Ako povedať deťom o rozvode?

danicastiavnica
14. sep 2022

poprosím o radu...ideme sa s manželom rozvádzať ,za mesiac mame prvé pojednávanie ,deti o rozvode zatiaľ nevedia aj ked teda vidía že je to u nás také všelijaké ....chcela som im to v najlblizsich dňoch oznámiť ,žaby sme si všetci aj s manželom sadli a porozprávali sa ...manžel sa tohoto nemieni zúčastniť....mám im to oznámiť sama?...skor či neskôr sa to dozvedia...myslím že majú právo o tom vedieť a nedozvediet sa "náhodou " od cudzích ľudí ...dôvodom. rozvodu je manželova nevera a vzájomne odcudzenie,strata jeho záujmu o rodinný život (pritom 12 rokov sme mali bezproblémové manželstvo )aspoň som si to myslela 🤪 ...pre záchranu manželstva nemal rok abslotutny záujem niečo zmeniť ...z mojej strany snahy boli niekoľko x....za každú radu ďakujem ..

emma2782
14. sep 2022

@danicastiavnica z vlastnej skúsenosti, nech to povieš akokoľvek, nebude to ľahké. Koľko majú rokov?
Hlavne nespomínaj neveru a to, že sa nesnažil. Neukazujte sa navzájom v zlom svetle, to je len na škodu detí.

ketinecka
14. sep 2022

Tiez som mala v plane im to povedat spolu s manzelom, ale stale sa tomu vyhybal, zariadoval si novy byt a pritom detom nemalo byt nic podozrive.... tak som sa rozhodla povedat im to sama, byvaly to odkladal, ze ved az ked sa bude stahovat, co mi prislo uz neskoro, kedze videli, ze sa nieco deje..... deti mam uz obe v puberte, zobrali to v ramci moznosti s pokojom..... a ako sa vyssie pise, neriesit s detmi preco naco, neobvinovat druheho, proste rozhodli sme sa... dohodli sme sa.... nerozumieme si....

danicastiavnica
autor
14. sep 2022

deti majú 13,11 a 6 rokov....chcela som si v klude sadnúť všetci spolu aj s manželom a porozprávať sa ...bez útocenia a osočovania ....on sa tomu stále vyhýba ...zatiaľ bývame spolu....viem že to bude ťažké pr všetkých ale podľa mňa majú právo o tom vedieť ...

rencina_4
14. sep 2022

kolko maju deti rokov? myslim si, ze neexistuje sposob, ktorym by si im to povedala a netrapili by sa. zakazdym je to narocne, treba sa na to pripravit. aj ked teda neviem, ci sa to realne aj da.

janickacrazy
14. sep 2022

@danicastiavnica povedz im to aj sama, chlapi sa tomuto vačšinou vyhýbajú, česť výnimkám, deti aj tak niečo už tušia, takže to nebude pre nich taký šok

tenerifka
14. sep 2022

@danicastiavnica tak ja mam na to iny nazor, ak je na pricine manzelova nevera, nech sa geroj posnazi to detom vysvetlit, ako a vlastne preco mas ty detom vysvetlit, ze tatinko nakladal cudziu zensku?????

tenerifka
14. sep 2022

@danicastiavnica akoze typicky chlap, kurvit sa nemal problem, ale zodpovednost hodi na teba

danicastiavnica
autor
14. sep 2022

@tenerifka akože v tomto stebou súhlasím že kurvit sa hej ale postaviť sa k problému zoči voči to nie ...ale reálne ked sa tomu vyhýba už dva mesiace ,donútiť ho nedonútim...🤷‍♀️

tenerifka
14. sep 2022

@danicastiavnica tak povedz detom, ze sa tato s tebou rozvadza a ze ked chcu vediet dovod, nech sa spytaju jeho

danicastiavnica
autor
14. sep 2022

@tenerifka žiadosť o rozvod som podala ja pretože som nemienila trpieť jeho kurvenie a ignoráciu ...ked sa ho spýtajú povie že ja som podala ,že je to môj výmysel (to hovorí stále dokola)

luccija
14. sep 2022

@danicastiavnica akokolvek bude protestovat treba, aby ste im to povedali spolu.Potrebuju uistenie, ze ich ma rad, ze sa budete snazit nech ich to postihne co najmenej aj, ked vieme, ze realita bude ina a najviac budu trpiet deti.Musite si dobre premysliet ako im to podat, ziadne osocovanie kvoli tebe a pod...aj tak ide puberta a asi ho znenavidia.Su to chlapci ci dievcata?

