Podarilo sa Vám dosiahnuť, aby susedia nekúrili nábytkom, OSB - doskami či iným odpadom? Ako?

6. jan 2021

Čaute. Riešim dlhodobo problém s viacerými susedmi, ktorí kúria odpadom. Nepomohlo dohováranie ani oficiálna stažnosť na Obecný úrad. Zo súčastného domu sa plánujeme odsťahovať, máme dohodnutú kúpu domu v inej dedine, strašne sa teším, ale nedávno som sa dozvedela, že aj tam sused dovliekol starý nábytok na kúrenie. Predpokladám, že ma čaká rovnaký boj. Zaujímalo by ma, či sa niekomu reálne podarilo dosiahnuť, aby s tým susedia prestali, a ak áno, tak ako. Ďakujem

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miro1360
6. jan 2021

Prekvapenie na dedine? Nábytok ešte v pohode, tam sa páli všetko čo sa zmestí do pece, preto tam majú skoro všetci veľké dvierka :D Na dedine to nonstop smrdí kalom, uhlím, oblečenie, cez leto pália trávy, igelity. To je dedina a v minulosti to bolo ešte horšie, dnes už ako tak. Niekto si myslí, že na dedine je čistý vzduch a klídek ako v rozprávke :D

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miro1360
6. jan 2021

Dym ešte ako tak, ale napríklad nejaký chov hospodárskych zvierat, to je celkom brutal :D Ľudia z mesta si napríklad v zime kúpia dom na dedine, a cez leto zistia, že sused má prasačiu farmu a idú sa sťažovať na neznesiteľný zápach :D

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
6. jan 2021

@miro1360 Nábytok v pohode??? Ty máš snáď pocit, že v dnešnej dobe je nábytok z DREVA? Čo je v pohode na tej drevotrieske, ktorú drží pokope kopa lepu a na vrchu je dekor z fólie alebo laku, aby to vyzeralo ako drevo? To, že to vyzerá ako drevo, a že si mnohí myslia, že je to drevo tak to neznamená, že je to drevo! A pri horení tých lepidiel, fólií a lakov vzniká skvelý karcinogénny dym!
Ja pochádzam z dediny, ale naši susedia boli dostatočne inteligentní, aby si uvedomovali, že zdravie majú len jedno a nepálili bordel. Čo je smrad z horiacej drevotriesky som zistila, až keď som sa presťahovala o 30 km ďalej medzi bandu vypatlaných idiotov, ktorým nezáleží ani na životnom prostredí, ani na ľudskom zdraví (alebo sú takí blbí, že si neuvedomujú, že je to zdraviu škodlivé). A ktorá časť tvojej odpovede bola odpoveďou na moju otázku, hm 🤔 ?

miro1360
6. jan 2021

@lubka261 presne tak ako píšeš, je tam toľko vecí 🙂
@autor Buď rada, že tam v okolí nemáš prasačí statok :D Nehovorím, že je správne kúriť lepom. Odpoveď na tvoju otázku je pochybnosť, že to reálne vyriešiš. Susedovi môžeš akurát tak povedať, že si s takým palivom zalepí celý komín a bude musieť rekonštruovať. Môžeš na neho podať žalobu. Domáhať sa budeš uloženia povinnosti zdržať sa takého konania, pretože ním neprimerane zasahuje do tvojich práv :D Musíš zabezpečiť relevantné dôkazy - čo je asi najhoršia časť celého procesu a na ktorom to väčšinou celé zhorí rovnako, ako ten nábytok v jeho peci :D

martinaju
6. jan 2021

Nevyriešiš to nijak už sa to viac krat riešilominformovalo sa u velitela hasičov nijak nikto neodmera ci je to nadmerne znecistenie ovzdusia a nikto a tym nic nespravi.... mame rovnakeho suseda na uličke už neraz mu z komina šlahali plamene a aj tak sa nepoučil.

autor
6. jan 2021

@miro1360 sused oproti má 15 svíň, neviem, či sa to považuje za prasačí statok 🤔 a je to tiež jeden z tých, čo kúria bordelom. A ver tomu, že ten smrad z tých svíň je nič proti smradu horiacej drevotriesky - mám to dlhodobo odskúšané. A z toho čpavku, čo produkujú svine ma nikdy neštípal a nesvrbel nos. Z toho dymu neskutočne. A pochybujem, že smrad svíň je karcinogénny - na rozdiel od toho dymu!
Zaujímalo by ma, či to niekto riešil cez Životné prostredie - povedali mi na ňom, že mám podať stažnosť na obec, že nekoná. Tak, že či to má význam bojovať. Psa mi už otrávili...
Mám natočený čierny dym - povedali mi, že to je jasný dôkaz - dym nesmie byť čierny.
A dá sa to zistiť zo stien vo vnútri v kotli a v komíne.

autor
6. jan 2021

@lubka261 no tak to je dobre divné. Tých čo poznám tím normálne polievajú záhradu a nikomu to nevadí.

luciannka83
6. jan 2021

My kurime do krbu drevom a tiez mam pocit, ze dym z komina smrdi. Pritom nekurime nicim inym. Muz je alergicky, ked krabicu spalim.

