Chystám sa opustiť manžela - Ako to zvládnuť?

wywa
9. jún 2020

Potrebujem sa poradiť s takými žienkami, ktoré nabrali odvahu opustiť manžela. Ako ste to prosím zvládli??
Nemyslím psychicky citovo ale praktivkú stránku. Lebo jediné čo ma ešte pri mužovi drží je to, že neviem ako si potom zariadiť život. Máme dve deti (12 rokov a 6rokov) máme hypotéku na byt obaja prácu u jedného zamestnávateľa. Pracujeme nastriedačku práve kvôli výchove aby bol vždy niekto doma s deťmi. Staráme sa o moju starkú lebo sa nám nepodarilo vybaviť pre ňu domov dôchodcov. Financie sme si nikdy nedelili kasa je spoločná. Muž zarába dvakrát toľko ako ja. Zdá sa že máme krásny život ale muž mal vždy problém s alkoholom. Pridali sa k tomu iné veci a ja som si povedala že už stačilo. Neviem ale čo budem robiť keď sa rozvedieme. Ako budem fungovať? Ako ste si zariadili životy? Dá sa to vôbec? Kam s deťmi keď budem v práci kam so starkou ako všetko zaplatiť? Nechcem s ním zostať v jednej domácnosti. Takto žila po rozvode moja mama a bolo to strašné aj pre ňu aj pre otca a tiež pre nás ako deti.

sissy27
9. jún 2020

@wywa zmeniť prácu aby si nerobila na zmeny, tým vyriešiš problém čo s deťmi. Hypo - buď ťa muž vyplatí alebo predáte byt, vyplatíte hypo a začnete od nuly. Čo sa týka babky - nie je nikto iný z rodiny kto by pomohol, alebo sa aspoň podieľal na platení opatrovateľky?

daganov
9. jún 2020

@wywa od tých financií by som sa odrazila. Zarobíš toľko, aby si si mohla prenajať byt a uživiť vás všetkých troch? Prípadne, že by si zobrala k sebe starkú, ktorá by tiež prispela dôchodkom, neviem teda, akú starostlivosť ona potrebuje. Asi by bolo dobré zmeniť zamestnanie, nebude asi robiť dobrotu, keď budete s mužom u jedného zamestnávateľa a aj by bolo dobré nerobiť na zmeny. To by som riešila najskôr, je fajn, že si chceš všetko dobre premyslieť a nie sa vrhať do toho po hlave. Hypo sa dá tiež vyriešiť, je tu plno takých tém a deti môžu chodiť do družiny, predpokladám, ´že mladší teda nastupuje do školy a starší by to už mohol zvládnuť doma sám, prípadne s tou starkou. Tvoj muž vie o tom, čo zamýšľaš? Nestojí mu rodina za to, aby predsa zabojoval a šiel sa liečiť? Tým ťa nechcem navádzať, aby si zostala pri alkoholikovi, ale ak ho máš čo len trochu rada....

maminuska
9. jún 2020

@wywa osobne si myslím že nie je ešte vhodný čas na rozvod , pokiaľ teda u vás nie je násilie . Počkala by som ešte 3-4 roky a pomaly sa pripravovala. Najstaršie bude mať 15-16 , druhé 10-11 , u mňa sú to už dosť samostatné deti . Nájsť si iné zamestnanie . Rozvod je zväčša otázka 1-2 sedení na súde to ej nič, ale to čo príde potom je už iná káva.

wywa
autor
9. jún 2020

Ono je to celé také zložité. Bojím sa opustiť istotu ktorú momentálne mám. Mám strach že si nenájdem inú prácu v okolí je veľká nezamestnanosť. Starká je úplne mimo potrebuje 24hodinovú starostlivosť. Nikto v rodine sa jej neujme keby sme si ju k sebe nevzali bola by na ulici. S mužom sme spolu 12rokov. Vždy to bolo zlé. on bol vždy nezodpovedný pohoďák a ja som riešila každý problém ťahala som ho bola mu oporou. Hypo na byt je celá na mňa lebo muž v tom čase figuroval v úverovom registri neboli sme ešte manželia. Vlastne ja som sa vždy zadĺžila aby sme jeho dlhy z mladosti vyplatili. Jasné že to platí on on má teraz váčší príjem ale začiatky stáli na mne. Myslela som že keď ho postavím na nohy keď budeme mať krásnu zdravú rodinu bývanie prácu tak dospeje a všetko bude ako z rozprávky. Videla som v ňom dobrého človeka ktorý nemal v živote proste šťastie. Zistila som ale že som si vychovala falošného závisláka ktorý nikdy neniesol zodpovednosť. Už s ním nemôžem ďalej a zároveň neviem čo spraviť. Zle vplýva na deti. Syn má v škole vďaka mužovi zlé meno. Sme z malého mesta a tu nás každý má za dilerov a feťákov lebo keď nie som doma podáva si u nás kľučku samá spodina. V takom prostredí môj muž vyrástol a taký kamaráti mu zostali. Ja som ale tiež vyrástla v takom prostredí a práve to ma presvedčilo že tak žiť nechcem bohužiaľ presne taký život aj tak mám.

