Majiteľka bytu zapríčinila smrť mačky

2. feb 2023

Dobrý deň, chcem sa spýtať ako mame riešiť túto situáciu. Bývame v prenajatom byte od jednej pani ktorá nám povolila zvieratká. Mame 2 mačičky ktoré sú od narodenia iba v byte takže nie sú zvyknuté chodiť von. Skúšali sme ich aj von ale keďže bývame v ulici kde je častá premávka áut je to pre micky stres a ťahajú sa skôr dnu. Micky sú plaché voči iným ľuďom ktorý prídu k nám na návštevu.
Majiteľka bytu nás upozornila ze bude chodiť na nánatkove kontroli s čím sme problém nemali ale požiadali sme ju aby nám to ohlásila keďže micky pri kontakte s cudzími sa vyplasia a hrozí riziko ze vybehnú na ulicu. Majiteľka s tým súhlasila.
No a práve včera poobede prišla na namatkovu návštevu keď sme neboli doma. Otvorila si byt náhradnim kľúčom a keďže micky jú nepoznali splasili sa a vybehli von na ulicu. Bohužiaľ došlo ku kolízii kedy auto zrazilo obe. Jedna uhynula na mieste a druha ušla a zranena. Som neskonale nahnevaná a frustrovana lebo to bol pre nás sok keď sme ju našli len tak pohodenu vedľa cesty aby nezavadzala. Nedokážete si predstaviť aký sok sme z toho mali a hlavne nás synček ktorý ju zbadal ako prvý. Majiteľke som okamžite volala a ta sa mi priznala ze jej ušli keď otvorila dvere.
Môžeme žiadať odškodné alebo ako ju môžeme potrestať pretože ako mam syncekovi vysvetliť,že kvôli nej sme prišli o mačičky ktoré ozaj s nikým nemali problém a boli ako členovia rodiny? Stále hľadáme druhú mačičku ale zrejme tiež niekde zomrela v bolestiach. Placeme celá rodina pretože to neboli obyčajne mačičky. Ďakujem a prosím blbé komentáre si nechajte pre seba

andrea_82
2. feb 2023

Pravdepodobne by ste ju mohli zažalovať o náhradu škody. Ale v tom prípade si asi budete musieť hľadať aj nové ubytovanie. Pretože pochybujem, že vám majiteľka v tom prípade predĺži nájom.

petamich
2. feb 2023

povodne som ani nechcela reagovat, lebo neviem uplne poradit ale nedalo mi to - to, ze prisla na namatkovu kontrolu neohlasena, akoze este dobre (hoc teda nedodrzala dohodu) ale to, ze vam nezavolala, ze toto sa stalo, tak to je na facku, to co je za osobu?

uprimne ja viem, ze je tazke najst si vhodny podnajom ale ja osobne by som tuto zenu viac vidat nechcela

deti95060810
2. feb 2023

Takže áno, môžeš žiadať kompenzáciu - náhradu škody ,ale najskôr si zožeň pre istotu nové bývanie...

mirka17
2. feb 2023

majiteľka nemá čo chodiť neohlásene na namatkové kontroly do bytu bez prítomnosti nájomníka. Má sa riadne ohlásiť kedy chce prísť a vy ste povinny strpieť tuto kontrolu. Neviem čo by si robila keby ti niečo zmizlo. mačičiek mi je ľúto, ale nestalo by sa to, keby prenajímateľ poznal svoje práva, a to nevstupovať bez prítomnosti nájomcu do bytu.

annm81
2. feb 2023

Neporadím ohľadne odškodnenia, ale asi to súdnou cestou nebude práve ľahké. Skôr to vidím na dohodu medzi vami. Skúšala si jej navrhnúť možnosti odškodnenia?

Čo ma zaráža je, že ste sa dohodli na kontrolách, dokonca neohlásených? Bývala som v podnájmoch kade-tade po svete, aj na Slovensku a nikdy nikto kontrolu ani len nenavrhol - zmluvu, kde to je zakotvené, by som nepodpísala. A už vôbec nie neohlásenú - čo ak by vám zmizli veci, peniaze, doklady?

amiaja
2. feb 2023

To je sila. Ani vam nezavolala co sa stalo? To co je za osobu? Uprimne neverim ze teraz uz nieco zmozete. Mozno dat na sud ale to bude na dlho, bude vas to stat peniaze a vysledok je velmi neisty..

