Je takéto správanie remeselníkov normálne?

8. jan 2024

Žijem v prenajatom byte, majitelia sú dosť bohatí ľudia, takže nemajú čas a ani záujem riešiť, keď sa v byte niečo pokazí, na všetko majú svojho človeka - nášho správcu.
Pán správca je nesmierne chaotický človek, za dva roky, čo tu žijem, som s ním riešila už viac vecí a dosť často sa mu stáva, že sa dohodneme na určitý deň a určitý čas a on sa proste neobjaví.. Ani nenapíše, nezavolá, že sa ospravedlňuje a potrebuje to preložiť, proste nepríde a mlčí.
Napríklad sa nám začiatkom decembra pokazila vstavaná mirovlnka, ktorá je súčasťou vybavenia bytu, je teda na majiteľoch, aby zabezpečili jej funkčnosť. To, že sa pokazila, sme, samozrejme, okamžite nahlásili a pán správca sľubil, že mikrovlnku objedná, privezie a namontuje do konca týždňa (v prvej polke decembra). Potom to malo byť do Vianoc.. potom do tohoto piatku, potom do soboty.. a mikrovlnku doma ešte stále nemáme 🙂 A takýchto prípadov sa stalo naozaj mnoho, nikdy žiadne ospravedlnenie, proste on nenaplní nejakú našu dohodu, neospravedlní sa, ja mu napíšem, že čo sa teda deje a on mi povie ďalší termín, ktorý opäť nedodrži. Viem, je to do nejakej miery aj moja vina, že si to nechám a nekonfrontujem ho...
Bohužial, nie je jediný. Minulý týždeň v stredu nám menili v byte kondenzačný kotol, starý mali odviezť, ale technici mi povedali, že majú plné auto a že sa poň zastavia vo štvrtok ráno. Vo štvrtok ráno, samozrejme, nikto neprišiel, v piatok sme volali jednému z technikov, ktorý to tu montoval, povedal, že zavolá na dispečing a zaurguje to.. V sobotu som na dispečing volala na ja, pán mi povedal, že majú len pohotovosť a mám zavolať v pondelok. Dnes som volala ráno, dispečer povedal, že po to prídu o tretej.. zase nikto.. o pol štvrtej som volala na dispečing, že sa chlapi niekde zasekli a prídu najskôr za hodinu. Opäť žiadne avízo, žiadne ospravedlnenie, nič, a verím, že keby som nevyvolávala a neurgovala to, zase sa na to vydlabú..
To isté murár - po montáži kotla ostali v strope diery, ktoré je potrebné zasádrokartonovať. Správca zariadil murára na nedeľu (včerajšok). Pýtala som sa správcu, o koľkej murár príde, bez odpovede. Písala som murárovi včera dve správy, kedy ho môžeme očakávať - bez odpovede. Večer mi správca napísal, že murár je chorý a vidí to na stredu... na utorok mám objednanú pani upratovačku 🙂 práve kvôli tomu sadrokartonovaniu...

Ja už som zúfalá.. Tak pre boha, keď viem, že mám niekde dohodnutú prácu a som chorý a nemôžem prísť, tak sa ozvem a ospraveldním.. keď viem, že budem hodinu a pol meškať, tak dám vedieť.. Je takéto správanie normálne? Stretli ste sa s tým niekto, alebo mám len extrémnu smolu? Ako by ste to riešili? Asi funguje len neustále urgovanie a vyvolávanie, však.. Nie je to tým ľuďom blbé? 😒

vulka
8. jan 2024

Ja by som to riešila s majiteľom bytu a kľudne by som mu všetku moju konverzáciu s tým akože správcom preposielala.

kitycat
8. jan 2024

Nadych-vydych.

Toto je podla mna diagnoza - majster. Oni maju toho tolko, ze nie si schopni si to pamatqt, zapisat, tetovat... byt tebou si zavolqm den vopred ci to plati... a obrnim sa trpezlivostou. Vstavanu mikrovlnku preco neobjednate vy na fakturu a majitelia nech zaplatia a udrzbar namontuje?

autor
8. jan 2024

@vulka ver mi, že som mala veľakrát sto chutí to urobiť, ale príde mi hlúpe "žalovať" bez toho, aby som ho konfrontovala. a na tú konfrontáciu som zase asi málo asertívna :D ale je pravda, že kým mu niečo pekne od pľúc na to nepoviem, tak toto nikdy neskončí..

