Náboženstvo a krst dieťaťa

teletabinoo
23. mar 2021

Ahojte teraz mi tak chodí hlavou téma náboženstvo 😂🙏 ste veriace? A čo si myslíte o krstení detí? Je tu aj nejaká neveriaca žienka? Ja sama za seba poviem že neverím v Boha a myslím si že krst by sa mal nechať na rozhodnutie dieťaťa keď bude staršie. Som pokrstena a nestotožňujem sa s tým. Verím však v osud 🙏 čo sa má stať to sa stane ale taktiež si myslím že osud necháva pár rozhodnutí aj na nás a môžeme to aspoň trochu ovplyvniť 🙏

zuzuliennka1
23. mar 2021

a naco je dobra takato tema? aha uz viem - na zbytocne rozbroje a hadky. Kazdy nech si veri, v co chce, ako chce. Zi a nechaj zit..

rusalinka
23. mar 2021

Neviem, aké odpovede očakávaš v takejto téme. Bude to tu:
1. áno som veriaca
2. áno som, praktizujúca
3. áno som, ale neverím v Cirkev
4. áno verím, ale cirkev nepotrebujem
5. Nie
6. nie a neznášam cirkev
7. cirkev je najväčšie zlo na svete
8. verím len v seba

9. Krstím deti
10. nekrstím deti

ivca88
23. mar 2021

Som neveriaca, avšak absolútne tolerujem ostatné náboženstvá, takže to, aké má dane náboženstvo sviatosti/zvyky, je mi fuk.

Ale verím v to, že ak aj nastane nejaký posledný súd, tak bude hodnotiť to, akí sme ľudia a nie ku komu sme sa modlili...

teletabinoo
autor
23. mar 2021

@zuzuliennka1 nebolo to absolútne myslené v zlom 🤣

zuzuliennka1
23. mar 2021

@teletabinoo a ty si na tejto socialnej sieti prvy den?... vsetky vieme, akym smerom sa to bude uberat... nech si mala aj ten najlepsi umysel na svete... uplne zbytocna tema

teletabinoo
autor
23. mar 2021

Chcela som založiť diskusiu o náboženstve z toho dôvodu lebo ma zaujíma ako to máte vy ostatné 😊 nebolo to myslené v zlom a už vôbec nechcem šíriť zlo

teletabinoo
autor
23. mar 2021

@zuzuliennka1 máš pravdu ale moje úmysly nie sú zlé každý to vezme po svojom nechcem robiť hriechy a ak niekomu prekáža táto téma nemusí sa vyjadrovať

maximilie
23. mar 2021

@teletabinoo myslím, ze dieta ktoré nie je vedené ku viere, tak ho v 20tke asi neosvieti a nebude sa chcieť dat zrazu pokrstiť. . . Ved rovnako sa môže rozhodnúť aj z cirkvi vystúpiť, ak bude chcieť. Aj ty môžeš vystúpiť, ak sa s tým nestotoznujes.
Som veriaca , do kostola nechodím- nikdy mi to nic nedavalo , vzdy som sa tam nudila a nestotoznovala som sa s tým co hovoril kňaz. Ale v Boha verim, cítim jeho prítomnosť, jeho moc, a jeho lásku. Cely život ma sprevádza viera v Boha, pomáhajú mi modlitby. Neuznávam spoveď, a strašenie ludi peklom. Možno každý si tu svoju vieru vie prispôsobiť tak, aby jemu vyhovovala. A ci je to boh, karma, ci osud, vsetko sa ľuďom vrati- to dobre aj to zlé

bebotka
23. mar 2021

@teletabinoo a načo ti to je dobré vedieť, ty ked neveríš never a ostatných nerieš

mareka49
23. mar 2021

Rozhodnúť sa keď bude staršie, sa často používa ako argument prečo nie.
Ale ved keď v živote s rodičom ne navštívi kostol tak asi ťažko potom nájde cestu do neho ci k viere.
Rodiacia ak chcú vedú.
Na Slovensku je cca 2900 obci a miest v nich cca 4100 kostolov.
Náboženstvo je súčasťou našej histórie a formovania národa ako takého.
Myslím, že chudobný slovenský ľud vedel prečo tie chrámy stavia..

