Rasizmus zo strany učiteliek

23. mar 2022

Dobrý deň.Nedá mi nereagovať na rasizmus zo strany učiteliek.To, že učiteľky vytvárajú počas vzdelávacej aktivity skupiny kde rozdeľujú ròmske a neròmske deti.To ,že sa učiteľka nechytí ròmskeho dieťaťa len preto,že je tmavý.Pretože nie je šikovný taķ sa mu nebude venovať.Je mi z toho zle.Nehovorím máme Ròmov a Ròmov ale zas máme Neròmov a Neròmov.Ja osobne som nikdy nerobila rozdiel a hlavne pri deťoch to by mi srdce nedalo.Veď dieťa nemôže za to, kde sa narodí a akých ma rodičov je to nevinné stvorenie, ktoré ešte ničomu nechápe.Nechápe tomu, keď mu niekto povie ,že je čierny,keď sa ho niekto nechce chytit alebo sa s ním spolužiaci nechcú hrať.Toto máme učiť deti už v škôlke? A ešte k tomu uciteľky?Potom sa nečudujme ,že máme toľko zla v našom svete.Každý ma názor na túto tému a ja si ho rada prečítám ak keď tu bude viac negatývnych komentárov ,no to už ja ovplyvniť nemôžem len prosím neútočte na deti.Veď ony za nič nemôžu😊

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
23. mar 2022

@zoro9836 ja tu píšem o reálnej veci,ktorú som zažila.V školke zo strany učiteľky ktora ma 3-4 ročné deti.Toto nie je v poriadku.Prečo vykonáva takú prácu keď nechce pracovať s Ròmskymi deťmi.A to aký sú potom počas dospievania no to uz závisi od mnohých veci.Hlavne od prostredia v ktorom žiju.

evita_g
23. mar 2022

na základe čoho takto usudzuješ? bola si svedkom nejakej situácie, alebo si tiež učiteľka a hovoríš o kolegyniach?

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
heni79
23. mar 2022

Kto je "neróm"? 🤔🤦 Už toto označenie je scestné.

bielavila
23. mar 2022

Moj nazor je taky, ze ked je dokazatelny rasizmus treba to nahlasit riaditelovi, ak to nepomoze tak to tlacit vyssie a nenechat to tak

otrubulka
23. mar 2022

Prosím ťa... Napíš, akú reálnu vec si zažila naživo. Naozaj ma to zaujíma. Pretože nie všetko vyzerá na prvý pohľad tak, ako to je. Ja síce nemám rómske deti v triede, ale bežne na aktivitu "rozsádzam" deti tak, aby nevyrušovali. Každá učiteľka vie, ktoré dieťa sa vedľa ktorého správa normálne a pri kom vyrušuje. A ak ich chce niečo naučiť a chce aby dávali pozor, tak ich posadí tak, ako uzná za vhodné.

lapalma
23. mar 2022

Autorka 🙂 ...prečo je tvoj príspevok anonymný ? 🙂

xena0
23. mar 2022

Uff....pokiaľ nás takú reálnu skúsenosť tak je to ozaj smutné že taký človek pracuje s deťmi :( Ja som pracovala v MŠ kde boli rómske deti a nikdy sme takto nerozdeľovali... Nerozumiem ako môže nejaká učiteľka takto pristupovať k deťom

lubkavargova1
23. mar 2022

Nuz, deje sa to...ano pracovala som v skolke, kde sa hrdo bili do prs, ze "inkluzia"..ale bolo to brutálne segregovanie...

dskjhfdlkdjhl
23. mar 2022

Ak si take nieco videla, tak si sa mala ozvat. Na MK to za Teba nikto nevyriesi.

andreatytler
23. mar 2022

Problem je v celej spolocnosti.
Pozri uz len to ako ludia reaguju na tvoj prispevok. rekacie ako: "tu to nevyriesis a podobne.
Ano presne tu to vyriesis. Ak by vacsina spolocnosti verejne a radikalne odsudila takto spravanie, tak by bolo na Slovensku ovela menej rasizmu.
Ak by sa taketo nieco stalo tu kde zijem, bolo by to v spravach a ludia na ulici by sa verejne k tomu vyjadrovali v tych spravach.
Kludne nech su ludia rasisti, nech neznasaju romov, cernochov, martanov, ale nech si to robia doma. Na verejnosti, nech sa spravaju rovnako ku kazdemu cloveku a ak nie, nech su za to verejne odsudeni.
Chod s tym na verejnost. Nech ma skolka opletacky. Je to otrasne spravanie. Clovek nedokaze zmenit to co doma rodicia ucia svoje deti, ale aby ucitelka ucila deti rasizmu v skolke, tak to je priserne. U nas v jasliach sme akurat mali mesiac cernosskej historie. Uz od 1.5 roka to deti ucia a pritom deti to vobec netreba ucit. Oni nevnimaju rozdiel. Ale je to dolezite, lebo ak ich doma rodicia huckaju proti cernochom, tak skolka tuto nevhodnu vychovu, dokaze aspon ciastocne upravit.