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
6. jan 2021

@luciannka83 dym z dreva a dym z drevotriesky je neporovnateľný. A tu nejde o to, že si myslím, že kúria drevotrieskou. To nieje podozrenie. My to všetci vieme -jeden sused má rodinu, čo mu vozí odpad zo stolárskej dielne, mám to aj odfotené z čias, keď to skladoval tak, že to všetci videli. A aj to priznal, keď som ho obvinila, ale tvrdil, že už nebude ale kúri tým stále - aj keď menej. A ďalší susedia to tiež vozia na prívesných vozíkoch tak, že to všetci vidia.
Čisté palivové a dobre vysušené drevo v podstate necítiť.

miro1360
6. jan 2021

Tak bojuj za svoje práva, čo viac ti môžeme povedať. Nájdi ďalších susedov ktorým to vadí. Zrejme máte viac sporov ako ten dym. Za otráveného psa by mohol skončiť v base, za dym dostane možno pokutu. Farba dymu ako samostatný dôkaz neprejde. Ako odškrabnú spaliny z vnútra jeho komína, keď bez prehliadky dovnútra nikoho nepustí? Možno zaletieť nejakým dronom k tomu jeho komínu a na dlhšej tyčke mať sondu, ktorá vnikne do toho dymu a odmeria tie imisie :D Ale na to by si si musela zohnať a zaplatiť odborníkov a tiež by to nemuselo prejsť (nemuselo by ísť o legálne získaný dôkaz, neviem či licencovaná osoba môže lietať dronom ponad obydlia, možno nie) :D

autor
6. jan 2021

@miro1360 ten pes súvisí práve s tým. Iné spory nemáme. A kedže tých, čo tú kúria bordelom je viac, neviem kto to bol. A už vôbec to nemám ako dokázať. Bojovala som, ale rozhodla som sa, že sa radšej odsťahujeme, mám toho plné zuby. Len teda vyzerá, že to budem riešiť na inom mieste, cez iný obecný úrad. Preto som chcela vedieť, aké majú ľudia skúsenosti. Aj keď horšie to nebude - tu tým jeden zhrieva aj v lete vodu, takže ani v záhrade sme často nemohli byť. A to po presťahovaní dúfam nehrozí.
A stažnosť sme podpísali viacerí susedia, lenže starostka má životné prostredie na háku, tú zaujíma kultúra, ťahanie lístkového cesta a podobné aktivity.

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
6. jan 2021

@lubka261 Na ten dom už čakáme druhý rok - dlho sa vlieklo dedičské konanie. A až doteraz nebol problém. Až teraz svokor zistil, že sused doviezol odpad na kúrenie. Už máme časť zaplatenú. A čo mám známych po celom Slovensku, tak je veľa takých, čo majú rovnaké problémy so susedmi, len ich neriešia. Takže v podstate sa mi môže hocikde stať, že sa mi tam taký človek nasťahuje. A že už tomu susedovi môj svokor povedal, že nech s tým prestane, lebo bude mať problémy (so mnou) len teda neviem, či také upozornenie zaberie 🤷
Predtým, než sme sa nasťahovali do súčasného domu, nemala som problémy, teraz kašlem, syn dostal astmu... ľudská blbosť nám ničí zdravie ☹

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
judar
6. jan 2021

Ked chces mat pokoj v dusi chod byvat do panelaku...ci snad tebe sa chce robit si z kazdeho naokolo nepriatela? Cele roky ba desiatky rokov ludia palili bordel ci v sporakoch ci v zahradach ci inak sa smradilo....len dneska je tak ked sa noobl ludia nastahuju na dedinu a vadi im aj ovad z najblisieho susedneho chlieva ...tak radsej si urobme nepriatelov vsade naokolo lebo chceme mat vonave nezadymene pradlo a strasne nam zalezi na zitotnom prostredi rovnako ako na voni urasnej avivazi vyrobenej z ropy

tini27
6. jan 2021

Bohuzial nemam radu, ale plne ta chapem, tiez mame podobne okolie. A topka je, ked sa pochvalia, ako “si dobre popalili plasty, lebo sa uz nezmestili do kosa a bolo ich vela”... smrad ako v spalovni nebezpecneho odpadu, okna pozatvarane a my sedime dnu a zurime... logicke argumenty nezaberaju, ved “to sa tak vzdy robilo”... my sme v stadiu hladania domu, pozemku na samote

