Krabicové mlieko pre 9,5-mesačnú dcéru

27. sep 2022

Ahojte, myslite ze by som mohla 9,5 mesacnej dcerke davat krabicove mlieko? Doteraz pila Nutrilon ale nejak to v poslednom case vyzvraciava. Dakujem za odpoved

jeliz59
27. sep 2022

Mohla nám dr povedala v 8 mesiacoch že môže...ak nebude robiť dobre plnotučné tak polo. ...

jeliz59
27. sep 2022

@jeliz59 a čerstvé nie trvanlivé

tinkavvv
28. sep 2022

za mna este isto nie.

minutka
28. sep 2022

Cerstve. Idealne zo skla. Urcite by som nedala trvanlive

mimi2120
28. sep 2022

Kravské mlieko je obrovská záťaž na detské obličky. Už dávno sa neodporúča ako náhrada materského alebo umelého mlieka. Prečo neskúsite iné UM?

ivangeline
28. sep 2022

Nie. Budu zbytocne hnacky.

matkahelka
28. sep 2022

kravske mlieko je zataz pre oblicky pre babatko, to po prve. a po druhe, ani zdaleka nepokryva zastupenie vitaminov UM, ktore je vlastne "stavane" pre dieta. Mne nasa pediatricka raz povedala, ze kravske mlieko je vhodne pre teliatko, tak ako je materske/umele pre babatko.
Ak ti mala 9.5mes. tolerovala nutrilon, nechce sa mi verit, ze teraz z neho vracia. Problem bude podla mna inde.

85miska
28. sep 2022

Ja dávam klasické krabicove 3,5. Pije ho len 1x v noci 90ml alebo 120ml. Nemá žiadne ťažkosti. Cez deň nepije žiadne mlieko už. Má 9 mesiacov

85miska
28. sep 2022

@matkahelka moja mama nekojila a ja aj brat sme vyrástli na kravskom mlieku. Bratranec na kozím. Máme 30r a nemali sme nikdy problém s obličkami ani žiadne vitamíny nám nechýbali.

landsmanka
28. sep 2022

aspon do roka by som davala UM a nie taketo obycajne. vsak ich existuje strane vela, isto najdes nejaku nahradu za nutrilon.

matkahelka
28. sep 2022

@85miska tvoja mama nechodila na ultrazvuk kazdy mesiac v tehotenstve, ani jej nezistili pphlavie plodu v tehotenstve. preco sa to uz teraz robi? jaaaj, lebo veda a medicina o hodne pokrocila. a ked mame informacie, ze nieco pre dieta nie je dobre, tak to dietatu robit nebudeme len preto, ze to pred 30-50-100 rokmi niekto robil. teda ja by som to svojmu dietatu iste neurobila, ty urob ako uznas za vhodne.

anjelicek26
28. sep 2022

Hladaj pricinu, preco ti s nutrilonu zvracia...skus ako prve zmenit mlieko - mozno jej to pokracujuce nesedi, je tam vela bielkovin kravskeho mlieka, v tom 0-6 je ta bielkovina viac rozstiepena... skus babylove s dm (jednotku!), tam je cena/kvalita vo fajn pomere a ked ani to, tak skutocne porozmyslat, ci nema problem celkovo s kravskym mliekom a to by bol prechod na kravske krabicove ako s dazda pod odkvap...

anjelicek26
28. sep 2022

@85miska vidis a ja mam celiakiu a neznesiem kravske mlieko...ergo kravske mlieko od dvoch a krupica od 4 mesiacov... niekomu to uskodi, inemu nie...sestry boli kojene, tym nie je nic... plus mam 20cm menej, ako sestry, to je taky "bonus", ze mama na tie diety neprihliadala vobec...

stanzi
28. sep 2022

Urcite nie. Vyskusaj ine UM.

evaachesa
28. sep 2022

Určite nie.