autor
8. jan 2024

@kitycat aj ja si hovorím, že toho asi majú hodne, ale pre boha, každý má v mobile kalendár a každý je schopný napísať správu a organizovať si svoj čas. ak nemôže prísť a má toho veľa, nech to rovno povie. a nie plané sľuby a ja ho čakám doma ako taká trubka.. veď tiež mám nejaký svoj program a povinnosti.

mikrovlnku má správca podľa toho, čo mi napísal, už mesiac objednajú :(

autor
8. jan 2024

*objednanú

a už určite aj vyzdvihnutú

denisah6
8. jan 2024

Ako na jednej strane ťa chápem, na druhej strane chápem aj tých remeselníkov, keďže sami robíme inštalačné práce.
Zober si príklad z druhej strany - idem niekam montovať, pričom predpokladám, že montáž bude trvať 3 dni. Nakoniec sa objaví nejaký problém a montáž netrvá 3 dni, ale trvá 4 dni. Každá jedna robota sa mi posunie - pritom posledná dohodnutá robota sa mi môže posunúť aj o týždeň, ak sa vyskytne viac takýchto problémov.
To že povedali, že prídu vo štvrtok ráno a neprišli - no ide sa robiť niekam ďaleko, vyskytla sa nejaká pohotovostná situácia - samozrejme sa uprednostní pohotovosť pred odvozom starej techniky, atď, atď.
Čo sa týka mobilov a kalendárov - prepáč ale nemysli si, že ak majster pracuje, bude si každú "volovinu" zapisovať do kalendára do mobilu. Niekedy nezdvihne ani telefón, lebo keď má každú chvíľu položiť vrťačku, zbíjačku alebo čo má zrovna v ruke, alebo je na rebríku, no to by musel mať zvlášť asistentku, aby mu dvíhala telefóny.
Zase treba pochopiť aj tých majstrov.

autor
8. jan 2024

@denisah6 áno, ja to chápem, že niektoré veci sa nedajú časovo odhadnúť a dokonale naplánovať. Ale napríklad tí chlapi, ktorí nám montovali kotol sú z veľkej firmy, ktorá má dispečera. Ten asi vie, že sa niekde pretiahla o deň robota a môže dať vedieť. Veď je to základná slušnosť. Pán murár, ktorý mal prísť v nedelu a ležal doma údajne chorý tiež určite vládal odpovedať na moje dve SMSky.. Ak teda predpokladá, že už v stredu opäť bude schopný pracovať, asi neleži v nemocnici so zápalom pľúc.
Ja chápem, že tí ľudia toho majú veľa, ale veď ide o úplne základnú medziľudskú slušnosť, telefonát alebo správa zaberie minútu.

cimage
8. jan 2024

Nie je im to blbe. My mame takychto automechanikov. Menili sme ich uz niekolko a kazdy jeden robi to iste. Dohodneme sa kedy zobereme auto, ze pojde do garaze. Na druhy den volame a ze auto este nebolo vnutri a v ten den ani nepojde. Takto to natahuju aj tyzden, co sme auto mohli mat doma, kedze bolo funkcne, len islo o vymenu suciastky, ktoru by bolo dobre vymenit. Takto sme mali auto aj mesiac v servise a nakoniec chalan povedal, ze na to nema cas 🤦🏽‍♀️. Ked sa im vola kazdy den, tak uz radsej ani neberu telefon, to jednanie mi ide na nervy. Ovela lepsie by bolo pre obe strany, keby jednali na rovinu. Aj stavbarov, kurenarov sme stretli kdejakych. Cakali sme na nich 2tyzdne a nakoniec aj tak povedali, ze nestihaju a mame si najst inych a nam praca stala. Stacilo by komunikovat, lebo tiez len nesedime doma s vylozenymi nohami aby sme mohli ocakavat majstrov kedy to im bude zrovna vyhovovat.

hellionka
8. jan 2024

@denisah6 tak toto ja nechápem, každú volovinu? Veď keď mám prácu a Tá práca ma živí tak asi si ju vážim či som manažér alebo majster…
Ak sa mi práca predĺžila tak volám ľuďom ktorých mám na zajtra ihneď! že nedojdem. To je úplný základ nie že tejto prace ale slušnosti!! Neviem autorka, mna by asi roztrhlo a nieže teraz ale ihneď by som to jasne a vecne vykomunikovala so správcom a samozrejme majiteľom bytu. Toto je pre mňa absolútne netolerovateľné. Ale mám pocit, že veľa ľudí to prehliada a presne preto sú služby na Slovensku na takej úrovni akej sú.