dskjhfdlkdjhl
23. mar 2022

@andreatytler Pokial autorka tu nieco riesi anonymne, tak nevyriesi nic. Dolezitejsie je, aby sa vedela ozvat (neanonymne) priamo tam, kde take nieco vidi.

bimbambom
23. mar 2022

Mňa zaujala tvoja posledná veta . Neútočme na deti , nemôžu za to .
No nemôžu , máš pravdu . Ale napríklad taká ich babka môže za to , že je rómka ? Ich praprapradedo mohol za to , že bol róm ?

elizabet173
23. mar 2022

@lapalma aby vyvolal búrlivú diskusiu, nie? Keď som ako dieťa chodila na ZŠ, v každom ročníku sme mali v triede minimálne štyroch, piatich Rómov, Nikdy nikto ani z detí ani z učiteľov toto neriešil. Boli medzi nimi aj šikovní, aj menej šikovní, aj lajdáci, tak, ako aj medzi ostatnými deťmi. Silne pochybujem, že by si nejaký učiteľ toto dovolil v dnešnej dobe

tykat
23. mar 2022

"...Nechápe tomu, keď mu niekto povie ,že je čierny,keď sa ho niekto nechce chytit alebo sa s ním spolužiaci nechcú hrať..."

Comu sa cudujes? Malokto si sadne v buse k romovi, malokto mu prenajme byt alebo ho vezme do prace. Ucitelka to ma tiez zakodovane. Nebude chytat za ruku romske dieta a ak ano tak len cielene, podvedome sa mu radsej vyhne.
Ale trebars vedla v drahej sukromnej skole nikoho ani nenapadne skumat ci je ziak tmavy lebo je ind alebo rom. Mas tam bielych, ciernych, zltych...vsetkych spolu, pracuju pokope, nikto sa neselektuje ...maju peniaze, maju status je tam predpoklad ze su "slusni".

Ale toto je len popisanie stavu, nie moj nazor na dany stav.

autor
23. mar 2022

@evita_g anoo

autor
23. mar 2022

@dskjhfdlkdjhl píšem anonymne preto ,pretože nechcem vyvolať halo okolo toho.Dotycnej som povedala svoj názor aj vedeniu no ju zmeniť nemôžem, tak načo to roztrubovať.Svojim príspevkom som len chcela obhájiť Ròmske deti a upozorniť hlavne učiteľky na to,že vždy je tu niekto kto si všimne nevhodné spravanie k ďeťom a donutiť ich zamyslieť sa nad sebou.

autor
23. mar 2022

@bimbambom ide to z generacie na generaciu.Sama som Ròmka.Viem o čom píšem.Bojujem za to aby sa mladí Ròmovia vzdelavali aby sme boli konečne rovnocenní.Ja tu píšem hlavne o deťoch.

autor
23. mar 2022

@andreatytler Presne toto mám na mysli.Deti by takéto veci nemali riešiť ale riešia.Na základe spravania pani uciteľky sa jeden chlapec neròm nechcel hrať s ròmskym chlapcom.Keď som sa ho opýtala prečo tak jeho odpoved bola ,že je čierny.4 ročný chlapec bola mi naozaj príšerne.

autor
23. mar 2022

@otrubulka reálnu skusenosť to by som tu napísala asi knihu ale napíšem ti čo sa stalo v predškolskej triede v MŠ .Mali telesnú vychovu preťahovanie lanom učiteľka postavila neròmske deti proti ròmskym kto vyhrá.Keď máme v škôlke aktivitu učiteľka posadí za stôl ròmske deti a za iny neròmske.Na prechádzke sa chytaju ròmske s ròmskymi a neròmske s neròmskymi.Nedaj Bože ,že by to bolo inak...

