Ktorá mačka sa rada mazná?

claudia94
29. sep 2020

Ahojte. Bývame v dome a vnútri mi chyba nejaký maznacik. Psíka nechceme pretože cika , kaka kade tade a nechce byt sam doma a pri každom dlhšom odchode z domu ho treba niekam umiestniť. Napadlo ma že mačička by mohla byt lepšia voľba. Čítala som že niektoré plemena vydržia aj dlhšie same doma , sú čistotne.
Viete mi odporučiť plemeno ktoré sa rado mazna a nepĺzne?? Aby neplzla to je dôležité lebo chlpy nechcem mat v dome. A najlepšie nech je kludnej povahy a nie že rozškrabe každý nábytok :D existuje take plemeno?
Potešia aj skúsenosti s mačkami v byte , či sa radi maznaju alebo sú to nezávisle potvorky

mondolina
29. sep 2020

@claudia94
Keď nechceš chlpy tak na mačku zabudni.
Alebo si zadováž BEZsrsti, sú aj také.

tri
29. sep 2020

No bez srsti sú len bezsrsté, tie nepĺznu, alebo devon rex - tá má malilinkú srsť. Mačka vydrží kľudne aj celý víkend, keď má dostatok potravy a tekutín. Na rozdiel od psa jej viac vyhovuje, keď je na jednom mieste, myslím tak, že ju necháš doma, keď niekam pôjdeš, nakoľko zmena prostredia je pre mačku obvykle stresujúca.

mondolina
29. sep 2020
mpg
29. sep 2020

@claudia94 My sme mali kocúrika už 2x, tie chlpy ba sa dali ľahko odstrániť a ak je už naučený na hygienu, vie pekne chodiť tak nie sú s nimi žiadne väčšie problémy. Ale sú rôzné typy, susedia mali takú mačku, že rada chodila mimo dom aj 2 dni a potom zase prišla.

tri
29. sep 2020
tncka
29. sep 2020

@claudia94 plyšovu🤣🤣

lubiss
29. sep 2020

ak macku bezsrstu a maznavu tak urcite sphinx inac macky sa radi maznaju ked chcu oni....kazdopadne mysli na to ze macka chodi na zachodik, ktory posmrdkava, vylezie ti kade tade, bude ti behat po kuchynskej linke, vystvera sa ti na zavesy, dodriape ti nabytok a ked sa ti nejako bude chciet za nieco pomstit tak sa ti kludne vyserie do postele :D....ja som mala macku 13 rokov, teraz mam psa to sa neda ani porovnat je to laska- macku by som uz nechcela aj zato ze isla zo zachodika a potom si pobehala po linke..ehm proste uz nie dakujem

claudia94
autor
29. sep 2020

@lubiss to faakt? :D potvora .. tak takú by som ani ja nechcela teda.... ale čítam na internete aj pozitívne ohlasy že nič im mačka neznicila tak neviem asi zalezi od plemena

lubiss
29. sep 2020

@claudia94 ano vazne..mam milion fotiek kam sa dokazala vystverat, dodriapany gauc postele...a to mala milion skrabadiel na tie sa zvysoka vyprdla...a ak budes mat macku s chlpami ver mi ze este 3 roky po budes mat na obleceni chlpy...aj kamoska ma 2 macky vecne ich ma na linke- vtedy mi to tak neprislo lebo ved mate to zvieratko rad ale uz mi je to ozaj nechutne ( si predstav zahrabe si hovienka a ide si ti lahnut na linku) jo a este som si spomenula raz som jej zabudla upratat zachodik bola som dlhsie prec a vysrala sa mi do kvetinaca :D

nikaella
29. sep 2020

@claudia94
Mame Maina a sibirku. Do buducna by som chcela este sibirsku. Je sice dlhosrsta ale makka 😁 vyuziva sa aj na terapie. Nie moja, moja sa boji 😂

erickatt
29. sep 2020

@claudia94 tak napíš organizácii mačka vo vreci alebo to poslem súkromné kontakt na pani. Máva mačky v docaske a pozna ich povahu. Ja mám druhu mačku. A jediné čo poskriabala je gauč. Kúsok. Ale keď ju okriknem prestane. Na 🚽 chodí len von.

