Násilie na ženách - dotazník

15. nov 2021

Ahojte,

Prosim Vas o vyplnenie dotaznika k bakalarskej praci na temu domace nasilie pachane na zenach https://forms.gle/FqnZhCJfqAhAGaRQ7

Ide o citlivu temu a keby ste mali podozrenie, ze sa tyka aj Vas, mozete zavolat na bezplatnu infolinku, ktora funguje nonstop: 0800 212 212

snehulak77
15. nov 2021

Vyplnené. Aj keď niektoré otázky ma miatli. Napr pri niektorých vyjadreniach záleží v akom kontexte sú podané. My napr o niektorých veciach srandujeme (pneumatika na bruchu) alebo si normálne povieme, že o ôsmej nech si doma, kuoeme malého. Normálne si tiež povieme, že toto si nemusel kupovať, bolo to zbytočne drahé. Z dotazníka by vyplynulo, že som možno aj tyrana, hoci to tak nie je 😁😂

liljana
15. nov 2021

@snehulak77 Dotaznik je cely mimo, ako z femiistickej prirucky. Pobavila otazka. Uprac to, inak dostanes facku. Podla neho, uz ked sa muz pozrie na zenu, je asi tyrana pohladom.

dadis
15. nov 2021

@liljana To je za hranicou, nemyslis? Tvoj muz sa s tebou takto rozprava?

dadis
15. nov 2021

@snehulak77 No mozno si 🤷‍♀️. Muz (aj ty) by sa mal k tvojmu telu spravat s uctou. Mozno nie si ty tyrana, ale mozno si raz tvoja dcera nevsimne, ze vedla tyrana zije, lebo si bude mysliet, ze je normalne, ak jej muz hovori, ze je nechutne tlsta. Ide o to, ze tym ze sa stavame necitlive voci takymto narazkam, zvyknu si muzi dovolat k zenam viac. Je to ako s vriacou vodou a zabou. Ak by zaba skocila do vriacej vody, vyskoci a zachrani sa. Ak zaba skoci do teplej vody, ktora je na plameni, pokojne si v nej plava, kym sa v nej neuvari...

snehulak77
15. nov 2021

@dadis ja viem, že moje telo sa mužovi páči, pretože nemá problém mi to povedať. Avšak, humor je humor. Aj ja si robím srandu z niektorých častí svojho tela. Úcta je jedna vec. Ale nikto nemá všetko dokonale a keď to berieme ako je a vieme si z toho urobiť srandu, nevidím v tom problém. Iné by bolo, keby mam napr krivý nos a muž si chce kopnúť, poonizit ma a upozorní na to, možno aj vtipom, hoci vie, že mi to ubližuje.
To ako vyzeráme predsa nie je rozhodujúce. Práve vtipom by som chcela deťom ukázať, že keď je niečo nedokonalé, je to milé a nemusíme sa hanbiť... Ale nebavíme sa o vyjadreniach, že si tlstá jak prasa, je mi z teba zle a pod.

snehulak77
15. nov 2021

@dadis navyše, v dotazníku je uvedené aj veci ohľadom blockov a pod. To mi nepríde mimo. My to tak síce nemáme, ale hovoríme si, čo za koľko ideme kúpiť. Príde mi to normálne, peniaze sú predsa spoločne. Ale poznám ženy, ktoré hodnotu peňazí nepoznajú. Muž musí držať kasu, lebo by peniaze minuli doslova na kraviny. Keď máš obmedzený rozpočet, tak musíš riešiť, kde a na co idú peniaze. Lenže z dotazníka vyplýva, že keď to muž urobí, žena je tyrana. Nehľadiac na to za akých okolností to urobí

liljana
15. nov 2021

@dadis Je to nerealna nasilu vymyslena otazka. Pijanovi, gamblerovi,... je nejaky poriadok ukradnuty. Nad neporiadkom doma sa vzdy rozculuje zena, chlapovi je to jedno.

snehulak77
15. nov 2021

@liljana toto ale nie je úplne pravda. Poznám konkrétne jeden prípad, kedy muž prišiel z roboty a chodil prstom po nábytku, či utierala prach. Každý deň...

