Peniaze = moc a kontrola

11. apr 2024

Myslim si, ze castokrat vo vztahu je to tak, ze kto prinesie do rodiny viac penazi, ma vyssiu moc a kontrolu nad tym, ako bude zivot rodiny vyzerat. Nejdem tu spominat extremne pripady, ked muz zene nedovoli kupit si ani kavu, lebo ved je na rodicaku a nezaraba. Skor mam na mysli pripady, ked muz napriklad zarobi podstatne viac, a tym padom rozhoduje o tom ake auto sa do rodiny kupi, kde budu byvat, kde sa pojde na dovolenku atd. K tomu ak je zena bez prace a prijmu (dlhodobo) tak muz moze nadobudnut pocit, ze ved on to bez nej financne zvladne, ale ona bez neho nie, tym padom moze zene viac rozkazovat, lebo ma pocit, ze on ma viac moci vo vztahu. Je to naozaj pravda, ze kto ma peniaze, ma vyssiu moc vo vztahu, a viac kontroly? Ake su vase skusenosti?

unicornlady
11. apr 2024

Myslím, že sa vraví niečo ako "peniaze nekazia charakter, ale ukazujú, aký človek je"
Takže takto by som to zhodnotila.

Manželstvo je zväzok dvoch ľudí, nevidím dôvod na to, aby mal jeden väčšie rozhodovacie právo len preto, lebo má viac peňazí, btw. sú manželia, t. j. peniaze patria obom. Žena vytvára ten domov, stará sa o deti.. ťažko by sa chlap mohol realizovať bez toho, že tá žena sa stará o iné veci (za ktoré nie je platená).

jesenzima
11. apr 2024

U nás to tak nie je 🤷

minilla
11. apr 2024

Zdravy partnersky vztah je zalozeny na ucte a respekte, kde obaja partneri beru do uvahy nazor toho druheho, bez ohladu na vysku prijmu. To, co popisujes ty sa nazyva financna manipulacia.

chodec15
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zooeynka
11. apr 2024

Nie. Je to o povahe. Ale zas napriklad, pokial zena nesoferuje tak nevidim dovod aby mudrovala do kupy auta v ktorom sa bude len vozit. Za predpokladu, ze ho plati muz.

nyusika
11. apr 2024

pokial ide o vyber auta, dolezite je, kyto ho bude najviac pouzivfat ak muz, nech si kupi take, ake on chce.
ak auto kupuje muz zene - nech si zena vyberie take, ake ona uzna za vhodne.

dovolenky - dohoda
byvanie - dohoda

a;e urcite by som prihliadala na to, aby vsetky rozhodnutoa boli prakticke a nekomplikovali ani jednemu z partnerov zivot.

pokial je zerna dlhodobo doma bez prijmu (rodicak NIE JE PRIJEM), je to uz dovod na inu diskusiu....

trinneo
11. apr 2024

Podľa mňa je to o tych konkretnych ludoch, ja som tiez ta,co nosi domov menej penazi,ale muz mi to nikdy nevykrikoval a ked sa nieco podstatne kupuje alebo rozhoduje, nazor mame dvaja a obaja rozhodujeme, co budeme kupovat,ake a kde...

nikpa
11. apr 2024

Myslím, ze v tomto duchu sú určité veci dovolené. Napr. ten kto je primárny rodinný zdroj peňazí, si kúpi auto aké sa mu páči. Ale dôležité veci ktoré ovplyvňujú celú rodinu, ako kde budú bývať, sa musia riešiť spoločne. To by predsa ani nebol vzťah, kde jeden zavelí a všetci budú skákať lebo on ma peniaze, aj keď verím, že veľa rodín tak funguje. 😒

queen_mary
11. apr 2024

Nie. U nas zarobi muz viac, ale rozhodujem ja 😀

sima234
11. apr 2024

Nie, u nás zarobí viac manžel, ale o všetkom rozhodujeme spoločne ☺️

pet888
11. apr 2024

Ja si myslim,ze to nie je o peniazoch, ale o povahe a type ludi..alebo kto je vacsi manipulator vo vztahu..lebo v zdravych vztahoch to takto nefunguje..

