Niečo na chuť do jedla u dieťaťa

1. aug 2024

Ahojte, mám dcérku 4,5 ročnú, ktorá meria 105 CM a váži iba 14,5 kg. Lekárka nerieši. No za posledný rok schudla o 1,2kg a narástla o 3cm. Je nejaký overený sirup a podporu chuti do jedla? Pediakid má výpadok. Čo jej môžem dávať aby pribrala? Inak chorá nejak často nebýva, klasika len skolkarske bacily občas prinesie. Čo sa týka jedenia tak veľa toho nezje. Z hlavného jedla na obed zje napríklad 6 lyžičiek ryže a to je všetko. Polievky tak maximálne tri lyžičky. Z ovocia len jablko a banán a v lete melón. Zo zeleniny mrkvu a kaleráb. Je strašne vyberava. Termix zje, jogurty nie. Cereálie s mliekom má niekedy na raňajky. Uvádzam príklad čo sme mali dnes:
Raňajky 1 vajíčko (chlieb nezjedla vôbec)
Desiata čokoládový termix
Obed tri lyžičky slepacej polievky a druhé bola zemiaková kaša z toho zjedla 5 lyžíc a pečené kura z toho nezjedla nič
Olovrant štvrť jablka, jogurt
Večera 1 párok a pečivo zase nezjedla

Kde robím chybu? Som z toho smutná, že tak málinko váži. Energie má dosť, je akčná, hra sa, vonku na ihrisku je aktívna .... Ja už ozaj neviem ako ju motivovať viac jesť a aj viac piť lebo za deň vypije tak pol litra vody. 🙁

Veľmi pekne ďakujem za každú radu maminky. ❤️

teletubbies
1. aug 2024

Pediakid majú cez stránku futu natura akurát mi dnes prišiel

autor
1. aug 2024

@teletubbies ďakujem, idem objednať. Zaberá u vás prosím tento sirup?

roztlieskavacka
1. aug 2024

Ahoj, moja 2,5 ročná dcéra zje presne toto čo si ty napísala že ste mali dnes a ja tiež som z toho v nervoch že zje strašne malo, ale ona odjakziva zje malo, pri jedení vymýšľa s odťahuje ruku, máločo zje že si sama napichuje nabera, má 11,5 kg a ak si mám prestaviť že toto bude aj naďalej trvať tak prídem o nervy

kp7333
1. aug 2024

B-komplex kvapky a probiotika su tiez dobre na podporu chuti do jedla.

banalu
1. aug 2024

Pokial prospieva tak by som nic na chut do jedla nedavala... a to vravim ako matka dietata co tiez je ako vrabec. Ma 3 roky 93 cm a 12,4 kg. Cize o rok bude mozno tam kde tvoja.
Jednoducho som sa s tym zmierila. Ona uz ked sa kojila tak sa proste najedla a dovidenia, ziadne kojenie na upokojenie alebo visenie na prsniku hodiny. 20 minut a dovodenia, nakrmte ma o 3 hodiny. UM pila vzdy menej ako odporucana davka..
sem tam ma lepsi den, vtedy sa smejeme, ze ok, tento mesiac sa uz najedla 😂

autor
1. aug 2024

@roztlieskavacka aj moja je od malinka veľmi slabý jedák, no mňa znepokojuje strašne jej nízka váha. Čakala som, že v škôlke sa nakopne ale nič. Aj dávaš niečo na zlepšenie chuti?

autor
1. aug 2024

@banalu tak prospieva, len je strašne bledá ale tak to som aj ja, aj muž. Len škoda, že pediatricka nevezme aspoň krv že či je ozaj všetko okej. Naposledy mi povedala, že je stále v norme a nie je to podvaha a že proste vyrástla tak nemám riešiť ale keď vidím koľko malo toho spapa tak mi to nepríde vôbec okej... Minulý rok mala 15,6 kg a vraj vyrástla preto má aj menej no neviem veru

autor
1. aug 2024

@kp7333 b komplex dávam, probiotiká nedávam tak skúsim kúpiť

deti95060810
1. aug 2024

peritol - na predpis

autor
1. aug 2024

@deti95060810 no len ako ukecat dr aby nám ho napísala keďže ona nič nerieši a všetko je v norme

taktotedanie
1. aug 2024

BeVitko

autor
1. aug 2024

@taktotedanie ďakujem, vy ste pani doktorka, však? Je prosím váha dcérky v poriadku alebo je veľmi nízka?

banalu
1. aug 2024

Chapem ta, ver mi. Nam vezme krv aspon gastro raz za pol roka. A iba raz mala zvysene Dcko, inak vsetko v norme.
Otestovat ju vies dat aj ako samoplatca, urcite mas v okoli nejake labaky.
Ale nenarusala by som to nicim ak je ok, to ze ju umelo prinutis mat chut do jedla, nezaruci, ze ti zje maso ci polievku... aby jej nezacalo pytat sladke a veci, ktore zje aj bez Bcka.

