Dofinancovanie pri kúpe bytu

julkaaa1
11. jan 2020

Ahojte chcem sa spytat chceme kupit byt za 62000€ ohodnotili nam ho ale iba na 56000€ banka dava len 80% z ceny co je niejakych 45000€ ostatne si musime dofinancovat chcem sa spytat ako ste to riešili vy da sa zobrat este daco aby nam.dali vsetky koruny alebo ako sa to da vyriesit dakujem

lubka73
11. jan 2020

ak nemate stavebko, tak potom spotrebny uver, je drahsi, ale obycajne sa to riesi takto, to vam povedia aj v banke, alebo teda vlastne zdroje, rodina

natt750
11. jan 2020

Spotrebný úver. Nevýhodné, ale pomôže.

luccija
11. jan 2020

@julkaaa1 no hlavne si zrátaj všetky výdaje koľko bude hypo, dajme tomu spotrebak, nájomné mrsacne.Daju Vám čo len chces a koľko chces, keď máte dobrý príjem
My sme si zbytok požičali od rodičov plus sme mali nasetrene

mirka17
11. jan 2020

@julkaaa1 neviem síce kto vám ohodnotil byt, ale ja by som nikdy nekupovala byt, za viac penazi ako je jeho ohodnotena cena, Rozhodne by som sa snazila zjednat cenu

janula3000
11. jan 2020

@julkaaa1 my keď sme brali hypo pred dvoma rokmi tak sa dalo zobrať aj viac ako 80% ale bol tam vyšší úrok, ale aj tak sa to oplatilo viac ako úrok na spotrebaku. Neviem či je ešte táto možnosť skúste sa informovať. Taktiež mi napáda skúšali ste sa informovať iba v jednej banke alebo vo viacerych? Možno Vám niekde inde dajú lepšie podmienky.

sasa1310
11. jan 2020

@janula3000 skúsenosť spred 2 rokov je v pasé. Každý polrok sa menia podmienky na schvalovaní hypoték

janula3000
11. jan 2020

@julkaaa1 a tiež sa mi nepozdáva platiť o toľko viac ako je hodnota posúdená znalcom. Plus nám keď ohodnocovali nehnuteľnosť tak sa nás pytal znalec aku sumu potrebujeme požičať či chceme reálny odhad alebo ho potrebujeme navýšiť aby nám banka dala koľko potrebujeme.

sasa1310
11. jan 2020

ten rozdiel v znaleckom môže kľudne byť. Veď len realitka zoberie cca 3 - 4000 eur
No skúste pozrieť novostavby, tam sa znalecký posudok nedáva

janula3000
11. jan 2020

@sasa1310 Podmienky sa meniť môžu ja som to napisala ako skúsenosť a nech sa na to informujú či to stále neplatí. Takze ak vieš že to už je nereálne lebo máš skúsenosť s tým že táto možnosť už v ponuke nie je, tak je namieste to napísať jasne že je to zrušené a banky už tuto možnosť neponúkajú.

sasa1310
11. jan 2020

@janula3000 veď sama píše, že viac ako 80 % im nedajú. Na to narážam. Budú radi, ak im tých 80 % dajú.

zuzanockamt
11. jan 2020

@janula3000 už ti nikto nedá viac v banke na hypo...menilo sa to...možno tých 80% je ako-tak reálnych

janula3000
11. jan 2020

@sasa1310 lenze realita je taká že nie vždy sa dá na všetko čo pracovníci bánk a úradov povedia na 100% spoľahnúť. Ja som zažila situáciu kedy mi mladá slečna v banke nevedela z hlavy vypočítať zúročenie na sporiacim úcte a to som to ani od nej nežiadala (zvládam to sama) len sa vlastnou iniciatívou dostala do takej trápnej situácie že v konečnom dôsledku to nezvládla ani na kalkulačke a nakoniec som ju poprosila nech to nechá tak že to šetrenie aj tak nechcem. Takze na základe tohto si treba dávať pozor na to či všetky info čo dajú sú ok a fakt nie sú iné možnosti. Hlavne ak sa informovali len v jednej banke a u jednej pracovníčky.

zuzanka.zuzu
11. jan 2020

1.stále dávajú aj 90% hypo (ak je príjem) len miesto úroku napr 1% je úrok 1,7% (stále lepší ako spotrebák) - skúsenosť spred 2 týždňov (80% hypo za 1% a 90% hypo za 1,7%)
2. dofinancovanie spotrebákom (ak je príjem) ktoré ale začínajú od 4,9% - ten je napr. v slsp
3. teraz je trh predávajúcich, takže ak byt chcete, ani by som neskúšala zjednávať s pedávajúcimi
4. vymeňte znalca - síce budete platiť ešte raz 100-150e za posudok, ale oplatí sa to - a hlavne DOHODNITE sa na cene, ktorú byt bude mať 🙂

