Nasledovali by ste pri túžbe po bábätku racio alebo túžbu?

6. dec 2019

Ahojte baby. Zaujíma Váš pohlad, keby ste v mojej koži, čo by ste urobili. Najskôr Vám opíšem trošku moju situáciu. Mam 25, minulý rok som sa vydala a hneď po VS nastúpila do práce. S manželom začíname so stavbou domu. Ale už celkom výrazne začínam cítiť túžbu po dieťati. Lenže moj manžel chce počkať, kým nebude dom aspoň ako tak dokončeny, jednak aby sme sa finančne stabilizovali (ved hypoteka) a aj byvanie (teraz sme v podnajme). Ja s nim racionálne maximalne súhlasim. Chcem si vytvoriť este finančnú rezervu a stihnút si urobit nejake vzdelávanie v praci. No hlavne ide o ten dom. A teraz sa vo mne bije celkom racio s túžbou. Ako by ste sa zachovali vy? Prebili by ste tu túžbu na neskor (kde mam trošku strach vyčkávať,mam zdrav. problémy) alebo by ste to riskli? Viem, že rozhodnút sa musím sama, ale zaujíma ma Váš názor. Pekný piatkový večer

sapetka
6. dec 2019

Pockala by som. Kym sa zastabilizujete a potom ak budete obaja suhlasit sa pustit do babatka

kika831
6. dec 2019

Si mladucka. Este mas vela casu. Postavte dom, troska nasetrite a ver mi, ze aj ty budes potom pri babatku vo vacsej pohode a klude a viac si uzijes krasne chvile s drobcekom.

lypka
6. dec 2019

My sme sa brali, keď som mala 23, dokončeného len bakalára, tiež som strašne chcela malé, len ma všetci odhovárali, že si školu potom nikdy nedokončím. Na začiatku sme bývali u našich. Stála som si za svojim a šli sme do toho, teraz mám 32, mám doštudované mgr., máme vlastný dom, splatenú stavebnú, auto a čakáme štvrté bábenko. Rob tak ako cítiš, všetko sa dá zvládnuť, keď chceš. Držím palce.

deti95060810
6. dec 2019

podľa toho ako dlho by si mala počkať...ak rok- dva tak v pohode. Inak 25 je ideálny vek na dieťa.
Dieťa som mala ešte ako študentka - samozrejme že som si skomplikovala život, ale s odstupom času to vidím ako pozitívum mať dieťa v mladšom veku...

dorotik
6. dec 2019

My mame rocnu dcerku, prerabame dom a fungujeme v totalnom provizoriu. Dcerku zboznujem najviac na svete ale z mojej skusenosti by som poradila pockat si na zazemie. Toto je mega vycerpavajuce.

kittykat22
6. dec 2019

Tak ale toto nie je otazka na modreho konika ale na tvojho manzela. S nim sa musis dohodnut. Ak si chces pomoct, tak sa mozes dohodnut, ze 8 mesiacov pred nastahovanim sa mozete zacat snazit. Kym pride na pozitivny test, tehotenstvo, tak to stihas v pohode sa nastahovat do noveho a mat tam aj miminko. Navyse stavba domu trva cca 2 roky nie? Ci staviate nieco velke?

moonlight1210
6. dec 2019

dala by som tomu rok-dva cas. a urcite urobila financne rezervy na dieta a tvoj pobyt na MD a RD.
aj ked zase, ked sa pritrafi, co narobis. budete to musiet zvladnut. (kolki sem vsak pisu, co to nezvladaju.)
na druhej strane - vedome napinat situaciu, rozpocet a vsetko - naco?

zalezi aj, ake zdravotne problemy mas a ako rychlo sa zhorsuju.
logicky neobetujes financnej rezerve moznost mat dieta. na co by vam potom vsetok ten majetok bol, ze ano. tam je logicke, ze sa poponahlate bez ohladu na financnu situaciu. budete proste v tom mode: musime to zvladnut.

ale ak ta to neobmedzi tak rychlo, tak ten rok-dva tomu dajte.
ja hovorim: vzdy sa lepsie place v luxusnom dome na luxusnej adrese, ako s igelitkou na ulici. 🙂
takze s financnou rezervou a dokoncenym domom sa bude lahsie zvladat aj narocne dieta (ak by sa vam take prirafilo), ako v situacii, ked budete na tom financne zle. vtedy vam potecu nervy ovela rychlejsie a vies, ake to moze mat dosledky...

