Dvojročné dieťa nechce jesť

anna137
19. jún 2015

Ahojte,

určite nie som jediná s týmto problémom. Už si neviem rady, neviem čo je správne. Dcérka má 2roky a 3 mesiace. S jedlom sme mali problémy od začiatku. Nepamätám si, že by niekedy ona prejavila záujem jesť, vždy to bolo len nejaké nútenie z mojej strany. Veľmi dlho jej trvalo, kým prešla na tuhú stravu, vlastne doteraz sú veci, ktoré nie je schopná požuvať a prehĺtnuť. Samostatne neje. Občas sa stane, že sama zje polievku, takže viem, že to dokáže, ale skôr je to kŕmenie na mne a trvá aj hodinu kým niečo zje. Jedno sústo drží v ústach aj 10 minút. Som z toho veľmi unavená. Možno by bolo dobre nechať ju tak, dať jej až keď si vypýta, ale to mám vkuse prihrievať obed? Stále niečo pripravovať? Vkuse beriem jedlo aj vonku, pretože inak by sme sa nikam nedostali. Najlepšie je pri nejakej činnosti, ale tomuto ju určite nechcem učiť. No na stoličke neobsedí, kedže jej to tak dlho trvá. Máte podobnú slúsenosť, alebo nejakú radu? Ďakujem,

erienka
19. jún 2015

@anna137 ja mam to iste doma, uz sa tym netrapim. Jedine, co moja dcera (2 roky a jeden mesiac) zje, su cornflaky v mlieku, biely jogurt, pizzu a zemiaky z polievky. A este tie ovocne tasticky. Tak jej davam toto dokola. Plus raz - dvakrat denne kojim...

pribinak
19. jún 2015

Aku ma vahu a vysku? Ma dost zeleza v krvi? Je zdrava? Prospieva? Ako vyzeras ty a tvoj muz? Co hovori pediatricka?
Mozno je to len tvoj subjektivny pocit, ze zje malo, jejto mozno staci

anna137
autor
19. jún 2015

Vysku teraz neviem presne, vahu ma 11,5 kg. My s muzom sme taky priemer, urcite nie vychudnuti. Jej urcite nic nechyba, aj vysledky krvi boli ok. Ale ja ked uz si neviem rady s tym jej nekonecnym drzanim jedla v ustach, tak jej urobim kasu a to mame za 10 min. Lenze takto sa nikdy nenauci jest a myslim, ze uz je na to dost stara. Mna celkovo trapi skor ten proces jedenia, ako ju naucit stolovat, jest lyzickou.. Jedávame spolu, nepomaha to. Keby som ju nedokrmovala kasami, tak zje naozaj len tri lyzicky a ma dost. Kojena bola doteraz, mlieko uz nemam. Cakala som ze konecne vyhladne, ale nic take sa nedeje.

janickacrazy
19. jún 2015

@anna137 Nútenie dieťaťa do jedla je kontraproduktívne. Čím viac núkaš a nútiš, tým menej chce jest. Poznám z vlastnej skúsenosti. Moj malý bol taký istý, on jest potreboval veľmi málo a čím viac som ho nútila, tým horšie to bolo. Do 3 rokov som ho tiež musela krmiť, lebo inak by za celý den nezjedol nič. U nás sa osvedčilo jesť v detskej stoličke a popri tom sme čítali nejakú knižku. Moj knižky miluje, takže to ho zaujalo a išlo to. Ja som tiež mala niekedy pocit, že on sa jesť sám nikdy nenaučí, naučil sa až v školke, ked videl ostatné deti. Teraz má 4,5 roka a zje maso, zemiaky, ryžu, zeleninovú polievku, kapustu, občas chleba, občas makovník a okrem toho skoro nič iné, ale aj toto je u nás úspech a za posledný rok pribral 3 kg, čo som šťastná.

anna137
autor
19. jún 2015

Takze co robit? Ponuknut na tanieri a nechat tak,? Ked nezje vôbec sa k tomu nevyjadrovat? Ja tiez musim citat knizky, alebo pritom malujeme atd... Len ona bez toho uz vôbec nie je schopna jest, tak som od toho upustila, az ked je velmi zle, tak nieco vytiahnem. Obavam sa , ze ju takto ucim presme tomu co nechcem. Ze jedlo vôbec nevnima, nevie co jej davam do ust... takto sa urcite nenauci jest sama. Do skolky pojde tak max. o rok, teraz mi ju nevzali a ja idem na 2. matersku. Aj tak by som bola v strese, ze kto by ju tam takto krmil ako ja..