autor
8. jan 2024

@cimage Presne o toto mi ide. Aby mi to povedali NA ROVINU. Nemám čas - hľadajte inde. Ušetrí mi to nervy aj čas, budem hľadať inde a ich nebude nikto otravovať. Win win situácia. Veď ja tiež nepotrebujem tú mikrovlnku hneď, potrebujem vedieť, kedy mám byť doma, aby som ju prevzala a nie každý deň vyvolávať a robiť detektíva, že kedy teda k tej montáži dôjde.. Ja vydržím s dierami v strope aj pár týždňov, zažila som horšie, ale potrebujem konkrétny termín, aby som si podľa toho vedela naplánovať pani upratovačku.. škoda reči asi 🙂

absolútne súhlasím s hellionkou. reálne rozmýšlam nad telefonátom s majiteľmi, že už mi takýto prístup ide krkom.

deti95060810
8. jan 2024

keď sme stavali dom objednávali sme si nejaké práce napr. vyliatie podlahy, stierky.... a nikdy sa nám nestalo aby niekto neprišiel na dohodnutý deň. Väčšinou to boli partie chlapov ktorí robili sami na seba, takže potrebovali zarobiť. Ale ak raz povedali že prídu prácu spraviť v piatok o 7 hod. ráno, tak ráno o 7 hod. boli na stavbe...
možno sme len mali šťastie...

tehotna40
8. jan 2024

Pan správca určite berie plat od majiteľov, takže by som to riešila priamo s majiteľom, aby videli ,koho zamestnávajú.

denisah6
8. jan 2024

@hellionka k tomuto len toľko, že kým si tú robotu nevyskúšaš, nebudeš vedieť 😘

Keď montuješ na plošine alebo rebríku vo výške 4m stropné chladenie, celý deň čumíš do stropu, dávaš pozor na to, aby si sa neztrepala z rebríka a popritom samozrejme rozmýšľaš, ako je najefektívnejšie viezť rúrky, tak ti je jedno či ti volá sused Dežo alebo prezindentka, máš v tej chvíli iné priority. Keď máš napr. jeden telefonát za hodinu, ktorý trvá v priemere 10 minút (a to ešte som povedala málo), za osem hodín to máš 80 minút - čiže 1 hodinu a 20 minút z 8 hodín pretelefonujem a potom urobím akože čo? Urobím o tretinu roboty menej kvôli tomu, že niekto stále vyvoláva a potom k tým, čo vyvolávali prídem možno tak o mesiac?

Ale už sa budem opakovať - kto toto nerobí denno denne, tak to nepochopí.

karolinakr
8. jan 2024

@denisah6 lenže aj ludia maju program a nie doma sediet 6 dni, kym sa udržbarovi urači prisť a z toho 90% neda vediet o sebe..To si ma každy vybrat celu dovolenku na nedbanliveho udržbara?

hellionka
8. jan 2024

@denisah6 Tvoje argumenty sú úplne smiešne. Tak ako ak neprídeš Ty na termín k zubarke, kadernícke, kozmetičke a dáš vopred vedieť tak by to mal robiť každý inak za nezrušenie termínu pokuta. Oni tiež niečo, cely deň robia. Je to základná slušnosť.

aniele
8. jan 2024

@denisah6 Stačí si na konci dňa sadnúť a postupne na všetko odpovedať. A ak sa má niečo posunúť, tak vopred oznámiť! Potom by aj tých urgujúcich telefonátov bolo podstatne menej, nie? O tomto probléme ona hovorí. Keby vopred oznámili, nevyvolávala by. A kalendár naplánovaných prác by mal mať každý seriózny remeselník.

