tak mladého dievčaťa by som sa hanbila byť čo len jeden deň nezamestnaná, ak nie je vyslovene v nejakej lokalite, kde absolútne nie je práca. Mám dvakrát toľko rokov čo ona, nebola som jeden deň bez zamestnania. Dokonca som mala v jej veku dve zamestnania a A to v čase keď bola nezamestnanosť aj cez 15 percent.

pribinak
6. máj 2023

Veď môže študovať externe a pracovať, veľa ľudí rieši situáciu takto
Gymnázium bez VS je takmer zbytočná škola

evaachesa
6. máj 2023

A ty máš pocit že len simuluje lebo sa jej nechce robiť? Či v čom vidíš problém? 🤔

evaachesa
6. máj 2023

@stanulienkat čítala si vôbec že skončila na infúziách? Za to sa má hanbiť že teraz nemôže pracovať, keď zjavne s prácou problém predtým nemala?

melanta
6. máj 2023

Gymnázium bez VŠ, v podstate nemá žiadnu kvalifikáciu. Čiže aj predavačka či automechanik sú na tom lepšie čo sa kvalifikácie týka. Prečo nemôže chodiť na VŠ? Či už denne alebo externe? Prečo ju nepodporíš v štúdiu a namiesto toho riešiš že je doma na infuzke a nerobí?

malinka158
6. máj 2023

Ja som bola 2 roky dozadu 11 mesiacov bez prace. Dobrovolne. Nehanbim sa za to. Potrebovala som oddychnut. Inac som pracovala stale, hned po skole aj ked len brigada ale aspon nieco. Casto krat som mala pracu na plny uväzok +brigadu po praci alebo cez vikendy.

martul
6. máj 2023

Tak jej pomôž, podpor ju finančne aby mohla pokračovať v štúdiu a ty budeš konečne spokojná, že niečo robí

lindous
6. máj 2023

Ty si ju poznáš a vidíš či sa snaží alebo čo robí preto aby si prácu našla, akú prácu hľadá, aká je situácia vo vašom regióne, či si až príliš vyberá vzhľadom na svoju (ne)kvalifikáciu a ako je na tom momentálne zdravotne... ja by som určite hľadala cestu ako ďalej študovať ...

lucka_ke
6. máj 2023

teraz do konca mája sa podávajú prihlášky na externé 2-ročné štúdium, nech skúsi nejakú nadstavbu bude mať viac možností sa zamestnať

autor
6. máj 2023

Kým pracovala tam bolo to okej. Ale ona sa stala už vo februári nezamestnaná do začiatku apríla a v apríli od robila len 1 mesiac a zase je nezamestnaná. Je PN kvôli infúziam a rehabilitácií ale bola v skúšobnej tak ju aj vyhodili

stanulienkat
6. máj 2023

@evaachesa Áno, o infúziách som čítala. A mala som presne to isté z mojej práce a celý život mi ta práca robila na kríže problem, napriek tomu ju stále vykonávam. Aj keď už v ľahšej forme, ale navždy mám z nej chrbát poznačený. A nebola som jeden deň nezamestnaná. Proste som sa dala zdravotne dokopy a pracujem ďalej.

melanta
6. máj 2023

Svoje dieťa s gymnáziom by som podporovala v tom, aby študovalo vysokú školu, nie aby pracovalo. Už si dostala otázky, prečo nie je možné aby študovala VŠ. Či denné alebo externé štúdium. Prečo na to neodpovieš.

autor
6. máj 2023

Lebo si to zaplatiť nemôže a my tiež nie

melanta
6. máj 2023

@stanulienkat vieš čo, súhlasím s tebou. A tvrdím že dnešným mladým sa nechce ťažko pracovať. Na druhej strane, dieťa ktoré chodilo na gymnázium by som ako matka podporovala skôr v tom, aby išlo študovať VŠ.

anonymanonym
6. máj 2023

Toto predhananie sa kto pracoval kazdy jeden den odkedy skoncil skolu a kto je pracovitejsi 🤦‍♀️ ... a matka, ktora namiesto podpory dcery, ktora je opravnene na PN vymysla, ze sa jej asi nechce pracovat.. ach.. pracovala pravdepodobne hned od ukoncenia skoly skoro 2 roky, nasledne zamestnavatel zanikol (tj. ani to nebola vypoved z jej strany), slecna nasledne bola 2 mesiace bez prace (ziadna hrozne dlha doba), zamestnala sa ale holt skrz zdravia o pracu prisla, lieci sa.. a tu niekto premysla, ci je leniva robit? Ako fakt???

melanta
6. máj 2023

Prečo si to nemôže zaplatiť? Kopec deti študuje denné štúdium a popritom má brigády. Čo tak svoje dieťa podporiť v štúdiu, ako mať výhovorky že nemôže? Aj iné rodiny nemajú peniaze, ale deti v štúdiu podporili. Aby sa deti mali lepšie a nemuseli manuálne pracovať.

liz_lemon
6. máj 2023

ani s tym, co robila teraz jej to nevychadza?

salamistka
6. máj 2023

Denné štúdium je bezplatné

melanta
6. máj 2023

@salamistka štúdium áno, ale strava a internát nie. Ale tak sa všetko dá riešiť, len treba dieťa podporiť.

stanulienkat
6. máj 2023

@melanta Vieš čo?? Dnešným deťom nieže sa nechce ťažko pracovať, im sa nechce ani ľahko pracovať. Keď som začínala ja a absolventi, čo začínajú teraz-je to neuveriteľny rozdiel. Zaúčala som toľko mladých ľudí, vyslovene sa im nechce pracovať. Tvária sa, že zamestnávateľ má byť rád, že sa vôbec dostavili do práce. Proste cely den v praci chatovat a nic ine.

salamistka
6. máj 2023

Ako ja nevidím problém v tom, keď je niekto istý čas nezamestnaný, nie je to žiadna vada ani hanba...aj ja celý život pracujem a keď si budem hľadať nové zamestnanie, tiež budem pri tom doma na podpore, odvádzam už 25 rokov príspevky do fondu nezamestnanosti, tiež si chcem užiť trocha voľna.

olimuc
6. máj 2023

Nech sa da dohromady a ide nachvilu do zahranicia .. je mlada nauci sa jazyk a ziska rozhlad, s jazykom sa jej bude lahsie hladat praca ak by sa vratila

salamistka
6. máj 2023

@melanta áno, napríklad by som si vybrala školu bližšie v rámci mojich možností, cestovanie vlakom je tiež bezplatné

autor
6. máj 2023

Teraz už VŠ zmeškala, teraz sa len zamestnať a keď bude tak, možno budúci rok

beata_k
6. máj 2023

Este takych 40 rokov bude pracovat. Je na infuziach, urcite to nie je hanba.