To ze nastal od nabozenstva veľký odklon je škoda.
Sama si k Bohu stále hľadám cestu, raz úspešnejšie raz nie..

hederamonstera
23. mar 2021

ahoj, ja som oficialne neveriaca - tj. neradim sa k ziadnemu nabozenstvu, podla mna maju vsetky rovnaky ciel ale roznu formu. Ale duchovne som zalozena, da sa povedat, ze veriaca. Cirkev povazujem za ludsku stranku, ktoru k viere nepotrebujes. Takze, ked budem mat deti, urcite ich nebudem krstit ale vieru im predstavim, aj ked to nebude konkretne krestanstvo alebo islam a pod.

alessia443
23. mar 2021

Nebudem riesit ci som veriaca-neveriaca, mna skor vzdy zaujme ten argument, nechat to ma detoch, az budu dospele aby sa rozhodli... Hned ma pri tom napadne, preco napriklad nenechame na detoch aby sa v dospelosti rozhodli, ci chcu chodit do skoly...?

hederamonstera
23. mar 2021

@alessia443 lebo ti to stat nedovoli sa tak rozhodnut, ja by som to kludne nechala na detoch ;) a v dospelosti sa "deti" rozhoduju ci chcu pokracovat na VS alebo nie

littlebubble
23. mar 2021

Som pokrstená.
Verím v niečo čo je nad nami.Či je to Boh? Neviem.
Na vieru nepotrebujem cirkev ani modliť sa.
Ak do mňa niekto vidí tak snáď vie aj bez toho aký som človek.Nepotrebujem sa modliť za svoje hriechy a tváriť sa, že sa nič nestalo.
Určite verím v to, že naša existencia má nejaký vyšší význam.
Ani svadba v kostole nie je nič pre mňa.Nebudem predsa sľubovať, že príjmem aj 10 detí keď to tak nie je.
Ak je niekto vyšší pri mne tak je somnou vždy a všade a nie len v kostole, nie len keď som dobrá.Vidí prečo konám ako konám a ak ma má niekto súdiť tak aspoň uvidí čo ma reálne mrzí.
Pomodliť sa viem aj ja, ale vôbec to nemusí byť úprimné.

Raz mi ako dietaťu bolo povedané, že Bohu sa nepáči ak sa rozprávame s neveriacimi a nemali by sme sa s nimi stretávať.Krásny príklad ako nikoho nesúdiť 🤷.

zuvelyn
23. mar 2021

Som neveriaca a pokiaľ sa druha strana nesnazi mne alebo mojmu synovi vnútiť svoje názory je mi jedno v čo verí, pre mna za mna aj v jednorožce.

nominativ
23. mar 2021

@hederamonstera takže keby tvoje dieťa chce, tak sa môže kľudne začať učiť čítať a písať ako 20 ročné? :D

Dodám - každá, aj tá najprimitivnejsia kultúra uči deti to, čo v danej spoločnosti budú potrebovať. Keď majú zabijat levy, žiadna černoška tam neskáče, že jej dieťa má právo sa rozhodnúť, ako chce žiť.

Rovnako je to aj s našou spoločnosťou. Aj s náboženstvom. Akurát, že tu hopsá každá druhá matka s takýmito názormi.

Ja svoje deti učím to, čo budú potrebovať a tak, aby sa čo najlepšie vedeli orientovať a fungovať v tomto svete. A ak je niekoho súčasťou života aj náboženstvo, tak je logické, že tomu budú učiť aj dieťa.

hederamonstera
23. mar 2021

@nominativ ano, ked chce, moze. Ale kedze sa tejto problematike venujem, tak istotne viem, ze deti sa naucia citat aj skor, aj trochu neskor ako 6-7 rocne, ale naucia sa, lebo to chcu a potrebuju. ;)

nominativ
23. mar 2021

@hederamonstera áno, naučí sa aj 70 ročny dedko po anglicky. Otázka je, že ako.

hederamonstera
23. mar 2021

@nominativ ked sa bude snazit, tak dobre ;) nie je jeden jediny styl ucenia sa

nominativ
23. mar 2021

@hederamonstera inak strašne to vyzerá, že píšem pohrdavo alebo nepríjemne. Ale nechcem, nech si k tomu taký ton primyslíš. :D normalka že ku káve debatka.

