Vysťahovanie z Bratislavy - kam v rámci SR?

hajajajka
14. sep 2019

Ahojte,

bola by som vďačná, ak by sa podelil niekto, kto celý život žil v Bratislave a nakoniec sa s rodinou rozhodol vysťahovať sa preč, o svoju skúsenosť.

Skôr ma zaujímajú prípady, kedy sa ľudia rozhodli odsťahovať sa z BA práve preto, lebo chceli žiť menej hektický a viac obyčajný život. Nechceli sa sťahovať do BA "satelitov" , ale odsťahovali sa úplne do inej časti SR (hoci aj do iného väčšieho mesta napr: Žilina, Nitra, BB), aby neboli "závislí" od BA čo sa týka práce.

Kam ste sa presťahovali? Neolutovali ste to? Našli ste "vytúžený pokoj"? Bol veľký problém nájsť si prácu? S akým vzdelaním a prac. skúsenosťami sa tam ľudia najviac uplatnia? Ste spokojní so školstvom a zdravotníctvom? Mate pocit, že žijete zdravši a obyčajnejsi, pokojnejsi zivot? Ste spokojnejší celkovo ako rodina? Nevrátili by ste sa už do BA?

Ďakujem veľmi pekne za všetky relevantné postrehy 🙂

eliska13
14. sep 2019

@hajajajka Môj kamarát sa odsťahoval z priameho centra z Vajnorskej do okolia Žiliny na dedinu kde kúpil starší dom, ale jemu išli o to, že chcel mať pár zvierat, les za domom...Tam sa mu už narodilo dieťa, ale...on je automechanik, takže si doma zriadil dielňu a ona robí tiež z domu.ale on bol vždy taký naturalny a skromný typ cloveka
Niekedy je to utopia to, čo píšeš príde mi to, že tu som nespokojná "tam bude lepšie"
Ak Ti ide o to nájsť si klasicku pracu prísť domov posedieť na dvore, natrhat zvieratám zelené a večer v tichu sedieť na dvore musí to byť fajn
Podľa mňa záleží prečo Ťa to ťahá preč s čím nie si spokojná a hlavne či nás deti, ktoré už sú zvyknuté na mesto a možnosti😃

hajajajka
autor
14. sep 2019

@eliska13 už nad tým s manželom dlho premýšľame, on je vyslovene v BA nešťastnýa odráža sa to už aj na našom vzťahu, deti mame malinke (1.5 a 3 roky), takže tie privyknu ešte kdekoľvek, práve preto ma to ženie riešiť teraz, lebo potom by ta adaptácia bola ťažká alebo aspoň ťažšia ... Ďalšia výhoda je, že obaja sme mladí, ešte stále vo veku, kedy sa vieme uskromniť, prispôsobiť, nemáme zážity nejaký vysoký štandard... Ja som sa v BA narodila, ale pomaly štvrtinu z detstva som trávila na dedine, istý čas som bola aj v zahraničí (aj tam by nás to lákalo, ale len na nejaký čas, nie usadiť sa tam) a nie som typ, že by som sa Bratislavy držala zubami-nechtami, I keď sa mi tu páči... ale záleží mi najmä na spokojnosti rodiny a myslím, že to vysťahovanie z BA by veľmi pomohlo, pretože kedykoľvek sme mimo BA, z manžela je úplne iný človek

c_est_la_vie
14. sep 2019

My sa planujeme stahovat do TT. Nadherne ekologicke mesto, obrovske mnozstvo kulturnych akcii, cyklocesty.

Ale stale planujeme robit v BA- manzel sice ako IT ckar freelancer moze robit aj z Tokya, ale ma v BA iny biznis a ja pracu, ktoru milujem a nemenila by som. Ale da sa najst praca aj tam.

