Nemám orientačný zmysel

3. apr 2023

Som schopná sa všade stratiť. Vôbec sa neorientujem, neviem nájsť smer. Napríklad nájsť zastávku MHD je pre mňa problém, vôbec neviem ktorým smerom sa vydať. Používam samozrejme mapy v mobile, ale aj tak chodím ako blázon hore - dole a stratím sa.
Možno smiešna téma, ale štve ma to. Potom keď mám niekam ísť kde to nepoznám, tak koniec, som v strese a v nervoch.

katkaseiner
3. apr 2023

som na tom velmi podobne... moj muz pozrie mapku a ide podla pamati aj na miesta kde nikdy nebol a presne vie kedy a kam odbocit a kde co cestou je.... ja obcas aj podla navigacie miesta proste nenajdem... kazdy sme iny... robi ti to problem v zivote? Hladaj si pracu kde nerobis kurierku, postarku, a podobne povolania

miiichaelaaa
3. apr 2023

Keď som bola na dovolenke až v tretí deň sa mi podarilo samej nájsť cestu od mora k ubytovni 😂 vo veľkých nákupných centrách sa doslova strácam, keď som tam 5x, tak už sa začínam celkom orientovať. A keď nakupujem v lidli alebo kauflande, bežne sa pýtam zamestnancov, čo kde majú 😀 ale ja som si už na to zvykla a neriešim to 🙂

majkakvet
3. apr 2023

Ja som na tom rovnako, doslova do pismena stratim sa v nakupnom centre. Vonku aj s google maps som stratena a kruzim ako debil.

estrella5
3. apr 2023

Tiež nemám žiadny orientačný zmysel 🙈 ale nemám z toho stres... Keď potrebujem, tak normálne zapnem v mobile navigáciu na pešo a je to v pohode 🙂

maranco
3. apr 2023

Keď vystupujem z vlaku v cudzom meste nechám sa viesť davom ľudí dovedú ma k východu.
Pozriem si vopred v mape trasu zo stanice a kadiaľ sa mám vybrať a všímam si aký je to smer od stanice, sever, juh, východ západ? Vyjdem z budovy, pozriem kde je Slnko a podľa toho sa zorientujem ktorým smerom sa vybrať + pozerám si trasu v mobile. Ak by bolo pod mrakom tak hneď zapnutá navigácia v mobile pohnem sa trochu a pozriem ako sa pohla v mobile modrá gulička či dobre alebo mám ísť inak.

Keď máš mapu v mobile zapnutú bez pretáčania strán, sever je hore, juh dole, vľavo je západ, vpravo východ.
Počas dňa ráno Slnko ukazuje smer na východ, cez obed na juh a večer na západ. Ak sa otočím smerom na juh = pred sebou mám juh, po ľavej ruke mám východ, po pravej západ a za sebou sever.
V mobile používam aplikáciu mapy.cz

jaskolka
3. apr 2023

Tak obvykle málokto, kto ide na úplne neznáme miesto, sa vie hneď orientovať. Skus si dat nehake záchytné body - veža kostola, nejaký hypermarket, park, socha a podobne.
Pýtaj sa ľudí normálne na smer, to nie je hanba, ja som sa pýtala aj viacerých ludi, keď som trebárs orvykrat prišla do Bratislavy, či Trenčína, kde a ako mám ísť. V autobuse som si rátala zastávky a tiež sa pre istotu občas pýtala.
Smery MHD sa dajú pozrieť na tabuliach, niekde sú až tie elektronické, alebo tiež sa pýtaj - príklad - ide táto električka ku Domu umenia? Ľudia ti bez problémov poradia, povedia, na smerujú. Ono často je aj lepšie sa takto pýtať, ako bezhlavo pobehovať a trápiť sa s mapami. Nie každý sa vie podľa toho orientovať. Ale keď ti trebárs niekto povie, choďte rovno po tej ulici a pri kostole odbočte doprava, tak hádam sa nedá na tom nič pokaziť.

