Bude sa správanie môjho priateľa zhoršovať?

8. júl 2024

Bude sa podľa vás zhoršovať správanie môjho priateľa ?
Pred pár dňami sme sa pohádali , no je typ chlapa ktorý aj keď vidí že nejaký problém je nikdy to nezmení , myslimsi že tým že sa pritúli že bude všetko zabudnuté , je jedno či riešime veľký alebo malý problém .
No pred pár dňami sme sa pohádali a v tom ako sa priateľ chcel pritúliť som od neho odišla a sadla som si oproti na sedačku v tom ale priateľ chytil buď amok alebo nejaké nervy a začal si päsťami udierat hlavu , a poškriabal si ruku ma tam teraz chrastu veľkou ako čo ja viem povedzme väčší pomaranč .
Bude sa to zhoršovať ? Neni zlý , spravil by pre mňa aj posledné , no toto ma nejak dostalo a neviem na to prestať myslieť.

monnci2226
8. júl 2024

prepac, ale vy nejste normalni ani jeden...

januska12323
8. júl 2024

Áno bude sa to zhoršovať, toto nie je normálne. A ani ty ak si myslíš, že inak nie je zlý.

zuzanita1609
8. júl 2024

On je psychicky labilný a ty budeš mať v budúcnosti veľký problém,ak s ním ostaneš. Toto by bola kontrolka pre väčšinu žien. Utekaj dievča/žena a to veľmi rýchlo!

pribinak
8. júl 2024

Utekaj rýchlo a daleko preč. Dozrej, dospej a hľadaj si niekoho normálneho

autor
8. júl 2024

@monnci2226 prepáč , ale prečo píšeš aj o mne , samozrejme som nepočítala týmto správaním môjho priateľa , sme spolu 2 roky nikdy to neurobil až teraz , dumem dumem no nikdy nebol zlý , nikdy hoc kto kto ho pozná vie že je to dobrák , kvôli tomu nechápem prečo toto urobil , a či sa to bude zhoršovať , preto somm to nedala psychicky a pýtam sa tu vas žien ktoré podporia , poradia nič viac nechcem ❤️

pribinak
8. júl 2024

Nemusí byt zlý, ale päsťami si zdierať hlavu rozhodne nie je znak zdravej psychiky

autor
8. júl 2024

@pribinak to máte pravdu , neviem si to sama vysvetliť prečo sa takto zachoval , sme spolu dva roky no nikdy toto nerobil , aj keď viem že je na mňa strašne veľmi naviazaný no bojím sa čo bude ďalej

jarnajar
8. júl 2024

Je to na vážny rozhovor, ak bude chcieť na sebe pracovať a súhlasiť s nejakou terapiou, tak by som mu dala ešte JEDNU šancu. Ak to nezačne riešiť, tak na 99 % to nebol ojedinelý incident a bude sa to zhoršovať.

autor
8. júl 2024

@jarnajar ďakujem , určite sa s ním skúsim o tom porozprávať ❤️

maranco
8. júl 2024

Neberie nejaké drogy? Nezatajil ti svoj zdravotný stav? V detstve nemal sebapoškodzovanie? Čo na to jeho rodičia?

monnci2226
8. júl 2024

okej tak skusim trochu empatickejsie -nikto pricetny ti tu nenapise ze sa to zlepsi, skor naopak. otreiskal si hlavu len kvoli tomu ze si ta neudobril pritulenim.... nabuduce co urobi ked budete riesit ozaj vazne problemy? strieska teba? alebo skoci rovno pod vlak? .... lepsiu radu ako utekaj tu nedostanes...

zuzanita1609
8. júl 2024

Porozprávajte sa a podľa jeho reakcie usúdiš. Ale ak sa tento jeho skrat bude opakovať, určite neostávaj. Povedz mu,že ťa to šokovalo a ak ti to nejakým racionálnym spôsobom nevysvetlí, začínaš sa ho báť. Toto ozaj nie je v poriadku,aby si udieral hlavu a sám sebe škrabance spôsobil. 🙄

autor
8. júl 2024

@maranco Neberie drogy , to nie , naozaj je skvelý chlap len táto jeho chvíľka ma dostala , nechápem do teraz prečo to urobil , robí cele dni aj so svojim strýkom na mostoch takže čas na blbosti nemá , jeho rodičia s tým nerobia nič , pravdepodobne im to je jedno , nikdy ho moc nemali radi , a tu je ten problém je on sa boji že ma stratí no nejde všetko tak že keď je nejaký problém. Tak sa na to musí zabudnúť lebo to nechce riešiť , a ja zas nie som typ že som ticho vždy si poviem svoje , ale aj tak to nezmení , zdravotne problémy nemyslím si ze by mal , jeho mama mi povedala že bol vždy kľudne dieťa .

