Aký je postup pri predaji bytu s hypotékou a súčasnej kúpe ďalšieho bytu?

Zodpovedané
8. nov 2022

Dobrý deň,

chceli by sme predať náš 3-izbový byt a kúpiť 4-izbový. Aktuálne splácame hypotéku na náš byt. Ostáva nám ešte 39 000 eur s úrokom 1,2%. Moja predstava je, že byt predáme v tom istom čase ako kúpime nový. Trojizbový by sme predali za 140 000 eur. Máme výbornú lokalitu a byt je po čiastočnej rekonštrukcii. Zároveň kúpime 4-izbový za 190 000 eur. K súčasnej hypotéke by sme chceli zobrať ďalších 50 000 eur. Ja zarábam v čistom 700 eur a manžel v čistom 800 eur. Ďalšie príjmy máme už do obálky, to ale banku nezaujíma. Máme 3 deti.

Vieme si zobrať úver 50 000 eur a doplatiť takto sumu väčšieho bytu?

Musíme vziať veľkú hypotéku?

Aký by bol ďalší postup?

Ak by sme neskôr predali menší byt, môžeme z tej sumy vyplatiť časť hypotéky?

Realizuje to potom realitný maklér alebo banka?

Ďakujem

Dobrý deň,

postup funguje tak, že ten, kto kúpi Váš byt si schváli hypotéku a súčasne si aj vy, čo budete kupovať 4-izbový byt schválite hypotéku, pričom sa uvedie do podmienky čerpania to, že aktuálna hypotéka čo máte bude vyplatená. Následne, ak budete mať vy aj kupujúci Vášho bytu schválené hypotéky, tak kupujúci Vášho bytu ju aj načerpá. Vyplatí sa Vaša hypotéka 39 000 eur a 101 000 eur dostanete na účet. Následne zdokladujete banke, kde budete mať vy schválenú hypotéku to, že daný úver je už vyplatený a banka Vám povolí čerpanie novej hypotéky na výšku 89 000 eur. Zvyšok dofinancujete z predaja bytu (101 000 eur). Vyplatí sa predávajúci čo predá byt Vám a vy sa budete môcť sťahovať.

Avšak, budete mať novú hypotéku vo výške 89 000 eur, nie starú + novú a ani navýšenie starej hypotéky, takto sa to nedá spraviť. Ďalší problém je, že hypotéku 89 000 eur nedostanete kvôli nízkemu príjmu. Síce sa kvalifikujete na danú výšku, ale nekvalifikujete sa na danú mesačnú splátku. Tá sa vypočítava nasledovne:

Z vášho príjmu sa odrátajú životné minimá: 700 + 800 - 719 = 781. Od toho sa odráta povinná rezerva 40% a vyjde vám limit necelých 469 eur mesačne na splátku všetkých úverov. Ak nemáte žiadne úvery, tak na splátku tej hypotéky. Tento limit však ráta s tým, či sa na to kvalifikujete aj keby ste mali o 2% vyššiu sadzbu akú by ste reálne dostali. Banka sa tým chráni do budúcna, či budete aj v prípadnom zvýšeni úrokovej sadzby schopní splácať danú hypotéku. Ak rátame s tým, že dokým by sa všetko vybavilo tak by ste dostali úrok 4% na hypotéke, tak by ste na 89 000 eur potrebovali mať limit aspoň 535 a viac. Vy by ste sa pri tomto úroku kvalifikovali tak na 78 000 eur. Ak by ste mali nejaké vlastné zdroje okrem z tých predaja bytu, tak by vám to mohlo vyjsť. Alebo ak by ste zobrali niekoho so sebou do úveru. A to rátam s tým, že by ste mali hypotéku na 30 rokov, čo neviem či je vo vašom prípade možné - záleží, koľko máte rokov.

Pre detailnejšie usmernenie mi kľudne napíšte mail.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk