Aký je rozdiel medzi ohováraním niekoho a vyjadrením názoru?

12. sep 2024

Aký je rozdiel medzi ohováraním niekoho a vyjadrením názoru? Názor vyjadrujem danej osobe ale ak sa napríklad niekto spýta čo si myslím o ".." alebo o danej situácii, ktorá bola a poviem čo si myslím - aj keď je to negatívne, je to ohováranie už alebo názor?

anjelicek26
12. sep 2024

Za mna je ohovranie nieco, co nie je ani pravda, ale dohad, vymysel, s cielom ublizit.. rozpravat o niekom - drzat sa faktov, neprikraslovat, nedomyslat, nefabulovat. Nazor je drzat sa faktov, plus vyjadrit sa, ci je to nieco dobreho, ci zle podla osobnych pocitov...

belle_vie
12. sep 2024

Pre mna je to to iste. V dnesnej dobe sa formulacia "moj nazor" pouziva na zjemnenie akehokolvek ohovorenia, nicim nepotvrdeneho tvrdenia, urazky. Nazor je podla mna takisto subjektivna vec. Mozno len nevznika s priamym umyslom niekomu ublizit.

Kazdopadne, najlepsie je povedat nieco neutralne v zmysle: Nemozem byt objektivna, kedze neviem co tomu predchadzalo. Takze sa nechcem vyjadrovat.

maranco
12. sep 2024

Ohováranie je šírenie klamstiev o človeku s cieľom poškodiť mu meno/povesť.

lindous
12. sep 2024

Nie je to to čo o ohováraní hovorí zákon, ide čisto môj vnútroný pocit - v bežnom živote ako ohováračov vnímam ľudí, ktorí poza chrbát danej osoby s radosťou rozoberajú každú blbosť... myslím si, že aj negatívny názor sa dá vyjadriť slušne, normálne, úprimnosť je okej, no názor je subjektívny, to že sa mi nepáčia niekoho šaty je úplne v poriadku povedať, ale povedať, že kolegyňa v tej sukni vyzerá ako prasnica a mala by so sebou niečo robiť, lebo kto sa ma na toto pozerať už mi až tak ok nepríde... za ohováranie to začínam považovať, keď to prechádza do urážok, s cieľom ublížiť, pošpiniť, zosmiešniť a obzvlášť to nemám rada, keď sa na toho ohováraného pekne usmieva a pred ním sa tvári ako najlepší kamarát...

katka700
12. sep 2024

Ak ti môžem poradiť vyhýbaj sa ľuďom čo chcú bez zjavneho dôvodu počuť tvoj názor na kohokoľvek. Väčšinou to čo povieš v prekrutia a donesú práve k dotyčnej osobe vo forme "len tak medzi nami, neviem či ti to mám povedať ale Hanka o tebe povedala....."

petamich
12. sep 2024

Je to len moj nazor ale podla mna je Zuza sprosta a urcite chrape so sefom, ked jej zas zvysil plat - je to ohovaranie alebo nazor, ked to hovoris Katke na kave?

biba_18
12. sep 2024

@belle_vie
Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003.
ohovoriť dok. úmyselne povedať nepravdu o niekom, niečom, očierniť, oklebetiť

biba_18
12. sep 2024

@lindous to sú klebety, pletky. nie ohováranie

biba_18
12. sep 2024

@katka700 to môže povedať aj bez toho aby si sa vyjadrila…

lindous
12. sep 2024

@biba_18 hovorím, že nepíšem definíciu, ale to ako to vnímam ja a teda v takom tom bežnom každodennom živote medzi ohováraním a klebetami zásadný rozdiel nevidím, pod klebetou si tiež predstavím niečo, čo nemusí byť úplná pravda, nie je overené... a vlastne aj v definícii, ktorú si sem dala zo slovníka je slovíčko "oklebetiť" a naopak, keď som si pozrela klebetu, tak mi vyhodilo, že "ohovárajúca, osočujúca správa" 😅

vorkola
12. sep 2024

@belle_vie Presne tak.

lindous
12. sep 2024

@biba_18 tak v synonymickom slovníku som dokonca našla klebetiť a ohovárať ako synonymá 🙂 rovnako ako ohovárať a haniť, pričom vysvetlenie slovíčka "haniť" mi pekne sedí na to, čo som sa snažila povedať "znevažujúco sa o niekom, niečom vyjadrovať, uberať niekomu vážnosť, česť" ... ale to už je naozaj hranie sa so slovíčkami, pointa príspevku je asi niekde inde a jednoducho hranica medzi tým čo ľudia skrývajú za "mojim názorom" a čistými urážkami je veľmi tenká...

biba_18
12. sep 2024

@lindous no ok, slovíčkarenie, pretože spoločnosť devalvuje významy slov a len kývne rukou, veď to je to isté… pletkovanie a klebetenie mi nevadí. to robia sliepky a nemusia byť zlé ako ľudia. ohovárajú hnusné ženy…

sevrin
13. sep 2024

@petamich tvoj názor je ohováranie. Ak by Zuza skutočne chrápala so šéfom, aby jej zvýšil plat, tak to nie je názor ale fakt. Aby názor nebol ohováraním, musí sa zakladať na faktoch.