pribinak
19. jún 2015

Tak ju proste nekrm, nechaj ju tak, poloz na stol, ci miesto kde dociahne a kolko zje, tolko zje. Nedokrmuj ju kasickou, to ona vie a ma to ako istotu, mozno tyzden bude jest dve lyzicky, mozno o dalsi tyzden zje 3 lxzicky, nechaj ju tak. Nenukaj ju.
Neries ju. Ona je uz mozno tiez nervozna z toho ako si ty nervozna a mozno prave v skolke sa rozje a bude

anna137
autor
19. jún 2015

a mate niektora skusenost ze toto pomohlo? ja nad tym uvazujem, ale este som nebola schopna.. stale trpim nejakym strachom, ze je hladna, alebo ze jej nieco chyba.. tak jej to potom doplnim v tej kasicke a potom som spokojna. Ja viem, ze je to aj o mne.

pribinak
19. jún 2015

@anna137 inak v CPPP su detske psychologicky, ktore sa specializuju na batolata a predskolsky vek, caviky okolo papania ci zo strany deti ci matiek spadaju tiez do ich kompetencii, tak sa chod poradit. Centra poskytuju sluzby zdarma, nepotrebujes ani vymenny listok

anna137
autor
19. jún 2015

co to je CPPP, kde ich najdem?

pribinak
19. jún 2015

@anna137 z ktoreho si mesta? Teda ak to nie je tajomstvo ;)

anna137
autor
19. jún 2015

uz som nasla- Google pomohol. dakujem

janickacrazy
19. jún 2015

@anna137 U nás to nezabralo, moj vydržal 3 dni nejesť vobec nič. Ale počula som, že u mnohých detí táto metoda zabrala. A ešte jedna rada pre teba: nestresuj sa kvoli tomu, dieťa vycíti, že si v strese a potom vymýšľa. U nás sa to zlepšilo až ked som to prestala riešiť. Ja som bola aj u detskej psychologičky, ale tie čo sú zadarmo sú také vyťažené, že nás objednala až za 4 mesiace a veľmi nám to nepomohlo, len povedala, že nemáme ho nútiť jesť, máme mu dávať len tie jedlá, ktoré má rád, občas ponúknuť niečo iné, ked nebude chcieť, nenútiť. To som vedela aj bez nej. Moj až v školke ochutnal niektoré jedlá, ktoré doma odmietal, asi sila kolektívu alebo čo.

anna137
autor
19. jún 2015

dakujem, myslim ze som davno vedela, ze jedina cesta je nenutit. psychologicku asi potrebujem ja 🙂 idem do toho. drzte palce.

pribinak
19. jún 2015

@anna137
@janickacrazy

V mensich mestach su psychologicky menej vytazene ako vo velkych ;))

janickacrazy
19. jún 2015

@pribinak Ja som z malého mesta. 😝

pribinak
19. jún 2015

@janickacrazy kurnik!!! Kazis mi moju peknu teoriu, to sa nerobi ;(((((((

janickacrazy
19. jún 2015

@pribinak prepáč 😀

pribinak
19. jún 2015

@janickacrazy ziadne take!!! Budem si musiet vymysliet nejaku inu peknu teoriu ;((

bejustek
19. jún 2015

@anna137 Ahoj,my máme 2roky a 1 mesiac,síce celkom pekne papá,ale tiež sa ešte krmime,aj keď príde do škôlky ako trojrročná tak ju budú ak bude treba krmiť.Takže týmto sa nemusíš stresovať.Ráno vypijeme mliečko,potom len niečo malé-jeden keksík a potom obed a to tak,že čítame alebo pozeráme rozprávku,tanier pred dcérkou-má 2 lyžičky a hrabe sa v jedle,občas sa jej niečo podarí dať do úst ale inak ju krmim,všetko pokrájané na malé kúsky a zemiaky roztlačené,a najlepšie aby bola šťava pri mäsku,keď je suché tak je to moc nejde.A to ju ešte stále krmim s malou umelou detskou lyžičkou lebo ak jej dám do úst väčšie množstvo niečoho tak ju napína.Skús je variť viac prívarkov,alebo hustejšiu polievku,aj v škôlke mávajú hodne prívarkov alebo hustejšiu polievku a potom kysnuté pečivo.Držím palce a prajem veľa trpezlivosti. 🙂

