Čierne bodky na roštoch. Sú to ploštice?

27. jún 2020

Dobry den, potrebovala by som radu. Netusim, ci mam doma plostice alebo nie. Pretoze nie som ani dostipana. Pri upratovani postele, ked som nadvihla matrac na rostoch som objavila cierne bodky. Deratizer mi to bol pozriet, no nevedel zhodnotit ci sa jedna o trus plostic. Dnes ked som to pozrela je toho viac, byt mi pride striekat zajtra rano. Mne sa to tak hnusi, ze uvazujem ze kupim nove rosty. Len neviem, ci je dobre kupovat aj nove matrace. Pan tvrdi, ze do toho to nejde ani do oblecenia. Ale na druhej strane mi povedal, ze vajicka sa mozu preniest aj na obleceni. Este ma trapi jedna vec, ze hocikde nachadzam male cierne bodky na podlahe, dokonca dnes som vybrala pradlo z pracky, prate na 60 stupnov a jeden uterak su tam same hnede spinky gulicky. Som uz z tohto totalne zufala. Kazdi kto u mna bol, by povedal aky cistotny byt. Som z tohto zrela na psychiatriu, kedze neviem ako po deratizacii dokazem fungovat a zabudnut na to.

autor
27. jún 2020

Pokracovanie: jeden kolega, s ktorym cestujem autom do prace spominal, ze vlani kde prespaval na ubytovni ju zatvorili pre plostice, asi pred 3/4 rokom. Je mozne, zeby sa to prejavilo takto neskoro? Som si vedoma, ze to clovek moze chytit hocikde. Najhorsie pre mna je, ze dam si doporiadku byt a mohla som si to preniest aj do prace. Najradsej by som sa toho kolegu opytala, ci on doma nieco take nemal. No popravde nik sa neprizna a mna este roznosi po ludoch. Hrozne osemetna situacia.

gabccia
27. jún 2020

Ano, moze sa to prejavit az po 3och mesiasoch.. kamoska tak kupila gauc cez internet a tak si to preniesla domov.. akoze katastrofa, ona musela 2x az volat deratizera.. komplet vsetko oblecenie vyprat zo skrin na 60 stupnov, no proste komplet cely byt vycistit.. plostice sa hlavne drzia na miestach kde clovek spi a je teplo a vychadzaju v noci..

autor
27. jún 2020

@gabccia dakujem. Mam vsak paperove vankuse. Tie sa prat nedaju. Deky z ovcieho runa, ktore nepouzivam. Mam to vyhodit? Lebo to ma taky rozmer, ze do pracky absolutne nie

zuzanka.zuzu
27. jún 2020

toto by som vyhodila až keď by som si bola 100% istá, že ide o ploštice... ale áno, ak si budeš istá, tak vyhodiť. viem, že sú to drahé položky a srdce zapiští, ale nerieš. sú to len veci. všetko vyhodiť. matrace tiež. ja by som preventívne aj gauč lebo sa môžu držať v epedách, kancelárske stoličky a pod. proste keď už, tak všetko čo nevlezie do práčky (nezabudni potom poprať aj také veci ako plyšiakov atď. čo bežne vôbec neprávaš)

autor
27. jún 2020

@zuzanka.zuzu len ako to zistim ked ani stipance nemam. Jasne, ze tie veci by som vyhodila. Kaslat na ne. No gauc si nemozem dovolit vyhodit, uz mi jednoducho nezostanu financie na novy. Ten tiez bude striekat. Som sama, splacam hypo, deratizer nie je lacny, tak isto ani matrace. A ako vycistit zimne kabaty?

zuzanka.zuzu
27. jún 2020

kabáty by som asi všetky naraz dala do čistiarne - lebo logistika (myslím tým časovú následnosť) bude tiež dôležitá - ak to nebudeš robiť naraz, tak sa to vlastne ani neoplatí.

77daniela77
27. jún 2020

Tym postrekom by sa mali hadam znicit.....

sissy27
27. jún 2020

Keď ti potvrdia, že ide o ploštice, tak vtedy veci nevyhadzovať, ale rovno do spaľovne. Keď matrac, vankúš vyhodíš ku kontajnerom, tak kým to odvezú bude zamorené celé sídlisko, rozlezú sa. Ak bývaš v bytovke tak treba informovať správcu a vystriekať celú bytovku, nie len tvoj byt a malo by to byť hradené z fondu opráv. Ložisko nemusí byť u teba ale môžu priliezať od susedov. Vyberajú si, koho poštípu, preto kľudne z ľudí spiacich v jednej posteli môže byť doštípaný len niekto. Prežijú bez hostiteľa niekoľko mesiacov, aj zimu.
Dajú sa spraviť nejaké testy či to sú ploštice alebo nie, niektoré firmy majú psov na vyhľadávanie ploštíc, alebo feromónové pasce.

autor
27. jún 2020

@sissy27 vdaka, len kto mi potvrdi, ze su to plostice. Pride to vystriekat, vtedy sa este neukazu. Ano, rozmyslala som ako to zlikvidovat. Viem, ze nie do kontajnera. Myslis, ze nejaka spalovna na to esistuje, ale aj ako to vyviezt. Napadne to aj auto. Toto vsetko mi ide hlavou. Som z toho zdesena. Fakt neprajem to nikomu. Deratizer mi hovoril, ze je to velmi rozsirene. Kazdy den maju plno klientov

gabccia
27. jún 2020

presne tak ako pise
@zuzanka.zuzu
ked budws nieco robit, cistit vyhadzovat, tak vsetko naraz, lebo potom to nema ani vyznam.. to sa rychlo rozlezie, je to pliaga.. verim ti, ze si z toho zdesena

sissy27
27. jún 2020

Vyššie som ti písala - sú na to špecializované firmy, buď majú psov alebo pasce. Oni by ti aj mohli poradiť čo sa týka prevozu do spaľovne, mne napadá zabaliť do fólie a zalaminovať.

