Čo je na manželstve dobré?

9. júl 2022

Co je podla vas dobre na manzelstve? Preco ma clovek do toho ist?

zmrzlinka2021
9. júl 2022

Pretože s rozhodol milovať toho druhého a robiť ho šťastným po zvyšok svojho života. Je to exkluzívny zväzok. Muži napr majú kopec frajeriek, využívajú ich bez záväzku ale 100krat si rozmyslia, s ktorou vstúpiť do manželstva

veronika4495
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ms_green
9. júl 2022

Tak.. Ja som zástanca prístupu najprv svadba potom deti. Mám kopu kamarátok, ktoré hovorili, že "načo svadba", otehotneli a zrazu zostali samé bez partnera, bez pomoci a bez bývania.
Pre mňa osobne je svadba nejaké "potvrdenie" (znie to hrozne ale nemám lepší výraz), že to so mnou môj partner myslí vážne, že sa o mňa chce postarať a že so mnou v budúcnosti počíta.

majlo1234
9. júl 2022

Ano, tiez som staromodna a myslim, ze svadba je dolezitym bodom vo vztahu. Krok, vdaka ktoremu sa zamyslis, ze je to vazne a chces s tym clovekom ostat. Rovnako, manzelstvo chrani oboch manzelov aj pravne

danica2711
9. júl 2022

všetko, keď si dobre vyberieš

blontimka
9. júl 2022

Z právneho hľadiska si viac ako manželka, ako keď si len frajerka. Majetok/dlhý nadobúdate spolu aaaatd..
Z právneho hľadiska je toho veľa.
Zo spoločenského hľadiska ľudia tiež podvedome viac akceptujú manželku, ako len frajerku (keď už máte deti- každý premýšľa prečo si ťa muž nechce vziať)
Psychologické hľadisko - je ťažšie odísť z manželstva ako keď ste len spolubývajúci frajeri. To znamená že ľudia častejšie skúšajú manželstvo zachrániť...frajera sa zbavia skôr

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
9. júl 2022

@zoro9836 ani ja na tom nevidim nic osozne.

autor
9. júl 2022

@zoro9836 zrejme mas zlu skusenost

stanka562
9. júl 2022

Je to plnohodnotný vzťah 2 ľudí, ktorí sa ľúbia a sú si verní. Je to oddanost, tomu druhému, no aj povinnosti a záväzky. Samozrejme aj z právneho hladiska je manzelstvo dôležité. Nie je to len chvíľkové pobláznenie a vzťah v ktorom si môžeš robiť čo chceš. Samozrejme, ak človek nie je presvedčený o manželstve, jeho funkciách a povinnostiach nech do neho nevstupuje. Pre mna osobne je to spečatenie lásky, ako som sľúbila už do konca života. ☺️

lalala94
9. júl 2022

Rozmýšľam nad otázkou, ale úprimne, neviem. Ja nevidím žiadny benefit. Brali sme sa po 7. rokoch. To už sme spolu bývali, financie sme mali vyriešené, chod domácnosti zaužívaný a jediná vec, ktorá sa svadbou zmenila bolo moje priezvisko. Asi jediná výhoda je v tom, že ak plánujete deti, tak budete mať všetci rovnaké priezvisko. Ak by sme ale deti nechceli, tak by som svadbu neriešila. Manžel mi ale po svadbe povedal, že má pocit, že sme si akosi "bližší". U mňa to neprišlo, stále cítim všetko tak ako predtým. 😀

Možno ešte iný benefit - pre partnera, ktorý má výrazne nižší príjem ako ten druhý môže byť výhoda BSM, keď majetok a financie nadobudnuté v manželstve sú pol na pol automaticky aj keď ten druhý by to bez toho prvého nikdy nedosiahol. 🙂

saxana000
9. júl 2022

Je to potvrdenie vtahu specatenie lasky vytvorenie rodiny ano u mna rodina znamena ze su otec s matkou zobrati maju aj rovnake priezvisko majetok maju spolocny a pravne su si partnermi..uz nie je moje tvoje ale pride to nase.ten slub je zavazok stat pri tom druhom byt mu oporou v casoch dobrych aj horsich..kym ste frajeri jeden den ste spolu dalsi ryzden uz nemusite.nlv manzelstve to beries vaznejsie a nepovies len tak stacilo odchadzam.v neposlednom rade urcite zabezpecenie zeny v pripade dedenia alebo vdovskeho.. Lebo vzdy je prvy manzel-manzelka az potom deti rodicia surodenci...
Ale su ludia ktori po manzelstve netuzia vztah si vedia vybudovat krasny aj bez papiera a mozno aj krajsi lebo ich pri sebe nedrzi ten papier ale to co k sebe citia.manzelstvo drzane nasilu len preto ze sa to patri tie nie je ziadna slava.zeny tyrane bite nevsimane trpiace v manzelstvach neschopne odchodu a navonok vypadaju aka krasna rodinka...kazdy by si to mal zariadit ako to citi mozno dnes po manzelstve netuzis a prejde 10-20-30 rokov a pride to ..

