Poznámky okolia na počet detí

26. okt 2023

Ahojte… chcem sa spytat, ci ste ako mamicky, ktore maju tri a viac deti niekedy zazili ci uz pohorsujuce alebo posmesne poznamky na pocet deti? Poznamky typu „Naco ste si ich tolko robili? A to nemate doma televizor, ked robite stale deti?” a podobne a pohlad, ako keby ste nieco menej alebo z blazinca…Ak ano, ako ste na ne reagovali, prosim vas? …

domkakvet
26. okt 2023

Nestretavaj sa s blbcami a nemusis riesit blbosti.

marianarem
26. okt 2023

Asi jedina moznost, ako nedostavat otazky a navrhy ohladom poctu deti, je mat presne dve deti a z toho jedneho chlapca a jedno dievca. Vsetko ostatne vyvolava otazky 🙂

cecilia29
26. okt 2023

Zažila som, popravde neviem ako reagovať. Ako sa dá reagovať na hlúpu poznámku? Asi len ostať ticho. A to tretie dieťa? Je to taky zázrak z neba, fakt za odmenu 🙂

heln
26. okt 2023

nereagovat a zasmiat sa, ze ked ich len to trapi....
pracovali sme s manzelom ako profi rodicia, mali sme 4, ci 5 deti, ako kedy, teraz jedno blondave, druhe hnedovlase, tretie vlasy cierne, stvrte kucerave a piate romske, to si mala vidiet tie pohlady ako nas s nimi porovnavali.... raz sme boli na nejakom vylete, tak sme isli a za nami som pocula komentar: aha, maju 5 deti a este aj psa!!!!! no, pucim sa od smiechu doteraz, ked si na to spomeniem.

euka210
26. okt 2023

v nasej oblasti s poctom nastastie taky problem ludia nemaju...skor by nam dopriali aj stvrte, lebo mame 3ch, ze este dievca chyba...

deti95060810
26. okt 2023

áno stretla...pri 4 tehu...
zaujímavé že všetky blbé reči boli od mužov...

vanilkovazmrzka
26. okt 2023

Ziadne deti - zle. Malo deti - zle. Vela deti - zle.

Ludia zlati uz sa laskavo prestante starat do inych zivotov a rieste vlastne sracky 🤦🏻‍♀️

walentina7
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
veronika_sk000
27. okt 2023

ja mam sice len jedno, ale pre zmenu som sa stretavala s otazkou od ludi, ktorych vidim tak raz za 5 rokov, ze ci je dieta planovane ci sme ho chceli 🤦 to bol pre mna uplny strop v kategorii najnevhodnejsia debilna otazka na cudzieho cloveka

mrva
27. okt 2023

Kasne, mame 5 deti a blbych komentarov za vagon. Dnes uz iba poza chrbat, do oci uz, nastastie, nikto, resp. malokto. Vzdy su to iba chlapi. Od zeny sa mi to nestalo nikdy.
Ale skor som sa obavala, ze sa budu smiat detom. Tie to ale nezazivaju. A ak, tak iba sustrastne slova, ze to maju s tolkymi surodencami urcite tazke. A oni povedia, ze maju. Ale s nejakym vysmievanim, pohorsovanim sa oni nestretli.

zafir01
27. okt 2023

Samozrejme ..6 tehotenstiev , 2 potraty , 4 pôrody .
Mám 3 deti .
Pri poslednom tehotenstve som sa stretla s množstvom netaktnych otázok od ľudí ,do ktorých by som to netipovala .
Minule som na pripomienku o tom ,že sa mi " darí " rodiť ako čerešňa povedala :
" keďže som čítala ,že inteligentných ľudí na Slovensku ubúda , rozhodli sme sa s mužom ,že sa posnazime trochu vyplniť ten úbytok "

Tie blbé otázky a poznámky len vypovedajú o Tom človeku

bluka2
27. okt 2023

Ja musím povedať, že keď idem s 2 svojimi deťmi a ešte 1-2 k tomu na ulici, niekedy ľudia divnejsie zazeraju ako keď idem len so svojimi 😅

veroniq85
27. okt 2023

Tak ja mam napr. dve deti (chlapcov) a dostavam castu otazku ci nehcem este tretie dieta - samozrejme dievca, lebo vraj by ku mne strasne "pasovalo". Ako keby som ho vedela kupit v Tescu. Cize jednym uchom dnu a druhym von,

stvura
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maryetta
27. okt 2023