zuzka1117
9. jún 2020

@wywa ach máš to veľmi ťažké, hlavne to zladiť aj so srarkou bude fakt náročné. Kto sa o ňu stará teraz ?

daganov
9. jún 2020

@wywa ach, tak to som nevedela, že to je až také zlé. Tak potom by som ani neuvažovala s ním ostávať, ale pripravuj sa na rozvod. Byt je písaný na koho? Ešte máš veľa splatiť z hypo? Kde bývala starká pred tým, ako prišla k vám?

janage
9. jún 2020

@wywa zvazila by som uplne prestahovanie a zacatie od nuly. Hlavne syn by zacal bez nalepky.Ak starka potrebuje 24h starostlivost zabehni na mestsky urad socialny odbor a porad sa ake mate moznosti.

daganov
9. jún 2020

@wywa ja by som sa asi tiež presťahovala do iného mesta, kde je väčšia šanca nájsť prácu. Len by bolo dobré, keby si nablízku mala aspoň niekoho.

wywa
autor
9. jún 2020

@zuzka1117 ja s mužom. Dnes mám voľno tak som s ňou ale napríklad zajtra som na poobednej (od 12:30 do 22:00 v práci) a to sa musím spoľahnúť na muža. Posledne keď som sa na neho takto musela spoľahnúť tak nechal deti so starkou a odišiel piť s kamarátmi.

wywa
autor
9. jún 2020

@daganov hypo máme len dáke 4roky a to sme minulý rok refinancovali lebo sme komplet prerábali. V podstate som stále ako by som nič nesplatila do 65 mám čo platiť. Byt je písaný len na mňa. Nerada by som sa sťahovala aj keď je mi jasné že ak chcem zmenu tak musím dačo spraviť. Len mám strach. Sú dni keď je všetko fajn a vtedy si vravím čo blázniš však to nie je tak zlé. A potom príde deň keď sa unavená vrátim z práce a doma všade bordel deti nenajedené neumyté on v krčme alebo doma ožratý prípadne plný byt feťákov....

pieksamaki
9. jún 2020

@wywa
Skus kontaktovat organizacie ktore si vygooglis na nete....venuju sa alkoholizmu....a vedia docasne pomoct...pripadne zmanazovat....tvoju zivotnu situaciu,nakolko sa starate aj o stareho cloveka....
Urcite si treba udrzat pracu...ale sily ti nebudu stacit....na vsetko.
Vykasli sa na to co si kto o vas mysli....to hod za hlavu...nikto z nich realne nevie ako to mate...to je iba hlupa dedina...
Asi z rodiny nemas koho kto by ti pomohol? Napr.so starkou?

maminuska
9. jún 2020

@wywa babku treba umiestniť do nejakého sociálneho zariadenia , rozviesť sa , odhlásit manželovi trvalý pobyt po rozvode a ak je byt teda tvoj tak vymeniť zámky . Dovtedy si musíš nájst inú prácu aby si bola poobede s deťmi doma. Muža bude potom potrebné vyplatiť z polovičky toho čo investoval . Tvoj manžel nedozrel a ani nedozreje, to sú také typy . Ja mám takého svokra , to je stále veľké decko ktoré hľadá super investície kde by vrazil prachy , veľké oči a je z toho ....

daganov
9. jún 2020

@wywa takže spoľahnutie na muža nemáš žiadne. Ak je byt tvoj, to je fajn, ale tá práca na jednu zmenu bude základ. Tvoji rodičia, prípadne ich súrodenci (babkine deti) sa prečo o ňu nestarajú? Zájde na mestský alebo obecný úrad a spýtaj sa, aké máš možnosti.

wywa
autor
9. jún 2020

@maminuska ďakujem takto niak narovinu som to potrebovala od dakoho počuť
Ja aj viem čo musím urobiť len nabrať odvahu. Mne samej ju už zo mňa zle ako sa točím stále v kruhu. Pomohlo by mi keby mi niekto napísal že to tiež prežil a aj keď začiatok bol ťažký dostali sa cez to že dnes má zas krásny život a neľutuje...

zuzanka.zuzu
9. jún 2020

@wywa každý chvíľku ťahá pílku - ty si pomohla na začiatku, teraz tvoj muž zarába 2x viac a vlastne spláca byt, ktorý je písaný na teba... peniaze ti dáva? či ich prepije?

