Otvorený list budúcemu prezidentovi

mamina2388
16. mar 2014

ahojte...
viem je to mozno hlupy navrh davat to sem, a ak mi admin uzamkne nenahnevam sa ale myslim si ze sa to tyka nas vsetkych co sme na MD alebo RD.
No neviem ako niektory, moznaze sa nad tym pozastavuje aj kazdy druhy Slovak 🙂 ale mna tak napadlo nenapisali by sme spolocnymi silami buducemu panovi prezidentovi, otvoreny list????
Ved ked sa nad tym zamyslime a i ked je to mozno z mojej strany odvazne, tuna pisat, ale podla mna to nieje fer, aby jedna mamicka este nehovorim o slobodnych, zila s dietatom z 230eur mesacne s prepacenim na hambu a na 😀 😀 😀
neviem ako to je sice v inych krajnach ale mohli by to zvysit este, pretoze to je hrozne, ja napriklad uz prudko uvazujem ze pojdem robit aby sme vyzili, a nezivorili, ved ked sa vsetko poplati to a to a tamto...tak nezostane nic a ked sa to odhra v priebehu 1-2 tyzdnov, tak z coho zit dalsie 2tyzdne???
A ako som pisala ak mi to bude zmazane nenahnevam sa vobec, ale myslim ze mam pravdu...ta ktora zije sama, alebo je samozivitelka ma chape...ale tyka sa to nas vsetkych ako som uz pisala.

bojovnicka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janinah
16. mar 2014

a čo s tým má prezident? to je na poslancoch a vláde a premierovi....a akú odpoveď by si čakala? ...nemáme z čoho dať viac /lebo sme pokradli čo sa dalo-ale to už nepovedia 😠 /

grettka
16. mar 2014

nic v zlom, ale v inych krajinach zeny ani nedostavaju matersky prispevok, doma mozu sice zostat, ale ani im zamestnavatel nedrzi miesto, a nemaju ziaden prijem. Videla som tabulku, kde bolo porovnanie v ramci Europy a teda Slovensko je vraj na tom este celkom dobre oproti niektorym.

reni12
16. mar 2014

ja som rada za tých 200 eur, byť doma 3 roky je luxus oproti iným krajinám

aliza
16. mar 2014

@mamina2388 no, na ine krajiny sa ani neodvolavaj 😉. V inych krajinach mas matersku a po nej ides pekne krasne do prace, od niekolko mesacneho babatka, o rodicaku mozes len snivat. Aj u nas na SK je predsa 6 mesiacov materska, ak zena pracovala a je celkom slusna. Po skonceni materskej nastupuje rodicovsky PRISPEVOK, schvalne zvyraznujem slovo prispevok....lebo presne to aj je, nie je to ziaden prijem pre matku. Ak to niekomu nevychadza, je moznost sa vratit do prace skor. Mat deti je nase rozhodnutie, nas partnerov-manzelov a preto aj mame zodpovednost za to, ako ich uzivit. nezda sa mi fer ocakavat to od statu, najma, ak si zena spoji dve materske a je doma 6-7 rokov 😕.

saska.t
16. mar 2014

@grettka no tiez je to pravda len ciastocne,SK ma Luxus v Tom,ze su matky na materskej 3 roky ak chcu,ostatne europske krajiny bud maju povinnych 6 tyzdnov,alebo je casovo nizsia. Popisem ti ako je to v nemecku, mas matersku 1 rok vo vyske 65% z tvojho platu + dostavas pridavok na dieta do 18 r.ktory je vo vyske 184,-eur na jedno dieta,takze si na Tom docela slusne ak si predtym normalne pracovala... ak si nepracovala dostavas min.matersku,ktora je 300,-eur +184,-pridavok na dieta...mozes ostat na materskej aj 2-3 roky akurat,ze sumu,ktoru by si dostala za 1 rok ti rozdelia na obdobie,ktore si zvolis. Ine krajiny ak nemaju matersku/rodicovsku po sestonedeli,poskytuju matkam bud jaslicky ci opatrovatelky,alebo si mozu dieta vziat do prace ak im to druh prace povoluje,alebo su na Tom tak dobre zarobkami,ze ich uzivi bez financ.problemov muz. Takze si nemyslim,ze SK je na Tom tak strasne dobre-skor na zaplakanie.. ☹

luba28
16. mar 2014

@saska.t ak su dve deti pridavky su vyssie skoro ako minimalna mzda na SR,..,...sice uroven je tam vyssia,ale ked manzel zarobi pekne,tak zena moze ostat doma,...