Pre autorku:
A ďalšia vec - nepochopím, prečo si mnohí remeselníci nevážia prácu iných remeselníkov. Príklad - firma položí kameň (drahý) na podlahu. Dôkladne ho pozakrývajú, pretože majú prísť ďalší, ktorí napenetrujú steny a vymaľujú. Čo tí urobia? Rebríkmi rovnako dôkladne strhnú ochranu podlahy a celú ju penetrákom a maľovkou zašpinia. Dokonca občas až tak, že je ju potrebné vymeniť, keďže sa nedá vyčistiť. Super, nie? Veď majiteľ je bohatý, zaplatí. Aby ma niekto nepodozrieval, nie som tá majiteľka, to sú skúsenosti môjho manžela z kamenárskej firmy, v ktorej pracoval.

syslik81
8. jan 2024

platis najom na cas a v tom mas aj pracu spravcu..ak s nim niesi spokojna poslat email majitelom so staznostou na spravcu s tym,ze si nerobi svoju pracu dosledne a vy nemozete byt 24/7 doma a cakat kedy si spomenie .. ci by vedeli zariadit aby sa to zmenilo kedze to nieje vasa vina

denisah6
8. jan 2024

@karolinakr
@hellionka
Vidíte za toto vám hovorím, že s vami je zbytočné sa vôbec o tomto baviť, iba hádžem hrach na stenu, lebo vy aj tak nepochopíte druhú stranu pretože ste to nevyskúšali.
Vidím to denno-denne.
Ja mám na starosti svoju partiu majstrov, s ktorými si viem veci vykomunikovať a robím im "sekretárku", lenže to si nie každý majster môže dovoliť.

Mimochodom, čo takto pokuty a príplatky pre zákazníkov, ktorí nie sú v dohodnutom čase na dohodnutom mieste? To už by sa vám nepáčilo všakže? Keď idem na stavbu, mám sa s niekým stretnúť, čakám pol hodinu, volám, nikto nikde, nikto nič a až potom sa pán/pani uráči dvihnúť mobil a povie, že on nestíha a preložme to? Kam to ja mám preložiť, keď kalendár je plný a každý mal svoje časové okienko?
Mám si písať príplatky za čakanie a narúšanie rozvrhu prác, keď niekto nie je schopný mi doručiť kľuče - konkrétny príklad - pretože počas rekonštrukcie si chceli ísť váľať šunky na dovolenku a zabudli nechať kľúče, aby sa majstri dostali dnu, tak týždňový program úplne v keli? To už je v poriadku, veď majster si nájde nejakú náhradnú robotu.

Denne sa dohadujem s desiatkami ľudí a organizujem postup prác. Verte mi, najviac problémov nie je dohodnúť sa s majstrami, ale práve so zákazníkmi.

betulinka1
8. jan 2024

Toto je uplne bezne pri dodávateľoch, malych živnostníkoch. Im je to uplne jedno a ani majitel s tym nic neurobi. By som pri dokončovaní domu mohla napisat pocas čakania na robotníkoch, ktori meškajú, nezavolajú, pridu o 4 hodiny neskor alebo nepridu vobec, knihu, mozno aj ilustrácie by som stihla. Nedvíhanie telefonu je uplny štandard. Nepomohlo nic ani po dobrom a ani po zlom. Akoze si neviem predstavit, ze by som nevedela robit z domu alebo z prace nemohla vybehnut hocikedy ako by som to riesila u zamestnavatela. Tym, ze to boli uz iba drobnosti, tak to mali na háku.

autor
8. jan 2024

@denisah6 takže podľa teba je v poriadku proste neprísť na dohodnutú prácu a ani sa neospravedlniť, neozvať? platiacemu zákazníkovi? veľmi zaujímavý prístup veru.

denisah6
8. jan 2024

Už naozaj končím po tomto, lebo len ma nasiera naivita niektorých ľudí - 2023 posledný pracovný týždeň pred Vianocami. V celej bytovke sa menia stupačky, tak som vyvesila vo vestibule leták, že od vtedy do vtedy sa budú robiť inštalácie, každému do schránky v predstihu mesiaca sme hodili letáčik, že sa menia rozvody, na domovej schôdzi bolo schválené, že od vtedy do vtedy sa budú robiť práce.

Panička nebola doma, pretože bohvie. Volá mi večer o ôsmej, že ona nemá vodu, má malé dieťa a aby sme okamžite prišli a urobili to. Akože haló? Vieš o tom pol roka dopredu, konkrétny dátum máš mesiac vopred, práce trvajú týždeň, takže dokonca sa dalo dohodnúť na presunutí dňa, ak to niekomu nevyhovovalo, lebo je mi jedno, či posledný byt urobíme na 5. poschodí alebo na 11. poschodí, takže v rámci vchodu nám to bolo jedno a ona ma bude poučovať a rozkazovať, že to máme prísť okamžite urobiť? To kde sme? Alebo toto je už v poriadku? Domácnosť môže všetko ale majstrovi ak niečo nevyjde presne na minútu, tak je oheň na streche a má sa hlásiť?