nikaeli
3. apr 2023

Aj ja som taká a tiež ma stresuje, keď mám ísť niekde sama. Moja dcéra sa už zo mňa smeje, keď vyjdem z hotelovej izby a ani po troch dňoch neviem, ktorým smerom je výťah 🤷🏻‍♀️

hankab
3. apr 2023

Som na tom tak isto. Pri soferovani pouzivam navigaciu, bez nej by som bola davno stratena. Ked soferuje priatel a ideme z parkoviska niekam, nasledujem ho, inak by som sa nevedela dostat spat k autu. Parkovacie domy su pre mna hroza, vyhybam sa im, inak by som netrafila spat k autu.
Raz som sla do Norska lietadlom za kamaratom, ktoremu na poslednu chvilu prisla do toho sluzobna cesta a mal sa vratit az na druhy den po mojom prichode. Dal mi instrukcie na ktory vlak z letiska mam nasadnut, vystupit v meste a mestskou sa dostat k nemu. Amen tma, keby si to nevybavil a neprisiel po mna na letisko, doteraz by som bludila po Oslo a hladala jeho dom, a to som tam bola rok predtym. Ked mam ist na pohovor do budovy a zavedu ma nebodaj na 2 poschodie, cez chodby a dvere, tak ich vzdy poprosim aby ma zaviedli aj von, lebo by som nenasla vychod z budovy.
Nie si jedina, vela zien s tym ma problem.

kitycat
3. apr 2023

Mam to podobne. Po ceste sa skratka pytam, ci idem dobre

tosomja
3. apr 2023

Nič si z toho nerob. Ja som sa stratila na hlavnej, vošli sme do obchodu a už som nevedela, ktorým smerom som vošla a kde pokračovať. Obchodné centrá obchadzam zďaleka pre istotu, raz ma musel odprevadiť k východu sbs 🤣
Ale naučila som sa otvárať ústa a pýtam sa, aj keď je to trápne. Napríklad aj na hlavnej "prosím vás, kde je Aupark?" Alebo kde je najbližšia zastávka tam a tam?"

tosomja
3. apr 2023

@hankab mňa keby vysadí priateľ niekde po ceste, ani neviem kde sme. Minule sme išli do Maďarska, chodíme tam pravidelne a pýta sa ma, či viem kde sme. No vôbec som nemala ani poňatia 😃 hovorím, že už asi v Maďarsku, lebo sú názvy po maďarsky 🤣 a on, že keby ma vyhodil z auta, či by som trafila domov. Srandičky

svokrinjazykmonika
3. apr 2023

Môj muž sa stratí aj v Tesco

aandrea9
3. apr 2023

@tosomja poznám 😄 mne raz povedal, že my sa ani rozvádzať nemusíme. Zoberiem ťa niekam na výlet a vybavené 😂

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
saraxyz
3. apr 2023

Skus ísť bez máp. Iba čítaj tabule, nájdi si záchytné body

sisaka
3. apr 2023

@tosomja je rozdiel šoférovať a dávať pozor a sedieť vedľa šoféra a nechať sa viesť.

Keď viem, že sa nemusím spoliehať na svoju navigáciu, ale robí to niekto za mňa, či už druhy človek, alebo navigácia v aute, či mobile tak “vypinam” tú svoju a som stratená. Ak sa musím spoliehať len na seba a od začiatku musím sledovať kde idem a ako sa potenciálne vrátim nemám problém.
Osobne sa najlepšie orientujem keď idem peši s klasickou mapou.

mircalla
3. apr 2023

Ja mam orientacny zmysel super, aj v aute robim navigatora bez GPS aj podla mapy sa viem dobre orientovat. Ale serie ma, ze neviem soferovat. Kazdy mame daco

tosomja
3. apr 2023

@sisaka no ja ani keď som sa učila jazdiť, som nejak nevedela kde mám ísť. Keď mi povedal inštruktor, nech zabočim k amfiku, tak som nevedela ktorým smerom tam mám ísť 😃

blunka
3. apr 2023

Ja tento problem moc nemam orientujem sa celkom OK. Ani nemám žiadnu navigaciu v mobile na chodenie napešo. Ale chcela som si ju nainstalovat pre istotu. A teraz ked sa tu ocitla tato tema vyuzijem prilezitost a spytam sa neorientujucich sa tu aku navigaciu si mam nainstalovat ? Co je zdarma a vonku funguje bez wifi ? Čo mate odskusane ?