zuzinka888
2. feb 2023

Akoze fakt. 🤦‍♀️. Ako si majitelka bytu dovoli prist do bytu ked tam nie su najomnici!@! A co tam robila- kontrolovala spodne pradlo? Ci čmuchala po hrncoch? Toto je fakt drzost. A este aj vypusti macky- ani by som sa nedivila ak by ich pustila schvalne.

ankare
2. feb 2023

Kontroly bytu aj keď nie ste doma? To sa fakt deje toto? Na FB je skupina Opýtaj sa právnika, skús sa opýtať tam, radia tam aj fundovane osoby.

h2
2. feb 2023

Ja by som vôbec s nejakými námatkovými kontrolami nesúhlasila! Kde je vaše súkromie?! A teda, ruku do ohňa by som nedala, že to s tými mačičkami bolo tak, ako povedala. Nezdá sa mi to. Myslím, že jej mačičky vadili a "postarala sa", aby ušli. ☹️

kiwi3
2. feb 2023

a vedela, ze tam macicky su? akoze tie namatkove kontroly tiez nechapem, ja som sice byvala len v jednom podnajme, ale majitelka prisla vzdy len ked to bolo nevyhnute a ohlasena.

liv1
2. feb 2023

Ake namatkove kontroly?? Prenajimame a v zivote by ma to nenapadlo, a ak uz tak len po dohode v pritomnosti najomnikov. Je mi to za vas velmi luto, a chapem ze musite byt ako smutni tak aj velmi nahnevani. Za toto by vam mala dat aspom 4 mesiace zdarma, ale ak by ste sa tak aj dohodli, tak len mat to vsetko na papieri, nie len ustne. Aby to od vas zas nemohla vymahat spatne. Plus otazka, ci vas ma vobec zahlasenych na danovom a odvadza za vas dane. Akoze to je neskutocna … .

hyta
2. feb 2023

Keďže patrím k milovníkom zvierat, je mi z toho až zle a chápem, že vám je z toho smutno. To čo je za človeka? Aké námatkové kontroly? Toto som ešte v živote nepočula. Keď kontrola, len vo vašej prítomnosti. Minimálne by vám mala kúpiť po dohode s vami nové zvieratká a odpustiť nájomné na určitý čas. No viem, že tie vaše to nenahradí, boli predsa členmi rodiny.☹

juliet86
2. feb 2023

akoze kontroly okej ale len za pritomnosti najomcu a po dohode. akoze ok ina by bola situacia ze napr citit v celom dome plyn z vasho bytu a ani jeden z vas nedviha mobil tak v takej situacii ok ale inak nie. je mi extremne luto co sa vam stalo

dejka77
2. feb 2023

Uz to sice nepomoze, ale ani mne sa nezda, ze usli len nahodne. Ved otvorim dvere, vojdem dnu a zavriem. Kym si macka uvedomi koho vidi, nema uz ako vybehnut, akurat ujde do inej miestnosti.
A ano, ak ste neboli doma, nemala pravo sa trepat dnu.

mogaa
2. feb 2023

tak náhradu škody samozrejme môžeš, ale ak nešlo o čistokrvné mačky a nemáš doklad o ich kúpe - smola....koľko ti dajú za mačku ? 20eur? aj to je veľa....a samozrejme v tom prípade si hľadaj nový nájom, lebo vzťahy budú na bode mrazu a majiteľka bude hľadať dôvod ako vás z bytu dostať...

tosomja
2. feb 2023

Aj my máme v zmluve, že majiteľ môže prísť na namatkovu kontrolu, ale za našej účasti. Žiadne také, že má náhradný kľúč a príde si kedy sa mu zachce. 🤔 Takže, ak to takto máte v zmluve a nemáte tam zahrnuté mačky, ani nič podobné, asi veľmi neuspejete.
Ak idete niekde a viete, že k vám môže prísť a vyplašiť mačky, treba ich zavrieť na ten čas do jednej izby a zamknúť ju. Napísať na dvere pre istotu "izba zamknutá lebo su tam mačky" a hotovo.
Radšej hľadajte iné mačičky a toto nechajte tak, keď nechcete nové bývanie. A majiteľke bytu navrhnúť zmenu podmienok že hocikedy môže prísť na namatkovu kontrolu ale keďže tam máte aj osobne a cenné veci, tak len keď ste doma.

sense
2. feb 2023

Nikdy by som nenašla do nájmu kde by mi. Chodil niekto na namatkove kontroly. Tiež mame 2 mačky v byte ale teda keď príde niekto cudzí na návštevu tak sa ujú schovať pod gauč alebo do kúpeľne. Nie von z bytu keďže tam to nepoznaju.