basska_b
28. sep 2022

Nie nie, nemoze este. Kravske obsahuje privela kaseinu a to zatazuje oblicky. Navonok sa to nemusi ani prejavit, oblicky dokonca ani nebolia... len zrazu zlyhaju... teoreticky... najma ak sa narodilo drobne a oblicky idu "na pol plynu"

nevenka
28. sep 2022

My sme cca od 9-10 mesiacov robievali kasu z kravskeho mlieka. Klasicku krupicovu, pripadne spaldovu, ovsenu, zaklad bolo normalne kravske mlieko. U dcerky sme mali bezlaktozove, ale ona bola iny pripad s bruskom...
Najmladsiemu to striedam, kupujem klasicke ceratve plnotucne mlieko a niekedy zarabam do UM z DM Bio.
Deti ale boli kojene, do cca 17-20 mesiacov, kravske mlieko mali v mliecnych vyrobkoch, v kasi. Umele mi chlapci ani jeden nechceli, striasalo ich z toho, navyse nevedeli pouzivat flasku s cumlom a so slamkou mi vypili len vodu. Dcerka by vypila hocico, hlavne nech je vela 😅😁.
Ako plnohodnotnu nahradu UM by som este kravske mlieko nedavala, ako doplnok uz ano.

konikkon
28. sep 2022

Určite nie. V Nutrilone je úplne iné zloženie vitamínov, ktoré 9 mesačné dieťa potrebuje. Môžeš dať kravské Mlieko do prikrmu, či ochutnať, ale nie dávať piť kvantá. Dieťa z toho nemá nič, akurát mu zaťažis obličky. K čomu je to dobré? Počkaj ešte aspoň 3 mesiace.

85miska
28. sep 2022

@matkahelka matky ako ty pristupujete k dieťaťu ako k porcelanovej babike. Neviem či tá nebezpečná opatrnosť nemá viac mínusov ako plusov. Ale áno preto veda šla dopredu preto máme 40 druhov umelého mlieka a každé je presne ako materské mlieko. A tie ultrazvuky ja som bola 3x nie 9x ako ty. Neviem načo by mi robil každý mesiac ultrazvuk. Neviem či zistenie pohlavia je také super ako vážne ochorenia ktoré bohužiaľ keby mi aj 40 ultrazvukov spravili nezistia to a preto sa rodia postihnuté deti. Neviem načo iným ženám radíte určite nie nemôže nesmie sa. Každá nech si robí podľa seba. Stačí napísať ja som svojmu nedávala alebo dávala. Nie nútiť svoj názor.

85miska
28. sep 2022

@anjelicek26 keď to bolo zistené od malička je mi ľúto že mama nato nedbala. Musela vidieť že ťa trápi niečo keď si mala 4 mesiace a už mala celiakiu. Zdravotné problémy sú niečo úplne iné ako zdravé dieťa. Keby som videla že mi plače v noci nespí alebo hnackuje prestanem predsa. Nejdem za každú cenu.

ls56
28. sep 2022

Moja ma 8,5 je sice kojená,ale keby bol problém tak radšej “nanútim” umelé aspoň do roka.

matkahelka
28. sep 2022

@85miska ultrazvuky a zistenie pohlavia boli uvedene ako priklady toho, ako sla veda dopredu. ak sa pred 30 rokmi narodilo dieta v 26tt nemalo velke sance na prezitie, dnes takmer vsetky z tychto predcasniat prezije a drviva vacsina z nich je v neskorsom veku na nerozoznanie od donosenych deti prave vdaka modernej medicine (mam totiz take predcasniatko a uz je z nej pubertiacka). A prave preto, ze sa zistilo, ze kravske mlieko nie je vhodne pre traviaci trakt a oblicky babatiek, boli vyvinute UM rozneho druhu. tiez je to prirodzeny vyvoj. Treba si precitat zlozenie UM a zlozenie kravskeho mlieka a kazdy sudny clovek zisti, ze to kravske ani zdaleka nepokryva vitaminy, mineraly, vapnik, ktory potrebuje dieta v prvom roku svojho zivota, kedy najrychlejsie rastie. A nie, nikoho nepresviedcam, kazda matka je za svoje dieta zodpovedna, ale prepac, argument, ze pred 30 rokmi to takto matky robili a bolo to ok, tak je to ok aj teraz je fakt smiesny.

