Spojka na aute

18. máj 2023

Ahojte, chcem sá opýtať či škodí spojke, či sa páli, keď je stlačná. Napr. stojim na semaforoch mám zaradenú 1ku a držím spojku cely čas čo stojim na červenej

lilope
18. máj 2023

Áno. Prečo to robíš?

autor
18. máj 2023

@lilope ja to nerobím, moj priateľ mi vraví, že to nevadí, ale ja tvrdím, že sa tým ničí. Preto sa pýtam ostatných ľudí.

panelacikova
18. máj 2023

mňa by zaujímalo, ako sa týmto ničí? ako sa prejaví jej zničenie práve takým spôsobom?
@lilope

panelacikova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janetinka27
18. máj 2023

Nas tak praveze ucili na autoskole, ze sme stali na krizovatke na spojke a brzde.moj muz sa zas ucil tak, ze dali na krizovatke do neutralu plus rucna brzda.

panelacikova
18. máj 2023

@janetinka27 veď práve. ja som vodičák robila pred 28 rokmi a presne takto nás to učili. a teda svoju starinu (auto) mám 17 rokov a spojka bola vždy OK, preto sa pýtam tiež, že čo vlastne sa týmto ničí? nechápem...

nikha2809
18. máj 2023

@panelacikova ani ja nechápem čo s tým chlapi furt majú, ja mám muža automechanika a tiež mi to zakazuje robiť, pritom presne tak ma to učili pred 13 rokmi v autoškole

nikha2809
18. máj 2023

@panelacikova a stále mi len povie že deriem spojku, nič viac

lilope
18. máj 2023

@panelacikova @autorka
Prečítajte si. V skratke- zbytočne dlhým stlačením sa spojka opotrebuváva a znižuje sa jej zmživotnosť. Tento postup čo ste sa učili určite nie je správny. Okrem toho stáť tak dlho na pedáli a striehnuť na červenú, radšej treba sledovať premávku aj počas státia.

https://www.autoviny.sk/novinky/121960/stojite-...

aaao
18. máj 2023

Ano ked je dlho stlcena tak sa nici, mne to automechanik vysvetloval tie tie veci tam ked to nemas ze uuuuuplne presne na 1000% stlacene sa to moze suchat o seba a palit sa to.

tenerifka
18. máj 2023

na aute spojku nemam a vec vyriesena😂

simca06022011
18. máj 2023

Tak pozrite ako funguje spojka a co sa deje, keď máte stlacenu spojku v aute... A bude vám jasne, co sa zbytočne derie 🙂 vraj. Ale tak veľa ľuďom je to fuk, auto vymenia skôr ako ju zoberú:D

viestta
18. máj 2023

No ja teda neviem, ale pokial si pamatam zo skoly, tak lamelova spojka ma pri stati oddialene lamely, neprenasa vykon z motora na pohon, a tym padom sa tam nema co drat. (jedine, ze by medzitym vymysleli nejaky iny princip ako lamelova spojka)

panelacikova
18. máj 2023

@lilope nikdy necítim zápach, mám cit pre to, ako ju stlačiť a hlavne, na ako dlho... čo sa týka mojej otázky, tak doteraz som nedostala žiadnu odpoveď. ako sa (okrem zápachu) prejaví ničenie spojky? čo sa deje vtedy s autom?

lilope
18. máj 2023

@panelacikova odpoveď na tvoju otázku máš v článku ktorý sa venuje automobilom. Ja to neviem tak vysvetliť, stačí si prečítať.

panelacikova
18. máj 2023

@lilope a čo sa týka státia na semaforoch, mňa ide utrhnúť z reťaze, keď vodič predo mnou očividne stojí na neutrále (a zrejme aj ručnej, aby sa nehýbal na mierne nerovnej ceste), zasvieti zelená a jemu trvá minimálne 10 sekúnd, kým zaradí, odbrzdí ručnú a pohne sa 🙄
@lilope tam je napísané len v tom zmysle, že spojka sa týmto ničí a derie. a prejavuje sa to charakteristickým zápachom (akoby po spálenine), čo mi je úplne jasné - ten zápach. ale nepíšu tam vôbec, ako sa to prejaví počas jazdy. myslím tým to poškodenie spojky.

lilope
18. máj 2023

@panelacikova
https://autobild.pluska.sk/poradca/7-chyb-vodic...