Môžeš zadať náhradu škody ale aj nové bývanie zrejme

zorkahorka
2. feb 2023

Maciciek mi je luto,ale asi by som yo neriešila. Naco si komplikobat vztah so zenou, v ktirej byte byvam?

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miadi
2. feb 2023

Som zila v prenajatych bytoch po svete a ziadne namatkove kontroli to co je?? Ved sa plati depozit ktory ak by boli skody prepadne, toto je chore ze dosla ked ste Neboli doma. Vypustila macky z bytu a potom co? Ved na chodbe ich mohla pochytat. Urcite ich este kopla nech idu von. Proste sa zbavila maciek ani vam hnet nevolala co sa stalo. Keby jej utiekli aspon jednu by chytila. Ja by som to riesila stahovanim sa . Aj Keby tie macky boli ok uz len to ze ona si tam ide ked nie ste doma nie je vobec ok.

dadis
2. feb 2023

Ochrana sukromia a obydlia toto riesi. Aj keby ste mali v zmluve, ktoru ste podpisali, tak na taketo vstupovanie do sukromia nema narok. Maximalne sa vopred ohlasit a byt skontrolovat za vasej pritomnosti. To ze je vlastnik, neznsmeba, ze si moze toto dovolit.

andreatytler
2. feb 2023

Je mi velmi luto ze ste prisli o macicky.
Toto by som nenechala len tak... uz principu.
Okamzite by som zacala hladat nove ubytovanie.
Isla by som za pravnikom sa poradit ake su moje moznosti. Neviem aka je situacia so zakonmi o ochrane najomnika na Slovensku ale asi nie velmi dobra. Ale aj tak vam ten pravnik hadam nieco poradi. Aj keby sa vam asi neoplatilo ju sudit, isla by som s tou informaciou za majitelkou a pohrozila jej sudom. Tie neohlasene nahmatkove kontroly nemozu byt legalne. Je uplne jedno ze je to v zmluve. Ziadna zmluva nie je viac ako zakon. Ak je v zmluve protozakonna klauzula, je ta klauzula irelevantna. Z toho moze mat najvacsi pruser. Ziadala aby som od nej odskodne. Neviem ci ho aj dostanete, ale hadam ju aspon dobre vyplasite.

miadi
2. feb 2023

@andreatytler Hej minimalne cenu tych maciek. Ved niektore plemena su dost drahe. Keby im rozbila tv alebo radio musela by to nahradit. Toto boli zive tvory Cize tu traumu co sposobila neodcini ale minimalne tolko co stoja 2macky danej rasy. Ja by som si ale hnet hladala iny podnajom. Ziadne namatkove kontroli a uz vobec nie ked nie som doma.

katulienkax
2. feb 2023

fuha nikdy namatkove kontroly nerobili, ale chodil si po peniaze , to sa riadne ohlasil a vtedy si zrejme aj omrkol byt ci sme mu ho nahodou nezdemolovali, ale vzdy za nasej pritomnosti

To je presne to iste ako keby sme sexovali a teraz si namatkovo dojde majitelka ...

zuzanka.zuzu
2. feb 2023

moja, dnes zavolaj prenajimatelke a povedz, ze po jej navsteve ste zistili, ze vam zmizlo este aj xxx € 😉 ake ma k tomu vyjadrenie skor nez to budete riesit na policii?

a este by som pochopila kontroly u studentov co byvaju 2+2+2 v 3i byte ale kontrola rodiny? bez ich pritomnosti? ona sibnuta a vy asi zufali lebo s mackami ste mali problem nieco najst vsak?

martul
2. feb 2023

Čo máte napísané v zmluve, máte tam odsúhlasené, že môže prísť do bytu na ,,kontrolu" vo vašej neprítomnosti?
Tiež sa mi to nezdá, ako mohli utiecť, čo stáli hneď sa dvermi a prešmykli sa jej medzi nohy?
Mňa by zaujímalo, keby si teraz zistila, že ti niečo chýba ako by sa to riešilo.

dadis
2. feb 2023

@martul Je jedno, ze to je v zmluve. Ochrana sukromia a rodinneho zivota je garantovana ustavou.