denisah6
8. jan 2024

Nie nie je v poriadku sa vôbec neohlásiť. Neprekrúcaj láskavo. Nie je v poriadku myslieť si, že som stredobodom vesmíru.

hellionka
8. jan 2024

@denisah6 dohoda je niečo, načom sa dve strany dohodnú a znamená to, že spoločne došli k záveru ktorý vyhovuje obidvom stranám. Ak sa stanú nepredvídateľné okolnosti je na mieste vždy a za každých okolností otom vopred upovedomiť tú druhú stranu, že dôjde k porušeniu dohody. Áno, sucastou dohody môžu byť aj penále za jej nedodržanie. Z ktorejkoľvek strany. Čo je na tomto nepochopiteľné, je mi záhadou.

karolinakr
8. jan 2024

@denisah6 no však figeĺ je v tom, že ja by som si toto k nikomu nedovolila..zavolat partiu murarov a potom sa tvarit, že neexistujem.. nie som blbec..za cely život sa mi toto nestalo. to by som musela umierať, aby som sa nedostavila, preto to ani u nikoho netolerujem..Pokuty by každy rad rozdaval, ale sam sebe nikto..

hellionka
8. jan 2024

@autorka áno podľa komentárov je 😀 ale dovoliť si to môžu iba “majstri” lebo oni celý deň pracujú …

autor
8. jan 2024

@denisah6 nie stredobodom vesmíru, ale zákazník, ktorý si platí za určité služby a k službám neodmysliteľne patrí aj istá úroveň jednania. ale keď máš k veciam takýto prístup, tak aspoň vidím, prečo je úroveň remeselníkov tam, kde je.

keď ťa tak štve, keď sa nedostavia či neospravedlnia zákazníci, možno nerob iným to, čo nechceš, aby robili tebe 🙂 maj sa, pekný deň.

denisah6
8. jan 2024

@karolinakr aspoň vidím, aký "úžasní majstri" kazia poctivým remeselníkom reputáciu.

A pani autorka, na mňa nikdy žiadna sťažnosť nebola a ver mi, že ani nebude.

To, že ty a zopár ďalších budú prekrúcať čo poviem a že nechcú pochopiť druhú stranu mince, lebo si myslia, že nikto okrem nich neexistuje nie je môj problém. Len si uvedom, že s veľkou pravdepodobnosťou je reakcia remeselníkov na tvoje správanie.

autor
8. jan 2024

@denisah6 ty si zrejme nezvládla prečítať môj príspevok s porozumením, tak ti skúsim zhrnúť pointu.
ja tomu dobre rozumiem, že sa môže vyskytnúť neočakávaná situácia a nie vždy sa podarí prísť včas, alebo vôbec prísť. príde mi ale ako elementárna slušnosť voči zákazníkovi o tom dať vedieť dopredu. o tom to celé je. ja sa nikam neponáhľam s mikrovlnkou, ani so sadrokartonovaním, aj starý kotol ešte chvíľku na chodbe určite vydrží, keď už je tam od stredy. len skrátka chcem, aby sme sa vzájomne dohodli na termíne, ktorý obom vyhovuje a keď sa termín protistrane nepodarí dodržať, nech aspoň napíše posratú smsku, zaberie to minútu.
to len ty si si tu pekne uletela a začala pindať na vlasntých zákazníkov 🙂 to je presne tá úroveň remeselníctva, o ktorej hovorím. už radšej nič nepíš.

april171
8. jan 2024

Absolútne bežné od remeselníkov, nájsť človeka, ktorý príde v dohodnutom čase alebo sa dokáže vopred ospravedlniť, že nepríde je ťažké. Nerozumiem tomu, ja si dám pracovnú schôdzku a neprídem a ani mú, ani bú, tak by som bola do pár dní bez roboty.

danieli
8. jan 2024

Tak mne vzdy volaju majstri, ze uz stoja pred domom a ja vzdy volakde na ceste domov🤭viem, ze maju prist, ale kym nevolaju, ci som doma nejako sa nenahlim, uz obcas aj zavolaju, ci budem doma😂zasadne vsak nemeskam viac ako 5 minut, tiez mam priority a zas urgovat a nahanat majstrov nezvyknem, ako vyssie pisali, maju pracu, nezdvihaju, mozu tak pridu