"prídem unavená z práce, doma bordel, deti neumyté nenajedené" - majú 6 a 12 - nevedia sa umývať? kto robí ten bordel?

muž čo ti hovorí na to, keď ho konfrontuješ, že je alkoholik? bavili ste sa o tom?
k "bytu plnému feťákov" sa vyjadriť neviem, ale toto by som riešila radikálne už teraz, na čo čakáš?

daganov
9. jún 2020

@wywa tak ti to napíšem ja, mali sme spoločný dom, dieťa, ale nemala som až také problémy s manželom, ako máš ty, ani som sa nestarala o starkú, aj keď rodičom som prirodzene pomáhať chodila. Najlepšie rozhodnutie v mojom živote. Po rokoch mi syn povedal, že som sa mala rozviesť skôr. Po asi štyroch rokoch som spoznala človeka, s ktorým ma baví svet a sme spolu šťastní dlhšie ako desaťročie. Chce to len nabrať odvahu a premyslieť si poriadne jednotlivé kroky.

daganov
9. jún 2020

@zuzanka.zuzu prosím ťa, to čo jej píšeš? Chlasce zdarma? Čo myslíš, koľko zostane z jeho výplaty, keď je denne naliaty? Okrem toho ho ťahala z jeho dlhov, nečítala si? Či si to elegantne preskočila? A v tom byte býva aj on, nie? Keby býval sám, tiež by ho to niečo stále. A ako a čím sa dajú zaplatiť roky, ktoré svojím správaním zničil žene a deťom? Keby chcela, aby jej byt splácal dlhšie, tak by asi neuvažovala o rozvode, nemyslíš?

wywa
autor
9. jún 2020

@daganov s babkou sú možnosti minimálne. Môžem s ňou zostať doma za 200 eur. Plus jej dôchodok a nemáme ani na hypo nie to ešte nájom a iné výdavky. Posielam žiadosti do domovov ale poradovníky sú dlhé. Staráme sa o ňu my lebo len my sme jej vedeli zabezpečiť dostatočný dozor keď je vždy jeden z nás doma (relatívne) má síce 5 detí ale 3 z nich zijú v zahraničí. Jeden strýko je po rozvode sám je rád že je rád a moja mama pracuje každý deň okrem víkendu nemala by ako na starkú dozrieť. V podstate každý má svoj život starosti nikto sa nechce zavrkeť doma s dožívajúcou dôchodkyňou

daganov
9. jún 2020

@wywa tak toto by som na seba nezobrala, keby to bola tvoja mama, tak chápem. Ale tri deti žijú v zahraničí? Dokopy ich je päť? Tak im treba oznámiť, že sa budeš rozvádzať a nebude možné, aby si sa o babku starala. Myslím, že púť detí by nemalo mať problém poskladať sa na súkromný penzión, kde ju umiestnite pomerne rýchlo. Prepáč, ale nerob zo seba Matku Terezu, nikto sa nechce zavrieť doma s dožívajúcou dôchodkyňou a ty sa môžeš?

zuzka1117
9. jún 2020

@wywa prepáč ale myslím si že bez toho aby si starkú umiestnila niekde alebo ak si ju nevezme tvoja mama to budeš mať mega ťažké. Nechystá sa mamina na dôchodok?

zuzka1117
9. jún 2020

Súhlasím s
@daganov . Nemôže byť starostlivosť na tebe

wywa
autor
9. jún 2020

@zuzanka.zuzu muž si chybu priznáva. Vie že má problém. Poplače si poľutuje chvíľu je dobre a stačí aby sa objavil dáky kamarát a on nechá všetko zas tak a ide si svoje. Dala som mu už toľko šancí že má asi pocit že to takto bude fungovať donekonečna.
Deti sú spokojné s takým životom. Hlavne starší syn. Otec sa doňho nestará. Celý deň ho nechá hrať playko dá mu peniaze aby sa najedol s kamarátmi vonku nekontroluje ho. To ja som tá zlá ktorá núti deti upratovať učiť sa pomáhať doma. Ale pokiaľ som v práci žijú si svoj pohodaživot kde nikto nič nerobí. Mladší syn za popri tom všetkom zvezie. Vacšinou aby neboli hádky tak muž za deti uprace izbu odloží im oblečenie atď. Proste veci čo chcem aby urobili lebo je to rýchlejšie bez kriku. On má rýchlo čas na svoje oni sedia pred tv nechajú ho behať s kamošmi prosto im to tak vyhovuje oni na neho nežalujú on ich nechá na pokoji...

daganov
9. jún 2020

@wywa keby zostala opatrovať tvoja mama starkú, tak by mohla brať opatrovateľský príspevok, ktorý je určite vyšší, ako 200 eur, plus babkin dôchodok, plus plat tvojho otca, ak s ním teda žije. Ak nie, je možnosť, aby žila s tebou aj ona a prípadne svoj byt prenajímala, hľadaj ako sa to dá, nie, ako to nejde. Keď vyšmaríš po rozvode tvojho muža, bolo by miesto aj pre mamu, či? Píšem v teoretickej rovine, lebo nepoznám vašu rodinu, ale vždy je cesta, ako nežiť takýto žívot.