PS. nadhodnocovanie bytu sa už nerobí, lebo banka berie do úvahy tú nižšiu cenu - čiže ak na kúpnej zmluve je 60 000 a znalecký má 65 000 (aby vyšlo tých 90%) tak je to zbytočné, lebo 90% sa bude aj tak počítať zo 60 000

PS2. aj províziu pre RK môžete zahrnúť do celkovej ceny, ktorú plánujete pýtať cez HU

aduskatt
11. jan 2020

Nie je pravidlom, že dáva len 80%, je možnosť aj 90m prípadne dofinancopvanie za výhodných podmienok (spotrebák za 2,9%). Záleží to na mnohých veciach. Každopádne ale by som nekupovala byt o 6 drahšie, ako bol znalecký.... Ak chceš viac info, napíš mi správu. Už niekoľko rokov sa venujem hypotékam, takže o tom niečo viem

kitycat
11. jan 2020

a hodnotil to znalec z banky alebo nejaky vas znalec? Banka sa totiz riadi tym svojim a nie kazda akceptuje "cudzieho" znalca.

julkaaa1
autor
11. jan 2020

@kitycat nam to hodnotil znalec co sme si my nasli a povedal ze kebyze chceme ze banke ohodnotit ze nam môže este na menej ...ako on

kitycat
11. jan 2020

@julkaaa1 ja ked som totiz brala hypo v 2014 tak som dosla do banky ze chcem kupit a ze mam vybrany. Tak tam poslali svojho znalca (snad este v ten den) a kedze sa im urcite pacila lokalita bytu tak mi odklepli aj hypo aj spotrebak lebo samozrejme nedali 100%. Teraz by som uz asi tak dobre nepochodila ako vtedy. Drzim palce

aduskatt
11. jan 2020

@kitycat od roku 2014 sa hypo a podmienky celkom dosť zmenili....

sandyka90
11. jan 2020

My sme v r. 2017 dostali v ČSOB 100%
Takže pre nás aj hypo pre mladých vychádzalo horšie..
Ale to sme mali maximálne šťastie lebo predávajúci našou hypotékou splatili svoje úvery v tej istej banke...

kitycat
11. jan 2020

@aduskatt viem preto pisem aky to bol rok a uz vtedy banky posielali svojho znalca. Preto mozno pani ked pride do banky, banka si posle svojho a ten moze kludne ohodnotit na menej...

lauritkatesty
11. jan 2020

ja mam zase skusenosti zo slovenskej sporitelne ( r.2019 ). ze uz sa to neda neviem ako nadhodnotit,pretoze aj ak mate "svojho " externého znalca, oni si to este svojim znalcom daju "prečeknut" je tam sice nejake rozmädzie, ale nie až niekolko tisíc..

lubka73
11. jan 2020

aj teraz posielaju niektore banky svojho znalca a podmienky sa menia kazdu chvilku a hlavne kazda rodina ma inu bonitu, tak tu sa da poradit len vseobecne, nemusi to platit pre pisatelku to co platilo pre nas

sasa1310
11. jan 2020

@kitycat v roku 2014 vám nedali 100 %? asi slabá bonita

sasa1310
11. jan 2020

@janula3000 to nezávisí od pracovníkov bánk ale od Národnej banky Slovenska. Vydáva právne záväzné opatrenia na ktorých základe musia banky "poslúchať".
A jasné, niekomu dajú ešte 90 %, ale musí mať sakra dobrú bonitu a je to pár ľudí do roka, na ktorých majú banky výnimky. Väčšinou ich známy alebo samotní zamestnanci banky

kitycat
11. jan 2020

@sasa1310 nie ja som odisla do zahranicia a tym padom som mala ine podmienky lebo mi vzali prijem zo zahranicia. S SK platom v tej dobe by som tiez nekupila. Hlavne som rada ze ho mam mesiac po podpise sli ceny hore

sasa1310
11. jan 2020

@kitycat aha, jasné.

aduskatt
11. jan 2020

@kitycat dnes banka už svojho znalca nepošle, len upozorní klienta,ktorého znalca neakceptuje, prípadne byt interne ohodnotí

martina1201
11. jan 2020

@julkaaa1 ahoj, z vlastnej skúsenosti by som išla cez stavebne sporenie, možnosť brat na viac rokov ako je spotrebak až na 20-30 rokov. Takže sú nižšie splátky ako pri spotrebaku. Jasné že ak budeš splácať 20-30 rokov je tam vyššia preplatenost, ale dá sa splácať aj viac a tak výrazne znížiť čas splácania a preplatenost.