Môže sa zosobášiť muž, ktorý chodil na etické náboženstvo s kresťankou?

lula248
11. feb 2018

Dobrý večer. Ja by som sa chcela opýtať na manželstvo. Je možné, že by sa mohol zosobášiť muž, ktorý chodil na etické náboženstvo s kresťankou? Ďakujem vopred za odpovede.

11mirka22
11. feb 2018

Ak myslíš sobáš cirkevný, v kostole, tak môže. Pri sobáši sa zaväzuje, že nebude brániť veriacej manželke vo výchove detí vo viere. Inak tam nie je žiadny problém, myslím.

lula248
autor
11. feb 2018

A ak nemal birmovku?

11mirka22
11. feb 2018

To nevadí. On, ak je neveriaci, čiže ani krst neabsolvoval, je to jeho slobodné rozhodnutie oženiť sa s katolíckou, nie je žiadna podmienka prijať jej náboženstvo, iba je tam podmienka, že vyhlási, že nebude brániť jej vo viere a ani vo výchove ich deti vo viere.

lula248
autor
11. feb 2018

Krst má, len birmovku nemal. Len som chcela vedieť či je možné sa zosobášiť cirkevne alebo len na úrade, kvôli tomu že je on neveriaci.

safranka
11. feb 2018

Jednotlivé cirkvi majú svoje pravidlá. Ale dá sa to všade. Katolíci aj evanjelici. Akurát u katolíkov treba povolenie biskupa, ak je jeden snúbenec nepokrstený alebo inej viery. No dotyčný podpisuje súhlas s praktizovaním viery u partnera a krstom detí.

11mirka22
11. feb 2018

No keďže je pokrstený, tak je členom cirkvi, ale podľa tvojich slov asi nepraktizuje, čiže nechodí do kostola, alebo ani neverí v boha. Kňaz vás zosobasi aj tak. Ale otázka je skôr, že načo? Keď v to neverí? Načo ti má prisahať pred bohom ak v neho neverí? Ak len preto aby ti spravil radosť, lebo ty si to tak prajes, môže.

lenkakravcova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pininka
12. feb 2018

Ani moj muz nema birmovku a normalne sme sa sobasili v kostole. Moze sa aj taky co nieje pokrsteny, ale ten neprisaha, len slubuje.

deti95060810
12. feb 2018

môj brat nemal birmovku, bral si za manželku kočku, ktorá nikdy nebola ani pokrstená...a zosobášili ich v kostole katolíckom......

libawet
12. feb 2018

@lula248 dá sa to. Môj brat je neveriaci a bral si katolíčku, chodil len na poučenia a musel podpísať, že ak prídu deti, nebude im brániť vo viere. Nebol ani pokrstený.

rucka77
12. feb 2018

@lula248 Úplne bežne sa to robí, nemusí byť ani pokrstený pokiaľ máš ty všetky sviatosti urobené 🙂

harmona
12. feb 2018

@lula248 Kludne 🙂 Pokial uz nie je rozvedeny a ty mas vsetky sviatosti vratane birmovky tak vas zosobasia

rdi
12. feb 2018

@rucka77 a moze byt aj s omsou sobas, ked jeden z dvojice nie je veriaci? Ci su to vyslovene len obrady?

vetthy
12. feb 2018

raz som bola na katolíckom sobáši v známej katedrále,kde sa dali zosobášiť dvaja,kt,svoju vieru nepraktizovali,len aby mali krásnu svadbu...podotýkam,ja som kalvinistka.prítomní nič nevedeli,kedy sa treba postaviť,čotrebarobiť,čoodpovedať,pričom farárimtodiktoval,vo forme "postavme sa a povedzme všetci nahlas..." ale potom sa rezignoval,ani sviečku im nadalzapáliť,bolotostrašne trápne...aksa to nerobí z presvedčenia, akosúčasťbežnéhop života,tak je načo

sabca99
12. feb 2018

@vetthy To súhlasím, tiež som na takom sobáši bola, akože kamoška je super, aj jej muž, ale toto celé nejako nedomysleli, keď sa rozhodli, takto manželstvo uzavrieť :/

fokuska
12. feb 2018

@vetthy Ved pred sobasom v kostole je nieco ako "nacvik" - my sme si s fararom ktory nas sobasil presli krok po kroku vsetko - od nastupu, kto kedy, kde, cez cely obrad - kedy kto co hovori, pripadne cita.