dadis
15. nov 2021

@liljana Bohuzial, stava sa to. Moj byvaly, ked prisiel z prace, kontroloval poriadok, napr. ci je cisty/vylesteny sporak. Ak som ho nahodou neumyla po vareni, nervozne vzal utierky a zacal ho cistit a na mna bol nasraty, ze co cely den na materskej robim. Asi nebol uplne tyran, neviem to posudit, ale nebolo to prijemne..som rada, ze je minulostou..verim, ze zeny aj s vacsimi debilmi ziju

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
snehulak77
15. nov 2021

@viestta no presne. My používame máš zadek jak Brazíliu. Inak, to je zadok na mne ta menšia časť 😂😂😂
Násilník túži ponížiť a ublížiť. Aj pri tomto treba rozlíšiť, či to bol zámer alebo nie. Preto mi tie otázky prídu také vytrhnuté z kontextu, že som nevedela, čo mám dať...

dadis
15. nov 2021

@viestta Asi by som nechcela, aby mi toto nejaky muz povedal. A to mam zadok velky 😆😆😆 Ale mam rada, ked mi muz povie, ze sa mu moj zadok brutalne paci..

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dadis
15. nov 2021

@snehulak77 Nasilnici pouzivaju ironiu a zosmiesnovanie casto. Je to velmi tenka hranica. Skor by som si robila srandu z inych veci...ja milujem vtipkovanie ..ale zo svojho/cudzieho tela nikdy

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dadis
15. nov 2021

@viestta Zosmiesnovanie samych seba, robia zeny casto, ako obrannu reakciu. Aby predbehli "nepriatela", zomsmisnia seba skor, nez aby zosmiesnil niekto ich. Neverim, ze niekto by mal radost z toho, ze mu niekto povie, ze ma zadok ako kombajn. Je to velmi urazlive, aj ked to povies voci sebe. Kazda zena sa chce muzovi pacit. Ak zadok nie je na nej najkrajsi, urcite ma xy casti tela, z ktorych je jej partner vo vytrzeni. Nemusi jej klamat. Staci, ked sa bude vyjadrovat pekne o tom peknom.

olivia1425
15. nov 2021

Vyplnenie
Len 1 cast je velmi zavadzajuco spravena
Mna sa muz pyta kde som minula peniaze a smeje sa pritom 🤷‍♀️
Asi je velky rozdiel ak to vyplna zena ktora to momentalne preziva/nepreziva

h2
15. nov 2021

Baby, ale ja si práveže myslím, že tam boli úmyselne aj otázky, ktoré nie sú násilím. Veď otázka znela, ako to vnímame. Ja som dala, že otázku: "Na čo si minula toľko peňazí?" nevnímam, ako násilie. Podľa mňa úplne normálna otázka.

dadis
15. nov 2021

@h2 Tiez si myslim, ze je tam tenka hranica. A co niekto moze nevnimat, iny vnima velmi citlivo...zavisi od subjektivneho spracovania

snehulak77
15. nov 2021

@dadis neviem. Na moje telo nie som citlivá. Viem o svojich prednostiach aj nedostatkoch,, som s nimi stotoznena. Často si spievam, že mám boky jako skríň 😂
Iným ľuďom by som sa však za vzhľad nikdy nesmiala. Väčšinou si robíme s veľmi blízkymi priateľmi a mužom srandu z vecí na nás, o ktorých vieme, že nás neurazia. Ako som už písala vyššie.
Mne osobne je suma fuk ako kto vyzerá. Keď je v pohode, tak je v pohode. Ci ma rovný nos, konfekcnu veľkosť 48 alebo je černoch...

dadis
15. nov 2021

@snehulak77 Ano, ale ak ti nieco hovori koncept bodypositivity, tak si kazde telo zasluzi uctu. Ide o to, ako svojim postojom vplyvame na vnimanie krasy tela v spolocnosti. Ako napr.vychovavame nase deti. Su tvoje boky v niecom horsie, ze su siroke? Na zaklade coho si usudila, ze to je nedostatok? Mozu byt siroke boky u zeny nedostatok? Vies, preco maju zeny sirsie boky ako muzi? Neviem, ci chapes...je to telo. Telo je dokonale vymyslene. To ako funguje, je zazrak. Preco mame vobec potrebu dehonestovat nejaku jeho cast. Zaujimave, ze zeny su ovela prisnejsie na svoje tela nez muzi...ale je to samozrejme aj problem muzov..