Fráza "môj názor" sa rozšírila najmä v posledných rokoch v súvislosti so šírením hoaxov dezolátmi na internete. "Môj názor je, že Covid je výmysel". "Môj názor je, že očkovanie zabíja". "Môj názor je, že na Ukrajine sú fašisti a Rusko chce mier". "Môj názor je, že Fico nám chce všetkým dobre". Žiadny z týchto názorov nie je faktom.

andreatytler
13. sep 2024

Uplne jednoduche:
Ked hovoris svoj nazor, hovoris o sebe.
Ked zacnes hovorit o inych, musis dbat na to aby si nikoho nezranila. V momente co tvoje slova niekoho zrania, je to klebeta, ohovaranie, sikana, utok.

dadis
13. sep 2024

Kazdemu sa obcas stane, ze "ohodnoti" niekoho za chrbtom. Ja sa snazim byt menej toxicka a vyhybat sa tomu. Ale ked ta ten clovek sklame a mas chut sa vyrozpravat z krivdy, tak to vacsinou sklzne do tejto roviny. Dolezite je, aby to tomu cloveku neublizilo. A ak vieme povedat aj cosi pozitivne o tom cloveku, idealne v debate spomenut aj to 😊.

lindous
13. sep 2024

@biba_18

Tak možno skús dať nejaký príklad čo je pre teba iba “klebeta” a čo “ohováranie”… lebo chápem, že poklebetiť s kamoškami vo význame potrkotať znie neškodne, ale opakujem, podľa slovníka sú synonymá a to ako je tu zadefinované klebetenie mi neznie o nič lepšie ako ohováranie -

Synonymický slovník slovenčiny z r. 2004.
klebetiť 1. rozširovať o niekom hanlivé, indiskrétne (často nepravdivé) správy

dobryden
13. sep 2024

Pre mna je ohováranie hovorit o niekom s niekym poza jeho chrbat.Alebo rozoberat susedu s inou ked tak nie je.

biba_18
13. sep 2024

@lindous no mne stačí to druhé slovo v zátvorke ... ak je to pravda, nech si klebetia. ak to pravda nie je, nech držia hubu ... ale téma nebola o tom či pletkovať alebo nepletkovať - bola o názore a ohováraní ...

biba_18
13. sep 2024

@lindous takže príklad: stretneme sa po dlhom čase a ja ti poviem za 10 minút všetko čo sa udialo odkedy sme sa nevideli, že anka má nového frajera (fakt), že gabe ušla dcéra z domu (fakt), že milke zomrel pes (fakt), že silvia si zlomila nohu (fakt) - to sú pletky ... ak by som hovorila že anka má nového frajera lebo jej bývalý ju kopol do zadku lebo bola slabá v posteli - to by bolo najpravdepodobnejšie ohováranie, ťažko veriť že mám túto informáciu od jej bývalého a táto info sa sa ani nedá verifikovať ... a keby som o nej povedala že tak jej treba, podľa mňa je krava, mala som s ňou zopár výstupov, tak to je môj názor na ňu a na danú situáciu ...
problémom je, že ľudia stierajú buď vedome, alebo aj nevedome, rozdiely medzi týmito činnosťami... a nám ako spoločnosti je to jedno ..

mamatroch
13. sep 2024

Ohovaranie je sirenie reci / rozpravanie PRAVDIVYCH veci o niekom poza jeho chrbat a v zlom svetle (napr. ta suseda je strasne tucna...) a so zlym umyslom. Nebolo by to ohovaranie napr. v tomto pripade: Ta nasa spolocna kamaratka ma uz velky problem s vahou, zacina uz mat zdravotne problemy, minule mi hovorila, ze by chodila cvicit, ale nema jej kto postrazit deti. Napadlo mi, ze by sme mohli zobrat jej deti dvakrat tyzdenne von, co Ty na to?
Osocovanie je rozpravanie NEOVERENYCH / vymyslenych veci o niekom so zlym umyslom. Napr. Pocula si o X? Vraj ju manzel podvadza, ale ani sa necudujem, ona sa vobec o seba nestara, strasne pribrala (co nemusi byt pravda, moze mat napr. vazne zdravotne problemy).
Vyjadrenie nazoru je bud s dobrym umyslom, napr. Videla si ake ma X pekne saty? Ona ma dobry cit pre modu, vzdy sa vie pekne obliect.
Ak vyjadrujem negativny nazor, tak je spravne ho povedat rovno tomu, koho sa tyka. Ale zase tiez si nemyslime, ze musime vzdy a zakazdym vsade vyjadrovat svoj nazor. Niekedy je lepsie byt aj ticho. Priklad: kamaratka je so mnou na nakupoch a pyta sa ma na nazor, ako jej pristanu saty, v ktorych je napasovana ako hurka. Mozem jej povedat: Myslim, ze tento strih / vzor Ti az tak nepristane, skusime este iny obchod?
Na druhej strane (a to vidim aj tu casto pod fotkami na stene), nie vzdy caka cely svet na moj nazor a zem sa netoci okolo mna. Kolkokrat tu niekto da fotku stastneho dietata a hned pod tym sa pustia do mamy, aky ma dieta uces, obuv, ake jedlo to drzi v ruke a preco nema okuliare, ked ich ma nosit atd.