liv1
14. sep 2022

Prosim ta porad sa s psychologom 🙏. V prvom rade deti potrebuju vediet ze ich obaja milujete, ze sa v laske pre nich nic nemeni. Ze tu pre nich vzdy obaja budete. Ze nieco nevyslo medzi vami, ale s nimi to nesuvisi. Ale po pravde ja by som nebola oznamovatel. Pockala by som na situaciu ked bude aj on doma a proste to povedala pred nim. Nech nie si len ty posol zlych sprav. Ale fakt vazne, porad sa s psychologom o tom, da ti aj rady co dalej, ako to odkomunikovat aj neskor. Dufam, ze si muzovi oznamila striedavu starostlivost. Nech si nemysli ze si urobi tri deti a teraz juchu najdem frajdu a budem mat volno, nech sa zena postara. Nech vie co je zodpovednost. Juj ale som sa rozohnila 😅

danicastiavnica
autor
14. sep 2022

@luccija tiež si myslím že treba aby sme im to spolu povedali...ale reálne čo ho tam ma dotiahnuť za pravú nohu?...proste odmieta sa s nimi o tom baviť ..odmieta sa postaviť voči problému ktorý treba riešiť ...takýto postoj ma už takmer 8 mesiacov ...

martinkatinka
14. sep 2022

@danicastiavnica ked bude doma, zavolaj deti a pred nim to oznam.

liv1
14. sep 2022

A inak ak by vytiahol, ze to mama podala o rozvod, ze by nevzal zodpovednost ze teda spolu sme sa dohodli lebo nefunguje, tak ja by som to vytmavila ze preco. Ze si taticek nasiel inu zenu.. lebo zas v ociach deti ak by som nemala vinu by som vinna za rozoad rodiny nechcela byt

mima172
14. sep 2022

@danicastiavnica Najlepšie by bolo, keby to deťom poviete spolu. Prečo pri tom manžel nechce byť? Bolo by to od neho fér, deti by mali vidieť harmóniu medzi vami (áno, hranú, áno, klamať sa nemá ALE) a najmä cítiť, že hoci nebudete spolu, tak rodičmi spolu ostávate a deti sa to dotkne čo možno najmenej.
Čítam, že manžel strká hlavu do piesku a nehodlá si uznať chybu, že to on bol neverný atd. Hm, nehadzem všetkých do jedného vreca ale, žiaľ, toto je pre chlapov typické. Oni niečo pose... ale tie zlé sme my. Držím ti veľmi palce, aby si to dokázala deťom podať, čo najlepšie a najmä, aby to deti dobre prijali. Musia hlavne cítiť, že sú milované. Verím, že muž bude mať o stretávanie sa s deťmi záujem aj po rozvode 🙏

kikaaa444
14. sep 2022

Keď hovoris že bývate spolu trávi ešte nejak čas že napr pozera večer telku ? Alebo keď obeduje doma ? Skús vychytať Čas kedy ste vsetcia doma spolu , a jednoducho len začni . On už sa snáď nejak pripojí . Takto by som to urobila ja neplánovane kedy sú vsetia doma

danicastiavnica
autor
14. sep 2022

@liv1 k psychológovi som objednaná ...bola som tam už v zime, aj som sa na to pýtala, ale ešte to u nás nebolo definitívne takže som to brala ešte len tak okrajovo lebo som si myslela že sa ešte niečo utrásie a dostane rozum...do návrhu som dala zverenie deti mne ,nakoľko je často služobne odcestovany a nema šancu to časovo dať..ale s týmto som ja ok...deti zvládnem aj časovo( samozrejme aj s pomocou rodiny ktorá stojí pri mne )aj finančne to sama zvládnem ...len mi ide o to aby deti čo najmenej trpeli a mali z toho nejaké "následky"