sense
11. apr 2024

Je to o povahe človeka. Myslím ze peniaze nekazia charakter, ale odhalia pravú tvár človeka.
Ja som nikdy finančné závislá od muža nebola, aj keď teraz zarábam menej ako partner, každý máme svoje auto, a aj keď je moje 4x lacnejšie ako jeho ale ne rozhodoval o tom on, nepotrebujem auto za 80tis na chodenie do prace a nákupy a bežné výlety. Auto ma slúžiť mne a nie ja jemu a báť sa lebo skrabanec, o dovolenke rozhodujeme spoločne. A paradoxne byt kúpil on ale t kde som chcela bývať ja, kvôli dcere

veronka1996
11. apr 2024

Ja poznám z môjho blízkeho okolia aj opačný prípad. Muž zarába veľmi dobre, žena je dlhodobo dobrovoľne nezamestnaná, ale ona rozhoduje, čo kedy a za koľko sa kúpi. Ak muž si dovolí nesúhlasiť, ženská spraví taký cirkus, že muž radšej ustúpi pre pokoj v dome.

soldi
11. apr 2024

ked niekto potrebuje mat pocit kontroly a moci, tak si na to najde svoje paky. ma ovela viac moznosti nez len cez peniaze.

evelynmozagalega
11. apr 2024

To závisí od človeka, ja zarábam viac ako manžel, ale obaja zarábame dobre a máme najvyššie vzdelanie, čiže by ma ani nenapadlo sa nad ním nejako vyvyšovať. To, že prinášam o trochu viac je len náhoda a môže sa to kedykoľvek zmeniť. Možno v budúcnosti bude zase on zarábať viac. Boli doby, keď bol manžel aj bez práce, vtedy sme boli radi, že môj príjem pokryje naše výdavky a môžeme si zachovať rovnakú úroveň. Na všetkom sa ale dohadujeme, sme takí, že ani jeden by sám nechcel rozhodovať, lebo ak to bude zlé rozhodnutie, tak sa nemôžeme navzájom viniť. U nás nikto nemá vyššiu rozhodovaciu právomoc.

marseillefan
11. apr 2024

U nás veruže rozhodujem, aké auto sa kúpi, kam pôjdeme na dovolenku... lebo keby rozhodovala manželka, tak "auto nepotrebujeme" a "dovolenku tiež nepotrebujeme, máme dovolenku doma", atď.. Manželka má ale na všetko právo veta. Tiež rozhodujem, ako sa investujú úspory, lebo jej to je úplne jedno a vôbec sa o to nezaujíma.
Na druhej strane, keď sa robí nejaká prerábka, o všetkom rozhoduje ona, ja sa od toho dištancujem. Robotníkom len poviem "Tak robte, aby manželka bola spokojná", lebo keď je spokojná manželka, budem spokojný aj ja 🙂
Nie všetky rozhodnutia sa vo vzťahu musia robiť spoločne, pokiaľ to obidvom vyhovuje...

soldi
11. apr 2024

@marseillefan presne takto som to mala s exmanzelom. on mal svoju oblast, kde rozhodoval on a ja som sa nestarala a ja som mala svoje oblasti. a rovnako aj financie, niektore veci platil on - drahsie polozky ako auto, prerabky a vsetko okolo deti plus stravu som zas platila ja.

partnerovi rodicia to maju uplne opacne. oni sa rozhodnu az vtedy, ked najdu riesenie, s ktorym suhlasia obaja. ma to vsak aj svoje nevyhody, ked chceli vymenit kuchynu, trvalo im niekolko rokov, kym sa zhodli na konecnom variante 😀

katka700
11. apr 2024

Chlap čo má tendenciu rozkazovať a správať sa ako patriarchalny tyran to bude robiť aj keby mal 800 v čistom.

jaass
11. apr 2024

Nie je to tak u nás. Manžel pracuje, ja nie. Peniaze sú spoločne, každý mesiac chodím na kozmetiku, masáže, kupujem čo potrebujeme. Byt a auto som takisto vyberala ja 🤣 čiže nie autorka, nemám take skúsenosti ako ty. To, čo pises je skôr o danej povahe. S takým by som ja byť nemohla, čo si mysli, že jeho názor je niečo viac 🤔

marseillefan
11. apr 2024

@soldi keď majú o všetkom rozhodovať dvaja, je to úplne na nervy... ja som tak pred rokmi fungoval v jednom biznise a riešil som každú prkotinu so spoločníkom a bola to katastrofa. Teraz síce podnikám s bratom, ale konzultujem s ním fakt že len kľúčové rozhodnutia, inak rozhodujem vo svojich veciach sám. A funguje to super... Firma vďaka tomu napreduje rýchlejšie, aj keď sa občas neurobí to najsprávnejšie rozhodnutie. Dôležité je, že sa rozhodlo rýchlo a efektívne.
PS: zhodou okolností práve vymieňame kuchyňu a ja chvalabohu nič nemusím riešiť 😂 Ani neviem ako bude nová kuchyňa vyzerať 😂

zmrzlinka2021
11. apr 2024

@chodec15 Ale ty teraz pleties hrusky s jablkami....

