Verejné zbierky verzus očkovacia lotéria

28. sep 2021

Očkovacia lotéria vo mne zabila ochotu podporovať verejné zbierky napr. pre postihnutých spoluobčanov. Doteraz sme s tým nikdy s mužom problém nemali, aj keď sme prispeli co i len možno malou sumou, neobišli sme na ulici pokladničku zriadenú pre tento účel. Na základe takéhoto lantafárenia s peniazmi teraz zdieľam názor, že pokiaľ dokáže štát rozhadzovať peniaze na nejakú pofídernu lotériu, mal by mať predovšetkým úsilie adresne pomôcť tam, kde je to najviac potrebné. Na jednej strane sa pocity vo mne bijú, na strane druhej môj pohár trpezlivosti voči dianiu v krajine pretiekol a upovedomila som o tom aj pani, ktorá peniaze na chodniki vyberala.

uzivatelka1113
28. sep 2021

a čo tá chudiatko pani má s lotériou spoločne? nerozumiem tomuto myšlienkovemu pochodu. oni za to nemôžu že štát im nedá peniaze na nič poriadne

syslik81
28. sep 2021

a ty si myslis ze tie peniaze kt na chodniku zbieraju idu naozaj tam kam by mali? poplati sa z nich xy veci a tam kab by mali ist ide minimalna ak vobec neaka ciastka ... kazdopadne nerobis to pre stat ci politiku ale pre seba .. ja osobne na zbirky nikdy nedavam .. pomaham utulkom zanesiem jedlo poslem priamo peniaze etc... ludia si za 90% chyb mozu samy -psov a macky nicime my ty za nic nemozu .. tak ako aj ine zvierata ci priroda

autor
28. sep 2021

@uzivatelka1113 vôbec nič. Dokonca vyzerala, že súhlasí. Nech pokojne pretlmoci tento názor ďalej. Nech kompetentní vidia, že celé ich zmýšľanie je viac kontraproduktívne ako prínosné.

annamalaga
28. sep 2021

Tak pozri. Rehabilitácia v Adeli centre sú veľmi drahé a žiadna poisťovňa aspoň 6 procedúr za rok nepreplatí. Sorry ani 1 nepreplatí. Veľa kvalitných centier na cvičenie pre postihnutého je , ale treba platiť nehorázne peniaze žiaľ. Sme na chvoste aj v schvaľovaní liekov onkologickým pacientom. A to sú ľudia , čo odvádzajú do statnej kasy kopec peňazí. Takze som proti rozhadzovaniu štátnych peňazí. A lotériu by som hneď zrušila. Ale ja som nato maly človek , aby som niečo zmenila k lepšiemu. Bolo by trebalo, aby sa robili rázne zmeny. Očkovanie a následne uvoľňovanie opatrení atd , rozhodne nie lotéria ani další lockdown. A kto sa nechce ockovat , nech sa neockuje , ale pobyt na plucnej ventilacii si zaplati zo svojho. 😊

bloger
28. sep 2021

Mne sa veľmi páčilo ako to povedal Kiska, že sú medzi nami ľudia ktorý si myslia, že o všetko sa má starať štát a potom, sú tu ľudia ktorý sa pýtajú čo môžem urobiť ja a to je ten správny postoj. Netreba sa spoliehať na štát máme si pomáhať jeden druhému len vdaka tomu môže byť svet krajší

autor
28. sep 2021

@bloger toho mi radšej nepripomínaj, prosím. Jeden úlisný chlap, ktorý sa radšej stiahol medzi 4 steny, pretože mal toho za ušami až až. A štafetu prenechal pani metle, ktorá ani netuší, akú mame sadzbu DPH. 🙄

lilope
28. sep 2021

Vieš, ono celý svet je postavený naruby. Obyčajní ľudia z celého sveta prispievajú na pomoc ľuďom v núdzi kadejakým organizáciám a neziskovkám, ktoré majú týmito peniazmi pomáhať ľuďom v rozvojových krajinách. Peňazí na svete je dostatok na zriadenia pitnej vody v afrických krajinách, na jedlo, na strechu nad hlavou. Ale, o to nemá nikto skutočný záujem, nikto nechce aby chudobní afričania mali štandard ako u nás. Veď ako by tam potom iné štáty ryžovali na nerastných surovinách, na čom by sa obohacovali? Tu nejde o pomoc núdznym, tu ide o väčší zisk pre tieto organizácie. Pomoc je len zásterka pre čo najľahšie sa dostanie k peniazom, keďže ľudia sú solidárni, prispievajú nezištne a tešia sa ako pomohli. Väčšina prijatých peňazí ide však na fungovanie danej organizácie a len malá časť sa dostane tam, kam má.
Lotéria má jediný cieľ, a to nalákať čo najviac ľudí na očkovanie a za to dajú všetky peniaze čo môžu, veď to nejde z ich vrecka. Vôbec tu nejde o zdravie, to im je ukradnuté, ide len a len o číslo zaočkovanosti. Veď zdravotníkov vôbec netreba motivovať vyšším platom aby zostali v zdravotníctve na Slovensku, na to predsa nie sú peniaze 🤦 a oni odchádzajú a nikoho to netrápi.
Spravodlivosť bohužiaľ nefunguje tak ako by mala.

