Lili alebo Lily

18. máj 2024

Ahojte mame dcérku Lilien. Doteraz som bola v tom, že jej meno, teda prezývka sa píše LILI s mäkkým I... No syn písal vetu kde písal o sestričke Lili a učiteľka mu to opravila, že sa to píše s tvrdým Y. Vie mi niekto povedať ako je to správne? 🤣Mne logicky príde mäkké i... Keďže je Lilien a žiadrn y tam nieje.

nikpa
18. máj 2024

Ako si napíšeš do rod. listu tak máš. Napr. niekto má uvedené v RL Marcus, niekto Markus alebo Silvia, Sylvia. A co je teraz správne?

10adriana10
18. máj 2024

Netuším , ale ja mám Viktoriu a niekto napíše Viki a niekto Viky . Sama už neviem. 😂

autor
18. máj 2024

V rodnom liste je Lilien... Preto mi prišlo logické písať Lili a žiaden y 🤣ale hádať sa so slovenčinarkou nebudeme, keď neviem 🤣

athelas86
18. máj 2024

No ak ideme tvrdo podľa pravidiel slovenského pravopisu, tak "L" sa zmäkčuje pred mäkkým i. Čiže buď je to Liľi, alebo Lily. To je problém so zahraničnými menami 🤷‍♂️

personality
18. máj 2024

@athelas86 to čo je za blbosť? Potom prečo nie je aj prvé L mäkke? Ľiľi?

lenja123
18. máj 2024

@athelas86 ale to by bolo asi Ľiľi, aj prvé L by sa malo mäkko čítať.
Neporadím ti, ale je to zdrobnenina/skomolenina mena, tak neviem, či tam vôbec platia nejaké pravidlá. Ale napr. Monika je Mony, Henrieta Heny, číta sa to tvrdo. Ale Jana ak je Jani, tak mäkko.

moonlight1210
18. máj 2024

Je to meno. Moze mat akykolvek tvar. Dokonca podla mna je v nesklonnom tvare (v ziadnom pade nebude menit koncovku). Takze netusim, preco slovencinarka zasahovala do jeho pisania.

Nie je to meno z tych, co maju uz ustaleny tvar v slovencine, ako mena z minulych storoci (Jan, Ivan, Zuzana,…). S dnesnymi novymi sa naraba volnejsie (su na fantazii rodica a na co matriku presvedci, ze dietatu zapise).

Jedine, co moze riesit, je spravna gramaticka koncovka pri sklonovani. Ale Lili je nesklonne. Toto je Lili, daj to Lili, chod za Lili, opytaj sa Lili,…

petracandle
18. máj 2024

V prípade mien/prezývok nie je nič správne a nesprávne. Môže to byť AKOKOĽVEK ako chce tá dotyčná osoba. Napríklad v zahraničí máš meno Ashley, Ashlay, Ashly, Ashleigh. Proste akokoľvek chceš to je správne. V tvojom prípade je logickejšie Lili. Učiteľka sa zas len potrebuje robiť premúdrelá

viestta
18. máj 2024

@personality ale @athelas86 ma pravdu. L zmakcuje, lenze uz sa na zmakcovanie po L v hovorovej reci nepouziva. Uz nikto necita Ľiptov ale Liptov

januska12323
18. máj 2024

Pani učiteľka vie, že sa volá Lilien? Alebo nevedela tak opravila na meno Lily. Prezývka môže byť hocijaká ale s y sa mi viac páči.

ankare
18. máj 2024

Podľa mna sa to píše Lili. Keďže sa volá Lilien. Aj Vivien, Vivi. Keď budeš so slovenčinarkou, tak nadhod túto tému, že aj Ty sa možno naučíš nieco nové, keďže aj Ty by si napisala Lili, keďže meno vychádza zo slova Lilien.

ankare
18. máj 2024

@viestta Ty čítaš slovo Liptov ako "Lyptov " a nie "Ľiptov"?

klip0
18. máj 2024

@ankare aj ja čítam tvrdo a nikdy nikoho som ešte nepočula povedať Ľiptov

monika2012
18. máj 2024

Asi odveci odpoveď, ale 6 rokov dozadu sme si vzali z útulku fenku, a tá má v očkovacom preukaze napísané meno Viki. Tak je Viki, i keď by mi tam na konci jej mena skôr pasoval ten ypsilon.

nevenka
18. máj 2024

My napriklad Danielu volame Dani, niekto jej hovori Dany...Mne je logickejsie makke i. Mame aj Alzbetu, tu volame Bety 😅

nevenka
18. máj 2024

@klip0 no to je divne, lebo v slovencine je Liptov a ma sa citat makko. Lenze uz cela slovencina je tvrdsia ako kedysi, staci si vypocut nejake stare hlasatelky z archivu RTVS 😅. A ja v BB ked pocujem "do skoli", tak ma dviha zo stolicky, ja sa uz potom nedivim, ked tam deti napisu makke i...

nevenka
18. máj 2024

@lenja123 ja by som aj Henrietu dala s makkym i...🤣

lauriik
18. máj 2024

Ja by som napisala skor Lily ale spravne su podla mna obidve. V anglictine je aj Lili aj Lily.

alex49
18. máj 2024

je to prezývka, môže ju napísať aj Lyly. ja používam prezývku z ypsilonom, aj ked tam má byť mäkké i.

ankare
18. máj 2024

@klip0 po L nie je tvrdá samohlaska, teda sa to má čítať mäkko, teda Ľiptov

klip0
18. máj 2024

@ankare veď ja netvrdím že sa to má čítať tvrdo, iba že to ja aj všetci koho poznám čítajú tvrdo. Respektíve ešte som asi nikdy nikoho nepočula povedať Ľiptov

zuzana76
18. máj 2024

takze z toho vyplynulo, ze sa moze pisat oboma formami, aj ked mne je tiez krajsie s Y - Lily, kedze ide o zahranicne meno

zuzana76
18. máj 2024

s makkym I sa pisu skor hypokoristiká, cize citovo zafarbene intímne oslovenia zien slovenskeho povodu, resp. zauzivane slovenske mena ako Zuzi, Evi, Klári

hors
18. máj 2024

Ahoj ja mama Lilianku a píšeme aj ona si v skole píše Lili .Ved ale je logické, že keď je Lilien tak nemôže byť Lily ale Lili nie? Ako ma písané v rodnom liste .
To.je to isté keby si mala Lilyen a syn napise Lili ,mal pani učiteľke povedať, ze to tak píšete a ,že sestrička je Liline ,pani učiteľke by som napísala cez Edupage ,že dcerkru mate Lilien a nie Lily

zuzana76
18. máj 2024

@hors podla tej jazykovej poradne hore, moze byt aj Lily, kedze ide o zahranicnu podobu mena

zuzana76
18. máj 2024

@hors ja by som aj lilianke napísala Lily