biba_18
13. sep 2024

@mamatroch mojej najlepšej kamarátke poviem vždy pravdu a niekedy aj surovo - nenos tie fialové veci, naozaj ti nepristanú, vyzeráš v tom ako smrtka. zober si radšej túto farbu - niekedy je dobré pomenovať veci priamo. aj keby som jej povedala keď sa začne sťažovať že nevie zohnať dobre padnúce gate že dievča mala by si začať cvičiť, nechceš byť ako tvoja mama, čím budeš staršia tým to pojde horšie dole, nemala by to brať ako útok ... ale samozrejme, to poviem priateľke, nie niekomu nevyžiadane na MK... ale vyžiadane, to je už iná vec ...

jaond19
13. sep 2024

Ohovaranie je ked vyslovené slova nechce clovek povedat aj pred dotknutou osobou ci inou skupinou ludí, so zamerom aby sa nedozvedeli. Vtedy sa k tomu druha strana vyjadrit/bránit nevie, takze nejde o vyjadrenie nazoru.

tykat
13. sep 2024

Za mna je ohovaranie vsetko co by clovek nepovedal pred dotknutou osobou. Toho sa drzim ja. Nemam co vyjadrovat takyto nazor na niekoho kto nie je pritomny pri rozhovore. Takze som mnou si ludia velmi nepoklebetia. Ak niekto ide vznesenym stylom "a co si myslis o tom ze..." tak poviem "kazdy ma svoje problemy/starosti/ ja som rada ked viem poriesit tie svoje". A tym to pre mna konci.

lenkakravcova
13. sep 2024

Ohováranie je, keď konkretizuješ a posudzuješ (negatívne) skutok nejakého konkrétneho človeka, za účelom ho verejne (minimálne 2 osoby) skritizovať.
Ohováranie je aj keď povieš o manželovi niečo zlé (v čom pochybil) svojej kamarátke, len za účelom sa sťažovať, bez toho aby si chcela poradiť alebo nájsť riešenie.
Ohováranie NIE JE keď rozoberáš problém za účelom riešenia problému. Ideálne u psychológa, poradcu na to určeného, alebo v prípade iných osôb čo najviac všeobecne popísať problém - aby sa nevzťahoval priamo na konkrétne osoby (teda hľadať riešenie na daný problém popísaný čo najvšeobecnejšie z hľadiska nekonkretizovania osôb).

Osočovanie je, keď si o niekom niečo vymyslíš a potom to šíriš - teda klameš o ňom.

vanilkovazmrzka
13. sep 2024

Pre mna je to v principe to iste, len v tom je ina emocia. Vyjadrenie nazoru je pre mna bezemocne zhodnotenie objektivnych skutocnosti. Ohovaranie, ked v tom je skryty /ale aj otvoreny/ umysel poskodit, tj moze tam byt aj nejake zvelicenie skutocnosti alebo vysmech.

barbie2023
13. sep 2024

Ak tomu človeku uskodis tou informáciou /názorom tak je to ohovaranie. Ak sa ťa na niekoho niekto opýta na názor a nemáš ho rada alebo vieš niečo o ňom nepekné a nechceš ohovárať tak jednoducho povedz niečo diplomatické.

bloger
13. sep 2024

Nie je to ohováranie. Radšej však skús zvoliť nejakú diplomatickú odpoved.

sussie1
13. sep 2024

Ked to, co o druhom povies, nie je pravda, to nie je ohovaranie, to uz je OSOČOVANIE.Ohovaranie je podla mna vsetko, co je sice pravda, ale nikdy by si to tej osobe nepovedala. Nazor je napriklad, ked si myslis, ze ten novy uces jej nepristane a keby sa ta ta kolegyna opyta, kludne by si jej do oci povedala, ze uz to mala aj lepsie a pod... Ohovaranie je proste vtedy, ked by sa druha osoba dozvedela, ze si to o nej povedala a nastrbilo by to tvoj vztah s nou.

hendikep
15. sep 2024

je to tenka hranica, niekto povie ze povie fakty bez priklasenia, ale ked nejaka info prejde cez viac ludi, tak je to pozmenene uz to je proste “ prefiltrovane” cez danych ludi. Mozte traja pozerat na tu istu vec, ale kazdy jeden to vnima inak.. Definicia ohovarania je hovorenie klamstva o niekom, ale hovorrenie za chrbtom niekoho tiez nie je uplne ok, lebo vieme ako to chodi .. nezacnes s kamoskou o tom ze suseda ma noveho milenca len tak, aby mala tu “ info” ale vsetci vieme ako take nevinne “konstatovania” zacinaju … nikdy to nie je len tak.