Dokážete vychádzať so silne veriacimi?

16. mar 2024

Dokážete vychádzať so silne veriacimi?
Silne veriacimi myslím ľudí, ktorí snáď do každého rozhovoru o každej téme dokážu vtiahnuť niečo náboženské, majú potrebu poukazovať na to, ako sa má správne žiť a ak konáte inak, než podľa ich predstáv o správnom a nesprávnom, ste pre nich bezbožníkmi a zatratencami a podľa toho sa ku vám aj správajú. Mám takúto osobu vo svojom okolí, musím s ňou tráviť sem-tam čas, nejde sa kontaktu úplne vyhnúť. Aj keď sa snažím držať sa bežnej konverzácie, stále dokáže zakomponovať tému viera. Som pokojná osoba, ale takéto veci ma vedia niekdy parádne nahnevať. Poznáte to niekto, alebo som jediná koho dokáže pobúriť silne veriaci človek, až mám niekdy zo seba zlé pocity, že som málo tolerantná alebo čo.

diewcatqoo
16. mar 2024

Nie, takymto ludom sa vyhybam ako sa len da. A ked sa neda, snazim sa bavit tak max. o pocasi.

levandula7
16. mar 2024

takých ľudí nepoznám a ani nechcem spoznať. nerozumeli by sme si 🙂
a čo presne ťa poburuje? moralizovanie?

vroni
16. mar 2024

Nie, neznášam fanatikov. Akýchkoľvek. Rovnako by som sa vyhýbala cloveku, ktory by cítil potrebu dokazovat dôležitost neviery a každého išiel prevracat.

wolf_
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
oslo1
16. mar 2024

Byvala sefka Bola taka, Bola aj nejake hlava tam v tej jej komunite.
Ja ateista s manzelom, dieta nepokrstene. Si vies predstavit, ako po mne Isla, jej synom bol jest mojho syna.
Ale ked taki ludia ako ona vedu kostol, to ja do toho kostol ani nohy nestrcim.

guudy
16. mar 2024

Nie a radsej to ani nejdem dalej rozvadzat…

anavixy
16. mar 2024

Poznam silne veriacich ludi co nepotrebuju do kazdeho rozhovoru miesat nabozenstvo a vieru. S takymi ludmi vychadzam a velmi vrucne. Ti, ktorych opisujes nie su len silne veriaci a casto ani nie su, resp. nie su prave to, co by mali byt, aby mohli toto “hlasat”. S takymi sa nastastie nestretavam. Je to za mna uplne to iste ako ked niekto KAZDY rozhovor zakonci politikou, taku mame susedu (bohuzial s uplne odlisnym nazorom) 🤯

17alexis
16. mar 2024

Este ako skolacka som mala strasne silno veriaceho kamarata. Neskutocne sme si rozumeli. Lenze odvtedy som sa nazorovo velmi zmenila a jedneho dna som sa rozhodla mu nedvihat telefon. Vtedy som sa mu dost pacila, dnes by o mna neprejavil zaujem, keby zil, lebo kym ja som tolerantna voci inakosti, tak on bol taky "typicky" pobozny clovek s vymytym mozgom.

alessavandervelden
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
terezka1947
16. mar 2024

Tak...z inej strany 😊
Ja veriaca som,ak praktizujúca.
Ale nebavím sa s kolegami,či ľuďmi okolo o viere a nemám potrebu ju všade slovami vnucovať.
O viere sa bavím s ľuďmi,čo im to niečo hovorí a patria do úzkeho kruhu.
Toto nič nemá s vierou,či nevierou.
Jednoducho je to o konkrétnom človeku.
Niekto vkuse v práci chváli deti,niekto sa chváli dovolenku niekto vkuse rozpráva o varení,niekto vkuse ohovára,niekto vkuse vulgárne vtipkuje.....jednoducho,takýto niektorí ľudia sú.
Keď nám ich štýl rozhovoru nevyhovuje,buď ich nestretávame alebo ich "vypínam".

autor
16. mar 2024

@levandula7 ani neviem definovať čo presne mi vadí, už som v bode že asi aj samotná prítomnosť toho človeka 🙈 vadí mi keď musím počúvať niekoho osobné litánie, aj keď s nimi nesúhlasím a neprosím sa o ne

autor
16. mar 2024

@oslo1 úplne rozumiem, ten nátlak je hnus, neviem prečo niekto ma potrebu presviedčať okolie o svojej pravde, to už mám pocit, že ani nie je o viere, ale čisto ze ten človek má potrebu si niečo dokazovať, len nerozumiem úplne že čo si týmto kompenzuje taká osoba

bosorkabb
16. mar 2024

Poviem že som ateista a jej názor na môj život ma nezaujíma.

alessavandervelden
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jimi1985
16. mar 2024