mk22
14. sep 2022

@danicastiavnica pozri, deti majú právo vedieť pravdu.
Treba im povedať tak, aby to ich detské hlávky pochopili.
Detaily vynechať ale podstatne, že prečo, môžeš povedať.
Ak on nemá záujem.
Povedz im to sama.
Ak sa budú pýtať prečo.. Deťom nemôžeš povedať nevera a pod, to nepochopia.. Povedz ze manželstvo a vzťah medzi mužom ženou je založené na dôvere láske úprimnosti.
A ocko urobil niečo, čo vás vzťah pokazilo a nejde to opraviť.. A on ani nechce, nechcel.
Že im to lepšie vysvetlíš, keď budu staršie, teraz by tomu nepochopili.
Nechaj ich pýtať sa klásť otázky a primerane veku odpovedať.
Spomenula by som ze si mala v pláne povedať im to spolu, ale ocko zrejme sa bojí, ma strach.. Čokoľvek ich zaujíma, nech sa pýtajú aj jeho.
A keď To budú vedieť, tak o deň dva tri, keď budu doma, a aj muž by som ich zavolala do obývačky, okrikla ho menom.. Nech príde.. A by som jednou vetou oznámila.. Deti o našom rozhodnutí vedia, môžeš im doplniť par info, odpovedať.. Nech im povie svoj názor, pocit co bude ďalej..
Hádam nezdupka..
A hore vyššie, súhlasím.. Kurvil sa.. A teraz sa plánuje vyparit? Teraz už gule nemá? Vysvetliť vlastným deťom?

danicastiavnica
autor
14. sep 2022

@kikaaa444 doma sa
obchádzame ,väčšinou sa stretneme len ráno než sa ide do školy /škôlky /prace...večer príde až neskoro ,deti väčšinou už v izbách a spía alebo pozerajú telku ...spoločného stravovania sa nezúčastňuje už pól roka aj ked skoro vždy mu prestriem a zavoláme ho k obedu atd..

mk22
14. sep 2022

@danicastiavnica hlavne mu neprestieraj, nevolaj ho.. Na čo? On na oplátku ti ide umyť auto a natankovať?

danicastiavnica
autor
14. sep 2022

@mima172 ďakujem ,úplne sa stotožňujem s tvojim názorom a takto som si to aj predstavovala ...že aj ked nebudeme manžeia,rodičmi sme stále a ide nam o dobro deti...bohužiaľ sa nestretávam s pochopením a človek ktorému sok verila s tak neskutočne zmenil že ho nespoznávam ....

vilma7
14. sep 2022

@danicastiavnica ach, to je pekný hajzel. Prepáč. Narobiť problémy áno, a potom sa správať ako pubertiak.
Ja by som im to nepovedala až tak oficiálne. Keďže je tam aj vekový rozdiel a každý to bude ináč prežívať a chápať, ja by som si asi každého vzala osobitne. Aby mal možnosť k tomu vyjadriť svoje pocity a tak. Najmladší nebude ešte vedieť čo to všetko obnáša, možno bude sledovať starších, čo oni na to... takže by som vysvetľovala každému primerane k jeho chápanie, veku a.nech sa môže so mnou o Tom vklude porozprávať.

danicastiavnica
autor
14. sep 2022

@mk22 nie nejde ...chcela som vychádzať v rámci slušnosti aspoň zakial spolu žijeme pod jednou strechou...

kikaaa444
14. sep 2022

@danicastiavnica hmm tak to je potom ťažké . Zrejme ho nedonútis. Keby som bola v tvojej situácii tak by so mala celu chuť povedat pravdu a zhodiť tu všetku špinu naňho lebo áno trtkat sa ( s prepáčením ) kade tade to áno , ale nie za to zodpovednosť to nie . Povedala by som všetko všetko nech sa hanbi do konca života ale zároveň ublížiť tým deťom ktoré za to nemôžu že ich otec je zbabelý debil ktorý si potrebuje vrznut to sa nedá proste . Ťažko povedať , skús sa spytat psychologicky čo ti poradi

evita_g
14. sep 2022

ja by som im to povedala čím skôr... aj tak určite niečo tušia a žijú v neistote, čo je koniec-koncov ešte horšie, ako keď budú poznať celú pravdu.

danicastiavnica
autor
14. sep 2022

@kikaaa444 ano k psychologické som objednaná ...ďakujem ...

danicastiavnica
autor
14. sep 2022

@evita_g tiež so myslím ...aspoň ja som bola vždy taká že som chcela vedieť pravdu ,_aj ked nie vždy príjemnú ...majú právo to vedieť ..tiež vidía ako žijeme posledný rok a ako sme žili pred tým a že toto nie je normálne....

luccija
14. sep 2022

@danicastiavnica preco sa uz hrdina neodstahoval?Ak to je az tak ako pises aj tak uz tusia a teda nechaj tak a povedz im to sama.Psychologicka Ti poradi ako to podat citlivo a co najviac spravne.Priatelku ma v zahranici?

tyaja5
14. sep 2022

treba to detom povedat, co najskor lepsie bude, ked sa to dozvedia od teba, nie od niekoho ineho, ked sa toho nechce zucastnit nech sa paci, ale detom by som to povedala stylom, ze uz si nerozumiete a bude to takto lepsie a nejako proste citlivo