hiro
28. sep 2021

@lilope "Ale, o to nemá nikto skutočný záujem, nikto nechce aby chudobní afričania mali štandard ako u nás."
- O tom celkom pochybujem ze o to mnoho ludi nema skutocny zaujem. Problem je ale ze je to nemozne. Ci ta miliarda ci miliarda v Indii a dalsie miliardy na svete nemozu ziskat nas zivotny standard.
"Peňazí na svete je dostatok na zriadenia pitnej vody v afrických krajinách, na jedlo, na strechu nad hlavou."
- Na svete nie je tolko prostriedkov, miesta, penazi, ... zemegula by to neuniesla. Neexistuje ziadny sposob ako by sa im mohlo zabezpecit povedzme 100x viac vody denne - co je nasa uroven oproti tomu kolko spotrebuju dnes. Jedine ak my polavime z naseho blahobytu a zostane kusok aj pre nich. Ale aj o tom pochybujem ze by to k niecomu pomohlo.

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
28. sep 2021

@miriam11 je to strašné. Bohužiaľ, moje pocity sa čím ďalej podobajú týmto Tvojim.

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
28. sep 2021

@ptmt1011 stále sme verili, že skončia kde majú a účel splnia. Netýkalo sa to len takýchto zbierok, ale aj charít celkovo. Prejavenie spolupatričnosti išlo z nášho vnútra, bolo to niečo automatické a prirodzené. Ale týmto co sa deje v nás všetko zabili.

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
28. sep 2021

@beata_k možno nás, ktorí denno denne vytvárame hodnoty pre našu spoločnosť nás štve situácia na Slovensku o to viac. Prečo by som sa, mala uspokojiť s tým co je, keď mám pocit, že tu dávame ako rodina veľmi veľa a nevracia sa nám to...

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
basska_b
28. sep 2021

Ja som tiez proti očkovacej lotérii, ale príde mi to uvažovanie trochu nelogické. Radšej podporím niekoho "s pokladničkou" (transparentným účtom, 2% z daní...), ako nechať tie peniaze prepadnúť štátu alebo inej netransparentnej inštitúcii / zbierke, kde sa to použije na zvrátenosti typu očkovacia lotéria. Veď takto aspoň vidím, že som podporila niečo konkrétne. Ako môže chlapec s SMA alebo dievčatko s obrnou čakať a spoliehať sa na štát že "veď na očkovaciu lotériu mal, tak nech dá aj mne". No nedá... väčšinou nedá... a tak musia ľudia prosiť o peniažky.

euka210
28. sep 2021

absolutne s tym nemam problem. Ockovacia loteria je totalna hlupost. Ale ked niekto potrebuje pomoc, tak stale nieco prispejeme ked je zbierka. Pocas tejto pandemie som presla od sledovania diania v politike ku ignoracii toho co tam stvaraju.

veronice
28. sep 2021

Sama to pises v prispevku - stat BY MAL MAT usilie. Ale co? Nema. Takze co si vlastne spravila? Rozhodla si sa nepodporit dobru vec (o pokladnickach na ulici mam tiez svoj nazor ale tak bavme sa teraz aj o transparentnych zbierkach) len na zaklade toho ze stat zas nieco po..ral. A zas budu trpiet len ti, ktori to najviac potrebuju. Rozhadzovanie penazi v ockovacej loterii tiez povazujem za totalny preslap ale odsudzovat a trestat za to tych, ktori s tym vobec nic nemaju mi pride dost smutne... Cize teraz tych ludi nepodpori ani stat ani bezny lud... Ozaj smutne...

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lilope
29. sep 2021

@hiro Peňazí na svete je dostatok, len sa nevyužívajú na potrebné veci. Len 10 najbohatších ľudí na svete má majetok v hodnote 1 153 miliárd amerických dolárov. V roku 2021 pribudlo 660 miliardárov. Za takú sumu by sa prevŕtala celá Afrika a pitná voda ako základ života by bola všade, aj vo Vami spomínanej Indii.
Hovorím o tom, že financií je na svete dostatok pre každého, ale nie je vôľa zabezpečiť každému základné statky pre život. Je naivné myslieť si, že by sa ľudia zmenili a mysleli by viac solidárne s ostatnými a zabezpečili by každému rovnaké podmienky pre život, to je utópia aby to takto fungovalo. Preto to aj nefunguje.
Len mi to príde prinajmenšom smutné. Nikto nemôže za to kde sa narodí a ten chudák čo žije v biede, aj v biede a často v chorobe umrie a jediný život ktorý má, si doslova vytrpí. Štve ma, že to takto funguje v 21. storočí a nezmení sa to keďže nie je vôľa zo strany ,,mocných" ktorí by mohli čosi zmeniť.
A charitatívne organizácie a neziskovky sú len čierna diera pre peniaze. Viď len na Slovensku koľko ľudí na nich zbohatlo. 🤮

