Príkrmy pre 5,5 mesačné dieťa

zabina27
4. nov 2014

Ahojte, malý má 5 a pol mesiaca, je na UM. Zatiaľ mu dávam na obed zeleninu, párkrát do týždňa mäso do nej, prípadne ryžu. Spapá celkom dosť, takže už mu mlieko nedávam, len čaj, aby mal tekutiny. Chcela by som začať dávať aj ovocie, prípadne lepok, ale neviem poriadne, ako na to, aby toho nemal veľa. Na desiatu alebo olovrant by som rada vyskúšala niečo, prípadne kašu na večeru - ale spinká pekne celú noc, tak to má ešte asi čas. Len ide mi o to - on je dosť veľký, nie je nejaký bucko, je aj dlhý - no a aby zbytočne veľa nepriberal. Všade čítam, že koľko mlieka by malo bábo vypiť, keď mu dám aj ovocie, aj mlieko - nie je to veľa? A zase, keď zje ovocnú desiatu, už mu nemám dať mlieko? Nebude zase mať málo mlieka? Aaach jaj 🙂 Keď dám mliečnu kašu alebo jogurt, tak to sa hádam ráta za mlieko... Som si totiž pozrela na nutrilone tabuľku, koľko by mal vypiť, a keďže obeduje príkrm, tak teda mlieka nevypije toľko...
Proste - aby mal aj mlieko, koľko potrebuje a aby ale nebol zbytočne prepchatý 🙂
Ďakujem 🙂

tana2278
4. nov 2014

Preco sa neporadis so svojim pediatrom? Ten by ti dal najkvalifikovanejsiu odpoved.

bella77
4. nov 2014

@zabina27 hlavne pomaly....piate cez deviate nie je bohviečo...kludne mu stačí dávať zatial zeleninku...na ovocie aj masko má ešte kopec času...kam sa ponáhlaš? 5,5 mesačné dieťa má papať hlavne mliečko...prikrm je len na okoštovanie..nie je to nahrada mlieka..netlač do neho somariny..a že je veliký? každé dieťa je iné...takže moja rada...nerieš kolko mlieka vypije...či málo, či vela...vypije vždy len tolko kolko mu pustí...prepchatý isto nebude...svoje dieťa poznáš najlepšie ty. nikto ti presne nepovie,,, či 200ml či 100ml..či žiadne...možno niekedy vypije viac..inokedy menej...deti nie su tabulkové...

ivetoy
4. nov 2014

pediater

zabina27
autor
4. nov 2014

@tana2278 ideme az tak za 3 tyzdne na poradnu, opytam sa potom, len ked vsade citam o tom tolerancnom okne, co by mal vyskusat do pol roka
@bella77 davame celkom pomaly, zatial zeleninu a 2 druhy maska vyskusal, teraz som dala 2 dni trochu ryze, len to ovocie a lepok ma zaujima, kedy vyskusat

standu
4. nov 2014

nuz ja som opacneho nazoru...nehovorim ze naraz vsetko ale nebolo by odveci sa do roka urcite zbavit UM, uz po 6tom mesiaci ak su dobre zavedene prikrmy by malo byt UM zbytocne. cize ak rad papa, ma zaujem o normalne jedlo, preco mu ho nedat.. realne jedlo ma viac zivin ako umele upravene kravske mlieko. cize by som pomaly, ja neviem, po mesiacoch zacala zavadzat desiatu, olovrant, veceru namiesto UM. it davat vodu, nesladeny caj, casom riedene ovocne stavy...po zelenine a mase zaviest obilniny, cize jednozlozkove kase. ovos, spalda, pohanka, pseno...odporucam knihu od Bukovskeho hHed to bude anjelik! tusim sa vola nemam ju po ruke. tam su krasne tabulky, vzorove jedalnicky a zdrave receptiky pre deti. nie, nie sme vegetariani ani vegani nic podobne, jedvame aj bielu ryzu a parky 😀 ale detom sa snazim zdravsie.. inak to masko dost skoro si mu dala podla mna, najprv staci zelenina a bezlepkove obilniny.

standu
4. nov 2014

@zabina27 to tolerancne okno je hlupost a nedojcene deti su navyse nechranene materskym mliekom

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/prikr...

bella77
4. nov 2014

@standu suhlasím skor som narážala na to, že na maso a ryžu má ešte čas...my sme išli tiež z mesiaca na mesiac...tie prikrmy su zo začiatku len doplnkom nie náhradou...

nonny
4. nov 2014

treba si skusiť pozrieť odborne članky ja nemám nič proti tomu že si tu maminky radia no aj tak každa robi po svojom...ako kde počuje prečita a tak...odbornejšia pomoc si myslim je najlepšia...aj ked jasne ani podla toho sa neda na 100% riadiť 🙂 ale kedy a ako zaradiť lepok a ovocie si najdeš aj ked to hodiš do googlu...a určite aj viac člankov tak si treba o tom prečitať a nejak sa podla toho zariadiť 🙂 zatial kým sa neporadiš s pediatrom 🙂

ichbinich
5. nov 2014

DO pol roka to tolerancne okno je urcite preklep 😉
Ano, odporuca sa neodkladat lepok a pripadne alergeny do Svateho Dindy, lebo je doklazane, ze to proti alergiam nepomaha.
Takze, nemusis mu davat dalsie jedlo, teda desiatu alebo olovrant, na to ma v 5,5 mesiacoch casu viac nez dost. Staci, ked mu jednoducho skusis dat na obed, alebo teda v tom case, ked mu teraz davas prikrm, das nejake ovocie alebo nejaku obilnu kasu. Zakladom stravy je mliecko! Na nahradzanie jednotlivych davok mliecka tuhou stravou je casu dost. Nech si teraz ochutnava, spoznava nove veci. Ale zatial ostan pri jednom jedle za den. Ked mu chuti, tak mu daj, ked len olize, daj mu potom mliecko, aby nebol hladny.
Netreba to brat az tak striktne, ze kazdu novu potravinu sklusat tri dni a az potom pridavat dalsiu, ale samozrejme ani pchat snicle 😉
A ze nevypje tolko mliecka, co je v tabulke? To je iba priemer. Ak prospieva, rastie, tak je vsetko v poriadku. Nezavisle od toho, ci vypije o flasku viac alebo menej.