Niekedy blbe poznamky zamrzia. Ale uz to neriesim. Pocuvala som pri tretom. Teraz pri štvrtom už ani nie 🙂
Ludom vzdy nieco nebude sediet. Preco chlapci preco dievca. Preco jedinacik. Preco preco a kedy?
Volakedy bolo uplne normalne mat 3-4-5. Mozno aj viac deti a predpokladam ze to tak spolocnost a ludia neriesili ako dnes.

eruvanda
27. okt 2023

Máme 3 dievčatá a už som počula:
1.možno 4 bude chlapec
2. Dúfam že 4 neplánujete - môj oco. Povedala som mu čo jeho do toho. Odpoveď: vraj sa do bytu už nás viac nezmestí. Tak som sa ho opýtala či väčšie byty alebo domy nie sú.
3. A svokra najlepšie na oslave narodenín: veď 3 vám stačia to nevadí že sú len dievčatá.
Sama je z 8 súrodencov. Pre to by som to od nej nikdy nečakala. Pritom dcére zas stále vraví že ešte druhé jedno dieťa nestačí.
Svokre som len slušne povedala že neplánujeme zatiaľ ale keď sa stane určite to nedám preč.
Ostatným cudzím by som určite odpovedala: čo teba do toho sa budeš o neho starať a posielať alimenty. Na blbú otázku blbá odpoveď.
Alebo aspoň sa bude mať kto o mňa na starobu postarať.
Ale našťastie viac skúseností nemám tu sa každý stará sám o seba a skôr ma obdivujú. 🙂

slavka1988
27. okt 2023

Mne osobne sa veľmi paci veľká rodina keď majú rodičia aj 4-5 deti u mna čím viac deti tým plno lásky ,láska sa nedelí ale znásobuje ❤️

88912191
28. okt 2023

Máme 4te na ceste,reakcia okolia ako daného jedinca preukazuje iba jeho osobný postoj a vnútorné obavy a neschopnosť byť v rovnakej danej situácii,je to jeho subjektivny názor ktorý mu vy nemôžete vziať a vás nemôže niak ovplyvniť,ba priam brala by som to ako kompliment,že ja ako osoba sa nebojím mať aj 5deti...a pre neho je už len jedno zátažou. Moja reakcia je vždy takáto...potom človek kladúci otázku sa v prvom kroku zamyslí a v druhom zahanbí.

yoxinka
28. okt 2023

Pri treťom tehotenstve sa ma všetci pýtali, či bolo plánované. A raz mi teta na úrade šplechla, že “tri deti, v dnešnej dobe”, tak som sa jej milo opýtala, že kedy som bola za ňou pýtať pre moje deti jedlo, peniaze, oblečenie alebo akúkoľvek inú formu pomoci, keď ju to tak trápi. No, zahanbila sa celkom dosť.

autor
28. okt 2023

@yoxinka Počkaj, to ti naozaj nejaká pani na úrade toto povedala?! Nemám slov. Keď to povie niekto na ulici, beriem to tak, že bohvie kto to je, ale v práci si niekto toto dovolí?! To nepochopím už vobec. Obdivujem, že si sa v tej rýchlosti dokázala ohradiť. Ja som typ človeka, ktorý nič také nečaká a potom je šokovaný, ze nestačí ani reagovať…

yoxinka
28. okt 2023

@slavka1988
Áno, ale občas len láska nestačí. Ja poznám 8člennú rodinu, kde je všetko super, ale aj 8člennú, kde síce lásky dosť, ale deti trpia. Konkrétne jedna zo starších dcér je nešťastná, lebo rodičia nemajú peniaze, všetky veci má obnosené, nové si nemôžu pre ňu dovoliť. Nedá sa jej dom učiť, bývajú v 4izbáku, doma stále hluk, mladší pištia … len čaká, kedy bude môcť si sama zarobiť a ísť preč. Inak, navonok, najpríkladnejšia kresťanská rodina. Ďalšiu detnú rodinu sme mali v susedstve, to už bol prípad pre sociálku. Kamoška má detí 5, veľmi sa s mužom snažia ich dobre vychovať, oni sú veľmi dobrí ľudia, ale žijú si v takej bubline a deti mi prídu kus mimo realitu. Sama som zvedavá, ako to časom vypáli (najstaršia má 12). Ale im celkom fandím! 😉

yoxinka
28. okt 2023

Ty nechodíš na slovenské úrady??? Tam tety vedia inak perliť 🤪. Ale zase, väčšinou boli zlaté a často pomohli aj čo nemuseli.