saska.t
16. mar 2014

@luba28 ano viem,zila som na SK 27 r.socialny System je katastrofa,tu na prve 2 deti je pridavok 184,-eur na kazde ale na tretie zu je vyse 200,-eur,na stvrte okolo 230,-eur,takze ak si urobis futbalovu jedenastku si bohac 😀 😀 ale nie, samozrejme to tu velmi vyuzivaju turecki a ruski spoluobcania,kedze maju min.3-6 deti a hlavne zeny nechcu ist do prace,je pre nich pohodlnejsie narobit si deti 😉

niki101988
16. mar 2014

@aliza krásne si to napísala
Podľa mňa by ženy, ktoré nikdy nepracovali len si rovno zaobstarali dieťa ani NEMALI DOSTÁVAŤ materskú. Príspevok na dieťa a stop. Možno ma tu niektoré aj ukameňujú, ale je to môoj názor a za ním si žiaľ stojím. Pre niekoho možno radikálne ale mne príde nefér keď X slečien skončí školu tehotných alebo idú na materskú rovno z výšky, lebo si nenašli prácu a dieťa berú ako riešenie.

mamulka211
16. mar 2014

No a ja pridam Rakusko, tu mozes byt na rodicaku jeden, alebo tri roky, podla tvojho rozhodnutia. Ked sa rozhodnes byt rok budes brat cca 1200 eur mesacne, ak dva roky tak okolo 800 eur ak 3 roky tak okolo 600 eur mesacne plus pridavky vo vyske cca 110 eur na dieta do 5 rokov a potom sa to zvysuje.Cize tych 200 na Slovensku plus 20 rodinne pridavky je SMIESNE.

bubelko
16. mar 2014

@mamina2388 tak vo sui mozes byt doma 14 tyzdnov, ak mas stastie na zamestnavatela, tak 16. dostanes 80% z platu, ev. 100% ak ma zamestnavatel pripoistenie (maju len velke firmy). no a potom dovi a dopo. dieta bud do jasli a ty do prace. alebo ostanes doma a od statu dostanes velku nulu. vsetko si platis sama. a ak muz nezaraba tolko, aby vas vsetkych uzivil, tak holt smola.
a ako tu uz niekto spominal - rodicovsky prispevok je prispevok, nie nahrada mzdy 😉

maca_p
16. mar 2014

@mamina2388 jeeejda a preco sa stazujes? po materskej chod pracovat a budete mat viac penazi. rodicovska dovolenka nie je povinna. dokonca si o vysku rodicovskeho prispevku navysite rodinny rozpocet. sak takyto luxux ako mame my, nemaju ani vo SUI, ani v kanade, ani v statoch 😉 😉

adelusha
16. mar 2014

@luba28 rodinne pridavky na dve deti su spolu nejakych 46 eur, nezda sa mi ze by takato nizka bola minimalna mzda 😒

adelusha
16. mar 2014

@ luba28 prepac, teraz mi doslo, ty si porovnavala pridavky v Nemecku s minim. mzdou na Slovensku 🙂

bojovnicka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luba28
17. mar 2014

@saska.t a si predstav ked na tento system pridu nasi spoluobcania,... 😀 😀 😀 😀 uz nebude len Anglicko a Irsko,....budu to mat blizsie a tu si konecne vydychneme 😀 😀 😀 😀 ,....neviem ci to nezverejnim do osad,... 😀 😀 😀

bosoriak
17. mar 2014

@mamina2388 Je to pomerne naivny napad mysliet si, ze na zaklade nejakeho listu sa nieco zmeni. Rodicovsky prispevok nie je davka na zabezpecenie prijmu, je to PRISPEVOK. Ako bolo pisane vyssie, nikto matky nenuti byt na rodicovskej cele 3 roky. Ohanat sa zahranicim je tiez trochu scestne, v mnohych krajinach maju absolutne odlisny system davok a odvodov. Ano, vo Svedsku su vysokanske socialne davky, ale aj vysokanske odvody. A uz ani tam, v socialnom raji, to nefuguje tak jednoducho. Proste socialny system zalozeny na vysokych davkach casom prestane fungovat.