taktotedanie
1. aug 2024

Ano
Ale nieje to moj odbor, nevyznam sa do tych pediatrickych tabuliek
Len som poradila co pomohlo mojmu dietatu

autor
1. aug 2024

@taktotedanie ďakujem veľmi pekne aj tak 🙂

nika23t
1. aug 2024

Skus požiadať Dr o výmenný lístok a ísť napr na detské gastro, urobia odbery a aspoň budeš vedieť, ci jej nechýbaju nejaké minerály atd. Ale poviem Ti, ze mam tri nejedacky, najstaršia ma 14 a asi pred rokom sa to zlomilo. Mladšia 11, to je najhoršie, ta ani len neochutná nove jedlo, stale 3 točím dokola. Ale keď aspoň to zje, som spokojná. Najmladšia ma 2 a pol a to nabehám za ňou kilometre,aby aspoň čo to zjedla. A rady, co som po dostávala, mňa len vytacajú, lebo NIC nefunguje. No a poradiť na chut do jedla neviem nič, pamätám, ze zo zahraničia som objednávala veci na chuť do jedla, za fľašu, co týžden vydržala som dala aj 40.e, a nič nezabralo. Jedine variť to, co aspoň ako tak zjedli. Mäso žiadne, nič. A výsledky z krvy mali ukážkové. Neviem, držím palce, netráp sa, malej ponúkaj hlavne to, co jej chuti. Snad časom z toho vyrastie.

autor
1. aug 2024

@banalu to ma nenapadlo otestovať ako samoplatca, no akurát mi manžel pozerá poza chrbát, že dáme dcérku na mesiac babke a príde o kilo pribratejšia. Lenže babka dáva ozaj dávky sladkého, pečie koláče, robí malej palacinky s nutelou a u nás sa sladké až toľko neje. Skúsim pozrieť, že kde v rámci BA by sa dal urobiť rozbor krvi takej malej pacientke. Ďakujem ❤️

taktotedanie
1. aug 2024

Mimochodom nie vsetky laboratoria beru detom krv vacsinou az od 10 rokov, zakldny odber krvi a zelezo by mal urobit pediater- urcite a vylucit alergie a intoleranciep

autor
1. aug 2024

@nika23t ďakujem, skúsim teda variť pre ňu zvlášť tie jej obľúbené jedlá. Mne mäsko spapa len keď urobím bolonske špagety inak mäso ani za odmenu nezje 😀 po novom ešte chytá super slovník a povie mi na jedlo že jejda mami zase mám jesť? Zase? Ja nechcem jesť.

autor
1. aug 2024

@taktotedanie a viem si nejak dupnúť u pediatricky aby ju to ale nejak nenahnevalo a nedala nám to pocítiť pri každej návšteve?

nika23t
1. aug 2024

Ja to takto robím, ze dokola varím, co chcú a potom to kompenzujem tým, ze podávam napr viac ovocia, zeleninu, ovsené vločky-napr lievance, je to sladké a celkom zdravé, puding s ovocím, zeleninove placky s hocičim, a skus, nech aspoň jedno sústo ochutnať z každého nového jedla. Alebo napr urobím zeleninovú polievku a zeleninu, ktorú nechcú, rozmixujem a zahustím nou tu polievku. V podstate len zeleninou zahustujem vsetko, múku nedávam. Skus jej co najviac to jedlo zatraktivnit, aby sa jej páčilo a možno aspoň ochutna. Mňa na gastro na odbery poslala naša Dr s 2 a pol ročnou, tak aj Teba mohla

autor
1. aug 2024

@nika23t ďakujem, skúšala som samozrejme spestriť jedlo. V októbri máme preventívnu, dúfam, že zoberie krv alebo nás pošle niekam. Prečo ste boli na gastro? Tiež nízka váha?