tri
29. sep 2020

Je to individuálne, záleží od povahy, ja mám 5 kusov a nedoškriabali mi teda doteraz nič a to najstaršia má 9 rokov. Nebehajú ani po stole, ani po linke. A chlpy? No, keď ich chceš tak neriešiš. Treba vyčesávať, vysávať denne a je to ok. Návštevy neodchádzajú od nás chlpaté😉

medeaa
29. sep 2020

@claudia94 plemena maju sice svoje specifika, ale kazda macka je charakter, individualita... Macka nie je iba maznak a bytovy doplnok, je to aj starost, ustupky... Mam macky na byte a so skriabanim gauca som sa zmierila, aj ked mam vsade skrabadla. Macka to berie prirodzene, zakazovaniu nebude rozumiet a je vylucene trestat macku za nieco, comu nerozumie. Je pravda, ze macka nie je psik, ale ak chces maznavu macku, ktora bude na teba naviazana, bude trpiet ak bude dlho sama, bez ohladu na plemeno. Macka potrebuje stimul, treba jej prisposobit aj domacnost (dostatok ploch kde moze oddychovat, skryt sa, hrat sa). Odporucam premysliet si to. Je to zavazok a macka nie je iba domace zvieratko, stastna bude len ak bude brana ako plnohodnotny clen domacnosti. Nie je to o tom, ze chcem macku co sa bude maznat, neposkodzovat nabytok a vydrzi sama aj 3 dni.

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
medeaa
29. sep 2020

@zazvorka87 Vec nazoru. Macka je udomacnene zviera. Je vsak pravda, ze nie kazdy s nimi najde spolocnu rec. Macky bud clovek miluje alebo si o nich mysli, ze su to smradlave vyzirky.

miaumiauxc
29. sep 2020

@claudia94 záleží od výchovy nie od plemena... Ja mám obyčajnú pouličnú zmes .. zachránili sme ju pred smrťou .. prišla k nám veľmi chorá cca 6 týždňová... Je maznavá zlatá milá lebo sme ju veľa túlili a ľúbili ale keď nemá náladu smola.. na linku mi v živote nevyskočila lebo to má zakázané .. zato mi do domu povalcila kadejaké úlovky vtáky myši potkany.. každá mačka je iná.. a so zničeným nábytkom musíš počítať.. môže ti ničiť veci kľudne z trucu... Alebo ako sa spomínalo vyššie z pomsty... Ono mačky sú úžasné ale za aj veľmi komplikované..

maciatkolulu
29. sep 2020

@claudia94 ja sa snažím porozumieť tomu co vlastne chceš.... A nejde mi to, chceš tulivu, maznajucu sa mačku, čo neolzne a zostane sama doma v pohode pár dní... To ma takú logiku, že až. Keď máš raz tulivu mačku, tak jej zákonite budete 3 dní chýbať.. A bude trpieť. Mame ragdola a je viac prítulný ako nás pes. V živote by som ho nenechala doma samého na víkend. Čaká pri dverách, keď sme len dopoludnia preč. Plzne. Ale treba cesat a je to ôk. Ubteba mi to vychádza na takého plysaka... Zviera nie je doplnok na chvíľkovy rozmar. Akékoľvek zviera.

marca12
29. sep 2020

@claudia94 zalezi na aku povahu natrafis. Mali sme macku,ktora roztrhala a znicila vsetko,skakala kade tade. Dalsia macka bola kludna,dobra.
@miaumiauxc kazde zviera,ktore zachranis ti je oddanejsie ako to,ktore si sama vyberies spomedzi ostanych v ponuke. Macku nenaucis,to ma v povahe,ze je kludna a oddana. Mala som mnoho maciek a len jedna bola oddana,poslusna. Neskakala nikde ani na gauc,postel si nedovolila. Ostatne sme mohli ucit kolko sme chceli,ale vzdy vyskocila,ked sme ju nevideli. Su to velmi prefikane stvorenia,ktore sa nedaju skrotit. To je nahoda,na aku povahu natrafime. Preto sa mi paci macacia povaha,ze je nesrotna a robi si co chce,nepodriaduje sa.

tripetta
29. sep 2020

@zazvorka87 No ty máš v hlave fakt veľké hnedé smradľavé.😈

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
monikakralik
29. sep 2020

.