petra92
19. jún 2015

@anna137 to ako keby som o nás čítala ☹ tiež nič nechce,tiež ju musím krmiť,bojujeme s tým od prvých príkrmov a nehovoriac o tom že zje len minimum jedál, hlavne cestoviny ale len suché,nedajbože jej tam kvapnem nejakú omáčku už je oheň na streche,ryžu tiež len suchú,zeleninu iba uhorku aj to väčšinou kyslú,rajčiny a redkovky inak nič mäso ked vidí uteká kilometer od neho no proste katastrofa,žije asi z lásky inak to nevidím,sama si vypýta papať,aj do chladničky ide 100x za deň ale nič nezje,jogurt si len otvorí,zamieša a povie aby som ju krmila ale musím pri tom robiť sprostosti ako lietadielka a pod.. 😠 😠 pečivo len roztrúsi po byte a povie že nechutí jej ale ani neochutná a vie že jej nechutí no neviem snád mi z nej nerastie anorektička 😝 😒 skúšala som aj tak že som jej nechala len tak jedlo na stole a že ked bude hladná tak nech si dá sama to trochu zabralo jedla to síce počas celého dna ale zjedla a ked sme niekde vonku alebo na návšteve tak vtedy papá,napr.boli sme u sestry a tam zjedla dva krajce chlebíka zo šunkou čo je doteraz jej rekord vzhladom k tomu že doma by to len roztrúsila

annamarcon
20. jún 2015

Mali sme doma to isté. Kým sa najedli obaja tak prešli aj dve hodiny. Neskôr im zistili celiakiu a od vtedy jedia ako kyseliny a pýtajú si dupľu. Možno má tvoje dieťatko alergiu na nejaké jedlo. Ja som sa poradila s doktorom lebo moje deti boli veľmi chudé tak ma poslali na gastro a tam im to zistili. Držím palce 🙂

anna137
autor
20. jún 2015

na krv sme uz boli, ziadne alergie jej nevysli, ani na lepok. aj na gastro sme boli. ale dakujem za radu.

bibistec
21. jún 2015

to je akoby si popisala moje dieta. ale uz sme uplne inde u nas boli aj ine problemy, samozrejme u lekara na testoch nic ale dali sme robit testy intolerancie potravin a tam sa teda vyskytli veci...cely zoznam a ideme podla toho a je to o 180 stupnov inde teraz dcerku volame kobylka. Neskor zistili u nej aj problem so stitnou zlazou takze dostala na to lieky a este viac sa jej zvysil apetit. Ale ked porobnam ta stitna zlaza robila len asi 10 percent toho nechutenstva. drzim palce. U nas inac lepok, mlieko, drozdie cize nic normalne nemozem dat ale peciem chlebik do skolky aj jedlo nosime a vlastne ideme podla zoznamu co moze a je to dobre teraz

anna137
autor
21. jún 2015

my sme mali testy na 20 potravin, dala som hlavne tie co sme jedli vtedy. nieco bolo na hranici, ale vyslovene alergia na nic. mliecne vyrobky u nas nie su top, iba minimalne, ja ich nejem vôbec. niekedy mam pocit, ze ona ma skor alergiu na mna, ked ma vidi s lyzickou 🙂 prestala som jej uplne ponukat jedlo, cakam kym si vypyta. mam s tym dost velky problem, priznam sa, ale inej cesty u nas ani niet. je velmi malicko, rano trosku, potom ovocie, obed vôbec, a niekedy vecer trochu cestovin... uvidim ci sa to za par dni zlepsi.

loknicka
21. jún 2015

@anna137 ahoj my sa tiez doma trapime. o mesiac mame 2 roky. zje jogurt aj to musi sama, kroasant, suchy rozok-chlieb, salama, syr, parok, mlieko, banan. to je asi nasa strava. mozno raz za 2 tyzdne varene lebo vidi jest nas.. tiez mam nervy ale nenutim ju. ma cca 11 kg. podla lekara je vraj dolezitejsia vyska ako vaha... ale samozrejme ako mamu ma to trapi...

sardinka333
21. jún 2015

No baby máte moj ,,obdiv,,...moje deti by asi dávno od hladu pomreli a sme na titulke Nového času- nie som ochotná variť len tri jedlá dokola lebo ,,slečne nechutí,, a ani neochutnala, a okrem toho ja mám tiež chut na pestru varenu stravu, nie som ochotá tolerovať aby s jedlom, rožkom behali po byte - jeme v kuchyni za stolom, nemienim mať všade omrvinky a bordel, nie som ochotná robiť žiadne lietadielka ani kraviny aby moje deti jedli - cvičiť možu s ,,jojom,, a nie so mnou. Aj moja dcera vymyšla ako ,,jej nechuti,, a to ani neochutnala pritom minule take zjedla, ale ma smolu - ine nedostane, určite nie ,,kroasantiky,, nutelove chleby a aj ked neje tak musi sedieť za stolom s nami, čiže sa nudí a tak nakoniec aj väčšinu zje ved čo tam bude robiť. Jeme spolu za stolom cez víkend vždy ako rodina obed určite spoločne, a cez týžden ak sa podarí občas večera. Okolo jedla nerobíme žiadne cavyky, ja sa nijako nestresujem - zješ tak zješ, nezješ si hladný, hladná. Detí sa často pýtam na čo maju chuť, čo im chutí, čo uvaríme a som rada za napady lebo človek važne nevie čo variť, ale ak to už spravím tak sa to bude jesť. Mnohé deti (hovorím o zdravých deťoch, nie chorých, alergikoch a podobne) sa snažia akurat tak matky jedlom manipulovať a strhavať na seba pozornost. Mam znamu, boli sme v reštaurácií a ako dcerenka ,,rezen nie,, na palacinkách je ,vela, nutelly a mama skače ako dieťa piska..nakoniec ,,rozrýpala,, dve jedlá a dokopy nič nezjedla lebo ,,nelubi,,. Moja prababka z čiech to dobre hovorila ,,na některé děcka hlad a bídu,, Česť výnimkám samorejme.

