Doberman

12. dec 2023

Chcela by som si zaobstarat dobermana ale nemam ziadne predchazajuce skusenosti so psami, vsade pisu, ze je vhodny do ruk skuseneho majitela ale mne sa toto plemeno nesmierne paci, velmi po nom tuzim, som schopna pre neho obetovat cas, peniaze aj vycvik ale nemam s tym ziadne skusenosti. Co by ste mi poradili?

pribinak
12. dec 2023

Toto plemeno je naozaj vhodne pre skúseného chovateľa

natall113
12. dec 2023

Mám dobermana, určite ti ho neodporúčam ak nemáš žiadne skúsenosti zo psami, prosím nerob to môže to dopadnúť naozaj zle. Treba cvičiť psa ale treba vzdelávať hlavne seba, je to pes ktorý potrebuje dlhé vychádzky aby vybil energiu, treba pevnú ruku a ozaj dobrý tréning, kvalitnú stravu, doplnky stravy a výživu všetko možné. Na tvojom mieste by som začala nejakým jednoduchším plemenom

egonsk
12. dec 2023

Velmi vhodny pes pre deti i starsich ludi je napriklad Boxer, ma v sebe priamo ochranarsky instinkt. Doberman vzhladom ku tazsej povahe a znizenej citlivosti nie je pre neskuseneho moc vhodny.

madeincssr
12. dec 2023

Zober nejakého útulkáča po porade tam s nimi, nenáhli sa, choď viackrát na návštevu, potom venčenie... Dá Ti toľko lásky, že budeš prekvapená.

rebrambora
12. dec 2023

@natall113 presne tak.
Este doplnim, ze tieto plemena su natolko inteligentne, ze vedia uplne samostatne rozmyslat. Aj ked su vycvicene, staci, ze sa par dni sa im venujes menej a uz skusaju. Dalej potrebuju velmi sebavedomu, sebaistu osobnost a naslednu doveru.
Dalsia vec, ze tie zname kupirovane uska niesu len tak. Mame dobermany dlhe roky, najprv ja sama, potom s rodinou, cize ano, zvladol by to zaciatocnik, ale nie taky, co sa pyta na MK.

simona92101
12. dec 2023

Doberman urcite nie je vhodny pre zaciatocnika!to ze sa ti paci je pekne,ale aj nebezpecne.ten pes potrebuje pevnu ruku,vycvik.
Sused ma dobermana,je to skuseny psickar,ale vychytal komplikovanu povahu psa a bohuzial sa trapia.
Naozaj zacni niecim lahsim/mensim

elmivelmi
12. dec 2023

@simona92101 a s cim sa trapia?Mozes napisat?Je agresivny,vie ublizit?Celkom ma to zaujima,kedze to znie tak az hrozivo.

elmivelmi
12. dec 2023

U nas na ulici maju dobermana,vencia ho 12 r deti.Podl toho obrazku mi nepride nebezoecny,ci nezvladnutekny.Ten oes je ako strazny a moc vela sa mu extra nevenuju v zmysle dlhe orechadzky,vybitie energie a pod.Skus skupinu na fb doberman ,su rozne skupiny podl rast,mozno ti tam lepsie poradia alebo odradia.

simona92101
12. dec 2023

@elmivelmi je to uz jeho 3 doberman v poradi.dovtedy mal stastie na dobre povahy.tento x zaexperimentoval s chovnou stanicou,a pes ma velmi komplikovanu povahu,tvrdohlavy, nervozny zo vsetkeho,.napriek skusenostiam a tvrdemu vycviku by ho neodporucal do chovu,a uz vobec nie neskusenemu cloveku.

natall113
12. dec 2023

@elmivelmi ver mi, že takému psovi sa treba venovať sama dobermana mám a som kynológ, skôr je otázne čo za plemeno majú tí čo opisuješ možno nie čistého dobermana aj to dosť zaváži

dahra
12. dec 2023

Ako dieťa som videla film (určite to bola komédia), kde zlý šéfino vychováva svojich poskokov strašením, že ich hodí svojím psom. Odvtedy mi pri slove doberman vyskoci v mysli ich nárek : "Dobrmanum neeeee". 😨

egonsk
12. dec 2023

@dahra Dobermani a Dogy dokazu dohrizt majitela, ked prekrocis urcitu hranicu. (hovori sa ludovo, ze im sibne) V tomto su to dost nebezpecne plemena.

slavomira236
12. dec 2023

Mali sme Jessinku..v bytovke pohoda
Je to uz par rockov. Bratranec tiez mal dobermanA cistokrvnu papierovu Messi. Ziaden problem ani s jednou nebol. Obe milovali deti.

elmivelmi
13. dec 2023

@simona92101 aj by napadol cloveka?

elmivelmi
13. dec 2023

@natall113 no ja ti verim.

simona92101
13. dec 2023

@elmivelmi tazko povedat,k cudzim je nedovercivy, deti neznasa, steka aj na vlastny tien 🤦‍♀️
Pritom vycvik rovnaky ako mali predch.psi,no velmi zalezi na genoch a povahe.no urcite to nieje rasa ala maznacik

elmivelmi
13. dec 2023

@simona92101 my mame koliu a to ie tiez nervozny pes,len ta nie je ahresivna ale taky nervak pes.Uz by som tiez ja do toho nesla.

natall113
13. dec 2023

@elmivelmi kolie sú skvele psy, tam bude chyba niekde inde

elmivelmi
13. dec 2023

@natall113 ako pre koho,su hlavne egocentricke zahldene do seba a svojich potrieb.Pes sebec.