karolinakr
23. mar 2021

V podstate krst je, že zmývaš dedičny hriech a vstupuješ do noveho života s Bohom.Predpokladom je, že ta k Bohu bude niekto viesť, osvetli ti náuku a vysvetli dobro a zlo.Ak ho ku viere nebudeš viest ako sa ma dieťa rozhodnuť, že sa chce dat pokrstit? To je dalši krok v kračani za Ježišom - každy kto uveri a pokrstí sa, bude spasený
Ty pišeš, že nie si stotožnená s krstom a nechceš dieťa krstit.Mimoriadne sa može stat, že Boh prehovori k tvojmu dieťaťu cez nejaku udalosť a bude sa chciet dat pokrstiť, ale to sa stava malo x take dramaticke obratenia ako mal Saul alebo svätý Augustín. To je naprosto ťažke povedať čo bude a čo nebude.

Tak vlastne chceš ho viesť k viere či nie?

hederamonstera
23. mar 2021

@karolinakr k viere ho moze viest aj bez krstu

karolinakr
23. mar 2021

@hederamonstera no ano, isteže, ale z prispevku mi to nejak nevyznelo

kristiii
23. mar 2021

@teletabinoo čo sa týka viery som na tom rovnako, čo sa týka osudu nie, život si podľa mňa riadi predovšetkým každý sám.
A k tým pripomienkam, že dieťa sa asi ťažko rozhodne pokrstiť či veriť v dospelosti, ak k tomu nebolo vedené...prečo nie? Mňa k viere viedli a v 14- som si uvedomila, že mi to nič nehovorí. A poznám dosť ľudí, ktorí sa naopak k Bohu obrátili v dospelosti. Ľudia predsa v živote stretávajú rôznych ľudí, nielen rodičov, majú rôzne zážitky či skúsenosti, cez ktoré sa môžu k viere dostať.

elementissa
23. mar 2021

Je na kazdom,ako sa rozhodne. Je mnoho protestantskych krestanskych cirkvi, ktore krstia svojich clenov az po ich slobodnom rozhodnuti. Samozrejme, rodicia detom vieru predstavia, chodia s nimi na bohosluzbe, vedu ich k viere. Ak dany jedinec v dospelosti citi, ze je to aj jeho cesta, ze mu toto spolocenstvo a tato viera dava zmysel, da sa pokrstit, lebo to on sam chce. Po tom, ako ziskal pohlad na vieru od svojich rodicov, od svojich rovesnikov, od inych ludi z inych spolocenstiev, po tom, ako sa vyformoval jeho svetonazor, potom ako sa rozhodol, ze takto chce zit. Viera je osobne a intimne rozhodnutie daneho jedinca. V mojej optike je velmi nespravne, ked rodicia robia taketo rozhodnutia za nemluvnata, preto nemam rada RKC. Som svedkom toho, ako dospeli, ktori boli vedeni vo viere a videli zmysel v tom, ako vieru zije konkretna cirkev sa davaju krstit po svojom rozhodnuti. Som zaroven svedkom toho, ako mnohi zistili, ze toto ich cesta nie je, ze dane spolocenstvo im nedava zmysel, ze dana viera je pritiahnuta za vlasy, ze nicomu z toho neveria atd. A dospeli k tomu po tom, co boli v zivote konfrontovani s roznymi situaciami, postojmi, skusenostami a vplyvmi.
V mojej optike- rodicia, ktori pokrstia svoje dieta po narodeni mu nedavaju moznost volby. Zasvatia to dieta spolocenstvu skor, ako moze ono vyjadrit svoj nazor a to je hlboko v rozpore s krestanskou dogmou, ze Boh dal ludom slobodnu volu a moznost volby. Mne osobne nedava zmysel vyklad tejto dogmy v zmysle- ako rodicia sme ta odovzdali do kosiara katolickej cirkvi a ked v dospelosti nebudes chciet, tak nemusis chodit do kostola, ale splnis vsetky prerekvizity na to, aby si bol katolik, kym si male dieta bez vlastneho postoja. Takze hromadne vsetci na krst, na prijimanie a potom za uplatok vo forme nejakeho materialneho daru na birmovku. A aby ta dedina neohovorila, tak svadba v kostole. To nie je viera, to je manipulacia. Ak je pravda, ze Boh mi dal slobodnu volu, tak ju naozaj chcem pouzivat. A moje dieta ma rovnake pravo. Preto mu ukazem, comu verim ja, mozem ho bravat do spolocsnstva, v ktorom sa citim dobre ja, vysvetlim mu, preco som si vybrala tuto cirkev, ake v nej vidim plusy ale aj, co by sa dalo zlepsit. No zaroven ho budem nabadat k tomu, aby nebolo fanatikom, aby malo otvrenu mysel, aby sa zaujimalo aj o ine filozofie a nabozenstva a spravilo si vlastny gestalt, tak ako som to spravila ja a jeho otec. Aby malo moznost verit tomu, co mu dava zmysel a podla danej filozofie prezit svoj zivot najepsie ako bude vediet. Ja som vyrastala v krestanskej rodine, v krestanskej krajine, no krestanstvo nie je pre mna dogma. Ine nabozenstva volaju svojho boha inak, no vsetky vo svojej prapodstate hlasaju to iste. Zaroven, z logickeho hladiska, nie je otazka, ktory Boh je ten pravy. Je iba jeden a v kazdej kulture sa inak vola. A to je jedno, ci ho volam Boh, Alah, boh Slnko, Aslan alebo Force... V kazdej kulture ma ine meno, no kazde jedno nabozenstvo je vystavane na dokonalej, cisto energetickej bytosti bez fyzickeho tela, ktora vladne nad univerzom, oddeluje dobro od zla a zabezpecuje balans v celom vesmire, niektore nabozenstva tuto energiu viac personifikuju a vytvorili svoju predstavu o BYTOSTI, ine nabozenstva ju vnimaju ako cistu ENERGIU, energiu zivota a smrti, energiu vesmiru. No podstata je vsade rovnaka. Existuje sila, prapovodca vsetkeho, ktora vytvorila vesmir a vsetko co je v nom, ktora prudi vo vsetkom, co je zive a vsetko, co je nezive je manifestom jej dokonalosti. A rozne skupiny ludi na roznych uzemiach v roznych casovych obdobiach vytvorili suhrn legend, mytov, popretkavanych s vlastnymi skusenostami a zazitkami a tej prapovodnej sile dali meno a zacali ju uctievat. V kazdej kulture, v kazdom nabozenstve boli rozni proroci ci majstri, ktori tu prapovodnu silu chapali lepsie a ucili ju dalej. V niektorych kulturach zastavaju poziciu prorokov ci odovzdavacov mudrosti. V inych, su povysovani na rovnaku uroven ako samotna prapovodna sila a su oznacovani synmi a dcerami, dokonalymi kreaciami tejto nekonecnej a vsadenachadzajucej sa energie. Este aj ti, ktori neveria v nic, tvrdia, ze veria v osud-opat tok nejakej nekonecnej energie, ktora vsetko riadi. Studium nabozenstiev a nabozenskych filozofii nas vedie k tomu, ze mysliace bytosti na zemi veria, ze existuje vyssia moc, vdaka ktorej je mozna ich existencia. Tuto moc kazdy vola inak, kazdy ju vyznava a oslavuje inak, kazdy sa k nej modli ci ju vzyva svojim sposobom.

Preto som ja zastancom toho, aby si kazdy nasiel ten sposob, ktory mu dava najvacsi zmysel. Hoci sa v mnohych veciach ja konkretne stotoznujem s krestanskym ucenim a formalne patrim do krestanskej cirkvi, je vela aspektov, v ktorych krestanstvo povazujem za manipuativne. Taktiez je mnoho aspektov, v ktorych zidovstvo ci islam povazujem za manipulativne a je mnoho tych, ktore davaju zmysel. Mam rada vychodne filozofie, lebo sa viac ako na personifikaciu zivotnej energie sustreduju priamo na danu energiu a na najdenie jej rovnovahy v zivote kazdeho. Moderne nabozenstva davaju do kontrastu a do neustaleho konfliktu dobro a zlo, svetlo a temnotu. No ked sa pozerame so hlbky, zistujeme, ze su to dve strany tej istej mince. Neda sa porazit zlo, lebo bez zla neexistuje dobro. Dobro nedokaze zvitazit bez toho, aby malo zlo, ktore by mohlo porazit. Noc neexistuje bez dna a den bez noci. Prilis vela svetla rozbije vesmir, rovnako tak, ako prilis vela temnoty. Boha (akokolvek ho volame) vnimame ako doknaleho, pretoze on je dokonala ROVNOVAHA. Dokaze skrotit tak svetlo ako aj tmu.

