Krádež v Tescu

16. máj 2021

Kamarátka má problém a nevie na koho sa obrátiť s radou, tak píšem sem. Jej 18-ročný syn sa jej včera priznal, že ukradol z tesca slúchadlá (hodnota cca 6-7€ ) . Chlapec mal asi nejaký skrat, lebo inak je slušny, bezproblémový. Teraz má však výčitky svedomia a jeho mama strach, že či sa mu na to nepríde. Okrem týchto ukradnutých slúchadiel, ktoré si dal do batohu, robil aj normálny nakup, ktorý platil kartou. Ak by teda velmi chceli, vedia ho podla kameroveho zaznamu a platby kartou vyhľadať nie? Kamarátka chce isť dnes so synom do Tesca spolu so sluchadlami, aby sa syn priznal, tovar vyplatil a ospravedlnil sa. Nebude mať z toho mlady problem? Alebo jej poradiť nech to radšej necha tak a nech sa spolieha nato, že mu nato neprídu? Myslim že jej syn to už teraz berie ako dostatočne ponaučenie a hádam ho už nič také nenapadne spraviť. Jeho mama sa však boji, aby ho nevidela v spravach, že ho hľadaju za kradež, alebo aby ho neupozornili na to, pri ďalsom nakupe, kedže je to tesco v ich meste. Vobec neviem čo jej poradiť aby spravili. Myslite, že sbs-kari pozeraju kamerove zaznamy nejak detailne a spätne? Myslite že sbs-kar nezavola policiu keď sa pojde mladý priznať a sluchadlá vyplati?

luccija
16. máj 2021

Nechať to tak.Nikto nebude spätne pozerať kamerový záznam väčšinou sa ukladá 12,24 h, ak ho nechytili hneď za pokladňou nešla by som sa sama udať.Nie je to morálne, ale...ale synovi by som pekne vyčistila žalúdok a bola sklamana.

petamich
16. máj 2021

nie len tak bezdovodne isto nepozeraju kamerovy zaznam, na co by to robili? rovnako ako za 6-7E sluchadla isto syna neuvidi v telke 🤦🏼‍♀️ ved to ani na priestupok nie je - tymto samozrejme nechcem situaciu zlahcovat ale za mna, nech si to so synom vyriesia doma, uz by som isto do Tesca nesla spatne ich vracat, aby si tym este viac neposkodili

so synom sa porozpravat, "vycistit mu zaludok" a hlavne zistit, preco to spravil...lebo mne len tak nenapadne v Tescu nieco ukradnu 🤷‍♀️

loginexistuje
16. máj 2021

porozpravat sa so synom sluchadla darovat nikto to riesit nebude

nistika
16. máj 2021

na nic mu nepridu...ale teda zodpovedne to nieje ani trochu.....taketo veci by sa mali riesit a nie ze mama sa boji ze mu na to nepridu....ved nech ich mlady normalne vrati....do basy nepojde a aspon sa nauci niest zodpovednost za svoje "skratove ciny" alebo co si zoberie ake ponaucenie z tejto situacie?

sonnenshein
16. máj 2021

Vzala by som sluchadla aj mladeho pana, a isla ich zaplatit.

deny81
16. máj 2021

Priestupok to je. Pride, prizna sa, ak sa nestane zazrak - lebo nevies na akeho pracovnika natrafi, mozu zavolat policiu, ti daju pokutu a odidu. Ale uz bude mat zapis v priestupkovom registri - tam sa tusim zaznamy po 2-3 rokoch sice akoby mazu - teda nie je mozne na ne prihliadat, ale bude to mat tak ci tak. Ja osobne by som tiez syna najradsej za usi dotiahla, nech sa pouci, ale ten zaznam ma v tom brzdi. Ak sa rozhodne neist, tak sa moze uz len modlit, aby sa nik neozval. A samozrejme sa poucit. Je uz trestne zodpovedný dospely, takze..... Ak sa rozhodnu tam neist, tak nech na nejaku charitu alebo dobru vec da z vlastnych dvojnasobok alebo trojnasobok a niekomu adresne pomoze.