andreatytler
23. mar 2022

Velmi, velmi smutne.
Bojuj, Robis dobru vec. Predpokladam ze si sama ucitelka v skolke. Navrni aktivity ktore budu ucit deti rovnopravnosti, neustale im to vysvetluj a opakuj. A ako som povedala, kludne chod s tym do medii.

autor
23. mar 2022

@heni79 a ako som ho mala nazvať? Naozaj ak poznáš iný výraz rada si ho prečítam pretože ani mne sa toto označenie nepáči.😉

vanda323
23. mar 2022

Rasizmus na SK existuje, je real.
No sú aj ludia kt. Tomu nechcú veriť...a tvária sa že čo? Aký rasizmus....nieeeee ....ale realita je iná...Ja ako Rómske dieťa som už v MŠ cítila predsudky... napríklad keď sme šli na prechádzku, učiteľka chytala za ruku stále iné dievčatá, mňa nechytila nikdy...pokračovalo to na ZŠ učiteľka stále oslovovala spolužiakov v zdrobneninach, mňa nikdy, keď ma začali šikanovať nič sa stým nerobilo...
Až na SŠ sa to zlepšilo....
O mojich deťoch a i písať nejdem tiež to zažívajú...ďalej môj syn má ešte jednu spolužiačku tiež Romku v triede ,deti ju tak šikanovali že jej hádzali desiate do koša kopali do nej atď. V triedach sú kamery. Jej mamka šla za riaditeľom.kt. je otcom dievčatá ktoré tiež šikanovalo a viete čo záznam není vraj bol výpadok z toho dňa, no určite 👍👍😄😄
Môj názor na to všetko? Radikálne zrušiť osady. Pretože práve v osadách sa stále rodí generačna chudoba preto treba Rómov z osád integrovať medzi Majoritu...aby sa naučili životu, používať wc, kúpelku...aby vedeli že im stačí toľko detí koľko vedia uživiť, že musia pracovať a starať sa o svoje vecí o svoj majetok - dom, byt.

autor
23. mar 2022

@andreatytler myslíš že by som uspela.Média ukazuju len to ,čo chcú ľudia vidieť.Ukazuju Ròmske osady,smetiská pri ktorých žiju .A moje slovo proti celej školke? No neviem dotyčna o ktorej tu píšem pracuje v škôlke 40 rokov je to stará škola ja som tam nová čiže nič nezmôžem a som tam jediná Ròmka.Ale ako píšeš využiť aktivity v ktorých aspon trochu vysvetlím deťom rovnocennosť.

vanda323
23. mar 2022

Inak fakt skús tu aktivitu ja som jeden čas robila na školách besedu a malo to úspech

anabel2341
23. mar 2022

Ja som chodila na základnú aj strednú školu ja som rómka ale ja za mojich školských čias som nikdy nezažila rasizmus take úžasne učiteľky čo som mala ten mi asi pán boh poslal ❤️. Do teraz som snimi kontakte a to niesom od školy dlho skôr Ba tie rómske deti vždy boli zlé k učiteľom a chceli byt stredom pozornosti 🙂 my sme na strednej boli dve romky s celej školy ale nikdy som nepociťovali rasizmus ani moji súrodenci ..

autor
23. mar 2022

@vanda323 somnou si v škole porovnavali neròmsky spoluziaci pleť a keď ju mali trochu tmavšiu tak povedali že su cierny ako cigáni a inak som taka slabo hnedá😀ale to by sme tu pisali do nekonečná určite je aj veľa Neròmov ktorím Ròmovia nejako ublížili.

autor
23. mar 2022

@anabel2341 tak to je super keby takých ľudi bolo viac😊

andreatytler
23. mar 2022

Neviem ci uspejes v mediach. Je dost mozne ze nie a ak ano, prides o miesto.
Ale niekto s tym bojom zacat musi.
Ani v Kanade nebolo toto povedomie a verejne odsudzovanie rasizmu pred par desiatkami rokov. Ked bol moj muz dieta, bol sikanovany za to ze bol hnedy. Teraz ak sa nieco udeje je to okamzite v mediach. Strasne vela sa o tom hovori, verejne sa to odsudzuje. Tym sa dava ludom ursita sablona co sa od nich ocakava na verejnosti.
Skus tyzden romskej kultury. Ukaz detom vsetky tie uzasne veci ktore ludom romovia dali ako vysivky, hudbu, tanec, jedla, remesla a donemoty opakuj ze farba pleti nie je dolezita. Dolezite je to ako sa clovek sprava.