laurikalalinka
28. sep 2022

Dobry den,moja dcera tiez bola na nutrilone a potom som presla na mlieko ale z obchodu milk Agro,to 5 dnove,nie trvanlive.

evaachesa
28. sep 2022

@matkahelka úplne s tebou vo všetkom súhlasím, lepšie by som to nenapísala. 👍
Nerozumiem tomu že niektoré mamičky sa vôbec nezaujímajú o zloženie kravského mlieka a neuvedomujú si, že to mlieko je vhodné pre teliatka a nie bábätká.
A tiež zbožňujem výrok "kedysi sa to robilo tak a sme tu". Jasné, kedysi sa preventívne púšťalo žilou a vo veľkom sa robila lobotómia....ide si to niekto vyskušať? Bolo to vraj veľmi prospešné a populárne. 🤷😅

zafir01
28. sep 2022

@85miska teraz nepíšem v zlom, tak sa neraz prosím.
moja mama chodila na suchý záchod, a nemala ani kúpeľňu... My máme v doma záchody tri a dokonca splachovacie ☝️.

Je toho veľa, čo naše mamy robili, no aj kvalita niektorých potravín bola iná. Ak sú dnes dostupné mlieka v plnej kvalite, prečo dávať dieťaťu " chudobnu stravu" , bez vitamínov. Riskovať intolerancie a alergie?
Treba pochopiť, že tak, ako sa mení doba, generáciami sa mení aj ľudské telo. Nie zvonka... Kedysi boli ľudia prevažne na mäse a rastlinách... Potom prišli doby, kedy ľudia jedli zas len obilniny..
Teraz je generácia deti, ktore, ak by sme kŕmili, tak ako nás, naše nami, alebo naše babky, naše mamy, pravdepodobne, by sa polovica z nás stretla v gastro a alergo ambulanciách.

85miska
28. sep 2022

@zafir01 ja chápem pointu. Lenže nie každá žena má možnosť kupovať umelé mlieko za 20€ keď jej dieťa pije 200ml 5x denne. Nie každému babu sadne mlieko za 6€ tak ako nie každému babu sadnú plienky za 5€. Moje dieťa vypije 100ml za 24h kravského mlieka. Neviem vlastne prečo sa ešte ženy nepoučili sa všetko ohľadom dieťaťa pýtať na MK. Tu ešte nikto kto sa niečo opýtal mimo vedeckého výskumu neuspel.
No napríklad čo sa týka tej stravy maaaaloktorá matka si dovolí kúpiť domáce kurča,zajaca, kačku. Kupujeme v supermarketoch a dávame to jesť deťom. To vidí každý že je v poriadku. Dávno mali všetci ľudia ktorí bývali v domoch tieto zvieratá na dvore. A keď my sme mali kravu ktorá dávala mlieko tak som ho pila. Mám 30rokov v živote som nebola na alergologii a nemám žiadnu intoleranciu. Ale keď vidím ako niektoré reagujú na zavádzanie prvých prikrmov práveže treba si prečítať výskum aj o tom. Poniektore deti majú rok a nemali v ústach jahodu alebo paradajku. Na googli vieme všetci si prečítať. Keď napíšem kedy dávať kravské mlieko je tam od 1 roka. Nebudem sa pýtať na MK či môže 9mesacne. To sú také nezmyselné témy na ktorých sa vedia ženy pohádať. Ja nikomu z mojich kamosiek nevnucujem svoj názor. Keď sa ma niekto spýta odpoviem. Keď sa spýtam ja a povie že dáva Nutrilon poviem super a ideme ďalej. Načo sa viac k tomu vyjadrovať.