pribinak
16. máj 2021

Nechcem si chalana zastavať ale Už by som sa spat do Tesca nevracala. Nech to kamoska nerobí, to sa roznesie a narobí s tým viac škody ako osohu. Bude sa to synom ťahať a vieme akí ľudia sú. Urobia klebetu a k 1 slúchadlam pridajú dalších 10 veci a bitku s sbs-Karom
Páčil sa mi nápad
@loginexistuje

To je iné ako keď matka dosiahne za uši malé decko že ukradlo cokoladku, tu je dospelý chalan. Aby mu mama fakt zbytočným cirkusom ešte nenarobila nechtiac problemy
Nejaký premotivovany SBS-kar sa toho chytí a urobí cirkus

asia83
16. máj 2021

Nenechať to tak. Ísť a slúchadlá vyplatiť, nech si to mladý zapamätá. Tu hanbu, minimálne. Lebo prepieklo sa raz, pretečie sa druhýkrát, hoci aj s bla bla bla (pre neho) od mamy. Toto iba na margo tých “úžasných matiek”, ktoré sem píšu, aby to nechal tak. Je mi z nich zle, že takto uvažujú. Hanba. No vy ste ten mladý muž, ktorý tie slúchadlá ukradol, žiadna matka o tom nevie a nechce sa ísť do Tesca priznať. Píšete to sem iba preto, aby ste zistili, či vás budú za to stíhať. Nehanbíte sa?

nistika
16. máj 2021

tesko je asi v mestách kde sa nikto nepozná....takze co by sa s nim malo tahat? preco by sa sbs-kar mal toho chytit a bit ho za 6 eurove sluchadla, ktore prisiel vratit? ved nech ich odovzda na reklamaciach a povie k tomu svoj pribeh a ospravedlni sa...aj tak je to cele smiesne, ze 18 rcny dospely chalan dostal "skrat" a teraz sa stazuje maminke akoze halooo....a maminka to samozrejme riesi....niekedy sa pytam ci aj moje deti budu tak nesamostatne ale dufam a verim teda ze robim vsetko pre to aby neboli.

nistika
16. máj 2021

a presne ako pise
@asia83 ano nauci sa ze nemusi niest zodpovednost za svoje ciny (podla tohto pribehu uz sa to naucil) nauci sa ze sa mu to prepecie raz dostane pocit ze si to moze dovolit znovu....a casom bude skusat kde az su tie hranice (bude to samozrejme velka zabava a k tomu pocit ze si moze dovolit vsetko ze je neohrozeny)....a takto vznikaju mladi kriminalnici normalna psychologia....ale tu vychovna problematika asi aj tak nikoho nezaujima....otazka bola ci sa na to pride - nie nepride.

diaalex
16. máj 2021

Osobne by som šla na nákup do tesca aj so slúchadlami a pri pokladni dala zaplatit akože kupujem vtedy. Nikdy nevieš kto tie záznamy pozrie a nestojí to za záznam na polícii.
Mne sa pred mesiacom stalo, že sme v deichmanne v nákupnom centre kupovali 3je topánok, no 1 (čo boli pre našu 17m dcérku) sme zabudli zaplatit, lebo ich mala držala v ruke, sedela v kočíku a proste sme zabudli. Vyšli sme z obchodu, nikde nič nepipalo a následne sme si všimli, že sme ich nezaplatili, tak sme sa vrátili zaplatit. Stali síce 15€, ale určite nám to nestalo za hanbu.

autor
16. máj 2021

Tak som zle formulovala otazku, prepačte. Nechcela som aby to vyznelo či mu na to prídu / nepridu , ale spytať sa čo robiť.
Mne sa raz stalo, že som si v kočiku naspodku zabudla vyložiť cokoladu ( splyvalo mi to s čiernym košikom ). Prišla som nato po pár metroch od tesca. Vratila som sa k pokladni, situaciu vysvetlila, pani pri pokladni zavolala aj veducu aj sbs-kara a celkovo sa na mna pozerali ako na zlodeja. A to som pritom naozaj tu cokoladu ukradnut nechcele, len som si proste nevsimla ze v kočiku ešte niečo je. Preto mam kus obavy, či naozaj na neho aj policajtov nezavolaju keď sa pojde priznať že chcel kradniť. Lebo zas aby mal zaznam 2-3 roky kvoli 5€ mi pride trochu moc, keďže vieme ako tí hore rozkradaju štat beztrestne. Ale to samozrejme nechcem zlahcovat situaciu. Proste sama neviem co jej mam poradiť. Ked sa nato pozriem očami matky, tak chcem aby mal ponučenie na cely život a zažil si ten pocit hanby. No ak maju na neho zavolať policajtov a mať kvoli tomu zapis na 3 roky tak mi to pride až priliš veľky trest. Ono on je celkovo taky nesamostatny na svoj vek podľa mňa. Je v matururitnom rocniku, doma, uživa si "mama hotel," takže život gombička a to že teraz nemali rok školu poriadne tym mladym fakt len uškodilo, lebo už asi nevedia čo od nudy. Lebo finančne sa maju dobre, takže odkazany na kradež isto nebol.