radka2010
6. dec 2019

Nie na darmo sa spieva, postav dom zasad strom, tatanana...

https://www.youtube.com/watch?v=0odmhMvftXY
autor
6. dec 2019

@kittykat22 zabudla si si precitat ze sa pytam na nazor zien, keby boli v takejto hypotetickej situacii...my to mame prebrane od predu od zadu, z lava sprava...ale niekedy clovek potrebuje aj pohlad "nezaujatych" zien, ktore maju co to za sebou a vedia viac ohladom babatiek ako ja....myslim, ze je prirodzene, ze clovek sa potrebuje s niekym porozpravat, kto ma nadhlad...takze netreba hned za tym vidiet, ze sa s manzelom o tom nerozpravame. Tam sme uz viacmenej dohodnuty. No trva cca 2 roky, sme v procese vybavovania povoleni a kazdy kto staval vie, ze toto je na prasky :D

mamkababkajanka
6. dec 2019

Ano, to racionálne uvažovanie je fajn, ALE! Sama píšeš, že máš zdravotné problémy, aj keď neviem aké, no z vlastnej skúsenosti (ja som tiež neplánovala mať hneď rok po svadbe dieťa, ale mala som gyn.problémy a bolo to u mňa buď do pol roka alebo vôbec). V dnešnej dobe majú aj ženy (páry), ktoré nemajú žiadne zdravotné problémy, problém mať dieťa. Jasné, je šanca, že sa Vám podarí hneď, možno skôr ako by ste čakali 🙂 Ale zas...je možné, že sa Vám nepodarí hneď a potom budeš ty v strese, možno začnete mať aj medzi sebou dusno, možno prídu výčitky, že ty si nechcela čakať a on áno a podobne...ja by som nečakala. Veľa žien zvládlo bábätko aj v horších podmienkach 🙂 Ale samozrejme s tým musí súhlasiť aj manžel. Ak treba, porozprávajte sa o tom ešte kľudne 10x, v kľude, preberte + a -, kľudne si nechajte teraz počas sviatkov čas, nebavte sa o tom, po Novom roku sa na to možno zas budete pozerať inak 🙂

ledgerka
6. dec 2019

pockaj kym nebude dom ako tak hotovy. Snad nebudete stavat 5 rokov. Zatial ziskas viac praxe, mozno aj vacsiu vyplatu, sebavedomie v praci. Neviem sice co robis. My sme zacali temu deti ked som mala 25, este sme neboli ani zobrati. Ale bola podobna situacia, prestahovali sme sa do svajciarska, ja bez prace. Nevedela som najst pracu v obore kvoli jazyku. Teraz som stastna ze sme pockali tie 3 roky aj ked sa mi obcas zdali ako nekonecno. Naucila som sa jazyk, nasla si perfektnu a vyborne platenu pracu. Na 27 sme mali svadbu, teraz mam 28 a som v 4 mesiaci 🙂 Dokonca mam super vyhliadky aj v praci, robim z domu, casy mam flexibilne. Takze ani z babom nebude problem.

Tiez ma isli obcas hormony prevalcovat, ale teraz si neviem predstavit ako by som vo svajci s dietatom a bez praxe hladala pracu. Bola by som odpisala kedze tu to kulturne funguje uplne inak. Uvidis budes spokojnesia a aj si to budes viac uzivat ked nebude muz 24/7 robit na dome a nebudete skrecovat kazde euro. Ja radim nerozmyslaj hormonmi pokial nemas 40 na krku.

katulienkax
6. dec 2019

Tie 2 roky na dokončenie domu by som pockala aj keby si mala problem počať do 35 máš casu habadej. Aby sa nestalo ze skončíš u svokry a rozvod bude na spadnutie 🙂

autor
6. dec 2019

Ano zienky, je to cca rok, dva kym postavime domcek. Vybabujeme povolenia ale viete ako to je. Ja mam uz celkom nasporene, mame odlozenych niekolko tisic cisto len na babatko, keby sa pritrafilo "nahodou" na tom som trvala od zaciatku, aby sme mali keby cosi. No hlavne tam ide o to zdravie - mam velmi silnu reumu a artrozu, posledny rok sa to zhorsuje - reumatologicka vsak povedala, ze este mam cas na babatko a zo zdrav. hladiska vzhladom k mojmu stavu ten rok, dva to pocka. Len chodim k nej teraz castejsie. Ja to uz som vsetko obehala, popytala sa lekarov, aby som vedela ako sa zariadit. Samozrejme, keby mi povedia, ze teraz abo nikdy, tak je to o inom.