evittam
5. nov 2014

@zabina27 Ako tu píšu kočky - každý ako uzná za vhodné. Ja mám 2 deti. Staršieho som prikrmovať začala od 5,5 mesiaca a teraz dcérku od 5 mesiaca. Začala som zeleninkou - cca 2-3 druhy na jeden príkrm+mäsko do toho ryža,ovsené vločky,bezvaj.cestovina,.....Raz-dvakrát do týždňa namiesto mäska vaječný žĺtok. A dávam stále aj mliečko - ráno keď sa zobudí a večer má kašu pred spaním. No a desiata a olovrant väčšinou ovocie, presnidávky,lipánek,ovsená kaša s ovocím,......Netreba sa ničoho báť a treba skúšať - môj názor, až na pár vecí ako sú vnútornosti, morské ryby,......A obidve moje deti sú zdravé a nič im nechýba.....A ozaj, boli kojené do 10.mesiaca. 😉

evittam
5. nov 2014

@ichbinich Podľa nových štúdii je imunologické okno od 4.-7.mesiaca dieťaťa. 😀 Som sa nad tým len pousmiala, keď mi to pediatrička hovorila - museli dllllho študovať a ešte dlllhšie skúmať. 😀 😀 😀

ichbinich
5. nov 2014

@evittam: A este viac im za to zaplatili 😀

zabina27
autor
5. nov 2014

@evittam no vidis, ty davas aj masko, standu pise, ze maso este nie... no jo... to je to, ze jemu chuti, ja mam pocit, ze zje vsetko, co nezje jeho 🙂 preto rozmyslam, aby zbytocne vela nepriberal, lebo je ho dost a zo zeleniny nepriberie tolko ako z mlieka, len potrebuje este aj mlieko. niekedy mam pocit, ze zivit toho chlapceka bude fuska 🙂

evittam
6. nov 2014

@zabina27 Nehnevaj sa, ale ty čo rozmýšlaš aby zbytočne nepribral?!!! 5,5 mesačné chlapča?! Prosím ťa , neblbni a pekne ho kŕm. 😉 To mi fakt rozum stojí nad týmto. Veď to potrebuje a dávať mu len zeleninu nie je dobré. A buď rada, že mu chutí - niektoré deti nechcú jesť vôbec a potom majú len problémy. Chceš aby bol chudokrvný,neduživý,chorý?! A čo sa týka toho pribratia - môj starší mal 10,5 kg keď mal 5,5 mesiaca a bol to riadny cvalík cca do 1,5-2 rokov a teraz má 6 pekne sa naje (aj keď už vymýšla a vyberá 🙂 ) ale je chudunký ako trieska-vytiahol sa. Keď sa vyzlečie sa smejeme-mu môžeš rebrá rátať. 😀 Mäsko môžeš dávať kuracie,morčacie,telacie,zajačie. Potom neskôr bravčové a hovädzie. Ale každý podľa seba. 🙂

zabina27
autor
7. nov 2014

@evittam nevymyslam, len ho nechcem zbytocne prepchavat, aby nebodaj nemal nejake zdrav. problemy neskor. a hej, tiez ma okolo tych 10 kg 🙂 taky macik 🙂 ale je aj dlhy, ma cez 70 cm. ale isto sa vytiahne ako tvoj chlapcek, ked zacne behat, ze? 🙂

evittam
7. nov 2014

@zabina27 Určite, neboj sa 🙂 . Môj má teraz už 128cm. Ja ťa chápem ale je to dieťa a potrebuje živiny a hlavne pestré a aj to mäsko potrebuje a teraz sa málo hýbe preto tak rýchlo priberá. 😉

zabina27
autor
7. nov 2014

@evittam niekedy mam pocit, ze sa hybe az moc, ze sa mu chce 🙂 ono ja viem, ze potrebuje ziviny, ale tie reci ludi - cim ho to krmis, to je ale cvalik, aky je velkyy a podobne, no ako co mam robit? nestopem ho ako kacicu a urcite je trapenie aj ked babo nechce papat. Ide mi len o to, aby som si v buducnosti nevycitala, aby som ho zbytocne neprekrmovala
128 cm ako prvacik? tiez ta za chvilu prerastie, ze? 🙂

evittam
8. nov 2014

@zabina27 Na reci ludi sa vykasli. Na sprostu otazku si vymysli este hlupejsiu,vtipnejsiu odpoved 😀. Nech sa kazdy stara o seba. Jj za chvilu 😉

katy1781
27. jún 2019

Ahoj ja mám presne ako ty 5.5 mesačného chlapca od narodenia je na umelom mlieku asi cca 2 týždne zacala som s prikrmami a ráno mlieko okolo 7-8 potom okolo 10 výživa teraz už aj 3piskoty obed o cca 12 zelenina mäso alebo zemiak zelenina atď... O hodinu mi plače tak mlieko a potom mlieko sem tam mu tam dám 2odmerky kaše (samotnú nechce ) a večer zas mlieko