nistika
16. máj 2021

tvoja priatelka sa rozhodne sama ako bude postupovat, ale urcite by nebolo odveci spomenut pre zvazenie situacie aj tie vychovne aspekty. a tam sa tvoja rola asi aj konci. a naozaj neverim ze za jedny sluchadla (ktore prisiel mlady vratit, nie ktore kradne- uz teraz) by niekto volal policiu.

patus_2
16. máj 2021

Ufff. 18 ročný nech uz si nesie sám zodpovednosť za svoje činy, či už dobre alebo zle. Na matkinom mieste by som neriešila či ísť/neísť sa priznať, ale skôr by som riešila "skrat". Prečo a čo ho k tomu viedlo kradnúť, veď to nieje normálne. A či ísť alebo neísť vyplatiť, to by som nechala na ňom. Je dospelý, nech nesie zodpovednosť.

baccio
16. máj 2021

No trošku komplikovane to tu poniektoré riešite.Ak by šlo o malé dieťaci nieco vzalo..tak by som ho pekne vzala k pokladni vysvetlila čo sa stalo..za tovar zaplatila a dieťa poučila. Aby malo pekne g pamäťi že toto sa nerobí.Tu už ide o dospelého človeka.Ma dve možnosti.Bud tovar normálne vráti odkiaľ ho vzal ak ich ešte nepoužil ..alebo pôjde do radu k pokladni a tovar zaplatí.Nemusi byť z toho žiadne haló...je to dospelí človek.

dada125
16. máj 2021

Mňa len pri tomto napadla otázka, či by ste aj vy tých svojich 18r dotiahli späť do tesca, aby sa priznali ku krádeži 🤦🤦🤦, tie maminky, čo tu píšete, že má už sám za seba zodpovednosť... stále je to jej dieťa a chce mu najlepšie a keďže ho nechce hodiť vlkom, tak sa pýta. Osobne by som šla s ním späť aj so slúchadlami a nech ich zaplatí pri pokladni ako teraz zakúpený tovar... Vec vybavená.. Žiadna verejná poprava sa nekoná....

petulda333
16. máj 2021

Zasnem co tu niektore pisu🙄 ano ist do tesca a zaplatit. To uz co by bolo keby to takto urobilo xy ludi? Grc. Halo z toho robit nebudu a mlady sa pouci. Este by som suhlasila s tym, ze ist do pokladne a zaplatit ich bez priznania. No urcite nie si ich nechat ci darovat. Aky zmysel by to pre neho malo? Matka mu vycisti zaludok ale tovar si necha? 🤦‍♀️ Zacvakat z vreckoveho

konikkon
16. máj 2021

V tescu do dnes dňa nevedia, že im tie slúchadlá chýbajú. Zistia to až pri inventurea odpisu ich. Rozhodne nikto nebude pátrať, kam sa podeli slúchadlá za 5 korún. To je smiešne si toto myslieť. Ak by aj niekto videl záznam, nikto ho nebude naháňať pre takú blobost. Chalan je dospelý a maminka chce s nim ísť to riešiť? Hanbila by som sa ako pes toto robiť s dospelým človekom. ak by mal syn tak 10 rokov, vtedy by malo zmysel ísť, priznať sa a zaplatiť to. Nie však zo strachu 🤦‍♀️ skôr kvôli výchove a pre výstrahu do budúcnosti. Dospelého chlapa uz moc neprevychovas. Matka v tomto príbehu tiež uvažuje detinsky, preto nečudo, že má takého syna.