simca06022011
29. sep 2021

@lilope to je velmi naivny nazor, ze prevrtat afriku a bude dostatok vody.. myslis, ze vrtanie je tam problem? :D
inak ano, vacsina charit a pod. organizacii je na nic, velky podiel penazi sa spotrebuje na "administrativu" a strati. O tom som presvedcena. Africanov treba vzdelavat, treba im ukazat ako si vedia co to dopestovat, zabezpecit, z vlastnych zdrojov, z moznosti ake maju, pretoze proste ked raz niekde je sucho, je tam sucho.. Kazdy je strojcom svojho stastia, tak ako by nepomohlo naliat do osady na vychode Slovenska miliony eur, ani v afrike by to nepomohlo, kym ti ludia nezmenia pristup. Len druha vec, korupcia, nasilie, nedostatocna zdravot. starostlivost, vela ludi.. to su veci ktore afrike skodia. Na blahobyt deti, musia v prvom rade mysliet ich rodicia.
A v SR... ano poznam "neziskovky", kde 2% sluzia na vyplatu asistentky ktora cele dni nic nerobi, na rozne odmeny clenom, sem tam sa urobi nejaka akcia, kde sa tiez schovaju kadejake sukromne vydavky. Osobne, 2% posielam vzdy do skoly, detom to rozdelia, nakupia ucebnice, napr. uz 3. rok nam uhradili jazykove ucebnice.. opravy z toho riesia... a dary? konkretne vzdy, priapdne rovno kupime co tam treba...

wivienka111
29. sep 2021

myslim, ze k tej ockovacej loterii mame mnohe rovnaky postoj, no nejake ine zbierky ani ludia nemozu za to, co vzniklo, co sa momentalne deje a teda ja aj napriek tomu ak sa mi da tak rada a ochotne pomozem, ked mam z coho, ked mam ako tak preco nie

simca06022011
29. sep 2021

A inak tie co sa tu vyjadrujete k "narodu", urazate aj seba.. a len same ukazujete,ze ano, nieco tu nie je v poriadku. Nikde vo svete som nepocula ludia takto sa vyjadrovat na svoju vlasť. Vsade su nejake problemy, pripadne sa robia veci inak, ako sa jednotlivcom paci. Preco tu kazdy caka, ze stat sa bude starat?
(ano, ockovacia loteria je somarina, ale cudujete sa? kto zvolit takeho cloveka do vlady? pripadne take zoskupenie? Ludia, lebo mali niecoho dost a chceli zmenu, alebo nevedeli koho ineho... Treba to respektovat, alebo ist do ulic. Cely negativizmus, politicky chaos z medii velmi zle vplyva na ludi, k tomu ludia su protivni jeden na druheho a potom to uz je retazova reakcia... Aj zle nastavene zdravotnictvo je probem, vyhadzuju sa peniaze do luftu, poistne platime vsetci rovnako a bez nejakej vyhody, bez istoty ze ked nieco sa stane neskrachujeme... na to mali byt davno moznosti ako zdravotne poistne rozdelit na zakladne, nadstandard atd. V tejto situacii akej sme, naozaj je nutne chorym pomahat cez zbierky, ale tie krabickove na uliciach su na nic)

lilope
29. sep 2021

@simca06022011 to nie je naivné. Keby si čítala pozorne, napísala som že je to utópia a nereálna vec, ale technicky peniaze na svete na to sú. Áno predstav si, že dá sa prevŕtať celá Afrika a dotiahnuť všade pitnú vodu. Tak ako to urobili v Las Vegas - ktoré je postavené na púšti, ako je to napr. v takom Dubaji detto. Je mnoho miest, kde sa takýmto spôsobom investovalo a je to možné keby bola vôľa. Kde sú investori, sú peniaze a je to aj zrealizovateľné.
Ale táto vôľa nie je, nie je to výnosné a teda, pre mocných nepotrebné. Im vyhovuje takýto stav keď sú ľudia odkázaní na pomoc pre iných a robia na ich zadky v baniach kde im ťažia drahé nerastné suroviny a títo Afričania za to dostanú šupky. Keby bola Afrika vyspelá ako napr. Európa, vďaka svojmu nerastnému bohatstvu by to bol najbohatší svetadiel, o tom niet pochýb.
Veď nehovorím, že ich netreba vzdelávať. Ale základ je mať pitnú vodu, jedlo, prístrešie. Asi si nedokážeš predstaviť aké je to žiť bez týchto základných vecí, ktoré sú pre nás ako samozrejmosť, ani ja nie. Ja som ešte len pri vajci (voda, jedlo) a ty už pri sliepke (vzdelávanie). Keď tam ľudia umierajú od hladu a smädu, na choroby ktoré si nevieme predstaviť, vzdelanie je asi posledná vec, ktorá ich trápi.
Každý je strojcom svojho šťastia platí možno tak u nás a nie tam. Hádam sa tvoja štartovacia čiara nedá porovnávať s ich čiarou. Nikdy nebudú tam, kde ty alebo ja. Nebavím sa o celej Afrike, ale o nachudobnejších regiónoch kde ľudia denne zomierajú na vyhladovanie, nebavím sa o rozvinutých krajinách.