Kúpa nového auta

rachel978
18. nov 2021

dobrý deň
zvažujem kupu nového auta uplne nového, kedže som žena žijem sama s deťmi, čo sa týka oprav a údržby nemám nikoho takého kto by mi pohotovo poradil a neviem či nie je výhodnejšie kupiť uplne nové a nemať problém. Čo sa týka servisu skôr uprednostňujem lacnejšiu údržbu a náhradne diely.
Bývam v KE, chodím väčšinou po meste, práca nákupy a domov,za rok zhruba 5000km a sem tam mimo mesta spočítala by som to asi maximálne 20 krát do roka, ked zbehnem do 70 km ale inak väčšinou po meste sa pohybujem.
Zvažujem niečo ako Kia Picanto, Rio, neviem ako sedia na ceste pozerala som aj na Citroen ale C1 sa mi zdá mala, skôr sa mi páči C3. Iné neviem
Doteraz som mala Ford c-max 2-liter, viem, že tieto sú slabšie, no musím si zvyknúť čo ostáva, aj ked vzhľadom na to že chodím po meste mi to asi stačí. Diesel už nechcem uprednostňujem už benzín. Doteraz som mala väčšie auto, jazdila som kedysi aj v citroen C1 starší model ale nevedela som si zvyknúť som vysoká dlhé nohy, nevedela som si zvyknúť na toto auto.

Neviem ako to chodí, nikdy som nové nekupovala, ako dostať čo najvýhodnejšiu cenu keby som niekde prišla? Také rady fakt neviem kde začať a ako.
Poprosím o radu na čo sa zamerať a čo vlastne kupiť. Dakujem za rady, ocenujem, kedže nevyznám sa v tom , veľmi by mi to pomohlo.

acer11
18. nov 2021

@rachel978 to nemáš chlapa v rodine?V práci? Známych?

momi1_1
18. nov 2021

joj zlatko, to neviem, ci si si dobre vybrala ohladne takejto veci sem pisat. nemas nejakeho znameho alebo v rodine niekoho, kto by ti s tym vedel poradit? to by bola asi lepsia volba.

simonah73
18. nov 2021

@rachel978 ako dostat co najvyhodnejsiu cenu, no to uz je len na samotnom predajcovi ci Ti da nejaku zlavu navyse. maximalne mozes asi skusit ponuknut to svoje stare ako protihodnotu.

anna_2
18. nov 2021

s takym malym najazdom nove nekupuj. skus napriklad r 2015-2016, benzinova Mazda 3. a v cervenej sa ti bude isto pacit. nizka spotreba, spolahliva znacka aj model.

ivkazba
18. nov 2021

@rachel978 ako prvé budem reagovať na tvoju otázku "ako dostať čo najvýhodnejšiu cenu". Neviem, či registruješ, aktuálne sa už niekoľko mesiacov nevyrábajú čipy, bez ktorého autá nemôžu ísť z výroby. Takže je nedostatok áut, automobilky majú utlmenú výrobu a nikto nevie, dokedy to potrvá. Takže to, čo ešte ostalo na skladoch, ide ako teplé rožky, t.j. predajcovia nemajú v súčasnosti potrebu dávať zľavy.

No a čo sa týka auta. Jazdila si doteraz na C-maxe a chceš Picanto či Rio? To je dosť veľký skok. Za mňa Kia nie. Jazdila som krátko na novej Kia Sportage, automat, najhorší automat aký som kedy zažila. Takže za mňa táto značka nie. A hlavne, ak máš aj deti, nešla by som do tak malého auta. Radšej niečo väčšie a radšej jazdenka, nejaká 5 ročná. A v rodine alebo v práci isto nájdeš niekoho, kto ti poradí.

simonah73
18. nov 2021

@anna_2 tak ono ked kupujes jazdenku, vzdy je to v podstate macka vo vreci, nikdy nevies co kupujes, teda ak nekupujes od niekoho, koho poznas a vies ako jazdi, ze nebolo havarovane a tak.

ivkazba
18. nov 2021

@simonah73 súhlasím, jazdenku by som kupovala jedine od niekoho, koho poznám alebo koho pozná niekto, koho poznám ja veľmi dobre. Z bazáru by som nekupovala.

mamina0078
18. nov 2021

Zamerať kúpu LEN u autorizovaných predajcov, ktorí predávajú nejazdené vozidlá aj jazdené a práve na jazdených zvyknú dávať zľavy, len treba to odstriehnuť určite by som sa (a aj ja som sa) pri kúpe auta vyhýbala bazárom (aaa auto, bazoš a podobne). Niektorí autorizovaný predajcovia dokonca poskytujú pri kúpe auta od nich aj zľavu z poistky - ja mám na rok výhodnejšie PZP aj havarijné rovnako počas 6 rokov od kúpy servis u nich a poskytnutie auta v prípade poruchy na mojom. Takže častokrát keď spočítaš koľko za auto z bazáru by si zaplatila + poistka + servis sa viac oplatí priplatiť alebo vystihnúť zľavu u autorizovaného predajcu a tým môžeš získať aj výhody.

simca06022011
18. nov 2021

Nikdy v zivote by som si nekupila citroen ani renault, peugeot, aj ked asi budem jedna z mala :D. Na tvojom mieste idem do nejakej skodovky, vw... to su u nas caste auta, s lacnymi dielmi a nevidim ze by boli nejak extra kazove, velmi vela zien okolo mna ma skody, sestra presedlala na skodu praktik dokonca (kvoli nakupom a kociku, bicyklu) z bmw/audi a ta je stastna ako blcha. O Citroene a peugeote neda povedat ze su nekazove a lacne (obe sme mali, takze viem). A kludne by som si kupila aj jazdene auto napr. od prveho majitela, po vyskusani, porade s nejakym chlapom co sa vyzna (to je dost podstatne, elbo mudrovat vie kazdy, len sa kazdy nevyzna..).

tanyan
18. nov 2021

U mňa tiež VW group (VW, Škoda, Seat, Audi) plus ešte Toyota, Honda.
Žiadny Francúz ani Talian a určite nie Kórea.

enoula
18. nov 2021

Skodu nezvažujes? Nahradne diely lacne a hlavne hned dostupne, ak by sa cosi pokazilo, necakas dlho na opravu/diely..
A s cenou, len chodit a vypytat ponuky.. s novym moze byt problem, ze nebude rychlo dostupne. Ceny idu hore, takze vybrat sa co najskor na prieskumy

vikisukik
18. nov 2021

n eviem ci by som mala na to, si ist kupit sama auto. ozaj nemas nejakeho chlapa v rodine, popripade kamoska ak ma muza, isto by ti niekto blizky vedel s tym pomoct

kristinaanna
18. nov 2021

podla mňa si urči strop, koľko môžeš alebo si ochotná za auto zaplatiť, a obehaj si autorizovaných predajcov, ak majú nejaké na predajni vieš si ho pozrieť, sadnúť si , vidieť ho z vnútra a "pochytať". daj si urobiť cenovú ponuku, kľudne aj u viacerých, a porovnaj, čo za svoje peniaze dostaneš. Ja osobne na také chodenie len po meste mam vybraté: Dáciu Sandero, Renault Clio alebo Captur, Citroen C3, alebo škoda Fabia, možno ešte Huindai i20

natalia1619
18. nov 2021

@rachel978 mala som kia rio rv2017, kupovane nove a boli super(predali sme ho tento rok lebo sme kupili nove vacsie). Za mňa uplne pohodlne aj ja som vysoka 180cm a bohate stačilo takto po meste ako ty potrebuješ. Kufor nebol moc velky ale ked len nakup tam pohodlne das. Mala som manual a krasne presne radenie. Za 4 roky som nemala ziadny problem s nim, tak za mna je to super volba na to co potrebujes. A co sa tyka lepsej ceny za nove treba vyjednavat, sice sa malo vyraba ale my sme teraz vyjednali este zlavu na predvadzacku tak skus pozerat aj take auta.

nwnw
18. nov 2021

@rachel978 v prvom rade rozkopni dvere na predajni a sadni si do par modelov. Ked si vysoka, aby Ti vobec vyhovovala taka korcula ako RIO. Z 2 litra na 1liter budes trpiet. Kludne pozri aj Hyundai. ak dobre chapem ides po cene a nove auto a nevadi Ti azijske. Potom sa spytaj v predajniach. Niekedy maju predvadzacie vozidla zanizsiu cenu v inych mestach.

