Pes má nafúknuté brucho - rady

andy1789
12. apr 2021

Mám na vás ďalšiu otázku. Pred asi 2 týždňami som sem písala o psíkovi so záchvatmi. Nasadila sa liečba a prvé dni vyzeralo byť všetko v poriadku, ale objavil sa ďalší problém. Dnes ráno som si všimla, že má nafúknuté tvrdé brucho, tak som ho postavila na váhu a vážil 3,5kg čo keď som ho vážila pred týždňom tak vážil 2,9kg. Nejak som to najprv neriešila, myslela som si totiž, že sa len prejedol, lebo poslednou dobou začal trochu viac jesť. No ale až teraz ma napadlo, že čo ak je za tým i niečo iné. Tak som googlila a našla som, že by to mohla byť torzia alebo tzv. prevrátenie žalúdka. Dosť sa bojím teraz, kedže už teraz nie je veterinár otvorený a zajtra otvárajú až 12:30, tak sa teraz strachujem či to nebude tá torzia, ževraj to je dosť nebezpečné, tak sa celkom bojím aby to do zajtra 12:30 prežil 😢 máte s tým skúsenosti? všimla som si aj to, že ho akoby nadúva akoby chcel vracať ale nikdy nič nevyvracia. Veľmi ma mrzí, že som si neuvedomila, že to môže byť toto keď mal ešte veterinár otvorené. Myslíte, že by to mohla byť tá torzia?

gabika128
12. apr 2021

Na ja som videla torziu iba raz a to sme našli psa ležať, fučať a mal nafúknuté brucho. Čiže sme hneď vedeli že je zle 🤷‍♀️ museli sme volať veterinára čo by ho operoval okamžite, inak by neprežil..

andy1789
autor
12. apr 2021

@gabika128 tento náš neni odpadnutý. pred asi mesiacom sa u neho objavili epileptické záchvaty pred asi 6 dňami sa mu nasadili lieky a veterinárka povedala, že pár dní bude taký malátny, bude unavený, nebude vedieť udržať niekedy rovnováhu, že tak si jeho telo bude chvíľu zvykať na ten liek. Takže to, že celý deň prespí nejak neriešim. Len ma trápi, že včera mal brucho normálne, teda nevšimla som si, že by bolo nejaké iné a dnes nafúknuté, len on začal aj viacej papať, takže počítam s tým, že sa len proste prejedol, ale aj sa obávam trošku. Od začiatku marca sa nám splnila vlna chorôb najprv záchvaty, potom podozrenie na nádor, nádcha, teraz toto už som asi domýšlavá a domýšlam si tie najhoršie možnosti. Len mi nepríde normálne, že z dňa na deň má nafúknuté brucho. Na googli bolo, že ak je to torzia tak väčšinou to aj psa bolí, keď sa toho brucha niekto dotýka, ale jemu to nevadí, nebolí ho to. Len ho má opuchnuté a to s tým zvracaním.

andy1789
autor
12. apr 2021

@gabika128 len ešte som jednu vec spozorovala, od soboty akoby rýchlejšie dýcha, neviem či to môže s tým bruchom nejak súvisieť

evka64
12. apr 2021

@andy1789 torzia urcite nie, maju ju vacsinou len velke plemena psov a podla kg tvoj psik bude asi mini....je odcerveny? Mozu to byt kludne aj skrkavky

gabika128
12. apr 2021

@andy1789 nedávajte mu teda toľko jesť. Aj ja keď sa prejem, tak dychčim a je mi zle.

andy1789
autor
12. apr 2021

@evka64 áno, je to maltezák ale nie taký ten klasický ale trpasličí, čiže je ešte menší od normálneho maltezáka. Nemám tušenie či je odčervený, kedže keď sme si ho priviedli domov mala som 5 rokov 🤭 Možno aj preto sa tak bojím, máme ho od môjho útleho malička a už má nejaké tie roky

evka64
12. apr 2021

@andy1789 vsak pes sa odcervuje raz za pol roka, to nevies, ci bol odcerveny?

zana134
12. apr 2021

Môže byt zavodneny, torzia žalúdka je väčšinou u veľkých plemien a po neprimeranej aktivite. Ak je to geriatrik, srdcové problémy sú spojené so zadržiavaným vody a zväčšením brucha, oblicky ak nefungujú moze byt ascites.... Odpoveď ti da zajtra veterinár. Tých možnosti je pri starých psoch naozaj veľmi veľa.

evka64
12. apr 2021

@andy1789 moze to byt hocico...ascites, nador v brusnej dutine a tym sa moze hromadit tekutina a zvacsovat sa brucho...to potom tlaci na pluca, preto tak dychci..treba ist za veterinarom

andy1789
autor
12. apr 2021

@evka64 naozaj neviem, ale v tom prípade asi nie je 😬 jediné čo viem, že s ním raz do roka chodíme na nejaké očkovania

andy1789
autor
12. apr 2021

@evka64 za veterinárom s ním samozrejme pôjdem hneď zajtra ako otvoria, len som sa bála aby mi tu neumrel cez noc

evka64
12. apr 2021

@andy1789 tak pred ockovanim by mal byt odcerveny...no jedine k veterinarovi a nech ho poriadne vysetri, moznosti je velmi vela

evka64
12. apr 2021

@andy1789 chapem a pohotovost tiez robia niektori

petranelkova
12. apr 2021

@andy1789 ako baby pisu, torzia sa objavuje skor u vacsich psikov a bolo by to hned na nom vidno, nevladal by nic, mal by bolesti takze to asi nebude ono. Samozrejme vylucit na 100% to moze len veterinar takze zajtra s nim treba ist, uz to hadam bude do zajtra v pohode ked si si to vsimla uz pred par dnami a doteraz to vydrzal

andy1789
autor
12. apr 2021

@petranelkova takto to, že má nafúknutý žalúdok som zaznamenala dnes, ale to, že trošku rýchlejšie dýcha som zbadava v sobotu o bruchu som sa dozvedela len dnes

moonlight1210
12. apr 2021

@andy1789 niektore lieky zadrziavaju vodu a zvysuju apetit (prednison to robi napriklad).
Dychat moze tazsie preto, ze ma nafuknute brusko a tlaci mu to na branicu (teda na pluca).