panelacikova
2. feb 2023

@petamich na jednej strane súhlasím, na druhej strane musím dodať moju osobnú skúsenosť. pred istým časom som prenajímala 1-izbový byt. chvalabohu, že na zmluve som mala chlapíka, po dohode s ktorým tam bývala jeho priateľka s dvojičkami (deti neboli jeho, len jej poskytol a platil ubytovanie, len spolu chodili, no proste zamilovaný debil). takže na zmluvu som dala jeho. tiež sme mali so slečnou dohodnuté, že sa vopred ohlásim (bývala som len o ulicu ďalej). tým, že som bývala relatívne blízko, stretávala som susedov bežne von. dostalo sa mi do uší, že tam bývajú nie 3 osoby, ale 5 osôb. ten chlap nevedel o ničom a slečna tvrdila, že ju občas príde pozrieť kamarátka s dieťaťom. chlapovi tvrdila to isté. potom mi meškala 2x s nájomným. opäť som kontaktovala chlapa, ten už úplne zhnusený, že jej dáva na nájom takmer 2x toľko, aby si prilepšila s dvojičkami aj na živobytí.... tak mi zaplatil napokon omeškané nájomné on. ale to som sa už vážne nasrala a šla tam doslova námatkovo. tak som zistila (boli všetci "doma"), že tá kamarátka s dieťaťom tam je originálne nasťahovaná (chlap zo zmluvy fakt nič netušil). v byte bordel ako v tanku a navyše nejaký papagáj a ešte aj zajac (jasne som trvala na tom, že zvieratá v byte nechcem, chlap o tom vedel a aj on, aj slečna súhlasili). zrejme aj papagáj aj zajac boli tej kamarátky, ale mňa to akože vôbec nezaujímalo. šťastie, že na zmluve bol ten chlap. dala som mu jasne najavo, že do piatku bude slečna aj s detiskami preč, inak idem na políciu a podám naňho TO, že tam bez nájomnej zmluvy nasťahoval 5 ľudí. viem, on za to nemohol, mne ho aj bolo ľúto, ale musela som takto konať, aby konal on. slečna mi ako vďaku zanechala byt asi v takomto stave: po podlahách rozsypaná a pokropená múka, už patrične zaschnutá (doslova náročky), v záchodovej mise rozotreté hovná - doslova. zrejme ako sa dvojičky vykadili na nočník (šlo o deti do 2 rokov), tak mi zanechala taký odkaz, že to tam pekne rozotrela, dokonca aj na dosku a kryt. vo vani čosi nasypané, na oknách mastné šmuhy.... proste byt som upratovala 7 hodín nasledujúcu sobotu po jej odchode. ešte som požiadala chlapa zo zmluvy o preplatenie nákladov na opravu (práca + čistiace prostriedky) alebo nech to ide upratať on (poslala som mu fotky), zaraz prišiel a priniesol mi mnou požadovaných 50,- €. samozrejme, so slečnou sa ihneď rozišiel, popri tom zistil, že ona to ťahá s ďalším (možno jej tiež prispieval na nájom)....

toľko k námatkovej kontrole. máme tvrdenie autorky, že majiteľka vedela o mačkách. ale naozaj vedela o mačkách? ak áno, odporúčam autorke, aby podala teda nejakú sťažnosť či TO (na základe zmluvy, v ktorej je uvedené, že majiteľka súhlasí aj s pobytom mačiek v byte) a nech to teda rieši. ak v zmluve nie sú uvedené zvieratá alebo je tam dokonca uvedené, že je zákaz zvierat, tak autorka neurobí nič.

dianka3
2. feb 2023

@zuzinka888 presne,sak je to aj v najomnej zmluve bez ohlasenia nemoze narusovat ich sukromie sak jej platia zato, sak kludne im moze ist vyrabovat byt ja by som riesila oba aj tie micky aj to ze si prisla potajme a urcite by som odtial odisla

panelacikova
2. feb 2023

ešte dodám k predchádzajúcemu, že moja námatková kontrola spočívala v tom, že ja som vedela, že sú doma, čiže som šla k dverám a zaklopala. žiadne, že som vošla do bytu. mala som avízo od susedky, že sú tam všetci práve v danej chvíli nasáčkovaní, tak som šla. nájomkyňa ani nechcela otvoriť dvere, tvárila sa, že nie je doma, musela som spoza dverí zakričať, že viem, že tam je, nech otvorí, lebo budem volať políciu. až toto zabralo. otvorila a ja som až potom nadrzo vošla dnu. no a ostala som nemilo prekvapená :( pred touto kravou som mala mladý pár tam nasťahovaný, tí tam boli rok a obe strany boli mimoriadne spokojné. škoda len, že odišli bližšie k centru, kde mali aj prácu hneď za rohom. inak by ťahali aj ďalší rok. po nich prišla táto matka roka....