engynka
18. nov 2021

Skus pozriet u autorizovanych predajcov predvadzacie auta. Niekedy maju fakt len par 100 km a hned je cena lepsia.
@rachel978

papillon_noir
18. nov 2021

Francúzske autá nekupuj to sú nepodarky, niekto tu strašne zhodil Kiu, ale Kia má 7 ročnú garanciu, čokoľvek sa ti v nej pokazí,ti do 7 rokov vymenia na garanciu,tak ja by som kiu ešte zvážila,aj z tohto dovodu sa kiu nekradnú,lebo diely z kie nikto nekupujte ako diely zo škodovky

lyci
18. nov 2021

@rachel978 nove sandero. popozeraj skladove zasoby. na nove neviem kolko sa caka. skladove auta vsetkych znaciek idu teraz naozaj ako teple rozky, lebo sa dlho caka na nove a aj tie dodacie doby sa stale natahuju. okrem toho sa bude pravdepodobne aj zdrazovat. dobru cenu ti asi predajca neda, cenniky su platne pre vsetkych. max moze dat daco zadarmo, napr. daku vybavu v hodnote 150-200e. ak neveris, ze dacia je ok auto, za dobru cenu, pokukaj recenzie. vela ludom je na smiech, ale nemaju vobec prehlad. okrem toho lpg z vyroby

aliziana
18. nov 2021

@papillon_noir re. KIA - "čokoľvek" nie, kamoške sa pokazila prevodovka v 5. roku a neplatila záruka, asi len na motor to bude...

rachel978
autor
18. nov 2021

ano idem z 2 litra na nižšie ale ked si pozriem tú štatistiku, tak v Košiciach väčšinou len 50tkou chodím, posledné mesiace večne v zápche každé ráno a každé poobede. viem, že je to skok, ale uprimne priorita bola u mna bývanie pre mna a deti po rozvode a to som vyriešila, tak musím niekde ubrať tak asi na aute. Nič mi iné neostáva, aj ked budem trpieť. Aj ked ja priznávam sedela som aj v C1 no nevedela som si zvyknúť, malé auto pre mňa, aj Hunday Getz, tiež trpela, aj ked sa neriadili zle.
Syn má jeden 17 rokov, druhý 7 rokov.

Otec mi veľmi neporadí, švagor mi radí Kiu, ale on je taký neochotný typ. Pýtam sa kolegu, tiež niektoré veci vie tak ako asi ja, mám pocit, že najlepší by bol mechanik ale to nepoznám žiadneho tak dobre, že by niekde so mnou išiel.

Dostala som tip od kamošky že ísť do Kii a že ona tam má švagra, nech si dám predstavu čo chcem a že mi možno pomôže ked sa bude dať.

monkasponka
18. nov 2021

@rachel978 mam kiu rio na plyn.. x rokov a som spokojna, ford si nekupuj. Existuju firmy a teda jednotlivci ktory za poplatok pozru auto a zhodnotia. Nahodia a diagnostiku , zmeraju lak na miestach či nebolo burane, pozru všetko a povedia ti či ano a či nie. Je to sice vydavok ale z dlhodobeho hladiska sa oplati.Ak nie, tak hladaj podla najazdenych km, dokladovany servis a nizsiu spotrebu.Ak chodis po meste nepotrebujes vysoky vykon a budes aj mensiu poistku platiť.

annamalaga
18. nov 2021

Ahoj pýtaj sa, ja som fanda do aút , sledujem to, daj sumu , do akej si ochotná ísť.

u2jana
18. nov 2021

@rachel978 toyotu yaris pozri

annamalaga
18. nov 2021

A majú ešte aj zľavu.😊 Aj KIA Rio je dobrá. Osobne ti ja do ojazdených aút neodporúčam ísť , rozhodne nie do tých väčších , tam je určite aj inakši servis na auto, ako u menších aút. Ak by si sa len predsa rozhodla, odporúčam stránku Výberové auta cz, je to aj na YouTube , typek sa v tom vyzná , poradí ti presne, určite vzhľadom na jeho recenzie neolutujes .

annamalaga
18. nov 2021

Tuto je tá stránka : https://www.vyberovaauta.cz/ , stačí mu napísať , máš tam aj kontakt.

rachel978
autor
18. nov 2021

@annamalaga suma 12 tis. Mozno 13 viacej nie

rachel978
autor
18. nov 2021

@annamalaga ten ford bol silne auto aj aj vela financii vyzadoval na udrzbu tak aj z toho pohladu velke auto je dobre ale ale.
Neviem zasa co sa tyka bezpečnosti ako to je.

rachel978
autor
18. nov 2021

@annamalaga ok pozriem sa na to

natalia1619
18. nov 2021

@rachel978 toyotu by som ja uplne vylucila, do tej ceny sa zmestis len s yarisom a to je krpate auto do ktoreho sa podla mna nezmestite. Za tie peniaze mozes mat nieco lepsie. Svagor si ho kupil v maji a teda dozadu za sofera si pomaly dospely nesadne tam je tak malo miesta 🤷‍♀️