Nedokazem s takymi ludmi vychadzat a ani nechcem. Taki,co pretlacajimu vieru,tym sa vyhybam.

dadka1997
16. mar 2024

Ano, dokážem s nimi vychádzať, pokým mi nepodsúvajú niečo, čo mi nie je po srsti, alebo ma neurážaju za to, že mám iný názor ako oni..

euka210
16. mar 2024

ja som veriaca, ale take reci zakazdym by otravovali aj mna, lebo toto podla mna nie je silne veriaci clovek, ale skor nieco uz chorobne a tak by som to aj brala... len ma potrebu sa zakazdym miesat do zivota, posudzovat a radit...take veci moze robit aj neveriaci clovek, len nepouzije Boha a vieru vo svojom prejave...

viestta
16. mar 2024

Mala som tu cest na lieceni zdielat ízbu s radovou sestrou. Ked som to zistila, tak ma mrakoty obchadzali. Nakoniec to bola vyborna spolocnost, ja som akceptovala jej potreby vyplyvajuce z viery, ona moj ateizmus. Pokecali sme aj o nabozenskych otazkach a nezvrhlo sa to na hadku. Potom som mala na izbe taku fanaticku, ze som nechapala. V zivote som sa tolko neucila anglinu ako vtedy, lebo jediny cas ked mi dala pokoj bolo ked som sa ucila alebo som spala. Dokonca ma skusala presvedcit, ze s budeme spolu modlit 🙄
Zhrniem to: Nie je to o tom ci je ten naprotivok veriaci ale o tom ci je tolerantny. Fanatizmus je prinajmensom otravny a je uplne jedno na com je zalozeny. Takym ludom sa vyhybam a ked sa vyhnut nemozem, tak snazim sa debatu drzat v neutralnej rovine, ale casom som sa naucila, ze nic sa nestane ak sa zdvihnem a debatu, ktora mi je neprijemna ukoncim.

lucia147852
16. mar 2024

Je rozdiel naozaj veriaci a fanatik. S fanatikmi sa nedokážem baviť ani ako veriaca.

ruxandra
16. mar 2024

Mala som takú spolužiačku. Vlastne moji spolužiaci boli všetci veriaci, no kým medzi nás neprišla ona, tak som o tom ani nevedela. Absolútne vždy a všade miešala vieru a väčšinou našu pokojnú skupinu takto rozhádala. Dokonca jednému spolužiakovi zakazovala sa baviť s inou spolužiačkou, pretože tá bola zadaná a “on nemá čo liezť inému do kapusty” (a doslovne, ako si on veriaci vôbec môže dovoliť byť takto veľmi blízky so zadanou babou). Pričom my ostatní sme ich vnímali len ako dobrých kamarátov, iba ona to videla ako nejaký flirt a snahu ju prebrať jej frajerovi alebo čo. On bol inak strašný dobráčisko a dala by som ruku do ohňa za to, že nikdy nepremýšľal nad tým, že by túto babu jej frajerovi prebral, tá naša spolužiačka ho ale presvedčila, že on niečo také chce a donútila ho sa s ňou baviť menej..
Nemám žiadny problém s veriacimi, ale táto bola fakt psycho, všetkým sa miešala do života a iba ona vedela čo je správne a čo nie. Doteraz sa vidí ako morálne nadradená nad všetkými a len ona má právo všetkým rozhodovať o tom, čo je a čo nie je správne

yelena159
16. mar 2024

Ja som veriaca, no zároveň aj progresívna a bisexuálka, čiže niektoré ich názory mi poriadne dvíhajú tlak. Ja s nikým o mojej viere nehovorím. A človek, ktorého popisuješ, by vadil aj mne. To nie je obyčajný veriaci, to je fanatik. Tých ja nemusím.

lenkakravcova
16. mar 2024

Mne nevadia (z hoc akého náboženstva). Rada o Tom diskutujem. 😀 keď to ľudia neberú úplne vážne (v zmysle že sa neurazia pre iný názor), tak si myslím že to môže byť pre obe strany nakoniec obohacujúce. Ale musia komunikovať otvorene.

lavender94
16. mar 2024

Mám veľa priateľov silne veriacich, ale rešpektujeme sa. Mame na niektoré veci rozne názory, vieme, že nemá zmysel o tom diskutovať a ani to nerobíme. Asi by som tomu človeku povedala narovinu. Vieš čo nehnevaj sa, ja nie som veriaca a dohodnime sa, že do našich rozhovor vieru nebudeme ťahať, lebo je to už za hranicou únosnosti.