Len sa treba pripravit na to ze rozdiel v cene byvania a sluzieb nie je taky velky, ako kebyze sa prestahujes s usporami z bratislavskeho platu niekam do Bystrice 🙂

pieksamaki
14. sep 2019

@hajajajka
Ak vas to taha srdcom....realne by som uvazovala o prestahovani....ja nie som z ba...iba som tam studovala...a moja podmienka s manzelom bola ze len nie zostat v ba.byvame mimo ba. Je to uplne individualne...o postoji.nazore.priateloch...ja nemam problem fungovat kdekolvek...som prisposobiva ...je to aj o stasti najst job kde ti da moznost zamestnavatel rozvinut svoje schopnosti...ale na druhej strane vzdy bude nieco vadit aj inde....ja by som isla aj do zahranicia ale manzel by asi neprezil.. .nebol tak samostatny nikdy...to je moj odhad....a uz deti by to nedali...zbytocne by sa trapili zmenou...
A podla mna zivot je vsade rovnaky...zavisi od ludi,od ich nadstavenia...skromnosti, neskromnosti....potrieb...atd.

hajajajka
autor
14. sep 2019

@c_est_la_vie ďakujem veľmi pekne za príspevok, my zvažujeme skôr niečo vzdialenejšie od BA (hoci TT je krásne mesto) a vyslovene, aby sme do BA nedochádzali za prácou, inak by to v našej situácii nemalo zmysel... Konkrétne sme zvazovali napr spomínané 3 mesta (BB, Nitra, Žilina), resp blízke okolue

hajajajka
autor
14. sep 2019

@pieksamaki ak sa môžem spýtať, kde zhruba bývate (kľudne do IP) a aj tam pracujete, či za prácou do BA? A teda ste spokojnejší, prinieslo vám vysťahovanie z BA viac výhod, spokojnejší život?

mamza
14. sep 2019

Moji rodičia sa sťahovali z Ba na Kysuce. Tatko žil v Ba cely život a vraj už by sa tam nevrátil a nechcel by znova byvat v meste. V pohode si tu našli pracu a su tu spokojní, sme na dedine ale mame tu všetko kusok po ruke 🙂

ladyvi
14. sep 2019

Viem si predstavit priamo do okolia Tatier, okolie Trencin a Bansku Stiavnicu.

lula313
14. sep 2019

Môj strýko sa kvôli žene z Ba presťahoval pred 20 rokmi na Záhorie, dedinu. Bratranci museli strašne skoro vstavat, aby sa dopravili do škôl, jeden z nich musel dokonca na internát, lebo v okoli neboli možnosti a všetci traja sa aj tak presťahovali nakoniec do BA, takze nie sú pri rodicoch. Ja som to cely zivot vnímala tak, že im tou dedinou pokaslali zivot. Ja som mala do školy 10 minut peši, oni už o 5:30 slapali na autobus. Dakujem pekne za take detstvo..

juliet86
14. sep 2019

ja si myslim ze ak tebe nevadi odist z ba. tak chodte. vobec nespominas rodinu a priatelov... co s nimi kde ich mate? to je tiez dolezite pri rozhodovani nie? v akej oblasti pracujes ty a manzel? z ekonomickeho hladiska je nitra tazsia
sli tam ceny veeeeelmi hore.... kvoli automobilke atd. zilina podobne. zalezi aj aku krajinu mate radi? hory? velbory? rieky? vyberajte aj podla toho. a aj podla dostupnosti aku potrebujete. mne osobne sa velmi paci trencin. mam kamarata ktory robi ako itckar ale je doslova zavisly na kopcoch tak sa prestahoval do svitu :D :D a je tam velmi spoko robi z domu a beha po horach. a moja srdcovka je banska stiavnica. veeela ludi sa tam z ba prestahovalo. maju tam komunitu festival krasna priroda. ved spravte si par vikendovych vyletov aj s obhliadkami domov. zacnite sledovat pracovne inzeraty ono sa to vyvrbi. mojej sestre nevyhovovalo slove sko zije v zahranici a je najstastnejsia. druhy brat to iste ale on sa tam zatial nenasiel. neciti to tak v srdci tam kde je. takze hladajte a najdite. bratislava nie je centrom vesmiru. je super ze ty ju nemilujes tolko kolko ju manzel nema rad. len nech on to ma utriedene ze jeho problem nie je niekde inde na to by som dala pozor. gud lak

hajajajka
autor
14. sep 2019

@lula313 ale, ak to dobre chápem, to je presne to, čo nechceme... nechceme sa vysťahovať do blízkosti BA a byť od BA závislí... Alebo sa odsťahovať na dedinku, z ktorej budú cestovať za školou 2 hodiny...chceme žiť lokálne a nájsť miesto, kde by to bolo všetko v nejakej normálnej vzdialenosti... A pridám aj vlastnu skúsenosť: celé detstvo som busom cestovala do školy V RAMCI Bratislavy 2 spojmi min 60 minút, aj viac... A manželovi trvá väčšinou cesta z roboty domov tiež V RAMCI Bratislavy vyše hodiny, niekedy aj 90 minút!!! Co je tiež šialenstvo... A poznáme takých veľa, stačí, že bývanie mame na jednom konci BA a pracu na druhom, ale v centre bývať nechceme, lebo v okrajovejsich častiach BA sa nám paci omnoho viac

hajajajka
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hajajajka
autor
14. sep 2019