Neviem si predstavit ze niekto pride rovno na "hotove" a ani nevie co a ako sa bude diat. Aj ked, ked tak citam na mojasvadba.sk ze ludia si "vybavuju" aby ani nauky nemuseli absolvovat, tak asi sa da dnes uz vybavit vsetko a potom to tak aj vyzera

vetthy
12. feb 2018

@fokuska ja som myslela hostí,čumeli tam jako teľatá

lienqa
12. feb 2018

Ja už som zažila aj taký extrém, že žena rozvedená (ale katolíčka) , nový chlap tiež katolík a brali sa normálne v kostole, ale už to nebola klasická tá svadba neprisahali iba sľubovali..

fokuska
12. feb 2018

@vetthy Aha ze hostia. No ale to je jedno, aj ked su obaja snubenci katolici, tak to neznamena, ze vsetci ich hostia budu tiez. Ja som tiez bola host na grekokatolickej, evanjelickej, pravoslavnej a neviem este akej svadbe a nie som ich vyznania. V kostole som "isla s davom" - ked vstali, tak som vstala atd.

A aj na nasom sobasi bolo plno hosti, ktori su inej viery alebo ateisti a farar gestom naznacil kedy maju vstat a kedy sa mozu posadit. S tym som sa stretla doteraz na kazdej svadbe bez ohladu na to v akom kostole to bolo

mrkvicka060
12. feb 2018

Co je eticke nabozenstvo?

marfikchov
21. feb 2018

@mrkvicka060 tiež ma to zaujíma.

amliv28
21. feb 2018

dobrý deň chcem sa opýtať keď je jeden z partnerov rozvedený a neveriaci môže mať v kostole svadbu s katolíckou?

zuzana76
21. feb 2018

@11mirka22 lebo je veriaca asi tá druhá strana, teda ona, takže kvôli nej, aj ja som veriaca, sobáš v kostole kvôli mne, muž neveriaci

zuzana76
21. feb 2018

@amliv28 len ak bol sobášeny civilne, ak cirkevne tak nemôže aj keď je neveriaci

zuzana76
21. feb 2018

@vetthy
@fokuska my sme nácvik nemali, mali sme náuku trojmesačnú predtým, ale nácvik nie, tiež nám všetko vravel čo kedy robiť, hoci na omše chodievam pravidelne, ale v omši sú iné úkony ako pri sobáši, čiže ani ja som nevedela čo robiť presne

zuzana76
21. feb 2018

@lula248 môže sa zosobášiť

fokuska
21. feb 2018

@zuzana76 Keby sme nemali nacvik tak by som sa pytala vsetko dopodrobna - nastup kto kedy ako atd, nevedela by som prist na vlastnu svadbu s tym ze neviem co presne kedy robit 🙂
Ale asi to na kazdej fare funguje inak

zuzana76
21. feb 2018

@fokuska ja som bola vtedy mladá a o sobáš mi nešlo, nemali sme veľkú svadbu, takže mne to nechýbalo a brala som to, že takto to má byť, predtým som bola na svadbe len ako dieťa

zuzana76
21. feb 2018

@fokuska teda nešlo mi o sobáš v zmysle, že to má byť niečo parádne, brala som to ako požehnanie pred Bohom

fokuska
21. feb 2018

@zuzana76 jasne, chapem. Ja som ten typ cloveka, co musi vediet co sa bude diat a co kedy robit, tak preto sa na vsetko vzdy pytam vopred