ahhola
8. júl 2024

Mal konflikt s tebou, zo znamou osobou v opratelskom prostredi, predstav si, ze to urobi v robote... Ked nechces byt za Matku Terezu, vrat ho rodicom, ktory maju na jeho stave 30% vinu urcite. 👽

Liečba musí byť komplexná
Na tému sebapoškodzovania bolo vytvorených viacero internetových stránok. Viaceré z nich majú však doslova temný charakter a odborníci ich považujú za nebezpečné, pretože podľa zodpovedne.sk "ukazujú nové trendy deštrukčného procesu, ktoré môžu ohrozovať zdravie človeka". Na druhej strane - v našej spoločnosti sú ľudia postihnutí sebapoškodzovaním onálepkovaní ako blázniví a psychotickí, boja sa preto požiadať o pomoc. Tajomná povaha tohto problému zvyšuje pocity hanby a izolácie, a to bludný kruh len uzatvára. V prípade odhalenia tohto problému je najdôležitejšia pomoc zo strany najbližších a vyhľadanie odborníka, ktorým môže byť psychiater, psychológ či psychoterapeut.

V publikácii "Sebepoškozování" psychiatrička MUDr. Andrea Platznerová vysvetľuje, že sebakaličenie nie je agresivita v zjednodušenom zmysle slova, jeho cieľom je len v malom zlomku prípadov smrť, naopak, ide o akúsi nezrelú snahu o prežitie. "Liečba pacientov, ktorí sa sebapoškodzujú, je obyčajne komplexná. Liečba liekmi zahŕňa liečbu antidepresívami, používa antipsychotické lieky, stabilizátory nálady, protiúzkostné lieky," píše PhDr. Adriana Ďuricová v Bedekri zdravia. Nevyhnutná je aj dlhodobá psychoterapeutická starostlivosť. "Najdôležitejšou zásadou ostáva pokúsiť sa, aby sebapoškodzujúci sa nezostal so svojimi prežitkami izolovaný, sám. Každý má obyčajne niekoho, o kom vie, že to s ním myslí dobre. Jemu je možné naznačiť, že sa niečo deje a požiadať o radu, či už nejde o situáciu a správanie, keď je potrebné konzultovať odborníka na duševné zdravie."

autor
8. júl 2024

@zuzanita1609 to áno , ja rodičov bohužiaľ nemám takže som rada že sa môžem vám ženy zdôveriť a nejak ma aspoň upokojíte , milujem ho veľmi on tiež mňa zniesol by mi aj modré z neba no toto ma šokovalo , a nejak ma to veľmi trápi , taktiež ma trápi aj to ako mu stále dokázať že ak je chlap tak by problémy mal riešiť nie ich hodiť za hlavu a tváriť sa že je všetko zas ok , možno to asi nevysvetlim nijak lebo vie že mu vždy odpustím čo je moja chyba 🙂

zuzanita1609
8. júl 2024

A skúsila by som mu navrhnúť vyšetrenie u neurológa,aj psychológa. Ak nebude chcieť spolupracovať,tak ak mu na vás záleží, urobí to. Možno to bol skrat,možno ma vážne problémy,ale tie musí riešiť,aby si aj ty bola v pohode s ním.

autor
8. júl 2024

@ahhola to s tým rodičmi súhlasím , keďže on je fakt dobrák , vždy im pomáhal snažil sa no jeho mama je divná , priateľ ma teda ešte brata ktorý ma 18rokov
Ten jeho brat bol vždy rozmaznaný , veď mu ešte mama robí desiatu , cajik do školy dospelému synovi 🤦🏻‍♀️ môjho priateľa , jeho mama nikdy nebrala poriadne za svojho syna , nemal tu materskú lásku alebo ako by som to povedala , nejak si veľmi zvykol na mňa , až príliš veľmi ma miluje a to tiež neni dobre , samozrejme že ho milujem aj ja no určite by som si neublížila tak ako si teda teraz ublížil on , počula som už aj o tom ako sú chlapy závislí na svojej žene alebo niečo podobne , dúfam že to neni môj prípad s ním

autor
8. júl 2024

@zuzanita1609 ďakujem , určite skúsim niečo spraviť ak sa toho nechytí tak žiaľ bohu , len sa bojím že by si ublížil až by som sa jedného dňa rozhodla od neho odísť

cookie29
8. júl 2024

🚩 🚩 🚩
vies, chlap (alebo celkovo partner), ktory si mysli, ze problemy zmiznu, ked sa budeme tvarit ze neexistuju, je nepouzitelny. Mozes vykladat ako sa o Teba stara a podobne, co len chces, ale casom problem nastanu. Ci uz pojde o rozhodnutia pri detoch a podobne a pokial bude zakazdy reagovat tym, ze bude riesit pritulenim, alebo az ked skutocne bude hlavou proti muru, zblaznis sa. Moj nazor vychadzajuci zo skusenosti.
Ano su to mili ludia, zlati, ked nie su problemy su dobracki, srandisti, veseli atd... ale...