miro1360
6. jan 2021

@autor píšeš, že syn dostal astmu a ty máš tiež nové problémy po nasťahovaní ... ono to nemusí byť tým dymom, ale tým, že v tom dome môžu byť skryté plesne (napr. v podlahe, steny, stropy) - stačí jedna taká miestnosť a tie spóry z plesní sú jeden z najvýznamnejších alergénov ... tie plesne totiž nájdeš aj v tom ďalšom dome 🙂

autor
6. jan 2021

@judar ak máš pocit, že v paneláku to majú všetci ideálne, prečítaj si toto:
httpss://www.tvnoviny.sk/ekonomika/1986409_vetranie-je-d...
Väčšinou sa ovládnem a aj keď do mojej diskusie napíše niekto fakt blbý, povznesiem sa nad to. Ale teraz fakt nemôžem - kvôli takým jeb**tým idiot*om ako si ty, vyzera tento svet tak zle ako vyzerá. Áno, roky sa pálil bordel, lebo sa nevedelo, že to škodí ľuďom a životnému prostrediu. Ale inteligentní a vzdelaní ľudia to už vedia! Rovnako sa fajčilo všade - podla tebe, by sme v tom asi mali pokračovať, však? A volakedy sa aj čarodejnice upalovali - pri tebe by sa to zišlo!
Mimochodom, aviváž nepoužívam. A žijem tak, aby som ľuďom okolo seba neztrpčovala život.

judar
6. jan 2021

Napisala si somarinu v rozpore :D presne ti tvoji "inteligentni vzdelani ludia" stoja za fabrikami, jadrovymi elektrarnami, raketami, ropnymi plosinami co je omnoho vacsi preslap nez cigareta ci nabytok v sporaku.....a takyto jeb...idio.. jak ja sa aspon nesnazia si proti sebe postvat susedov....tvoj prejav agresie uz o tom svadci ze ta musia mat strasne radi ked aj na obecnom otravujes

judar
6. jan 2021

A ak urazas negramotnych ludi :D zamysli sa aj nad domorodcami dakde v amazonii kde sa o nich ani poriadne nevie....spolocensky negramotni v porovnani s nami a ekologicky gramotnejsi nez hoc aky ekoblazni

fannynka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
fannynka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
6. jan 2021

@judar ach jo. Tak pre začiatok. Napísala som inteligentní A vzdelaní. To, že je niekto vzdelaný, ešte neznamená, že je inteligentný, tak ako keď je niekto negramotný, neznamená je hlúpy. Schopnosť čítať a písať a prirodzená inteligencia sú dve rozdielne veci.
A tiež by som bola radšej, keby naša elektrina bola zo slnka či vetra, ale kedže elektrina z jadra tvorí stále skoro polovicu z elektriny slovenských domácností, tak ak teraz nesedíš pri sviečke a ešte si navyše aj na internete, radšej tichučko za tú elektrinu poďakuj 😉
A auto, autobusy ani vlaky asi nepoužívaš, takže ty tie ropné vrty nepotrebuješ. Či?
Samozrejme, že ma starostka nemá rada. Tak ako všetkých, ktorí nedržia hubu 🙂
Som zvedavá, keby si ty bola s dieťaťom na pohotovosti s laringitídou a povedali ti, že máš vela vetrať, a ty by si vedela (tak ako ja), že možno nebudeš aj týždeň môcť otvoriť okno, lebo vonku je ovela horší vzduch ako vo vnútri, ako by si sa ty cítila.
Ako by si sa cítila, keby si tvoje deti chceli po návrate zo škôlky ešte kresliť pri dome kriedou a kvoli štiplavému dymu by si im to nemohla dovoliť.
Ako by si sa cítila, keby bolo vonku krásne, deti by chceli ísť do záhrady do pieskoviska a ty by si im musela povedať, že nemôžu, lebo susedia kúria a ten dym je škodlivý. Som zvedavá, keby si bola na mojom mieste, či by si bola takáto. Ale kedže by si vlastne vôbec netušila o škodlivosti toho dymu, asi by ti to bolo jedno, však?

miro1360
6. jan 2021

Musia stihnúť keď bude fúkať - ten dym pôjde do jednej strany a nech sa hrajú na opačnej strane :D Vieš ono to je tak, že v mieri sa to vyriešiť nedá. K tej inteligencii a vzdelanosti sa hovorí, že múdrejší ustúpi, cítiš sa tak?

autor
6. jan 2021

@miro1360 hneď keď vybavíme čo treba, tak sa sťahujeme. Je to len otázka času a peňazí. Tak čo myslíš?

miro1360
6. jan 2021

Že máš za sebou veľa trápenia. Dúfam, že teraz natrafíš na troška zhovievavejších kuričov. Máš to nové okolie dobre obehnuté a obkukané? Lebo taký kurič prekvapí kdekoľvek.