stanislavicenka
28. sep 2022

@85miska to nie je pravidlo, ze tvoje dietatko to znasa dobre, to je vynimka. A ako bolo spomenute, zatazuje v tak nizkom veku oblicky

zafir01
28. sep 2022

@85miska v podstate súhlasím. Ja tiež nejdem tabuľkovo s prikrmami. Idem intuitívne. Chovám si dosť druhov vlastného mäsa, a pestujem zeleninu. Keď mal teraz už 11 ročný syn 2 roky, mal intolerancie. Kúpila som kozu 😂... Pil liter mlieka denne, kozieho, čerstvého. Miloval ho. Hoci mi zo bolo vtedy proti srsti, naučila som sa o ňu starať, a mali sme vždy čerstvé, lebo dávať 4 eura denne na mlieko, plus nevedieť kvalitu a zháňať stále...
Moja dcéra ma 8 mes. Ešte by ma nenapadlo jej dat kravské, a už vôbec nie krabicové z obchodu. Keď tak kozie najskôr

mimi16
28. sep 2022

@85miska a ja zasa súhlasím s tvojim pohľadom na vec. Ja si veľakrát radšej kusnem do jazyka než niečo napísať, pretože tu bolo milión diskusii ohľadom príkrmov, dojčenia nástupu dieťaťa do kolektívu a mám pocit, že prišla nejaká nová éra super bio eko matiek s identickým slovníkom, ktoré podľa mňa čítajú tie isté knihy a webové stránky. A ja zas tvrdím, že nie všetko novodobé je to naj. Bavíme sa o strave, to ako fakt? Pokiaľ nemáte vlastný statok čo asi mnohé nemáme tak o akej zdravej výžive hovoríme? O tej z obchodu? Samozrejme že deti jedli zdravšie pred xy rokmi než dnes a samozrejme, že aj také materiály z ktorých boli ušité veci pre deti či vtedy dostupná kozmetika boli kvalitnejšie a nie samá chémia a capnú tam bio výrobok. Bolo toho menej ale kvalita vyššia. ….a hlavne matky sa riadili zdravým rozumom a materinským inštinktom a nie čo povedali americkí vedci… ja som sa ani pri jednom dieťati neriadila žiadnymi tabuľkami či tým čo hovoria a píšu peiatri, vedci či matky spisovateľky. 100 ľudí sto názorov. Deťom som postupne podávala všetky potraviny od štyroch mesiacov. Jedli aj kaše, pili aj čaj od narodenia, boli balení naširoko, začali sme s ovocím a čuduj sa svete zjedli aj zeleninu aj ryby a všetko v primeranom množstve, boli ak dojčení a zároveň dokrmovaní a naša najmladšia dokonca ochutnala trošku ovocnej drene v lete aj pár kúskov z keksíka , dokonca aj tvaroh a jogurt, lebo ten vraj až od 10 mesiaca. Jaaj a aby som nezabudla aj piškóty, lebo tie sú smrť.

stanislavicenka
28. sep 2022

@mimi16 vies, v dnesnej dobe plnej informacii, kde o me clovek zakopava na kazdom kroku, a idu rovnakym smerom, riadit sa vecami spread 20tich rokov, je skutocne hlupost. Ved veda sa/nas posuva vpred, a ty tu vlastne zatracujes to, co zistila, a na zaklade coho zijes, ci vyuzivas aj ty. Takze tam, kde nam to vyhovuje, je to v poriadku, ale tam, kde s tym nesuhlasime, je to hlupa veda a vydobytky modernej doby. Je to omyl, to rozum je nastaveny tak, aby neprijmal kritiku, pretoze sa dokola odvolava na zdrvay rozum.kupodivu je to nieco, co je jedina vec, o ktorej ma kazdy clovek pocit, ze jej ma dostatok a viac nepotrebuje. Ale vzhladom na komentare, tvoj nevynimajuc, to nie je pravda. Ale chce to trochu sebareflexia, kde si vieme povedat, ze v niecom sa mylime,ale doplnime si znalosti. Odbornici sa zhoduju, ze kravske mlieko nie je vhodne pre dojcata, preco asi. Ale ak nesuhlasis, vyhod aj pracku, vyhod nb, rovnako sa zbav chladnicky, ci cisticky vzduchu, proste cohokolvek, k comu sa dopracovala veda za svoju existenciu, v neposlednom rade nepouzivaj ziadne lieky,ani ked je to potreba🤦.
Porovnavat dobu spread 20tich rokov, ci viac, I menej je skutocne na zvazenie, ak chceme brat do uvahy vsetky aspekty. Vtedy mal doma kazdy s dietatom choditko, lebo to bolo super, a dnes uz kazdy pediater, ortoped toto nikomu neodporuca