@lula313 a napr mne to cestovanie busom do školy vôbec nevadilo, práve naopak, veľa mi to dalo: zostala som skôr samostatnejsia; v čase, keď si spolužiaci nevedeli pozrieť, kedy im odchádza autobus, som ja nemala problém a strach busom sa dostať kamkoľvek... To mi pomohlo aj v zahraničí, nemala som problém s cestovaním... A cesta busom sa dá krásne využiť na čítanie, štúdium... Učí to dieťa, že nemá všetko pohodlne na dosah ruky, čiže mne by zrovna nevadilo ani nejaké rozumne cestovanie za školou, samozrejme ideálne až 2.stupeň

hajajajka
autor
14. sep 2019

@mamza takže aj Ty si bola v detstve spokojná?

mamza
14. sep 2019

@hajajajka ano bola a ostavam tu zit aj s mojou rodinou 🙂 dedina je aj pre deti podla mna lepsia

eliska13
14. sep 2019

@hajajajka Máš rozumné dôvody len sa nezahrabte v tom ošiali niekde na samotu u lesa, lebo o pár rokov sa môže stať, že budete chcieť predať a bude problém.kvoli tým malým deťom by som to spravila.Ale v rozumnej blízkosti od škôl, nejakých stredných škôl....mne sa páči v okoli Trenčína a Žiliny, Banská Štiavnica, Orava....všetko záleží akú máte prácu a pod....mne by trocha vadilo, že deti raz kvôli miestu bydliska budú musieť ísť niekde na internát či za VS do iného mesta.Ale tak to sú roky, ale ja na to myslím.

patriciaprotskiv
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
prevenar
14. sep 2019

@hajajajka ..na toto sa neda odpovedat. zalezi od vasich moznosti zamestnat sa / podnikat , zalezi od toho co planujete do buducnosti a od vasno zivotneho stylu. ak chcete byt ucitelia na vysokej skole , tak Terchova asi nebude to najlepsie miesto ..ak chcete zacat hospodarit , ci je vasa praca mozna cez internet ? tak mozete byvat temer kdekolvek .. chcete byt pri lese ? jazere ? ci je vam to jedno ? toto vsetko su dolezite faktory a odpoved viete len vy.

ak chcete ostat na nizine , ale v dosahu BA tak by som povedal ,ze Modra , Trnava , Nitra

ak chcete vacsie hory a na BA vam nezalezi nijako , tak v podstate kdekolvek - Banska B. , Zvolen, Banska stiavnica, Zilina, Kosice, Trencin , Poprad

karolinakk
14. sep 2019

@hajajajka byvam v bb pol života som žila v BA napis ss ak ta niečo zaujma

lula313
14. sep 2019

@hajajajka oni slapali dosť veľa pesi na ten autobus v daždi, mraze, ako vravím, to neboli dôstojne podmienky na rast deti a nemyslím si, že sú chalani samostatnejši ako my so sestrou, čo sme mali 10 minut pesi škôlku, základku, či gympel. Obe sme skončili VS(ja dve), odsťahovala som sa k frajerovi v 19tich, prvé auto som si kupila v 21, dom v 26 na Hypo, bez toho, aby mi rodičia prispeli, z nich nikto nemá Vs, doteraz vlastne bývanie(bývajú v zdieľaných prenájmov), nevidim tam ziadnu ambicióznosť, čo je podľa mna vplyvom tej dediny. Ja viem, že porovnávam neporovnateľne, ale tak ty si začala s tou samostatnosťou, ktorá mohla byt budovaná práve tým, že si vyrastala v Ba, ktorá tá ťahala niekam, nie to, že si cestovala autobusom(čo je samozrejme hrozna časová strata).