zmrzlinka2021
11. apr 2024

V zdravom manzelstve vzdy rozhoduju obaja bez ohladu, kto kolko penazi nosi do rodiny, lebo peniaze patria obom. Je jedno, kto ich zarobi, su spolocne.

lakebabe
11. apr 2024

Keď je niekto arogantný idiot bude ním aj keď zárobi tisic eur mesačne. Peniaze nemenia charakter len ho ukážu niekoľko nasobne.
U nás je všetko o dohode aj keď väčšie veci ako auto , rekonštrukcie, nehnuteľnosti nabytky rozhoduje muž z jediného dôvodu, že sa do toho tak nerozumiem a nechám si poradiť. Ale vždy mám k tomu ku koncu aj ja slovo aj keď to z drvivej väčšiny financuje on.
Druhá vec sú domácnosti kde žena príde s holou rítou do vzťahu cielene a nechá si rozkazovať len pre peniaze.

soldi
11. apr 2024

@marseillefan ja s Tebou uplne suhlasim. Partner si tento vzor doniesol z domu a celkom s tym bojujem 😀

majlo1234
11. apr 2024

U nas rozhoduje o veciach zvacsa ten, ktory ma v danej veci viac skusenosti, tj. Auta vybera a kupuje muz, mne je to jedno. Bajky vyberam ja, autosedacky ja, vlastne vsetko ohladom deti ja(je to dalsia mentalna zataz, ale radsje vyberiem ja a dobre😂)…

petra92
11. apr 2024

No neviem, výplata môjho chlapa chodí na môj účet 😁On často ani nevie kedy prišla 🤣🤣Povie ak niečo potrebuje kúpiť, ja vyplatím všetko čo treba (aj netreba 🫣🤣), on si vypýta len hotovosť na obedy do práce a keď treba kúpiť niečo čo ma po ceste do práce tak kúpi. Ani kartu k účtu nemá, ak ideme kupovať niečo fakt drahšie dohadujeme sa spolu, inak ho vôbec nezaujíma kde a na čo a koľko míňam pokiaľ je stále z čoho 😁

alexis617
11. apr 2024

No u nás je to asi tak chcem malovať byt sadnem do auta kupim farbu vymaľujem ,upracem a je chcem pokosiť trávu na chate sadnem do auta pokosím trávu upravim chatu ,kríky a je keby som sa mala s niečím spoliehať na môjho drahého tak by nič nebolo zvykla som si spraviť ço je treba len mi je ľúto ,že mám popri práci a deťoch nulový čas pre seba

pe_mi
11. apr 2024

nikdy som sa nemusela o nič pýtať, koľko miniem ,toľko miniem.
Ale vždy mu poviem, rozprávame sa o všetkom.
Máme spoločný účet, notifikácie prídu obom.
Všetky platby mám na starosti ja a som rada.mam v tom poriadok
Môj manžel zarobí nadštandard (v zahraničí), mesačne X.000 eur .keď si ide kúpiť vrtačku do OBI,tak sa mi div neospravedlňuje ,že nechce minat,ale že mu odišla vrtačka
Ide ma z neho poraziť 😁 však zarábaš , niekoľko násobne viac než ja

vilma7
12. apr 2024

Ak ku tomuto príde, tak si myslím že to nemá čiste len s peniazmi spoločné, ale často aj s charakterom dotyčnej osoby.
Ak sa chlap.lepsie vyzná do aut, určite nechám vybrať jeho, a ja zas vyberám deťom oblečenie. .
U nás som ja, ktorá má vyšší príjem ale rozhodnutia a návrhy na dovolenku nepadnú kvôli výške platu ale aj preto, že manželovi je jedno kam pôjde. Ak nesúhlasí s návrhom, nejde sa tam.

mandzula
12. apr 2024

@zooeynka Ja nesoferujem, no napriek tomu, ked vyberame auto, vzdy to robime spolu. A "nemudrujem", ale davam svoj pohlad na vec.