Trojročný syn nechce žiadne ovocie a ani zeleninu

inga110
2. máj 2013

Moj skoro 3 rocny syn nechce ziadnu zeleninu ani ovocie jedavat, obcas zje nejaku tu jahodu alebo melon, ale ved mu to nemozem kupovat na dennodennom poriadku len toto, inak nezje nic. ide to uz asi 6mesiacov takto. O surovej zelenine nehovorim. Ale sladkosti by zjedol za vagon. Ako ho donutit jest ovocie a zeleninu, mam mu davat nejake mutlivitaminy, ...? on celkovo nie je velky papkac, ale som celkom spokojna kolko celkovo spapa. prosim poradte. dakujem

prasiatko30
2. máj 2013

Ponukat, ponukat a ponukat - ale nie stylom das si? Ale bud si zvyknite po obede zjest vsetci kus ovocia kazdy z vas dat aj jemu pod nos ovocie, aj pocukrovat ak to uz nijak inak nejde a pod. Ja napr mam taketo problemy s mladsou clenkou a veru v podstate som jej asi az do minuleho mesiaca vytrvalo davala kusky zeleniny na tanier aj s ostatnym jedlom a veru postupne to prinasa uspechy a dneska dokonca vecerala len paradajku s orestovanou cukinou - a to ti mozem zarucit ze pred mesiacom by bola isla spat hladna lebo nejedavala ani paradajku ani cukinu. S ovocim az taky problem nie je takze tam to neriesim.

Hlavne byt vytrvalejsia ako on ale bez prilisneho nutenia skor mu ist prikladom a robit chute - tie deti vacsinou opakuju to co vidia

abbey1
2. máj 2013

Musím len súhlasiť. Nenásiln eponúkať, papať pred ním. Mať stále nakrájanú nejakú zeleninu, ovocie na stole. Urobiť si špíz z ovocia. U nás sa vždy osvedčilo ísť formou príkladu a hlavne nie nátlakom. A sladkosti proste nekúpiť, keď ich nebude mať v dosahu, papať ich nebude.
Multivitamíny by som nedávala žiadne. Prínos z nich je prakticky nijaký, ale ochucovadieľ a podobným zbytočností je tam haba dej.
On sa musí pomaličky naučiť papať stravu, ktorá mu je prospešná a nie to len "lepiť" vitamínami.Ide leto, bude kopa sladučkého sezónneho ovocia. treba ísť spolu na trh, nech sám pomáha s výberom a nákupom, prípadne doma s pestovaním, ak ste v byte, tak aj na balkóne v kvetináčoch.

katrinka8
2. máj 2013

@inga110 - ahoj, no, nieco podobne poznam s dcerkou - tiez ma take "fazy", ze nechce ovocie ci zeleninu, resp. surovu zeleninu. S ovocim je to trochu lepsie - ale zje len jablko ci trochu bananu, obcas grapfruit. Nepomaha ziaden priklad - ja aj mm jeme zeleninu bezne takmer ku kazdemu jedlu (paradajky, papriku ci uhorku alebo redkovky, cibulku jarnu atd.) Dcerka raz za cas "vezme na milost" jeden mesiacik z redkovky... 😒 Chuti jej akurat uhorkovy salat (zo salatovej uhorky) a kukurica, tu zje hocikde.
Napodiv ma celkom rada "zamaskovane zeleniny", a to akukolvek, co sa tyka polievok. Porova, brokolicova, cukinova, tekvicova, spenatova (spenat ma rada tiez) atd., ich rozne kombinacie... Kedze viem, ze je to momentalne takmer jedina moznost, ako do nej dostat aspon nejaku zeleninu, snazim sa robit taketo polievky. Uvarim danu zeleninu, ochutim obvykle rascou, solou a muskatovym orieskom, rozmixujem, dakedy pridam zemiak na kocky, trochu kukurice, dakedy aj nie, a je to 🙂 Niekedy pridam na zjemnenie trochu mlieka. Nepridavam ani muku, pridam radsej viac zeleniny, aby to nebolo take "vodove". Moje dieta ma rado take chlebove gulicky (v Lidli ich kupujem), to si hadze do polievky, a vtedy zje za plny tanier. Tak mam aspon nejaku istotu, ze aspon daku zeleninu do seba dostane. Treba skusat, chce to vela trpezlivosti a nepolavit, ponukat, ponukat, nenechat sa odradit. Ale nenutit, to nepomoze, skor to ma opacny efekt. Skus najst nejaky sposob, kedy by bol ochotny zjest nieco z toho, co mu ponukas, a skus mu to dat tak. Lepsie nieco ako nic 😉
V lete snad bude lepsie, minuly rok chodila po zahrade a sama si trhala ovocie z krikov (ribezle, maliny, cernice...), inak by nejedla tiez nic...