zuzanita1609
8. júl 2024

Tento typ chlapa je druhý najhorší typ,hneď po tyranovi a násilníkovi. Bojím sa aj ja,že by ťa týmto vydieral 🙄. Porozprávajte sa v kľude,ozaj veľa síl ti prajem.❤️ Máš ťažkú situáciu 🤗

autor
8. júl 2024

@cookie29 to je pravda , až teraz som taká zmätená a smutná nejak ma to cele chytilo a revem tu , nakoľko sme mali krásny vzťah , nikdy sme nemali nejaké extra veľké problémy , len aj tie maličkosti sa vždy nazbierajú a potom toho žena ma plnú hlavu , ženy tak skoro nezabúdajú 😅 to je krutá pravda , ale ďakujem vám že ste napísali 🥹🫶

autor
8. júl 2024

@zuzanita1609 ďakujem 🥹🤗 určite sa porozprávame , nejak sa to vyriešiť musí , nemôžem sa stále tváriť že som v pohode a šťastná keď to vtejto chvíli tak neni 🙏❤️ ďakujem vám všetkým 🤗 je to super pocit keď sa ženy navzájom podporujeme a radíme si , kiež by takých ľudí bolo na svete viac 🫶

uskrnica
8. júl 2024

Samozrejme, ze to bude len horsie. S takymto clovekom sa da ako existovat? 😀 Ozaj len vrana k vrane sada, toto nie je normalne spravanie. A ak to dokazes tolerovat co i len na chvilu, tak nie som normalna ani ty, prepac.

autor
8. júl 2024

@uskrnica prečo by som mala byt nenormalna ?
Tu ide info že som s ním dva roky krásneho vzťahu , milujem ho , nie každá láska a vzťah sa vzdáva tak ľahko , spravil to prvý , prvý krát nebolo to každý deň , iba prvý krát a vo mne sa zburili obavy preto som sem písala . 🙂 samozrejme že by som to netoleroavala ak by to robil často alebo každý deň , to by som s ním už nebola a nepísala sem , taká sprostá nie som , tu ide o to že to urobil prvý krát po dvoch rokoch vzťahu

rozculena
8. júl 2024

dúfam,že tu nebude o mesiac téma,že...môj priateľ sa sebapoškodzuje a vyhráža sa samovraždou,keď ho opustím....lebo toto k tomu speje.

oranzovyvevericnik
8. júl 2024

Tvoj priatel je labilny, nevie riesit problemy a boji sa opustenia. Preto je na teba taky dobry, a ked pride konflikt tak ho nechce riesit lebo to ani nevie a boji sa, ze odides.
Vybuchy sa budu stupnovat, lebo pri tebe moze byt sam sebou, pred druhymi si to nedovoli. Je to typ, co nezazil bezpodmienecnu lasku, ppredpokladam, ze na neho matka valala problemy uz ako na decko.
Jedine riesenie je aby to zacal riesit. Pokial nie NEMA TO ZMYSEL.

ahhola
8. júl 2024

Nemozes hodit rec s jeho matkou? Nepovedat jej priamo, co spravil, ale ze sa citi z rodiny vyobcovany a preco im na nom nezalezalo... 🥵

ahhola
8. júl 2024

@rozculena nuz ma akoby "pokazeny vyrobok" rodicia vedia vyformovat decko na uzlik nervov, itazka je, ci to ma opravovat ona

autor
8. júl 2024

@oranzovyvevericnik to áno , ďakujem že ste napísala , jeho mama mu nikdy lásku nedala on iba pozeral na to ako je jeho brat zozmazmavany , no skúsim to nejak riešiť až sa tomu nepodá a nebude chcieť riešiť určite to nevidím na dlhy vzťah , som jeho prvá frajerka jeho prvý vážny vzťah . Veľmi dúfam že to že si ublížil urobil len z nejakej hlúpej nálady prvý a posledný krát porozprávam sa uvidím čo to ďalej dá

autor
8. júl 2024

@rozculena k čomu to spoje ? Nikdy som na sociálne siete nepísala píšem prvý a posledný krát , nakoľko nie každá z vas sa vie vcítiť do situácie , po dvoch rokoch vzťahu spravil to že si ublížil , ak to riešiť začne pravdepodobne mu záleží na našom vzťahu