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
esmeralda1414
15. nov 2021

@dadis Ja som zažila fyzické, psychicke aj ekonomické tyranie, takže keby mi muž povedal niečo zlé na moju postavu tak u mňa by to bola len banalita.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lopka1313
15. nov 2021

@h2 podla mna vsetky vedeli byt vnimane nasilne. Vsetko zavisi len od TONU, akym sa povedia.
A tiez od toho, kto to povie... Mala som kolegu, ktory mal u mna (a nie len u mna), uplne inu hranicu tolerancie, ako ini chlapi... Poznala som ho a to, co by u inych bolo (pre mna) daleko cez, som u neho brala ako normalne a zasmiala som sa... Neslo o nasilie, ale skor sexualne narazky a recicky a take veci.
A este k tomu dotazniku, ako niekto poznamenal vety typu prides o 8 vecer mozu byt brane nasilne ale zaroven aj uplne normalne. Prides o 8 vecer, tonom, kt neznesie odpor a mam strach tomu cloveku odporovat, je uplne ine, ako prides o 8 vecer, lebo ten druhy napr. potrebuje pomoct s niecim. Aj ked aj to druhe moze byt rozkazovacne povedane, lebo o tej 8 uz potrebuje, aby som bola doma, lebo o 9 potrebuje byt niekde inde alebo robit nieco uplne ine a treba sa napr. postarat o deti. Inak byvala kolegyna, par rokov pred dochodkom, zila s nasilnikom. Stale s nim zije, lebo rozvod neuznavala a v dobrom aj v zlom. Zvykla si. Ona nemohla ist domov inym spojom z prace, nemohla ist na porady, team buildingy a spolocne grilovacky. Lebo ziarlivec. Ked niekde bola dlhsie, tak sa podla neho kurvila. Aj ked ho zivila a bez nej by bol na ulici (invalidny dochodok mu nestacil ani na lieky). Od takeho, keby pocujem, ze prides o 8 vecer, tak mam strach a neomeskam sa ani o minutu. Lebo je tam vyhrazka. V tom tone, hlase, intonacii. Aj ked mi realne nic nemoze, tak to nasilie je. Moj, keby mi povedal, prides o 8 vecer, tak pridem 8.15, zasmejeme sa, ze akademicka stvrthodinka (som v norme) a urobime, co na tu 8 naplanoval. Ale nevravim, ze kebyze mu ja poviem, ze pride o 8 vecer a 8.05 tu neni, tak mu nenapisem/nezavolam, ze kde je a kedy planuje dojst (ale netyram ho, len sa bojim O NEHO, ci sa mu nieco nestalo a chcem byt informovana o jeho polohe)

dadis
15. nov 2021

@viestta Len nejde len o tvoje vnimanie, ale celkove vytratenie ucty k telu v spolocnosti. Vobec si nemyslim, ze by sme sa takto mali voci sebe spravat. Ved rovnako sa mozes mat rada aj bez vtipnych poznamok na svoje telo. Ja ti verim, ze sa mas rada, taka aka si a ze si sa prijala. Potrebujes o tom svoje okolie presviedcat? Ako svoje tela vnimaju tvoje deti? Tiez im pridu smiesne? Pride mi to ako zbytocna nadpraca tam, kde sa mas rada...nechcem sa hadat ❤, len davam ako podnet na vecerne zamyslenie

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dadis
15. nov 2021

@esmeralda1414 To mi je luto. Ale nasilie na zenach ma vela foriem. Napr. casto ziarlivi muzi zhadzuju opakovane vyzor partnerky. Neviem ti odpovedat, ci to je horsie alebo lepsie ako facka. To sa asi neda porovnavat takato vec.

dadis
15. nov 2021

@viestta Nemyslim si, chcela som len pomoct

lenkakravcova
15. nov 2021

Hm, mňa zaujala tá sukňa.
Dúfam, že o pár rokov si niekto nebude myslieť, že týram svoju dcéru, keď jej poradím, aby nechodila na ulicu polonahá 😀.