luccija
16. máj 2021

Nech to nerozmazavaju ďalej ako niekto píšeš sbs kar potrebuje niekoho chytiť budú to spisovať, volať vedúceho, pozerať na kamere či nevzal ešte niečo iné ..skôr by ma zaujímalo prečo mal chlapec potrebuje vziať takú bezvýznamnú lacnú vec potrebuje vzrušenie?pocit hanby nech ma pred rodičmi a sám sebou je zvláštne, že 18 t chlapec sa mame prizná s niečím takým.Ma svoje vreckové?

andula77
16. máj 2021

Kúpiť také isté a po zaplatení ísť vrátiť naspäť.... Pre pokoj. A nech to zaplatí syn. Vrátiť by som už išla s ním

luccija
16. máj 2021

@nistika Tesco je aj v malých mestách kde robia susedia, rodina Senec, Šamorín napr nie si veľké mestá a ľudia sa poznajú.Nikto nebude spätne nič pozerať zabudnúť na túto nepríjemnosť a nerozmazavat.

lija22
16. máj 2021

ja by som ska s tym tovarom, ze som pouzivala ten prenosny terminal na blokovanie a tieto sluchadla nie su na blocku,zrejme nenablokovalo, takze ich platim teraz. viac by som to nerozmazavala.
inac raz som nablokovala cervenu papriku miesto kapie. museli ma sledovat cez kameru, pri plateni ma lapli a riadne halo kolo toho, zapis, obciansky vsetko 😃 musela som doplatit 2 centy

malva123
16. máj 2021

@luccija never tomu,ze nikto nepozera na kamery..staci zistit inventurou manko...a ide sa spatne hladat...,:(..

ibrunova
16. máj 2021

Ak tam prídete s tým, že ich vzal, tak policajtov zavolať musia, slúchadlá zaplatí a k tomu aj pokutu. Ak sa mu to stane do roka zas, je to už trestný čin-opakovaná krádež. Ja by som to už nechala tak, ale mladému dať ponaučenie.

alex49
16. máj 2021

najmenej bolestivé by bolo asi slúchadlá vrátiť do regála nenápadne a tváriť sa ako nič. Ak pôjde na informácie, že sorry včera som zobral slúchadlá a nezaplatil som, tak budú musieť zavolať políciu a dostane pokutu.

petulda333
16. máj 2021

@ibrunova
@alex49 nemusia volat policiu. Robila som v obchode a ked takto prisli a zaplatili, tak sme to dalej neriesili.

miskakyska
16. máj 2021

píšeš anonymne 😀 si zabudla? nemusíš vyhovárať na kamarátku
ak už tovar nie je v povodnom obale,by ho bolo blbé ukladať naspäť do regála...a ináč celkom dobrá cena na slúchadla..musím ísť kuknúť ,chalanovi treba

luccija
16. máj 2021

@malva123 záznam sa ukladá max 24 h a inventúra v Tescu sa nerobí často.Tam je iné manko a nie za 6 eur pozerať záznam samozrejme, že to nezlahcujem kradnúť sa nemá.

kate_cs
16. máj 2021

Robila som v tescu manažérku roky. Ver tomu, že nikto nebude dohľadávať zlodeja na základe toho, že platil kartou. Ak ho nechytili pri krádeži na mieste, tak sa nemusí báť, že to niekto bude spätne riešiť. Riešili sme kamerové záznamy s políciou, ale to boli celé košíky nákupu.
Avšak by som upozornila chlapca, že ak ho raz chytia, hneď sa vola polícia.

leskovael
16. máj 2021

18r chlapec ukradne slúchadlá za 6e.... Matka tu píše príbeh, akože sa to stalo kamarátke a v podstate chce len vedieť, či tesco, keďže má kamery, sa nejako dopatra k tomu, že chalanovi nato prídu... Lebo ved to by bola ešte len hanba že? Nič iné ako matka neriešiš... Akosi ale aj tak neverím, žeby sa 18r chalan priznal mame že kradol, takže to tu možno píše rovno mladý a len sa chce uistiť, či sa nato príde, alebo nie... Tak nabudúce nekradni, lebo to že ti to prešlo raz, sa druhý x nemusí podariť a ak budeš mať zase lepkave prsty, tak ti želám, aby ťa už chytili.. Máš 18 rokov, keď niečo chceš, môžeš ísť na brigádu a môžeš si kúpiť.. Keď už nič viac, minimálne sa nebudeš musieť stresovať.. 😉