katrinka8
2. máj 2013

@abbey1 - juuj, skoda, ze na nase dieta nezaberaju ziadne tieto "triky", ale ona je od malinka slaby jedak, jedlo ju proste absolutne nezaujima, chute jej nenarobime asi nicim (vyhoda pri sladkostiach ci kolacoch aspon 😀 ). Mozme mat na stole hocico nakrajane, maximalne sa opyta, co to je. Pozrie na to a uz jej niet. Pokrok je, ked oznami, chcem ochutnat, my celi nateseni povieme, tak si zober, a ona: Uz nechcem.. a je prec. Asi 2x bola ochotna si dat do ust paradajku, omielala ju asi 3 sekudny a povedala: nedobre... A tak je to skoro so vsetkym ☹ A to, podotykam, ich "sama kupuje" (rozumej, dava do kosika), obcas aj pomaha krajat, my to bezne jeme. A ona furt nic ☹ Dnes som ju jemne prehovorila, nech skusi cviklu (lebo sa pytala, ako vzdy, ked ju jem, ze co to je - tak vravim, ved cvikla, chces ochutnat? Ano.) Najprv som jej dala kocku na tanier, kukla na to, ze To spapaj, to male deti nemozu papat, len velke deti 😕 A dala mi ju na moj tanier. Moja mama jej vravi: Ale cviklu mozu vsetci papat, aj deticky. Tak ju schmatla z mojho taniera, dala do ust, zatvarila sa "kyslo", ale zjedla ju. Potom zahlasila, ze nedobre, zjedz to Ty (akoze ja).. A tym to haslo... No co, tak varim polievky...

janinah
2. máj 2013

môj má 7 a okrem mrkvy z polievky nezje žiadne ovocie ani zeleninu,robila som kadečo a nepomohlo nič,čo sa mám zblázniť? je vysoký normálnej postavy,neriešim už...v zime občas mu dám vitamín Pikovit,je bežne skôr menej chorý ako iné deti...ide do školy v prírode,musela som u p.učiteľky vybaviť,aby ho nenútili do jedenia,to bola jeho podmienka

abbey1
2. máj 2013

@katrinka8 Naša malá tiež papá málo, ale ponúkam, čo považujem za zdravé a hlavne to chce čas. Oni hladom nezomrú a papať budú, čo im ponúkneme. Ja tiež dávam jesť, čo viem, že jej chutí, ale neustále má na očiach jedlo a časom sa vždy chytí. I keď je pravda, že od mala bola vysadená na ovocie a zeleninu. Napr kašu mi nikdy žiadnu nejedla a poslednou dobou vždy príde ochutnávať moju a tak sa učí. NIkdy ju nenútim jesť, čo nechce. Má možnosť si vybrať sama, ale na druhú stranu nemá možnosť si vybrať niečo naozaj nevhodné, lebo také proste doma väčšinou nie je.

katrinka8
2. máj 2013

@abbey1 - 😀 nasa ked videla kasu (ako "spravna mamicka" som bola presvedcena, ze treba dat kasicku 😀 , uz neviem presne, kolko mala mesiacov, ale rok nemala), tak sa na nu len kukla, a z nicoho nic spustila rev ako pavian. Zatala dasna (zuby este nemala, vysli jej strasne neskoro) a ani za toho otca ich otvorit. Ked si spomeniem, aka som bola nestastna... 😀 V ustach ju nemala ani raz, vzdy kukla na lyzicku a spustila rev, a to nechapem, ako prisla na to, ze tam je kasa a nie dake ine - pre nu bezne jedlo.. Tak mila kasa vzdy putovala dole umyvadlom, nech jej je zem lahka 😀
S jedenim sme si veru uzili svoje, tak sa aspon snazim hladat nieco, co je ochotna zjest a splna to predstavy zdravej stravy, hoci je to tazke, mam pocit, ze stale je to iste dookola... No ale co uz... Myslim, ze my sa stravujeme celkom zdravo, takze tiez nevidi kadejake prapodivne nezdrave jedla. Ale aj tak by ma potesilo, keby jedla viac surovej zeleniny. No snad do toho dorastie 😀

monikajaco
2. máj 2013

@inga110 moja dcera bola taka ist .. do nicohosom u nenutila ale vzdy som jedla ovocie a zeleninu pred nou a ked sme mali neaku zeleninu ako prilohu tak som jej to dala na tanier tak ako nam .. trvalo kym to ochutnala prvy krat ale nakoniec zvedavost zvitazila a ochutnava dodnes a papa uz vela zeleniny aj ovocia .. netreba do nicoho nutit .. ale ponukat tak aby dieta nemalo pocit ze musi ... tiiez zacala papat az po 3 roku zeleninu a ovocie a nedavala som jej ziadne vitaminy ...