sense
9. júl 2022

Právna stránka resp ochrana slabsieho... Máš nárok na vdovský dôchodok, a všetko čo nadobudne té v manželstve okrem darov a dedičstva je spoločné bez ohľadu na to kto koľko nadobudol

20erika07
9. júl 2022

My sme zili "na divoko" 11r, dve deti sme uz mali. Muz chcel svadbu hned, ja nie, potom ja ano, a on uz ze naco, a potom zase opacne, uz sa nepýtal ale rovno kupil prsten a polozil tu konkretnu otazku, a ja som povedala nie 🙈 ale opytal sa to v case nasej dost velkej krizy.
Ja som na zaciatku vzdy hovorila, ze sa vydam az ked odzijem 10rokov s muzom a potom to prišlo, po krize to zacalo riadne iskrit medzi nami znova a vtedy som mala velku tuzbu, byt jeho manzelka. Sme v tomto zväzku 4 roky momentalne. Ja som hned po svadbe nas vztah zacala uplne inak vnímať. Tak naozaj vazne, byt v nom lepsia a este lepsia, nic nezanedbat a rozvijat. Neberiem to, ze je to len papier, ale ako nejaku posvätnost aj ked nie som veriaca

sissy27
9. júl 2022

Všetko záleží od toho, koho máš za manžela / manželku. Keď to klape, tak sú to samé výhody - citové, materiálne, právne. Keď je zle, tak to nemá jedinú výhodu, sú to len problémy.

tomas115
9. júl 2022

@ms_green Prepac, ze sa tak blbo spytam ale preco by sa mal chlap o Teba postarat? Ja som bol v tom, ze manzelstvo je zväzok kde sa rodičia starajú o čo najlepšiu buducnost a vychovu pre svoje deti. Nie ze chlap sa stara o svoju manzelku. Teda ak mame rovnake predstavy pod pojmom starat sa.

zaba21
9. júl 2022

Za základný dôvod, prečo by sa mali zosobášiť ľudia, ktorí chcú/majú spolu deti považujem právnu stránku veci a hlavne zabezpečenie v prípade smrti - vdovský prípadne aj vdovecký dôchodok. Žiaľbohu mám vo svojom okolí minimálne 6 prípadov, keď ovdoveli ženy či muži s deťmi. A aj keď tieto dôchodky nie sú veľké, je to pomoc.
A určite aj bezpodielové vlastníctvo manželov.
Nerada by som, aby to vyznelo, že nič iné ako majetkové výhody manželstvo nemá. Uznávam, že aj partneri môžu vytvoriť plnohodnotný vzťah a skutočne na to nepotrebujú papier. Len treba myslieť aj na takéto temnejšie stránky života.
Ja som rozvedená a už by som som sa s najväčšou pravdepodobnosťou nevydala, ale mám už dospelé deti, takže ja už riešim len partnerstvo, nie vytvorenie novej rodiny, prípadne deti.

sante81
9. júl 2022

Vydávala som sa s myšlienkou a vierou, že je to na cely život. 7 rokov rozvedená, a bez chlapa v byte mi je lepšie.
A aj keď ponuka na sobáš by bola, už by som sa nevydala. Ani kvôli majetku, dedičstvu atď

nevenka
9. júl 2022

Este taka dalsia prakticka vec - ked siel manzel na operaciu, mohla som volat lekarovi, ist za nim, opytat sa na jeho zdravotny stav, ako druzka by som bola len cudzi clovek, ktoremu by nepovedali nic. Takisto opacne.

petamich
9. júl 2022

ja som vrcholne prakticky clovek - pre mna manzelstvo je viac menej pravny akt a z neho vyplyvajuce benefity (pravo na informacie, ...) 🤷‍♀️ pre mna bolo dolezite zobrat sa pred tym ako sme mali dieta, inak sme si zili dobre a spokojne aj pred tym, mozno som vyslovene skepticka svina ale pri 50% rozvodovosti hovorit o happily ever after a potvrdeni ako sme si sudeni 😳 samozrejme kazdy to vnima inak a je to v poriadku, pre mna sa po svadbe zasa az tak vela nezmenilo - zili sme spolu aj pred tym a fungovali viac menej rovnako ale na druhej strane je pre mna velmi prijemne a vzdy sa pousmejem, ked o muzovi niekomu hovorim "moj manzel" tak ma to hreje