autor
6. dec 2019

@katulienkax nie nie :D na toto mame jasny nazor, radsej sme obetovali peniaze za najom alo byvat k jednym.ci druhym rodicom :D sme pekne sami

tanya65
6. dec 2019

No ked sa zhorsuje zdravotny stav,tak by som necakala. Potom moze uz byt neskoro.

eriksonka1234
6. dec 2019

U mňa zvíťazila túžba a nikdy som to neolutovala. Stavať sme začali až keď mal syn 4 roky, do domu sme sa sťahovali už aj s ročnou dcérkou. Roky rýchlo utekajú, bábo sa hneď nemusí podariť a ja som nechcela v 50 tke riešiť pubertu mojich detí. Mam 37, syn má 14, máme dom, auto, takmer splatenú hypo a celkom sa teším, že si dúfam užijem aj vnúčatá. Je to ale každého rozhodnutie, každý to cíti inak, pre mňa bola vždy priorita dieťa, ledva som čakala, kedy skončím VŠ a môžem byť mamou.

autor
6. dec 2019

@tanya65 prave preto nad tym rozmyslam...ja som 2 mesiace myslou v praxi, na stavbe a vsade a potom pride chvila kedy to na mna pride...a to je taky cyklus.....ja s manzelom o tom pokecam a vsetko, lenze chyba mi ten zensky pohlad na vec. Viete moje kamosky riesia discoteky a pod a akosi nechapu toto, co im vobec nemam za zle. Preto som aj sem napisala

som_ponorka
6. dec 2019

Ja som reálne počkala. S manželom sme spolu 10 rokov, z toho 4 ako manželia. Bývali sme u našich. Rok bývame vo svojom. Začali sme sa snažiť až keď sme už finisovali s prerabkou. Mam 27. Takže asi tak.

andrea_82
6. dec 2019

My sme kupili dom a dva mesiace na to sa nam podarilo IVF. Dom uz prerabame neskutočne dlho o (nastastie mame kde byvat) a druhe sa nedari. Mala som 25, ked sa maly narodil a kebyze sme cakali, tak ho vobec nemame. Takze za mna je to jasne - zbytocne necakat.
Chcete len jedno dieta? Lebo kvoli zdravotnym problemom mozno na druhe uz nebudes mat cas.

autor
6. dec 2019

@andrea_82 no keby je na mne chcem 3 deti, ale kazde jedno budem brat ako dar....cize stastna budem za 1 a kazde dalsie beriem ako bonus :D

lucysl
6. dec 2019

Ja som mala presne takúto dilemu, rozhodli sme sa nečakať a poslúchnuť moju silnú túžbu, možno až intuíciu, keďže rok po narodení syna som ochorela na autoimúnne ochorenie a dostala stopku otehotnieť na pár rokov. Po šiestich rokoch som už dostala povolenie, ale dva roky sa nám nedarilo, takže plán je fajn, ale treba rátať, že nemusí vyjsť a to by v prípade dieťatka mohlo byť veľmi ľúto.

wena
6. dec 2019

No mne by o financie až tak nešlo, peniaze boli aj budú, ale mne samej by sa nechcelo s bábätkom riešiť nedokončený dom, stavbu, potom sťahovanie atď.