hajajajka
autor
14. sep 2019

@juliet86 moji rodičia bývajú tiež v BA, ale chalupu majú mimo BA (kde trávia čoraz viac času) a aj tak sú veľmi rozlietani; sestra žije na NZ, tiež chcela od cca 14 rokov vypadnúť zo SR a už sa nevrátit (žila vo viacerých krajinách a vrátiť sa na SR ani za svet, ALE nemá muža Slováka, majú to preto jednoduchšie s prácou); manželovi rodičia sú asi hodinu od BA, ale tam nie sú ktovieake vztahy; keďže bývam celý život v BA, známych mame tu, ale v tom problém nevidím; viem, že by sme si nasli známych aj inde, teda aspoň ja s tým problém nemám, keďže som na rodičovskej a často na prechádzkach, keď je človek otvorený, komunikatívny a priateľský, myslím, že sa nemusí báť toho, že by zostal sam; manžel viacmenej IT, on je dosť všestranný, prácu ma na svoj vek veľmi dobrú, lebo je šikovný a rýchlo sa uci; ja plánujem ešte zostať nejaký čas doma, takže to moc neriešim, ale vyštudovane mam učiteľstvo, jazyky, čiže aj to by sa dalo, samozrejme, keď sa človek zmieri s tým, že moc ne zarobí. Aj tak by sme chceli viac ako 2 deti, takze ani o nejakej veľkej kariére nesnívam ani neuvažujem. A ta Banská Štiavnica znie super, akurát kamarátka sa odtiaľ vysťahovala do BA a nechce sa vrátiť, tak ju musím vyspovedať, prečo 🙂 a hej, stokrát sme to preberali a myslím, že toto by mu veľmi pomohlo, keby sme tu nemali zabezpečené dobre bývanie, po svadbe by sme tu kvôli nemu asi nezostali

hajajajka
autor
14. sep 2019

@eliska13 áno, len v dnešnej dobe si myslím, že je zbytočné nad tým rozmýšľat takto dopredu, lebo možno odídu študovať do zahraničia, nikdy nevieš a zase nemám takú mentalitu, že teraz sa presťahujem a už tam musim aj zomrieť... A na samotu u lesa určite nie, to je ozaj len taka idylka

hajajajka
autor
14. sep 2019

@karolinakk ahoj, určite napíšem večer IP, ďakujem :*

hajajajka
autor
14. sep 2019

@lula313 áno, všetko závisí od perspektívy a osobnosti človeka

lula313
14. sep 2019

@hajajajka Ano, to je pravda. Podľa mna, ak sa budete rozhodovat podľa deti, čo je v ich najlepšom zaujme, môže byt viacero rozhodnutí správnych..

kasiopeja01
14. sep 2019

Zalezi co hladate. My byvame v Poprade a je tu fajn, cyklotrasy, kupaliska, bazeny, ihriska pre deti, vzduch cisty. Aj obchodov je tu dost a vsade sa da lahko dostat, kedze vacsina spojov chodi cez Poprad. Praca je tiez, ak nehladate plat rovnajuci sa tym v Bratislave.

vevesh
14. sep 2019

@hajajajka sice som v ba nebyvala, ale tiez sme isli z milionoveho mesta na "vidiek"- do mensieho mestecka. Prve , po com sme sa obzerali, bola infrastruktura- lekari, skoly, napojenie na dialnicu (vela cestujeme a teda, aby sme boli mobilni). Dalsie, co sme vybovavali bola praca- kde a ako a za kolko budeme pracovat a potom sa riesilo byvanie, kde sme vedeli, "co si mozeme dovolit". A nie, nemenila som. Cas, co som predtym minula na zapchy, cestovanie a vybavovanie, teraz venujem rodine. A deti si nas aj viac uzivaju, ako ked sme boli vo velkomeste, de museli byt v skolkach/skolach a druzinach az takmer do zaverecnej, kvoli dochadzaniu do/z prace.

hajajajka
autor
14. sep 2019

@lula313 ja to vidím aj vo svetle toho, že som nemala aspoň čas na hlúposti, ale asi to viac záleží od osobnosti

hajajajka
autor
14. sep 2019

@vevesh áno, takto to mame aj my "upratané", tiež nechceme ísť "na lazy"... a ak sa môžem spýtať, aké staré boli deti, keď sme sa sťahovali, nebol problém umiestniť do skolky/školy?

evelyn0303
14. sep 2019

@kasiopeja01 mate to tam fajne veru 🙂,tiez SME z Ba ale chodime kazdy rok dlhodobo.. O to viac si to tam cenime a tesime sa 🙂 nas sen je mat apartman v Smokovci :D 🙂