To ostatne, co nabozenstva ucia, su rovnake veci podavane inym sposobom v inych kulturnych a spolocenskych predpokladoch. Ciel nie je byt nekonecne dobry ci nenavidiet zlo. Ciel je priblizit sa k pochopeniu rovnovahy a nastolit ju vo vlastnom zivote. Prijat svoju bezvyznamnost v obrovskom vesmire, no neprestat sa snazit zachovat stopu, ktora moze pomoct milionom. Nevzdat sa svojich vasni a pút k ostatným, no vedieť postaviť účel pred emócie, ak je to nevyhnutné. Používať rozum v efektívnej podobe, no nestať sa mašinou bez emócii.
Dejiny ľudstva sú preto také tragické, lebo ľudstvo lieta od mantinelu k mantinelu a je vo večnom konflikte samé so sebou. Odpoveď je rovnováha. T učí každé náboženstvo a každá filozofia. No ľudia chápu náboženstvá zle. Berú ich ako sériu príkazov, zákazov ,nariadení, hrozieb a vyhrážok. Nechápu obrazy, nechcú vnímať to hlbšie, to čo nie je na papieri, sú otrokmi a v konečnom dôsledku fanatikmi, čo odrádza tých, ktorí nechcú byť fanatikmi a ako jedinú možnosť vidia veriť len v samých seba a nehlásiť sa k žiadnej viere. Avšak, osobne nepoznám človeka, ktorý neverí vôbec v nič. Len to, čomu verí nespadá 100% do produktového letáku danej viery a v nej danej cirkvi či spoločenstva. V skutočnosti len sektári a fanatici veria do bodky každému písmenu, ktoré im niekto vtlačil do hlavy. A to opäť ide proti samotnej premise náboženstva- Boh dal človeku slobodnú vôľu. Tam kde si všetci myslia to isté, tam sa veľmi nemyslí.
Preto za mňa krst, ak sa k nemu daný jedinec rozhodne pristúpiť, viera taká, ktorá dáva človeku zmysel a nádej, že jeho existencia nie je zbytočná a náboženstvo také, s ktorým sa stotožňuje jedinec aspoň na 55%.. Lebo na 100% to nesplní žiadne

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maximilie
23. mar 2021

@elizabet173 ano moze, nevravím ze nie. Ale naozaj je to výnimočné. 🙂

sslobodnamama777
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sslobodnamama777
23. mar 2021

nechapem úplne co riesis, co skusas, napr. slovanske nabozenstva..pohanské..ako Žiarislav tvrdia, ze krestanský krst prerusuje spojenie s vesmirom.
Ak ma rodic nieco co povazuje za velmi cenne a potrebne, nieco povazuje za uplne dolezité, chapes..uplne dolezité.. tak jasne ze s tym nebude cakat do dospelosti, hlavne ked ide o taku povahu veci, ze si priam vyzaduje odovzdat..nazvem to..,,perlu" hneď. Krestansky krst sam o sebe neznamena nic, bez zodpovedneho suhlasu a SLUBU krstnych rodicov a rodicov. Kolke svine boli pokrstene a kolki pokrsteni su bezcharakterny. Kolki rodicia a krstni rodicia vedome klamali pri krste. Aj knazi. ti knazi dobre vedeli a aj dnes, ze klamu. Absolutne nemaju tito ludia ziaden problem vo svedomi pri krste klamat..celému nebu, Bohu, sebe, blizkym, samemu dietatu a kludne slavnostne potvrsia klamstvo slubom. snad vies o com pisem. ked uz sa tak zaujimas o tieto veci.

sslobodnamama777
23. mar 2021

@hederamonstera ano mozes viest k viere ..krestanskej katolickej..aj bez krstu. Ale bude to ako ucit sa varit bez jedla a chuti a čuchu, vôní. PROSTE TO NEJDE.