natall113
13. dec 2023

@elmivelmi pes sebec? Fúha tak to ťažko. Toto bude o prístupe

elmivelmi
13. dec 2023

@natall113 podla mna ano,je zamerany na seba a nie je ako ine rasy,naor mne vyhovoval Howawart,uzasny pes,kolia je akcna a ked si ju nevsimas tak to nedokaze zniest,pritom ona cloveku vela neda.Myslim ie je taka verna ani neda tolko lasky,co iny pes.A je to len o nej,aby bola ona ma 100 percent uspokojena ,inak je nervna.Pristup ako myslis?Tak ja sa nemozem paovi venovat 24h a kebyze mam aj tolko casu nechcem.

natall113
13. dec 2023

Kólia dá veľa lásky a je verná a určite nemá seba na prvom mieste, je to pastiersky pes takže na prvom mieste je napríklad stádo takže toto asi nie, no má viac energie treba ju vybehať aby sa unavila a hlavne je strašné inteligentná takže zaujať aj mozog.
Ja nehovorím že mu máš venovať 24 hodín denne ale také dve tri aspoň, ale zjavne nechceš, ako reaguješ na neželane správanie? Koľko sa jej venujete? Chodí na prechádzky? Je vnútri/vonku? Od tohto veľa závisí

maty112
13. dec 2023

@egonsk mate boxera? mohli by ste prosim opisat toto plemeno trosku viac? povaha, starostlivost, deti...dakujem👍

elmivelmi
13. dec 2023

@natall113 3 hodiny su vela🙂Chodime ale ie az take dlhe max 40'' je na zahrade ,Mam ju od jej 1,5r.No mne moc jej povaha nesadla.Je krasna,mudra ale pre mna asi narocnejsia.A chodime tak 2x ,niekedy sa neda a len raz za den ma orechadzku.No ja jej neviem ako zaujat mozog,ked ju nieco ucim tak ona nepocuva a caka odmenu.Naprikald nechce aportovat jej hra je hryz mi ruky a takto sa hrat ale mna to nebavi ani ma nebavi ju nahanateste by som aportovala ale to ju nezaujima vobec.
A nezelane spravanie hryzenie ruk v hrr ,-tak sa inak rada hra so psami,a skakanie po mne ,to vyslovene neznasam.
A inak ona je taka ze ked sme na orechadzke strasne sa zaujima o cudzie psy a ked napr nemoze s nejak psom sa hrat,lebo majitel toho osa to nedovoli,tak steka a je tak nervna ze vyskoci ako duracelka a taha taha od nervov🙂Uz sa to troska zlepsilo,nakolko nebola socializovana do 1,5r moc ale aj tak proste ked nema tu davku tej hry sonosami tak je nervna beha krizom,krazik na prechadzke .A skrabe mi okna co neznasam,ale to nas pozoruje za oknom a chce bud kontakt alebo nieco z chldnicky.
No uz ny som toto olemeno nikdy nevzala ale uz nam nic ine neostava.Len ju mat.Inak skace aj po detoch a to tiez neznasam,obcas aj zhodi dieta.

lujza123
13. dec 2023

@natall113 nemusí byt chyba nikde. Psy, tak ako aj ľudia majú skratka svoje povahy. Aj ked ide o rovnaké plemeno môžu byt dvaja jedinci úplne odlišný.

sobinka707
13. dec 2023

Ja mám 8r Shibu….nedala by som ju za noc ma svete ale amen dolores niekedy 🙏😂 to sú tiež povahy ako vyšité

natall113
13. dec 2023

@elmivelmi výcvik a spoločnosť toto jej chýba je to spoločenský pes a hlavne riadny výcvik
@lujza123 jasne môžu ale toto je špecifické plemeno, ja som kynológ poznám psov a poznám dobre aj kolie ak si si prečítala posledný príspevok tak môžeš sama vidieť že sa pes dožaduje spoločnosti lebo je to také plemeno a ma takú povahu nuž nekúpim si psa keď o ňom nič neviem

egonsk
13. dec 2023

@maty112 Mali sme boxerku (sedu) ked som byval v byte este. Su to mudri psi, ale do cca 2 rokov dost neposlusni (myslim tym to, ze ked chcu posluchaju a ked nie, tak nie) a plne respektuju iba toho koho si urcia ako svojho pana. Ochranuju svojho pana aj bez vycviku a aj prirodzene ochranuju deti a starych ludi. (napr. ides s babatkom, alebo malym deckom a das voditko do kocika a odbehnes par krokov - boh ochranuj ak niekto skusi do toho kocika ist rukou, alebo sa ho chytit... Detto ak by niekto chcel napr. okradnut, alebo udriet starsiu osobu s ktorou si komunikoval a pes ho chape ako priatela... Na to zareaguje aj necviceny boxer). Ono ked ich clovek cvici, musi mat trpezlivost, lebo stale si mysli, ze ten pes to nevie, ale on to vie, len proste sa mu nechce niekedy.. ale ked je starsi, neni problem uz. Mna na to upozornili ini psickari s boxermi, ked sme sa stretli este v casoch ked bola stenatom a videli obcas tie nase "boje" pri venceni. Mali uplnu pravdu.

egonsk
13. dec 2023

@maty112 jo, este k tej starostlivosti - zalezi ci ma kupirovane usi a chvost, my sme nemali a bola trosku hakliva na prievan usi. Inak zje ako srotovnik cokolvek a dokaze neuveritelne pekne zobrat - sedi cloveku naproti a len zacne mu slin tiect a ani sa nepohne, len sleduje ocami, doslova hypnotizuje 🙂 ... Z roznych plemien ktore som v zivote od malicka mal, toto bolo asi najmilsie. Inak aj tu ho opisuju trosku:
https://www.zoohit.sk/magazin/psy/plemena-psov/...

maty112
13. dec 2023

@egonsk super dakujem za info... takze aktivny psik...je to maznave plemeno?