jumama
1. aug 2024

Moja dcera je od mala vyberavy jedak. Uz je pubiska a moc sa to nezmenilo, to iste co odmietala ako mala, odmieta doteraz. Nejde o chut do jedla, jej vadia rozne vone a struktury jedal. Napinalo by ju z toho. Zmierila som sa s tym casom. Ma rozne taketo senzoricke veci, niektorych veci sa nerada dotyka a tak... Cize verim jej, ze moze aj na niektore jedla byt hakliva.
Vzdy varim tak, ze moze si vybrat, moze si sama nalozit co chce, z toho, co som navarila. U nas k tomu, aby nieco obohatilo jej jedalnicek pomohol prisup aky pouzivaju pri autistickych detoch, lebo tie mavaju velmi uzky jedalnicek.
- zistite ze co ma dcerka rada - niekto ma rad kasovite ceci, niekto chrumkave - nech to skusi definovat (napriklad moja neznasa kasovite veci, ma rada chrumkave - chlieb s rybickovou pomazankou nezie, ale ked ma chrumkavy toast zje a podobne)
- zistite, ci dcerka nepreferuje nejaky tvar - napriklad gulocky, kolieska, kococky - a krajajte jej vsetko takto (napriklad nasej pomahalo zavadzat ovocie tak, ze som jej urobila ovocny tanierik s kuskami ovocia a napichala sparatka, ked by si mala sama chytat ovocie, tak to nechcela - a tak som jej niekedy aj chleba s niecim na kocky pokrajala a sparatka popichala - mozete aj take ozdobne kupit, proste motivujte aj oci 🙂
- niekedy su vone pr deti prilis intenzivne, autisti radi jedia mrazne veci - a nasa je uplne ladova kralovna, vseliake mrazene ovocia lubi este viac ako bezne
- niektore deti maju zase rady smoothie - z banana, jahod, ak mate mrazene, take chladne sa im paci pit
- na tanieriku nemiesajte rozne zlozky jedla dokopy, ak by ste mohli dokonca majte taky tanierik s prpazkami - ze zvlast ryzu, zvlas na kocky suche maso - zvlast na kolieska zeleniny, nech dieta same rozhodne, co z toho chce
- zavadzajte jedla cez jogurt alebo nejake ine "omacky" - deti vacsinou lubia jogurt alebo napriklad kecup - ak napriklad lubia pecene zemiaky, namacaju si do decupu, skuste nabuduce do podobneho tvaru nakrajat zeleniny a nech si to namacaju do kecupu alebo jogurtu... ten kecup a jogurt im stlmi chut novej potraviny, mozno ju apson ochutnaju (napriklad nasej toto zostalo, do dnes si ku vselicomu da biely jogurt, naucila som sa nekomentovat to, som rada ze zje a ze si tam da jogurt a mne sa to nehodi? nuz, co uz 🙂
- zapajajte deti do pripravy jedla - nemusia len sebe pripravovat, mozu trebars vam alebo ockovi, napriklad nasej som dala robit salat, hoci zeleniny nejedla, tak si potom aspon rajcinu zacala pytat, musi mat vybrate tie zrnka, no co uz, zje aspon vrch rajciny... alebo robila so mnou zemlovku a strasne ju avilo namacat rozky do mlieka, chcela ochutnat aj tvaroh a aj nastruhane jalcka si dopriala - ale pritom vyslednu zemlovku by nezjedla za nic, to u nas lubi ocko, tak mu rada pomahala chystat, a popritom okostvala vselico

zuzkaa1991
1. aug 2024

Moja ma 6r a aZ teraz zvykne obcas povedať ze je hladna ale moja. Neviiem aku vyskuu ma ale nosi v116 a vazii len 17.6kkg dlho mala 15kg rastie preto na vahe nevidno plus vela pohybu maju ak ma krv poriadku takk je. Ok
Moja zo 4r tiez malo jedla vsetko cisto(ciste cestoviny čisté pecivo)az ma dovolenke smw vyhladovali mala crevnu virozu a odvtedy zacala skúšať ochutnavat

Ja somm davala jej vitamíny kids od Forever 3r

Moja tiez jedla máličko ale preto od.mala mam zafixovane ze kazde.2hhood ponukam nieco...raňajky potom ovociie kedze je väčšia ma povolene sladkost(ked nejedla normálne sladkostí nemala ) polievku viem ze druhhe jedlo nezje hned po polievke ale to bohužiaľ musiim krmit abyy zjedla danu. Davku🤦‍♀️ inac zje par lyziciek akoby bola leniva....moja termixy jogurty neje vôbec doteraz

Skúsiť davat..co ma rada čisté uz vie povedať co by chcela papat

taktotedanie
1. aug 2024

Povedzte to rovno
Ak ma s tym problem ja na vasom mieste beriem kartu dovidenia

autor
1. aug 2024

@taktotedanie asi hej, v októbri máme preventívnu prehliadku, ak do tej doby nebude malá chorá tak ju teda požiadam o odber. Ďakujem

autor
1. aug 2024

@zuzkaa1991 ako tak čítam tak veľa detičiek si vyberá čo papať a čo nie. Uvidíme ako dopadneme na preventívnej a do tej doby skúsim aspoň Bvitko dávať, možno nastane zlom a dcéra začne viac jesť.

marhulka13
1. aug 2024

Ja mam takmer 11 ročnú dcéru a váži teraz 18 kg. Je extrémne chudá a odmalička bojujeme s jedením. Chodíme psychologicke, na gastro, tam jej predpisujú nutridrinky pre podvyzivu. U nás je to teda boj

autor
1. aug 2024

@marhulka13 to ma mrzí, že musíte takto bojovať. Pomáhajú tie nutridrinky?

taktotedanie
1. aug 2024

Ja som v tomto nekompromisna co sa tyka mojho dietata, aj vyber pediatra som starostlivo zvazila