lili2015
29. sep 2020

@claudia94 ahoj, ja mám mačky dve v dome, pred tým boli v byte. Obe mám pouličné zmesky, jedna je križená s Britskou. Sú to obe mojkadla, jedna je zachránená z ulice, druhá zo Slobody zvierat. Na kuchynskú linku nechodia, ani na gauč či stôl. Je to jednoducho preto, že keď nie sú v našej prítomnosti, nemajú povolené ísť do kuchyne/obývačky - sú zavreté na chodbe, majú tam škrabadlo a spia. Tým pádom nemám nič doškrabane. Avšak obe mačky som brala ako dospelé, čiže to najhoršie mačiatkovské obdobie som ich doma nemala. Čo sa týka chlpov, tak pĺznu, to je samozrejmé, je toho dosť. Mám doma malé dieťa, takže doma mám na gauči deky a na stoličkách návleky, čiže návšteva nechodí chlpatá. Môjmu mužovi vadia aj na gauči, tak ani tam nechodia, stačí im povedať heš a oni ani nevyskočia. Chlpy riešim robotickým vysávačom, každý deň vysáva a myslim, že máme čisto. Niektorí ani neveria, že máme mačky, keďže ich dávame von/do voliery, keď príde. Záchod cistim 2x denne, podľa mňa to nesmrdi, iba keď sa vypotrebuje veľkou potrebou, čo hneď čistím. Tým že sú 2, mne pekne vydržia cez víkend samé, ale sú vonku vo voliere čo má 3x3 m, majú tam domcek, škrabadlo atď. V zime tam nebývajú. Inak ta naša križená s Britskou je naozaj také mojkadlo, v momente keď ju chytím/pohladkam už pradie a poriadne nahlas, na nohách mi dokáže spať aj 3 hodiny, keď pracujem , vždy mi je na nohách. Ta druha taká nie je, má svoje nálady a cudzích sa bojí, na muža si nezvykla za 6 rokov, ale mňa bezhranične miluje. Prikladám to aj tomu, že bola veľmi týraná, bojí sa mužov. Takže závisí od povahy. A ak nechceš chlpy tak jedine Sphynx, ale teda mne sa nepáčia. Ja radšej chlpaté ☺️ inak ja mám mačky od 10r. U babky boli vždy, pre mňa je to samozrejmosť a dodávajú mi kľud. Muž mal psa, kokeršpaniela, dožil sa 17 rokov a teda povedal, že bude mať radšej 5 mačiek ako psa, že s mačkou je to o dosť jednoduchšie.

liz_lemon
29. sep 2020

skus na FB MackySOS, tam ponukaju rozne macky aj s popisom povahy

solemami
29. sep 2020

zalezi od povahy macky. mame tri v dome a jednu zrazilo auto. ta co zomrela bola najviac maznava. nechala sa nosit a bola pri nas. tie co mame zvysne tri su ze chcu mas svoj pokoj. pridu na pohladkanie ale po minute im je dost a uz su prec. nabytok - teda gauc - je poskrabany, maju stromy na skrabanie ale aj tak sa im gauc najviac paci. uz mame druhy a vydrzal den bez poskrabania. ohladne plznutia to nie je az take zle. su kratkosrste takze neurobia az tak vela bordelu ale zase nie je ze ziadny chlp nenajdes.
a tiez ci vydrzia same par dni. nase teda by nevydrzali. musi ich niekto prist pozriet, dat nazrat a aj vycistit zachod pre macky. neviem si predstavit ze by boli doma same.
ak chces na maznanie tak skor psa.

anile12
29. sep 2020

Ja by som povedala že skôr si kúp plyšaka

ledgerka
29. sep 2020

Viac ako od plemena zalezi od povahy a to nikdy mevies na aku natrafis ina keby si vzala uz dospelu z nejakej docasnej opatery/utulku. Chlpy budes mat pri kazdej okrem bezsrstej, poskrabat a znicit nieco ti moze hocaka macka. Podla tvojo opisu toho hladas, macka nie je pre teba :D ziadna macka nie maznacik na poziadanie, hladkaju sa ked oni chcu. A kludne sa ti moze stat ze si macka vyberie ako tu "svoju" osobu niekoho ineho v domacnosti. Potom si sa domojkala 😅