saluda
6. dec 2019

S bábätkom si všetko poriadne skomplikujete, či už financne, alebo starosti navyše. Ani manzelovi nebudes moct pomahat, ci uz ako tehotna, alebo popri babatku. Je dosť realne, že sa vám kvôli tomu posunie termín sťahovania sa. Ten druhý príjem vám bude chýbať, lebo materská a rodicak ti pokryju tak náklady za baby na tie 3 roky.
My sme začali stavať, keď som ostala tehotná a ak sme mali zvladnut dostavat do 3 rokov, tak sme nešli do podnájmu, ale sme bývali kazdy u svojich rodičov. Po narodení syna to boli 2 roky plné stresu, druhý krát by som už do toho nešla. Radsej sme sa stahovali do ledva obyvatelneho domu, lebo by mi už preplo. Len ja som už mala 30 rokov a aj tak sa tolkym párom okolo nás nedarilo otehotnieť, že sme si mysleli,,že asi aj my budeme mať problém. Ale nemali sme 😉

didi2102
6. dec 2019

Vsetky pisu ze najprv dom,ano ! Ale keby nemam osobnu skusenost.tak s tym suhlasim na 100%.mala som tolko co ty,bola po vs,mala pracu,chcela som coto posetrit,kupit auto,zacali sme riesit byvanie,mesiace ubiehali .... vsetko bolo v poriadku zdravotne,zacali sme sa snazit lebo som nedokazala tuzbu prekonaat,preskocim ... skoncili sme v centre asistovanej ,kt vdacim za maleho,ano stavat dom s dietatom na krku je masaker,penaazi nieto nazvys,no tej priserny pocit pocit ze mozno nebudem mamou je horsi,pre mna najhorsie obdobie zivota,tak zlomena som nebola nikdy ... pre mna je to teraz take ze necakat a ist do toho,dom bude,vsetko sa da

via88
6. dec 2019

@kika831 vobec nie je mladucka, je uplne akurat, mladucka je mozno 17 tka, to 30tka je stara nie 25ka mlada...
Robte dieta kym sa da, toto si nekupis, extra ked mas zdravotne potiaze.

marguay
6. dec 2019

Ja este ti poradim zvazit jednu vec, a to, ze tehotenstvo mozes mat aj rizikove. Ked nebudes moct vstat z postele alebo nebodaj skoncis v nemocnici az do porodu, tak porozmyslaj aj nad tym. Ci by si tak vedela fungovat v inych veciach. Ja som s rizikovym ratala pre istotu a aj som na nom bola. Nevedela som robit skoro nic a mala som zakaz opustat dom, vychadzky ziadne. Chybalo malo a skoncila by som v nemocnici na cele mesiace.

gladys_07
6. dec 2019

ja som na tom bola ako Ty, po skonceni skoly som velmi chcela babatko, vtedajsi frajer odmietol, chcel stabilitu v praci, dom, co ja viem co vsetko. Tak sme makali, aj sme sa zasnubili a planovali svadbu, ale rozisli sme sa. Kym som nasla terajsieho a boli sme v stadiu ze by sme spolu chceli dieta...uz bolo neskoro, deti s najvacsou pravdepodobnostou mat nebudem.
Nelutujem, mam dobreho manzela, som stastna tak ako to je. Tym Ti len chcem povedat, zivot je to co sa Ti stane kym Ty robis plany 🙂 Moja uprimna rada by bola pustit sa do babatka teraz, dolezite je zdravie, vsetko ostatne sa "vstrebe" Drzim palce

ankaevka
6. dec 2019

Tak ja som asi stara skola, na tvojom mieste by som necakala..byvali sme skoro 10r najprv u mojich rodicov, potom u svokra, stavali dom, prisli zle chvile, lepsie chvile ale deti sme chceli hned..a to manzel pracoval v zahranici, takze skoro vsetko okolo stavby bolo na mojej hlave..tretiu najmladsiu sme si dopriali uz do skolaudovaneho domu..vsetko sa da zvladnut, ked sa chce..po 6r doma sa mi podarilo zamestnat v mojom obore, aj ked prax som nemala nejako dlhu..co ak sa vam nepodari na sup otehotniet a budes cakat dalsie roky, kym to pride

kika831
6. dec 2019

@via88 mladucka v zmysle ze postavit dom nie je taky dlhy cas, aby nemohla pockat. Je to moj nazor, nikomu ho nevnucujem, takze mi to prosim nekomentujte. Dakujem

h2
6. dec 2019

Ahoj, ak máš 25 a čakala by si rok, maximálne 2, tak to sa naozaj dá, veď si mladučká. Na druhej strane, príliš to neodkladaj, lebo vždy sa nájde niečo, kvôli čomu by ešte nebol ten správny čas. Ja som rodila svojho jediného syna ako 36 ročná a teda, hoci je to v dnešnej dobe bežné, za mňa už to bolo dosť neskoro.