Odstránenie sochy kríža spred domu

29. jún 2024

Ahojte. Vopred píšem, že nechcem pobúriť nikoho veriaceho. Chystáme sa rekonštruovať starší dom a presne v mieste, kde by sme potrebovali po novom umiestniť bránu, je na obecnom pozemku kríž na betónovom podstavci. Pôjdeme sa informovať na obecný úrad, ale možno máte niekto skúsenosť/viac informácií, komu tento kríž patrí obci/cirkvi a či je možné žiadať o prekládku z dôvodu rekonštrukcie?

anjelicek26
29. jún 2024

Na obecnom pozemku takže môžeš len poprosiť a požiadať,či ho môžeš na vlastné náklady premiestniť inam..a najprv by som sa spýtala miestneho farára a potom starostu o názor... keď povedia nie,bránu musíš dat inam...

patus_2
29. jún 2024

Čiže chces bránu umiestniť na obecný pozemok?

reanda
29. jún 2024

@patus_2 🙄 branu si da na svoj pozemok, ale asi jej tam bude na ho..., ked bude rovno oproti betonovy kriz

btus
29. jún 2024

išla by som na úrad s tým, že či môžem premiestniť kríž trochu ďalej, tak aby som tam mohla mať bránu. Nie s tým, že ho chcem odstrániť. Myslím si, že tak budú ústretovejší.

beata_k
29. jún 2024

@patus_2 Kriz vobec nemusi stat na obecnom. Moze aj na sukromnom. Volakedy to malo iny ucel a inak boli rozdelene pozemky.

bosorkabb
29. jún 2024

Pochybujem že sa ti to podarí. Cirkev súhlasiť nebude a starosta proti farárovi v dedine nepôjde.
Opýtaj sa starších ľudí prečo tam ten kríž je. Potom za farárom až tak starosta.

autor
29. jún 2024

@patus_2 aaale prosim ta, brana je normalne na hranici

autor
29. jún 2024

@beata_k prosim ta, a ak by to bolo na sukromnom, meni to nieco na veci? predpokladam, ze nase je len po branu, ale uprimne, nepozerala som katastralnu mapu.

autor
29. jún 2024

@bosorkabb cize je to "majetok" cirkvy a za fararom ano? neorientujeme sa v cirkevnych veciach, respektujem, ze to tu stoji roky tak ok, ale radi by sme nasli rozumne riesenie

beata_k
29. jún 2024

To ti neviem povedat. Myslim, ze niektore su kulturne pamiatky a to bude problem.

beata_k
29. jún 2024

Urcite by som isla za fararom a starostom.

naturalka
29. jún 2024

Pricestny kriz moze mat aj svoju historicku hodnotu a patrit medzi skupinu “nehnutelnych kult.pamiatok”…A to s tym (doslova) asi nepohne nikto…

autor
29. jún 2024

@beata_k skusala som cez den googlit presne to o pamiatkach a vyzname krizov, ale tento nas som nikde ani na stranke obecnej farnosti nenasla zapisany

autor
29. jún 2024

@naturalka dakujem za info, kazdopadne premyslime to este

terezka1947
29. jún 2024

Mnohé kríze v predzahradkach si súkromné dávali stavať majitelia domov. Nie všetky kríze sú majetkami cirkvi.
Čo sa konkrétne vašej zalezotosti týka,tu vie poradiť iba starosta.

alickapusinka
29. jún 2024

MY sme dostali zamietavé stanovisko od mesta. A tiež je tu kríž.

autor
29. jún 2024

@alickapusinka davali ste oficialnu ziadost aj na cirkev alebo len na mesto?

autor
29. jún 2024

@terezka1947 dakujem za informaciu, pokusim sa vopred zistit nieco viac

vanilkovazmrzka
29. jún 2024

Ak je to pamiatka malo by to byt dohladatelne. Podla obce, supis pamiatok, neviem presne ako sa to vola ale skus poguglit podla nazvu obce supis pamiatok. Ak to bude niekde zaevidovane, nemas sancu s tym nic urobit.

bosorkabb
30. jún 2024

Nemusí byť majetkom cirkvi doslova. Môže mať historickú hodnotu napríklad.
Ale všeobecne farár vie o tom isto viac. A obyvatelia dediny budú vedieť tiež. Opýtaj sa starších obyvateľov aká je história toho kríža. Pozri katastralnu mapu. U babky je tiež a jeho význam je že kedysi v dedine sa stalo nešťastie a má pripomínať obete toho nešťastia. Je veľmi starý,kedysi v tom dome pred ktorým stojí bola škola. Je to dom ktorý má nového vlastníka a kríž tam ostal lebo je cirkevný. Preto treba zistiť pozadie kríža.

miadi
30. jún 2024

Taketo krize sa zvykli davat na mieste kde sa stala nehoda a Niekto tam zomrel, poznala som jeden taky kde bol pre ženu ktoru pred 70+ r na tom mieste zabil blesk, Asi je mala sanca ze to koli tebe posunu inde. Ale to je vec ktoru bolo treba zvažit pred kupou toho domu.

patus_2
30. jún 2024

A nemožno bránu posunúť o 1-2 metre? Veď kríž nemá rozmery x metrov a pokiaľ robíte úplne nové oplotenie, tak tých možností je tam možno viac.

michellemary
30. jún 2024

šla by som určite skôr za farárom, ako za starostom, kríže zvyčajne patria Cirkvi.

terezka1947
30. jún 2024

@michellemary nie je to pravda.
Kríze sa bezne stavali do predzahradok. Mnohí si takto chceli získať požehnanie pre dom,rodiny. Potom sú kríže postavené z rôznych iných dôvodov. Kňaz,kt.je v dedine zvyčajne iba chvíľu často nepozná celú históriu,čiže riešiť by to mala najskôr so starostom. Keď ju ten odkaze inde,ok.
Ono aj keby ten kríž bol postavený iba súkromnou osobou,je to taká ošemetná situácia sťahovať ho,zrušiť ho....ale uznávam,môže to byť problém nejako ho "zakomponovať" do okolia.

ahhola
30. jún 2024

A nemoze byt brana iinde? Ten kriz tam je mozno 150 rokov,? Chodili okolo neho generacie, velmi dobre by som rozmyslela, ci budem ja ta, co ho zrusi. Vy ste naplava, ci rodaci? ✝️

michellemary
30. jún 2024

@terezka1947 u nás sú tieto veci spísané na fare, takže nech by tu kňaz bol čo i len týždeň, zistí to jedným prejdením zápisov. Zistil by aj, ak by kríž bol mestský, lebo to tam majú tiež zapísané.

autor
30. jún 2024

@patus_2 práveže je to úzky pozemok, cca 10m, stavebko na garáž máme povolené, len teda ostávajú nám tam cca 3metre na bránku, a kriz je v strede tých 3m… takže je to také no…

bosorkabb
30. jún 2024

@terezka1947 tieto kríže sú spísané na fare, kňaz ich požehnaval. V tom má
@michellemary pravdu.

minutka
30. jún 2024

Ved pozri teraz online kataster koho je pozemok

terezka1947
30. jún 2024

@bosorkabb môžu byť pozehnavane,ale nie sú majetkom cirkvi. Požehnanie s tým nič nemá.