sisaka
3. apr 2023

@tosomja 😅

marsmykkok
3. apr 2023

Ja v puberte som sa vedela stratiť aj v malej chodbe u lekára, kde bolo pár ambulancií a nevedela som nájsť východ. Ale neviem čím to je a ako sa mi to podarilo, ale čím som staršia, tým som na tom lepšie. Dávam v pohode priestory a nájdem východ, nákupné centrá alebo veľké parkoviská tiež dávam, ulice tiež, nestratím sa, dám si záchytné body aby som trafila aj späť. Mapy nie sú kamarát stále, to radšej používam online navigáciu ak idem prvýkrát na nové miesto.

andreatytler
3. apr 2023

Google ma nadherne mapy, satelitne snimky a fotky z ulic. Pred prichodom na nove miesto si to nastudujem na mape. Nemam smart phone a ani navigaciu v aute, takze si musim mapku nakreslit a to mi pomoze pochopit a zapamatat si trasu. Velakrat si pozriem na mape zachytne body a prezriem si aj fotku ulice aby som vedela ako ta budova vyzera, alebo kde je parkovisko.
Nosim zo sebou malinky kompas a ten mas aj v mobile. Vyuzivaj ho. Ked sa zorientujes podla svetovych stran, ovela lahsie sa ti bude chapat na ktoru stranu ulice musis ist na spravnu autobusovu zastavku.
Ja sa tiez stratim, ale nestresuje ma to. Ja milujem mapy, niekolko rokov som velmi intenzivne pracovala s mapami v terene, chodila na turistiku podla mapy. Ja hladanie miest podla mapy, spravnej trasy a smeru milujem. Je to vzruso.
Skus sa naucit pracovat s mapami a kompasom a daj si cas ziskat v tom prax. Neudeje sa to zo dna na den.

andreatytler
3. apr 2023

Ja vacsinou stratim zaparkovane auto. Chodim po parkovisku a pipam😀.

neznamaznama
3. apr 2023

Ja sa smejem, že keby sa mňa chcel manžel zbaviť, stačí ma zaviesť do lesa a nechať ma tam. Už ma nikdy neuvidí. Som na tom rovnako, ako ty.

sisaka
3. apr 2023

@andreatytler aj mne sa stáva 😅, zväčša keď zabudnem, že som si umyla auto a hľadám špinavé 🤣

sissy27
3. apr 2023

Ani ja, ale tak ako sa hovori - cesta je ciel. Takze ja si to viem v pohode uzit, vzdy objavim nieco nove a nakoniec pridem kam potrebujem. Uz keby bolo neviem ako zle, tak si zavolam taxik.

dodkom
3. apr 2023

@blunka bez Wifi funguje aplikácia mapy.cz, treba si v menu vybrať offline mapy a stiahnuť kraj/štát ktorý potrebuješ. Offline funguje základná mapa, hľadanie adries a objektov, navigovanie.
Bez dát/Wifi nezobrazuje fotky, otváracie časy, kontakty a nové objekty od poslednej aktualizácie.
Aktualizácia je každé 2 mesiace.

Celkom komplet offline mapa (vhodné pre Egypt, Tunisko kde nie je EÚ roaming) je organicmaps.app, tá sa aktualizuje každý mesiac.
Nezobrazuje farebne rozlíšené turistické a cyklo trasy, sú iba jednou farbou.

Obe sú zdarma a bez reklám.

andreatytler
3. apr 2023

@sisaka Ja neumyvam a ani tak ho neviem najst😀 Mam biele, ale uz som sa uz rozhodla ze nasledujuce auto bude pekne 2farebne... nejaka zlta s modrou. Lebo vsetky su dnes biele, cierne alebo nieco medzi tym. Uz som sa parkrat pokusala otvorit cudzie auto a raz som do cudcieho aj sadla. Mala si vidiet pohlady ludi co v nom sedeli.😅

sisaka
3. apr 2023

@andreatytler aj ja mám biele a tiež sa mi to už stalo a to som sa snažila dostať do auta úplne inej značky 🤣

maranco
3. apr 2023

@andreatytler tiež som sadol do cudzieho auta, farba aj model sedel, potom pozerám čo tam robia cudzí ľudia 🙂