luciab987
29. sep 2020

@claudia94 ahoj, mame 2 kocurov v byte. Britskeho a Mainskeho. Povedat pri macke podmienku aby neplzla- je ako povedat ze chcem psa ktoreho nemusim vencit- nemyslim to v zlom, ale k mackam plznutie patri. Ale nemusi to byt nic strasne. My sa o nasich starame, vycesavame im srst. Ked sme mali jedneho, neboli chlpy az taky problem, teraz ked su dvaja a nahanaju sa a skocia do seba, lietaju chumace. Plus male dieta=kazdodenne vysavanie. To uz asi naozaj bezsrste plemeno shynx. Britsky nam dodriapal gauc, postel a stolicky, skrabadlo ignoroval od maciatka. Mainsky okrem skrabadla nedriape nikde. Na linku vyskocia ale davam ich dole. Macky maju radi miesta vo vyske- spavaju na stole, na parapete. Bohuzial pre nich nic vyssie nemame- skrine vstavane- inak spia v skrini na obleceni 😊, ale urobili sme im strom a police az k stropu a to je ich kralovstvo. Mainsky sa mazna rad, Britsky len ked chce on. Britsky je ale kastrovany- myslime si , ze mu to zmenilo povahu. Co sa tyka cestovania. Chodime za rodinou aj na tyzden- samozrejme chodia susedia krmit a cistit wc ale vikend by pravdepodobne prezili aj sami. Macka je ale podla mna svojsky tvor. Odjakziva ich milujem. Este by som chcela 2 plemena ale na to treba dom 😁. Ono to vyzera pekne ze to bude spinkat na gauciku a tulkat sa- ale to je len v reklame na macacie zradlo. Ked im zahrabne tak lietaju ako splaseni 😁. A vencime ich. Na voditku okolo bytovky. Starsi chodi aj na strom navolno. Macka je uzasna ale ked si citam tvoj prispevok, nie som si ista ci je to vhodne zvieratko😊.

andreatytler
29. sep 2020

@claudia94 Zda sa ze si macku nikdy nemala a nepoznas ich. To moze byt pre teba dost narocne si jednu zadovazit a s nou zit lebo ak zistis ze to nie je to co si cakala tak co?
Tak ako kazdy pise, nie je plemeno, ktore by splnalo tvoje poziadavky. V kazdom plemene sa najdu rozne povahy.
Takze zober si uz dospelu macku, nie maciatko a zober si ju od niekoho, kto ju dobre pozna. Budu ti vediet povedat ci je maznava. Ale aj v tom je to loteria, lebo ak si ta macka neoblubi, s maznania vela nebude.
Najlepsie by bolo si zobrat macku na docasne opatrovanie. Ak si navzajom sadnete, tak si ju nechas. Ak zistis ze nie, tak sa jej najde iny majitel. Skontaktuj niektore organizacie alebo utulky, ci by si to mohla tak urobit.

tripetta
30. sep 2020

Neviem, ktoré nepĺznu (okrem Sfinx), ale veľký maznák je britské plemeno. Príbuzná má pravého britského kocúra a je to zlatúšik s dobráckou povahou, znesie sa aj s inými kocúrmi v domácnosti. Neničí jej nábytok, pazúriky si škriabe na škrabadle. Veľmi rád sa láska a túli, je to taký salámista. Ale rád sa aj hrá so svojimi hračkami, väčšinou však medituje napr. na skrini, alebo hore na škrabadle. Miluje svoje pohodlie a nemá ani tendenciu utiecť von a túlať sa.

marta1987
30. sep 2020

Ahoj, ja mam polobrita ,maznak je to neuveritelny s chlpami to nie je az take tragicke.Ked byvate na dome je to super ,lebo aj ten moj mal na zaciatku wc ale to ma naozaj nebavilo,ako pisu baby: smrdi,podstielka z toho je hockde,niekedy su macky lenive zahrabat po sebe 🙄. Naucila som mojho pytat sa von,pekne si vyskoci na okno a zaskrabe. Ale teda nie je to ziadna 500€ macka tak moze kludne ist aj von neukradne ho nik. Co sa mi stalo s perzskou macickou 😔