veronika1754
28. okt 2023

Áno zažila som veľa krát, ale keď poviem že moje deti budú robiť na dôchodky bezdetnych tak každý je ticho. Vôbec si to neber k srdcu ľuďom nikdy nevyhovieš. Deti je málo, obyvateľstvo starne a oni namiesto toho aby podporili slušné mnohodetné rodiny tak ešte hádžu polená pod nohy. Ja keď som bola bez práce, samoziviteľka s piatimi deťmi nemala som nárok ani na hmotnú núdzu, a to výživné mám 30 eur na dieťa.

autor
28. okt 2023

@yoxinka Chodím, ale toto som nikdy nezažila. Max odmeranosť a arogantnosť, ale debilné poznámky nie.

dzulik_
28. okt 2023

Ja som bola tehotná 4x, máme dve detičky a jedno na cintoríne. Takže väčšina z okolia vie, že to bolo ťažké, ale občas šplechnú, kedy bude tretie. Ja osobne by som si nikdy nedovolila negatívne komentovať počet detí inej rodiny. U nás je rodina, kde majú 8 detí, obaja rodičia vysokoškolsky vzdelaní slušní ľudia. Klobúk dolu pred nimi, keď niekto dokáže dať zázemie a výchovu toľkým deťom, v dobrom ich obdivujem. Každá z nás je iná, nech má každý detí toľko, koľko chce a koľko dokáže plnohodnotne uživiť 🫶✌️

beataxxx
28. okt 2023

Deti su radost, netreba si vsimat hlupe poznamky

zuzinka888
28. okt 2023

Ja odpoviem vzdy- no kvoli socialnym davkam.🤣. Myslim,ze potom im vzdy dojde ze prestrelili a ich poznamka bola nevhodna. A ja si uzivam ten trapny vyraz v ich tvary.🤣🤣

mima172
28. okt 2023

Toto je taká slovenská mentalita (čest výnimkám).
Máš viac detí??? Prečo? Máš jedno dieťa? Prečo? Nemáš deti vôbec? Prečo? Máš 2 chlapcov? Kedy bude dievča? Juj, škoda, že nie je dievča a mohla by som pokračovať dlhooo predlho.
A podľa mňa každého do toho prd 😉
Ja mám 1 dieťa, vždy som chcela viac, o 3 sme prišli. Zvyčajne odpovedám na otázku, prečo je dcéra jedináčik s rozvahou "lebo nám to tak vyhovuje", no už sa stalo, že ma niekto zastihol v zrovna nie dobrej nálade a prskla som, "lebo som o viac detí prišla" a to si mala vidieť tie xichty. Niekedy treba aj natvrdo poslať človeka kade ľahšie, možno už tieto otázky po takom schladeni nebude dávať 😁. Aký by bol svet krásny, keby sme sa starali jeden o druhého a nie jeden do druhého.
PS: gratulujem k veľkej rodinke 😍❤️

zafir01
28. okt 2023

@dzulik_ presne ja tiež nekomentujem ,ani keď sa rodičia rozhodnú "len " pre jedno , či dokonca žiadne . Tiež som si jedno zo štyroch pochovala .
Vo vedľajšej obci je rodina s deviatimi deťmi .jazdia takým transporterom novým . Tiež obaja VS .
Ale finančne im zle nie je . Keď si kúpil ich sused cestnú motorku ,tak deväťnásobný otec si kúpil o ďalší mesiac tiež ,aby sa mohli so ženou občas povoziť . Nepoznám ho dobre .no pri všeobecných rozhovoroch berie všetko s humorom. Síce nemajú všetky deti samostatné izby ,ale kupovali nový väčší dom ( novostavbu )práve preto ,že cakali ôsme dieťa ( medzitým už aj deviate teda ) 😂 . A keď chodia po výletoch a kultúrnych akciách , tak vždy s mužom pozeráme ,že majú deti poslesnejsie ,než my naše tri 🫣

petra92
28. okt 2023

@marianarem mam 2 deti, dievča chlapca a aj tak som počúvala, že dúfam, že pri tomto počte aj koncite a podobne 🤦‍♀️ teraz čakáme tretie a vie o tom len blízka rodina, čiže naši súrodenci, keďže rodičov už nemáme a mužovi kolegovia, moje 3 kamarátky. A zvyšok sa to dozvie až keď porodim a náhodou sa stretneme🤷‍♀️ presne preto lebo som sa chcela vyhnúť blbý poznamkam co najdlhšie. Ja síce nemám problém poslať ľudí do zadku keď mi lezú na nervy ale načo si kaziť radosť? 🤷‍♀️😁