abbey1
2. máj 2013

@katrinka8 Deťom nevadí, ak majú trochu "obmedzený" jedálniček. Je to pre ne prirodzené, že sa pomaličky oboznamujú s jedlom. Z toho si ťažkú hlavu netreba robiť. Ja už neriešim také, že čo by mala a kedy by mala jesť. V podstate papáme všetvi kedy máme chuť a na čo máme chuť.myslím, že na to ideš dobre Deti naozaj dorastajú do chutí, hlavné je v nich vypracovať také zdravšie stravovacie návyky:aby namiestojedla nesiahali po sladkosti, že nie všetko, čo sa papá, je naozaj hodnotné jedlo. Radšej menej a zdravšieho, ako sa nacpať nezdravým jedlom alá brumík, kupovaný puding a presladené kaše,...

katrinka8
2. máj 2013

@abbey1 - tiez sa tym utesujem celkom uspesne vacsinou teda 😀 Obcas sice, ked vidim apetit niektorych inych deti v jej veku, tak sa zamyslim, ale v podstate to zmysel nema takto porovnavat 😀

prhlavka
3. máj 2013

ak budeš mať raz za čas čas...skús trošku kreativity http://www.sdetmi.com/podujatia/detail/1621/ 🙂

moze
11. aug 2024

@janinah Ahoj, zmenilo sa to po 11 rokoch? Ja mam pubertiaka, neje ziadne ovocie, iba varenu zeleninu a ma problemy so stolicou.

janinah
11. aug 2024

@moze ahoj,len malička zmena,ovocie doteraz nezje žiadne napr.bublaninu robím tak,že pol plechu nachádzam ovocie a druha polka pre neho naukladám tam kôpky tvarohu bez ovocia,inak by ani neochutnal z koláča.So zeleninou je to lepšie už aj hrášok,kukurica,karfiol a ešte zopár,nie všetko....
Ale zas nijaká šunka,syr,vajcia len ako ním robená praženica,nijako inak...saláma jeden jediný druh občas zje..
Ma skoro 19 a chudý ako palička, ale zdravý.Neriesim,zatiaľ ani nikde na pobyte mimo domu hladom neumrel.

vivuska666
11. aug 2024

Ani moj 10 rocny nezje ziadne ovocie a zeleninu. Okrem jablka a ked tak kapustu v kapustnici a vysmazany karfiol. Od malicka. Vyzera normalne 🙂

moze
11. aug 2024

@janinah Dakujem pekne, na tej bublanine som sa zasmiala, ja robim presne tak, ale to pre vsetky deti, neznesu ovocie v kolaci. Inak sa ti ostatni za ovocim idu pozabijat, normalne vsetko zjedia. Nas zje aj privarky, zeleninove polievky, pomazanky, omacky, vsetko, co tvoj nie. Vylozene len to ovocie. Len teda nechapem, preco ma problem s kakanim. Rozmyslam, ci nezacal jest viac peciva,a preto ma problemy, ze to ubohe mnozstvo vlakniny, co do seba nejako dostane, proste nezmoze tolko suchej stravy. Nas vyzera ok, je stihly (po rodicoch), ziadny extrem. Napisala som, lebo vzdy, ked som guglila, ze dieta neje ovocie, vyhodilo mi vek par mesiacov alebo do 5 rokov.

janinah
11. aug 2024

@moze Aj u nás bol problém so stolicou,dokonca krvacanie z konečníka,lebo bola tvrdá.Zlepsilo sa to keď si začal robiť vločky väčšinou na raňajky a potom tie kadejaké guľky s mliekom.cornflakes a podobne veci,už si to kupoval sám,tak ani neviem názvy.

moze
11. aug 2024

@janinah Dakujem, skusim ten kefir a vlocky so sladkou granolou, lebo ta granola tiez nie je vyhra. Ale budem mu potom pomer vlociek zvysovat, nech sa nauci.