svetlonos
16. mar 2024

To co ty opisujes, nie su silne veriaci ale farizeji 😏.
Nala som uzasneho kolegu - človek s nadhernou dušou, ktory aj s rodinou skutocne svoju vieru v Boha žijú. Raz som u nich bola, isli sme aj na omsu i stretnutie po nej. Vedeli ze do kostala nechodim pravidelne ako oni ked v Boha verim. Vzdy sa ku mne choval slušne, milo, pomohol mi. Jeho zena tiez krasny človek.
Takze nie vsetci silno veriaci su ako opisujes tu osobu. Ži a nechaj ziť, keby sa vsetci toho drzali, bolo by to super. Aj moja sestra je velmi veriaca, chidi do kostola aj na stretnutia, spolky atd. Mame pekny vztah i ked odlisne nazory. Ona respektuje mna, ja ju. Nehovorim svojim krsnatam moj pohlad na cirkev a odkivem im, co ich ucia na nabozenstve. Su to deti a nepojdem proti vychove mojej sestry! Aj tak by mi neverili 😂
S nou sa vsak mozem bavit o mojom pohlade na zivot a aj "zovot po zivote" be toho aby si isla svoje.
Osobu, ktoru popisujes by som vzdy zrusila a opytala sa, ci sa uz osobne s Bohom bavila ked je taka premudrela a vyhraza sa.

joesvk
16. mar 2024

Som veriaca. A možno niekedy poviem niečo, čo sa neveriaceho dotkne, aj keď som nemala žiadny úmysel starať sa mu do svedomia. Možno aj tá osoba si to neuvedomuje.
Ide aj o to,že všetci sme citliví na veci, ktoré práve nás iritujú.
Ja napríklad bojujem sama so sebou s tým, aby som jmala rešpektujúci postoj k tým, čo chvália Fica.

ivangeline
16. mar 2024

Možno táto osoba silne potrebuje rozhovor na túto tému. Sama je škrupulózna alebo proste nevie. Súdiť nás bude Boh. My sa máme posudzovania a odsudzovania zdržať. ;)

mamutka
16. mar 2024

Neopisujes veriaceho človeka, ale fanatika. Mne taka osoba prestala v každej vete dávať kvapky až po hádke, kedy mi už vazne praskli nervy. Potom sme sa už len tolerovali, bavili sa slušne, ale malo, lebo ona vedela len o jednom hovoriť.

slovakboy
16. mar 2024

To nie sú veriaci ľudia ale obmedzenci, sektári, alebo zakomplexovaní ľudia alebo manipulátori. A o ich viere pochybujem. Skutočný vyrovnaný veriaci človek nepotrebuje druhých presviedčať o svojej viere, pretože viera je intímna vec medzi mnou a Bohom. Môžu mi radiť rôzne nesektárske Cirkvi, môže mi radiť mnich, ktorý ma osobnú skúsenosť s modlitbou, aby som sa nevydal na zlú cestu ktorou už niekedy v minulosti niekto šiel. Cirkev je skvelá ak nás vedie k Bohu ale poznám aj jej veľmi temnú stránku.

Je ťažko nekomunikovať s niekým, kto chce silou mocou vnucovať svoj názor. Jedine vôbec o tom nehovoriť a vždy prerušiť rozhovor a odviezť tému inam. Nepocuvaj čo dotyčný rozprava a prerušiť ho. Nesnažiť sa mu oponovať nemá to význam.

madeincssr
16. mar 2024

Zaujimave, ze takmer vsetky nabozenstva (a nielen nabozenstva) maju tendencie "tych ostatnych" okolo povazovat za "nie celkom zorientovanych" a chcu ich (po celom svete) umudrovat a prerabat k obrazu svojmu. Viera (aj neviera) je vnutorna vec cloveka, ale jej institucie/spolky uz nie vzdy maju "ciste umysly" a su nezistne. Nehovoriac o tom, ze akekolvek viery by mali mat ustavou zakazany pristup k politickej aktivite (zakladaniu politickych stran) zalozenej na tejto jednej konkretnej (zvacsa tej oficialnej "statnej") viere. Je to vlastne nekorektny emocionalny natlak, niekedy az vydieranie (pamatame si mnohi, co fararkovia svojim oveckam pred volbami, ci inymi dolezitymi politicko-spolocenskymi rozhodnutiami porozpravaju).

titla
16. mar 2024

Spravanie, ktore popisujes ty nesuvisi v podstate s vierou. Ta osoba vnucuje okoliu svoje presvedcenie. V tomto pripade to je viera, u inych politika, vakciny, ekologia, konspiracie a pod. Zoznam moze byt nekonecny.

A ano, mam velky problem s tymto typom ludi. Na rovinu poviem, ze sa jedna o temu, ktoru nemam zaujem rozoberat. Vo vseobecnosti sa snazim minimalizovat kontakt.

A este, hlboko veriaci ludia, ktorych poznam nemaju potrebu rozoberat svoju vieru so sirokym okolim. Prezivaju ju vo svojom vnutri.