Co sa tyka zrania, obmedzuj ho ty. Dostane len svoju obvyklu davku, aj keby zobronil.

Vzala by som ho k zverolekarovi nech mu vysetria krv, ci mu liek zle nevplyva napr na pecen a oblicky.

Ale torziu podla mna nema. To bude liekmi.

kiki68
12. apr 2021

Zajtra chod na veterinu urcite a nech zistia, ci sa nehromadi v tele tekutina, co by tomu zodpovedalo. Ako toto je treba riesit, nie je to v poriadku. Ani keby lieky zadrziavaju vodu v tele, tak sa to musi am ide o taky narast aby riesit

andy1789
autor
12. apr 2021

@moonlight1210 lieky užíva len pár dní, takže neviem či by sa to tak rýchlo prejavilo, ale možno. Užíva nejaký Phenaemaletten. Pred cca 3 týždňami, keď ešte neužíval rieky sa robili vyšetrenia z krvi, vtedy sa zistilo, že všetky orgány má v poriadku, ale možno, že sa to teda zavtedy zmenilo. Len ma vystrašilo, že v nedelu mal brucho ešte normálne (teda ja som aspoň nezaregistrovala nič) a dnes ráno zrazú veľké. Ono to zväčšené brucho ani takto nejak bežne nevidno, len keď ho chytím alebo keď sa dôkladne pozriem, ale na pohľad nie je až také veľké, len ma to vydesilo

lucyk1992
12. apr 2021

Bohužiaľ nám takto psík umrel 😢 odporúčam ísť čo najskôr k veterinárovi....

andy1789
autor
12. apr 2021

@lucyk1992 to ma veľmi mrzí, snaď to nebude náš prípad, neviem si svoj život bez neho predstaviť 😞 a čo tomu vašemu presne bolo? ☹️

lucyk1992
12. apr 2021

@andy1789 mali sme anglického buldoga a ďakujem, už je to skoro 4 roky 😞 zo dňa na deň mu nafuklo brucho a začalo ho napínať na vracanie, ale nevracal nič. Keď sme prišli vetetinárovi povedal, že mu zlyhávajú orgány, dali mu všemožné injekcie, tabletky, granule no bohužiaľ nepomohlo. Na druhý deň zomrel 😞

kaja01
12. apr 2021

@andy1789 Keď píšeš, že sa len prejedol, mohol sa dostať k niečomu, kde bol cukor. Mne sa takto pred rokmi pes dostal k medovníkom, na druhý deň ho nafúklo a len polehával, leteli sme na veterinu a mal hyperglykemický šok, nezvládol to.

andy1789
autor
13. apr 2021

@kaja01 K cukru sa pravdepodobne nedostal, pretože okrem granúl za poslednú dobu nič neje, možno sem tam kúsok z pašteky, šunky, mäska ale to je tak všetko. Čo si pamätám, keď bol malý asi 3ročný, tak sme nechali omylom odsunutú stoličku a išli sme preč z domu, kým sme boli preč vyskočil na stoliču zo stoličky na stôl a zjedol čokoládového Mikuláša 🤭 týždeň mu bolo zle, ale potom sa zocelil, len to už bolo pred 7 rokmi. On mal vždy takú dosť dobrú imunitu, nikdy ho nič nezložilo. No a teraz takto zrazu z ničoho nič epilepsia a teraz toto.

slniecko_12
13. apr 2021

Najskor to bude vedlajsi ucinok z liekov alebo srdce.

pumi21
13. apr 2021

Čo najkôr treba ísť na vet a možno mu nedávať granulky dovtedy no skôr len niečo dietnejšieho ryžu alebo tak nejak. Rozhodne ale daj vedieť, čo vám lekár povedal

andy1789
autor
13. apr 2021

@pumi21 určite pôjdem, o 12:30 otváraju takže zájdem.

andy1789
autor
13. apr 2021

Dnes sa mi už zdá, že má to bruško menšie, ale tak či tak na veterinu pôjdem, len je to lepšie ako včera

slniecko_12
13. apr 2021

@andy1789 Občas sa môže stať, že papá hltavo, a tak do seba prijme aj viac vzduchu. Možno ho len fakt nafúklo, aj nášmu yorkšírovi sa to stalo, to ležal a mal nafúknuté brucho ako balón. Tiež ma napadla torzia, ale v prípade malých plemien je to rarita. Pomasírovala som mu ho a postupne z neho vyšiel samý vzduch :D

andy1789
autor
13. apr 2021

Okay, takže veterinárka usúdila, že je len proste prejedený 😂

macekovam
14. apr 2021

@andy1789 nemôže mu zlyháva srdce?? Ne kašle?