Ešte?
Však si ju kľudne stláčaj, aj keď je to nezmysel a zbytočnosť, mne je to jedno.

lilope
18. máj 2023

@panelacikova preháňaš. Keby stál minimálne 10 sekúnd kým sa pohne, tak by ani nestihol prejsť na zelenú. V Žiline nepoznám semafór čo svieti nazeleno toľko sekúnd. A ak vodičovi trvá taký dlhý čas sa pohnúť (nerátam prípad ak nedával pozor a zistil že môže ísť už po nejakom čase) tak je to buď začiatočník alebo slabý vodič, nie je to nezeradenou rýchlosťou. Keď vieš radiť, tak proste vieš a trvá to sekundu.

doriiis
18. máj 2023

@lilope ....strašnú kravinu si trepla.Ale strašnú.
Spojka sa derie vtedy keď nie je úplne pusteny spojkovy pedál pri rozbiehani.Pri státí na križovatke s plne stlacenou spojkou sa spojka nemá ako drat,keďže je rozpojena.

lilope
18. máj 2023

@doriiis netrepla som strašnú kravinu, píše sa o tom v každom článku, ktorý som pridala a v mnohých ďalších. Ja netrepem, keď si v niečom nie som istá, ale si to najskôr zistím, na rozdiel od teba.

doriiis
18. máj 2023

@autor....tvoj priateľ má pravdu.Spojka sa tým nenici.Spojka sa ničí vtedy,keď sa z tej križovatky pohnes a plynový pedál už máš na podlahe a spojkovy pedál ešte stále nemáš pustený.Preto treba plyn stláčať a spojku púšťať zaroven

doriiis
18. máj 2023

@lilope ...sedím oproti automechanikovi.

doriiis
18. máj 2023

@lilope ....ty a tvoje články.Ty si šofér?

genialitka
18. máj 2023

Trpí spojkové ložisko, a keď odíde ložisko, tak je to ta istá práca plus financie ako pri výmene spojky.

panelacikova
18. máj 2023

@lilope nepreháňam. pri hypertescu je to dosť bežné. hlavne, ak sa dotyčný ešte aj zakecá so spolujazdcom... a to presne vidím, kedy odistí ručnú - zhasnú brzdové, a teda ešte hodnú chvíľu mu trvá, než sa rozbehne. 10 sekúnd aj s vykecávaním sa. a presne si to napísala. potom za ním prejde pár áut a zase červená.

lilope
18. máj 2023

@doriiis ja a moje články? 😀 Veď som ich nepísala ja, ale redaktori v odborných článkoch zameraných na automobily. Napíš im do redakcie, že sú smiešni, keď podľa teba trepú a nie do jednej redakcie, toto nájdeš na celej stránke ak si to budeš vôbec ochotná nájsť.
Áno, som vodič, nie šofér, ktorý dokáže používať auto správne tak ako sa má. Stáť na spojke so zaradenou rýchlosťou je absolútne zbytočný a nezmyselný krok.

isis234
18. máj 2023

Spojke neškodí, keď je stlačená... predstav si, že ozubené kolieska sú roztiahnuté. (technická časť v autoškole,,,názorne nám to kreslil a vysvetľoval inštruktor)

viestta
18. máj 2023

@isis234 tam nie su ozubene kolieska, tie su v prevodovke. V spojke su trecie kotuce (lamely)

panelacikova
18. máj 2023

@doriiis presne takto nás to učili. púšťať a pridávať zároveň. ale čo ja môžem kecať, čo som jazdila vo svojom živote možno na 5 druhoch áut niekoľko rokov, to svoje vlastné mám už nabehané až-až, má 17 rokov a kopu km... a stále frčí. mimochodom, celý život takto jazdím, mala som niekoľkých kolegov, ktorí mali na starosti autá a ani jeden nikdy neprízvukoval, že pozor, týmto ničíš auto! a pritom vedeli, ako stojím na križovatke, ba dokonca sami tak stáli...
aj môj automechanik sa vyjadril (viac než 20 rokov robí autá), že tento spôsob spojke neškodí.
ale ja už mám fakt pocit, že na MK sú politológovia, zdravotníci a najnovšie aj automechanici...

lilope
18. máj 2023

@doriiis a ešte posledné, pouč si svojho mechanika a skús byť slušnejšia ak máš iný názor😉