ALe to je prilis zlozita tema na taketo fora, hlavne vyzaduje znalosti konkretnych socialnych systemov, nielen vytrhnut z kontextu vysku davok v inych krajinach, bez prihliadnutia na to ake odvody sa v danej krajine platia. Nehovoriac o tom, ze u nas si z mne neznamych dovodov ludia dokola volia zlodejov a klamarov, nestaraju sa o verejne obstaravanie, je im jedno, co sa deje v krajine, ako sa rozkradaju ich peniaze. A potom zase zvolia niekoho, kto im slubi, ze zvysi rodicak. Smutne no.

bosoriak
17. mar 2014

@mamulka211 Neviem, ale ja som vsade nasla ten prispevok 1000 eur na 1 rok, ale tych 800 je na 18 mesiacov. Do 36 mesiacov je to cca 435 eur. Je to viac ako tu, ale v Rakusku maju jednak vyssie naklady na byvanie, vyssie odvody a najma ta krajina je niekde uplne inde co sa zivotnej urovne tyka.

gubcikova
17. mar 2014

bože baby ale vezmite do úvahu cenu podnájmu v zahraničí,ceny potravín a všetkého s porovnaní s nami a potom hovorte niečo o zvyšovaní.

cicimon
17. mar 2014

@bojovnicka no ked byt stoji tak 2000chf tak 3500chf plat ani nie je vela....a nechci vediet kolko stoji skolka a jedlo vo svajci 🙂)

evelynm
17. mar 2014

tiez zastavam nazor, ze peniaze od statu su príspevok, nie plat. Prvorade by malo byt pre mladych ludi zabezpecit si aspon zakladny standard, az potom zakladat rodinku. Nie spoliehat sa na to, co mi da stat. Mat dieta je nase dobrovolne rozhodnutie a mam si byt vedoma aj financnych nakladov, ktore rodicovstvo prinasa. Ak na to niekto nema podmienky, mal by pockat. Ohanat sa tym, o kolko maju v iných statoch viac, je kratkozrake. V inych statoch su ine podmienky, ine poplatky, iny sociany system. Na rodinnom rozpocte sa maju podielat obaja rodicia, takze aj u nas otecko by mal v case materskej zabepecit pre rodinu prijem. Ak je zena osamela, otec dietata je povinny prispievat na vyzivu dietata. A tu je ale velmi dolezita vec, na ktoru mnohe zienky zabudaju - vybrat si zodpovedne partnera, otca svojich deti. Potom netreba cakat, co stat da, alebo neda.

bojovnicka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
stormie
17. mar 2014

@mamina2388 nevies ako to je v inych krajinach ale mohli by to zvysit este ???? Tak momentalne si mi akurat tak pekne zvysila tlak - to len na uvod. V inych krajinach je to tak ze po materskej ide matka pekne krasne naspat do roboty, byt doma s dietatom do 3 rokoch je v porovnani s inymi krajinami poriadny luxus!!! a este za to dostavat peniaze, tak to sa inym matkam ani nesniva. Napr. konkretne v UK sa zeny snazia robit do posledneho mozneho dna len aby matersku dovolenku -9mesiacov, boli co najviac s dietatom, takze ziadne take ze v 36 alebo ktorom tyzdni si doma sedia s vylozenymi nohami (su ale aj take). Po materskej pekne krasne spat do prace. Mna by zaujimalo kolko slovenskych zien co frflu na nizky rodicovsky prispevok by bolo ochotnych nechat svoje ani nie rocne dieta v nejakom zariadeni na cely den a ist spat do prace? Samozrejme uznavam ze v zahranici na to maju vytvorene podmienky - statne jasle atd, co na slovensku nie je. Takze ja, ak by som isla pisat niekomu list tak by bol skor zamerany na to, aby zeny ktore chcu mali kam dat dieta - myslim statne zariadenie, sukromnych je dost, aby rodiny mali vytovrene podmienky na to aby mohli mat stale 2 prijmy, lebo uznavam ze 230 eur sa v dnesnej dobe za prijem neda povazovat.

saska.t
17. mar 2014

@gubcikova no tiez nemas uplnu pravdu zalezi od oblasti kde zijes,zijem na severe nemecka prenajom 5 izboveho domu so zahradou ta stoji tolko, kolko 3-izbovy byt na prenajom v BA (prenajimam byt v BA),potraviny na SK su velakrat drahsie aj ked nie vsetky,ale ked to spriemerujem je to zhruba rovnako,akurat ze platy maju v DE vyssie a odvody samozrejme tiez...

