Máte skúsenosti s phishingom cez DPD?

cheeta
29. jan 2023

Prosím o posúdenie, kým dostanem vyjadrenie od DPD: kamarátka cudzinka mi poslala na posúdenie komunikáciu možného kupujúceho, ktorý jej poslal link na aplikáciu, kam by mala uviesť číslo platobnej karty, respektíve všetky údaje z platobnej karty a jej prídu na tú kartu peniaze za tovar. kupujúci uhradí dopravu cez kuriéra DPD, ktorý v stredu po tovar príde.

mám paranoiu alebo takto to u nás nefunguje? teda v DPD...

janai1
29. jan 2023

Jasne, ze to tak nefunguje... Už to tu fičí hádam aj rok a furt to niekto nevie rozoznať?
Zneužívajú mena všetkých kurierskych spoločnosti

cheeta
autor
29. jan 2023
mira0611
29. jan 2023

@cheeta ahoj, je to podvod. Takto znamemu stiahli 600 euro z uctu. Tam to bolo DHL a suma 2,60.
Nevyplnuj nic take 🙂

cheeta
autor
29. jan 2023

ja som aj toto čítala, ale skutočne sa neorientujem!

cheeta
autor
29. jan 2023

@janai1 kamarátka je cudzinka

janai1
29. jan 2023

@cheeta a ty?

januska12323
29. jan 2023

@cheeta nikto od teba nebude pýtať číslo karty keď chce tebe poslať peniaze! Na to potrebuje číslo účtu, ak niekto pýta kartu je to vždy podvod

veronikaszabova
29. jan 2023

@janai1 ja sa cudujem, ze na toto este niekto naleti. 🤦

cheeta
autor
29. jan 2023

Jeden fakt: roky som používala PayPal, kde n e m a j ú moje čislo účtu a keď mi predavajúci vracal peniaze, tak prišli cez údaje karty.

cheeta
autor
29. jan 2023

@veronikaszabova aj bankové a iné služby sa inovujú.

veronikaszabova
29. jan 2023

@cheeta trocha nad tym porozmyslaj - co ti poslali do mailu. Fakt by si niekomu poslala cislo karty, len aby ti oni poslali €?

cheeta
autor
29. jan 2023

@veronikaszabova aj ty porozmýšlaj: u nás platím v obchode, napr. v IKEA, kartou. Tovar vrátim. a peniaze sa mi vrátia cez kartu, ktorú priložím k terminálu.

veronikaszabova
29. jan 2023

@cheeta ale NIKDE neudavas udaje z karty!

cheeta
autor
29. jan 2023

a na to, aby sa s kartou dalo platiť/odpísať peniaze z previazaneho účtu, treba predsa notifikáciu. Napr. v appke alebo skalou.m

Čítajte s porozumením, stalo sa to kamarátke cudzinke. napr. ja mám virtuálnu kartu.

cheeta
autor
29. jan 2023

@veronikaszabova a čo si myslíš, že načíta ten terminál z chipu? akože zdravím ťa?

veronikaszabova
29. jan 2023

@cheeta ok, vidim, ze zbytocna debata s tebou.
Vypln udaje na linku, co ti poslali. 👍

janai1
29. jan 2023

@veronikaszabova kašli na to, takýto ľudia sa poučia len keď im vybielia účet 😀 kamoška je cudzinka a tuto slečna si ide svoje lebo v ikei prikladá kartu 😁

scorpionflower1
29. jan 2023

@cheeta Áno, na mňa to tiež jeden skúšal, keď som predávala čističku vzduchu, ale vedela som o tom vopred, takže som ho hneď poslala do teplych krajov. Keď sa pozrieš na stárnku Polície na fb, tam je plno info o týchto podvodníkoch a sú tam printscreeny konverzácií s WhatsApp ako sa snažia ľudí oklamať. V žiadnom prípade nikde nevypĺňaj číslo svojej karty.

cheeta
autor
29. jan 2023

keby ste prestali papagajovat 1000x publikované a skutočne by ste sa vyznali, tiež by som mala viac radosti

kiwi3
29. jan 2023

@cheeta a na co sa to pytas, ked potom vsetko ofrfles a je to zle? tak to vypln, ked je to podla teba dobre.
inak by som si tipla, ze ziadna kamoska neexistuje.

kiwi3
29. jan 2023

okrem toho miesas hrusky s jablckami a este aj bananmi, iban a cislo karty so security kodom su dost rozdielne veci. a pri vracani penazi na ucet cez kartu tiez nikto neberie tvoje udaje, je to podobne ako pri platbe.

cheeta
autor
29. jan 2023

@kiwi3 zlý tip. Kamarátka je 55 mil krajiny, kde sa takáto služba používa.
takže to nie je unikum pre Monako, San Marino ap.

ja DPD nepoužívam a pýtala som sa na konkrétne skúsenosti, lebo služby sa môžu meniť zlepšovať atď.

kiwi3
29. jan 2023

@cheeta ano, tato sa zlepsila tak, ze ti zoberu vsetko, co mas na ucte. potom mas vsetky dpd dopravy do konca zivota zadarmo.

cheeta
autor
29. jan 2023

@kiwi3 vlastná skúsenosť?

onedaynick
29. jan 2023

@cheeta na to, ze o tom nic nevies a pytas sa akoze pre kamosku si nejaka oprskla.

cheeta
autor
29. jan 2023

@onedaynick chápem. Overujem si fakty. Treba mi byť pokorná... o bankovníctve a platbách do celého sveta niečo málo viem, asi 10 rokov som to robila.

simsalabim
29. jan 2023

@cheeta no praveze to nechapes 🤷‍♀️ Udaje na tvojej karte su potrebne na platbu, nie na prijatie penazi. Ani ten Paypal, na ktory sa odvavas, od teba nechcel vsetky udaje vratane security kodu.

jeanne14
29. jan 2023

PP ktorý spomínaš od teba chce len číslo karty, dátum platnosti. Nie cvc kód. Tiež PP používam a takto mi prídu peniaze kvázi na kartu.
Toto je podvod, ale urob ako uznáš za vhodne 😉

simca06022011
29. jan 2023

@cheeta no počuj, jedna vec je vrátiť peniaze na kartu cwz terminal. Detto sa to robí aj cez online platobné brány ale ide vyslovene o vrátenie na kartu, ja ako obchodník nikde neviem vytukat číslo karty a poslať platbu späť, rovnako ako ju stiahnuť zákazníkovi nijak neviem. Rovnaký prípad je PP. Inovácia neinovacia, toto by neprešlo kvôli bezpečnosti. Nikde nič nevypisuj a nedaj sa o***t ;)

cheeta
autor
30. jan 2023