ms_green
9. júl 2022

@tomas115 Myslela som "postarať sa o mňa" v zmysle napr. keď budem na materskej aby som mala mentálnu podporu a aby som vedľa seba mala človeka, ktorý si nepovie, že "to je tvoje dieťa" a s ničím nepomáha.
Neboj sa, nie som človek, ktorý očakáva, že žena si vyloží nohy a staraj sa ani žiadna zlatokopka. Ako programátorka takéto veci fakt nepotrebujem

lalala94
9. júl 2022

@ms_green to čo si napísala ti nezabezpečí manželstvo, ale správny výber partnera. Aj manžel môže pokojne povedať, že "toto je tvoje dieťa" a nepomáhať ti. Môže si zbaliť veci, spakovať sa preč a platiť výživné na dieťa. Na tomto fóre je takých tém viac ako dosť.

ziarifka
9. júl 2022

@tomas manželia sa predsa v prvom rade majú starať jeden o druhého a o manželstvo. Keď je starostlivosť o deti na prvom mieste, nič nebude dobré. Starať a zaujímať sa o seba. Čo potrebuješ, čím ťa môžem potešiť, pomôcť. Deti, nechajte tatínka vyspať sa. Budeme potichu a ideme vonku. Cestou mu kúpime obľúbenú sušienku.

Môj manžel mi už 6 rokov opakuje, že si ma vzal, aby sa postaral o to, že budem šťastná. Každý deň sa predbiehame v starostlivosti v tých najmenších veciach. Potešujeme sa navzájom a láska medzi nami každý deň rastie.

54tinka54
9. júl 2022

V dnešnej dobe keď každé druhé manželstvo krachuje je to na zamyslenie, načo je to dobré.
Podľa mňa sa už z manželstva často robí “trhací kalendár”. Lebo manželstvo by malo byť niečo posvätné, kedy sa dvaja záväzne rozhodnú zdieľať spoločný život, v šťastí aj v nešťastí, v zdraví aj v chorobe.. Dnes je už ale ľahšie odísť a rozviesť sa, ako znášať nejaké problémy, ktoré sa pritrafia.

Ale ako už bolo spomenuté, manželstvo dáva aspoň akú takú právnu záruku, že napr žena nezostane úplne bez majetku. Veď koľko slobodných žien tu na MK píšu, že sa rozchádzajú s dlhoročným partnerom (nie manželom), za tie roky žena vychovávala len deti cize nič svoje nenadobudla a partnerovi po rozchode zostáva všetko a žena zrazu nevie, kudy kam.

klarissa25
9. júl 2022

Jedine v čom vidím dôvod ísť do manželstva sú veci ako čo v prípade smrti jedného alebo druhého, resp čo keď sa jednému alebo druhemu niečo stane inak je to podľa mňa zbytočný papier a zbytočne haloo okolo toho..

liljana
9. júl 2022

Ze ak sa ti nechce pracovat, po svadbe ta musi manzel zivit.

klarissa25
9. júl 2022

@stanka562 s týmto teda nesúhlasím. To že sú manželia neznámena že sú si aj verní.. naopak to že keď sú len partneri neznamená že sa musia podvadzat..

kris_tin257
9. júl 2022

Jedine právne hľadisko, manželský zväzok sa berie inak, hlavne keď sú deti, ovplyvňuje to aj maličkosti ako Lekár - doprovod ktorý môžeš mať na manžela ale nie na partnera, v daňovom máš bonus na manželku napríklad, a potom dedenie bezpodielove spoluvlastníctvo, v prípade rozvodu nárok na vyzivovanie manželky... A kopec iného
Ja som sa nikdy do svadby nehrnula pre mňa je väčší záväzok dieťa a viac to pre mňa znamená, mala som vždy obavy že sa vydám zistím že nemôžem mať s mužom deti prípadne že vo výchove si vôbec nerozumieme a potom čo rozvod? Tak najprv som chcela mať dieťa fungovať ako rodina spolupodieľať sa na výchove a až keď toto zvládneme až potom svadba. Ja som racionálny nie emocionálny človek

jaskolka
9. júl 2022

@tomas115 podľa mňa, postarať sa, je myslene tak, že ak je manželka na rodičovskej materskej dovolenke, teda z dôvodu starostlivosti o deti nemôže istý čas vykonávať plnohodnotne svoju prácu, tak manžel má vyzivovaciu povinnosť aj voči nej, nie len voči deťom.
Toto nemá voči "družke, priatelke, frajerke"a podobne. Teda má, ale nie právne, jedine morálne.

jaskolka
9. júl 2022

@lalala94 možno áno, ale voči manželke ma tiež vyzivovaciu povinnosť, ak ona nemôže kvôli malým deťom chodiť do zamestnania.Teda môže súdom požiadať aj o výživné na seba.
Neviem, či to funguje aj voči priateľke.