bubelko
17. mar 2014

@bojovnicka no z 3500chf mas problem vyzit sam, nieto este uzivit rodinu. nejde o to porovnavat, kolko donesie hans domov, ide o to, kolko ten hans da za najom, stravu, poistky, lekarov, jasle a podobne somariny. takze suma-sumarum je hansova zena na tom rovnako, a musi ist po tych 3m do prace - ak ma stastie a najde jasle. a hansovi rodicia tiez nepomozu, lebo su na dochodku a nebudu sa predsa starat o vnucata - na 90% pridu pozriet, ci to vnuca rastie, daju pri tom kavu a idu po hodine prec. tot realita 😉
takze na to, aby rodina - mama doma s detmi, otec v praci - zila (nie borila sa s problemami co skor zaplatit) potrebuje hans zarobit daleko viac ako tych 3500chf 😝

paskolinka
17. mar 2014

podla mna nema zmysel porovnavat sa s vyspelejsimi krajinami. sme na slovensku. tu kazdy pozera, kde by od statu aku davku vymamil (castokrat ludia podvadzaju a pytaju aj davky, na ktore nemaju narok - nemyslim tym teraz samozrejme matersky/rodicovsky prispevok). kazdy podnikatel, firma pozera len, ako zaplatit cim mensie dane, najlepsie ziadne. a aki ludia, taki politici - ti zase hladia len na to, ako aj z toho mala, co sa na daniach vyberie, zhrabnut cim viac pre seba... ja od skoncenia skoly takmer 10 rokov bez prestavky makam a z kazdej vyplaty mi odidu neskutocne peniaze na dane a odvody. ale ak sa nam aj zadari a pojdem raz na matersku, tak sa nespolieham, ze ma bude zivit stat. peniaze bude musiet nosit domov manzel, utiahneme opasky, a ked nevystaci, pojdem do prace...

sissy27
17. mar 2014

@mamina2388 ale veď žiadna mamička s dieťaťom nie je nútená žiť z 230€ mesačne... každá jedna môže ísť pracovať - taká nehoráznosť... ale vo väčšine sveta je to normálne, to len tu máme taký luxus, že je nám umožnené byť doma s deťmi do 3 rokov a ešte aj dostávať € .... a hlavne, netreba si mýliť pojmy PRÍSPEVOK a PRÍJEM... rodičák je príspevok k starostlivosti o dieťa, nie príjem...
chcela by som vedieť, ako si to predstavuješ - akože každej jednej, ktorá porodí a chce zostať doma s dieťaťom, bude štát platiť koľko? toľko, aby to pokrylo všetky náklady? toľko, koľko mala dovtedy plat? o chvíľu by nás nebolo 5,5 milióna ale 55miliónov a neviem, kto by na tieto veci zarábal, keď by prakticky nemal kto chodiť do práce, len chlapi a bezdetné...
uvedom si, že mať dieťa bolo slobodné rozhodnutie každej jednej, takže by bolo na mieste, aby sa každá jedna spoliehala na seba, potom na partnera a na štát len keď už naozaj sa inak nedá (aj to je pre mňa diskutabilné, lebo vždy sa dá, len treba chcieť)
a takým, ktoré jakživ nepracovali, len sa rovno s dosiahnutím plnoletosti informujú na čo všetko majú nárok, by som nedala ani len tých 22€ prídavok na dieťa, nie ešte rodičák a všetky možné dávky....

klincek
17. mar 2014

@niki101988 tie zeny ani matersku nedostavaju, len RP a pridavok na dieta-co je tiez celkom fajn, ked este nikdy nepracovala, ze? 😉

sirinka
17. mar 2014

@mamina2388 no takto... Pravdu mas, ze podpora rodicovstva u nas je biedna... Ale listy pis svojim znamym a kamaratom a rob osvetu, treba zodpovedne pristupovat k politike a verejnym veciam, orientovat sa a pracovat na zmene systemu u nas... Peniaze by mohli byt, keby nekoncili na uctoch vyvolenych...
Takze cesta vedie vacsiu angazovanostou vo veciach verejnych mamicky, treba sa aktivne zaujimat... Inac budeme naveky plakat....