anna137
autor
21. jún 2015

sardinka333 urcite mas dobry pohlad na vec, taky zdravy. presne som si myslela, ze tu niekto taky bude reagovat. ja som zistila, ze rady od matiek, ktore s jedenim deti nikdy nemali problem, su pre mna bezpredmetne.pises, ze dcera tiez vymysla, ale to je asi take normalne, kazde dieta skusa, ale celkovo jej asi chuti a ma zaujem jest (mozno sa mylim... to sa z takého krátkeho prispevku neda posudit). keby ti dieta rok odmietalo jest, tak by si aj ty robila lietadielka (aj to sa mozno mylim... ) dakujem vsetkym za reakcie, nejako dufam dobojujeme.

gazgaz
21. jún 2015

Akoby sm o mojom synovi pocula...2,5 roka...krmeny, maso sa mu zuvat nechce-tak mu polievky s masom mixujem...o jedlo nejavi najmensi zaujem-ma ho ako za trest...odzaciatku...snad sa v skolke popravi :-/

petkakv
21. jún 2015

Čaute,my sme na tom s jedenim teraz rovnako A to bieda.som už týždeň U rodičov s našim 2r4mes synom,lebo muž doraba dom.A tu je to hrôza,nič poriadne neje,odmieta.doma celkom pekne jedaval,polievky miluje od malicka tu ich moc nechce.mamina nešťastná,lebo vyvara samé dobroty A on nič nechce.rozpráva všetko tak vie povedať že nechce alebo chce.avšak chudý neni,má 14kg no nechápem z čoho žije.ja to už neriesim,keď nechce nenutim ho,nemienim ho nahanat po celom byte s jedlom.ja len že či ste neskúšali nejaké vitamíny na podporu chuti alebo či dačo neni čo by pomohlo.

sardinka333
21. jún 2015

@anna137 ťažko povedať ked človek dieťa nevidí...čo som tak postrehla....
- problém s jedlom od začiatku - čo to podla teba vyvolalo?
- robíš dieťaťu z jedla kašu???? a načo ma zuby? samozrejme ze nie je ochotná jesť tuhé ked vie ze ,,pomixuješ,, okrem toho žuvací reflex jej ,,zakrnie,, je to fyziologicky nezdravé
- jesť pri činnosti? tak bud jem alebo malujem, kreslím, čítam, na to jedlo sa ani nemože sustrediť a uvedomovať si že sa krmi.
- robíš privela ,,psích kusov,, a mala to vie, citi tvoj strach...a cvičí s tebou o zavod.
- ako naučiť stolovať? no jedine tak že tu lyžicu jej necháš v ruke a bude skušať jesť, možno to bude trvať hodinu, dve ale raz sa to podarí...je to aj o tvojom presvedčení.
- takýmto štýlom ti v školke zahynie - mixovať, čakať na ,,milosť pani,, a robiť opičky v štátnej školke nikto nebude...a paradoxne tam sa ti rozje lebo ine nebude,uvidi ine deti ako papaju a jedlu sa nebude venovať extremna pozornosť ako to má doma.
Moju dceru denne ,,boli,,bruško a vraj jej to ,,nechutí,, - zaujimave že dva dni dozadu to zjedla aj ked len trochu...ale sladké si rada dá, pudinčeky, jogurtiky čokoládové...
Ked ju naozaj bolí brucho tak viem ako vyzerá takže mna neoklame a pokial aspon polovica z taniera nezmizne tak može zabudnuť na ,,Paulu,, sladké..a som schopná si pred nou otvoriť čokoladu a nedať jej...čo poviem to platí, slovo dodržím. U babky začala vymyšlat ze ,,nelubi špagety,, pritom ich normáne jedava...a to ja mám ist teraz variť iný obed? Ani ma nenapadne...skuša to holt no čo prejde ju to.