wywa
autor
9. jún 2020

@daganov takto som sa na to nedívala. Nenútili ma starkú si vziať k sebe. Len mi to srdce nedalo ignorovať jej situáciu. Nikoho neotravujem aby s jej situáciou dačo robili lebo... sama neviem asi keď sa netrápili doteraz bojím sa že povedia že je to môj problém že ma nik nenútil

daganov
9. jún 2020

@wywa prečo sa stále všetkého bojíš? S tým musíš skončiť! Keby si sa stále nebála, tak nie si tam, kde si dnes. Prečo by si sa ty mala báť, čo povedia, veď by ti mali ruky bozkávať, že mali nejaký čas opatrovanie zdarma. Len to pekne nechaj na nich, v prvom rade by som vyštartovala za mamou a povedala jej, ako sa veci majú a čo hodláš urobiť. Veď hádam vidí, ako žiješ, či?

zuzanka.zuzu
9. jún 2020

@daganov čo sa na mňa osopuješ? slušne som sa spýtala. a skludni sa, očividne si ty nečítala môj príspevok - hneď ako prvé som napísala, že "ty si pomohla na začiatku, teraz platí on" takže jasne, že som si všimla, že na začiatku platila jeho dlhy... ale teraz je on ten, čo zarába viac. som dieťa alkoholika čiže vlastne slobodnej mamy a poviem ti, že autorka to bude mať KU*VA ťažké s jedným platom a 2 deťmi a babkou invalidom... ja za ňu nerozhodnem, ani nebudem platiť jej nájom - ale to ani ty, takže od počítača sa ti dobre radí 🙂 navyše @wywa spomenula, že v okolí je vysoká nezamestnanosť, no aby ešte neskončila tak, že BUDE MUSIEŤ odísť napríklad na 2 týždne robiť opatrovateľku do AT a potom ešte len deti zostanú samé. deti, ktoré pôjdu do puberty... nepotrebujem autorku utešovať, ako bude dobre (nebude, pokým aj to mladšie nezačne prispievať) ale ani som ju nikde neurazila, tak láskavo @daganov nebuď protivná, ok?

daganov
9. jún 2020

@zuzanka.zuzu ja sa na teba neosopujem, ale prečíta si po sebe ešte raz, čo si jej napísala. V čom si jej poradila? Nie je jej povinnosťou sa starať o starkú, zvlášť keď má päť detí, to by som riešila najskôr, alebo teda súbežne s hľadaním nového zamestnania. A neradí sa mi dobre od počítača, viem, čo je to existovať po rozvode sama a mať dve práce plus brigádu, lebo dieťa študuje v zahraničí. A dalo sa, veď to bolo dočasné.

mondolina
9. jún 2020

@wywa
Prečo nepožiadaš babkinej deti aby finančne prispeli na opatrovníctvo? Buď opatrovateľka u teba, resp. domov ?
Nerozumiem.

cacianka
9. jún 2020

Jedna z ciest je poriesit babku - najskor jej deti poziadat aby prevzali zodpovednosť za svoju matku a napísali ako to hodlaju riesit, nejaké návrhy, praktické aj finančné.potom vyzvat cez pravnika aby si splnili vyzivovaciu povinnosť.
Uvidis ich reakcie a odpovede ,podla toho sa zariadis.vyzivne môžeš žiadať od nich aj sudnou cestou. Hadam babka nebola tak hnusna na svoje deti aby teraz mali jej deti opodstatnene odmietanie pomoci.ak bola co len trochu normálna tak by na Upsvare pomohli a poradili aby si svoju tazku situaciu riesila s pomocou deti skor ako štát
Ak ti nejako prispeju na jej opateru - Vtedy sa da skusit požiadať zamestnávateľa o pracu na 1 smenu. Informuj sa na obci/meste ako by ti mohli pomoct dopoludnia s opatrovateľkou, nieco by platila obec, nieco jej deti.
Mužovi prelustruj vsetky doklady, najme o príjme, urob kópie a ak ma o tolko vyssi prijem, budes môcť žiadať slusne výživné.
Vsetky doklady vypisy zmluvy kazducky papier si schovaj mimo bytu na bezpecne miesto.
Skus od neho vypýtať/vybrat/zobrat/ viac peňazí - detom treba kúpiť/zaplatiť v skole a kazde euro co sa ti dá si odkladaj bokom na tajnaša na bezpecne miesto.

wywa
autor
9. jún 2020

@mondolina mesacne mi poslu 150eur ale ja to odkladam lebo viem ze pri umiestneni do zariadenia sa plati jednorazovy poplatok. To je max co od nich mozem cakat