kittykat22
27. jún 2020

Ja som mala plostice v byte, ale ze by si si ich nevsimla - nehrozi. Ak si postipana, tak ich musis vidiet. Oni vyliezaju uz vecer, su dost velke. To nie je ako pidi kliest, ze sa to strati. Ked su premnozene mozu byt vsade - oblecenie, knihy. Kup si lepiacu pascu na plostice a uvidis, ci sa nieco chyti. Tie flaky co popisujes - to su musie hovna nie? Ja si nespominam ze by som mala flaky na obleceni. A to sme ich mohli rozdavat 🙈

autor
27. jún 2020

@kittykat22 nic som nepostrehla, len predvcerom ked som nadvihla rosty a pozrela na podlahu bolo tam tam tmavy chrobak. Neviem ci teda chrobak alebo plostica. To bolo pobede. A oni vyliezaju v noci. Dnes v noci pojdem pozriet na tie rosty ci uvidim nejaky pohyb. Dokonca dnes som si vsimla, ze na listach rostov su aj cierne diery. To nie su flaky na obleceni od much, to su take cierne alebo hnede akoby bodky, ktore potom z pradla vyberiem. Prosim Ta, vyhadzovala si aj nabytok? Ako si sa s tym popasovala? Mozes aj ss. Dakujem

zuzanka.zuzu
27. jún 2020

nábytok netreba vyhadzovať. ale nechápem, čo máš stále s tými roštami 🙂 veď to je drevo a ty riešiš ploštice, nie červotoča... matrace vyhoď.

77daniela77
27. jún 2020

Ploticu ked rozpucis tak pachne silno.....

nikpa
27. jún 2020

Akože plostice nejdu do matracov a pan co vam bol pozerať nevedel zhodnotiť ci je to ich trus, podľa mna je to amatér. My sme mali v baraku opakovane plostice, ľudia vyhadzovali všetko...koberce, nábytok, matrace, nie všetci len ti ktori toho mali veľa ale aj tak tvrdiť, ze to nejde do matracov a oblečenia je hlúposť. Základ je mať kvalitnú firmu na deratizáciu aj ked možno drahšiu, no v konečnom dôsledku ta to vyjde menej ako niekto lacnejší ale nekvalitny s potrebou viackrat opakovať. A ked to budú naozaj plostice, treba informovať susedov, hanba nehanba, môže si to doniesť domov hocikto a ano, aj ty od kolegu

autor
27. jún 2020

@zuzanka.zuzu v poriadku, mozno sa tomu nerozumiem, preto sa pytam. Tak niekde pisu, ze vyhadzovali aj nabytok, gauc. Na nete som videla foto, zostatky cierneho trusu po plosticiach, a moje rosty to zacinaju pripominat, stale to pribuda. Neviem, ci toto by bola cervotoc. Preto to riesim kym to nenanobudne obludne rozmery ako sa hovori

autor
27. jún 2020

@nikpa cena 200e. Ono je tazke zhodnotit, ktora firma je kvalitna. Ale rozumiem, mohla som zavolat niekoho ineho ked to tak zhodnotil

autor
27. jún 2020

@77daniela77 necitila som nic, len po rozpuceni to malo hnedastu farbu

77daniela77
27. jún 2020

To tak akoby "chemicky"silne pachnu po rozpuceni tie plostice,to je charakteristicky ich pach.

leeo
27. jún 2020

cervene a cierne bodky nemusia byt od plostic, je kopa hmyzu ktora ich "vyraba". Kolega to mohol priniest, ale ak to bol iba jeden jedinec a k tomu samec, tak sa ti to nema ako rozmnozit, horsie je ak by sa ti do bytu dostala oplodnena samicka, alebo par. Mozu byt zalezene hocikde, najcastejsie maju radi elektricke zastrcky a a ten lem okolo podlahy pod stenou, taktiez v strbinach posteli odkial maju dobry pristup k hostitelovi. Samozrejme, ze mozu zaliezt aj do satnika a pod. Casto ich prenasaju vtaky, hlavne lastovicky, cize ak mas hniezdo niekde na budove, tak mozu priliezt aj odtial, kedze sa velmi dobre rozliezaju po vonkajsich stenach budov a vedia sa sikovne dostat cez zavrete okno dnu - pritahuje ich podobne ako klieste - oxid uhlicity. Bol to aj nas pripad, ze to k nam doniesli lastovicky a ja som sa tak zlakla, ze som okamzite zacala studovat ako na nich, no a podarilo sa mi ich vyhubit, ale to som najprv zistila ako "funguju" (nieco v style: "spoznaj svojho nepriatela" :D ) a potom ich stihla zlikvidovat pred tym, ako sa stihli rozsirit po celom dome. To som vo dne v noci stvornozkovala po izbe s raidom v ruke :D
Drzim palce, nech sa ti tie potvory nepotvrdia.
PS: a hanba to nie je, je zname, ze plostice nie su otazkou hygieny, ale proste suhra okolnosti. 🙂

kittykat22
27. jún 2020

nemusim SS 🙂 Ja som sa nastahovala do spolubyvania ked som mala 18 rokov a nevedela som ze plostice vobec existuju 😀 To vies, mlady somarik. Myslela som si, ze su to tie cierne chrobaciky ktore sa niekedy objavuju v kuchyni. Nejaky ten stipanec som pripisovala komarovi ktoreho som nemohla najst. Az neskor mi to zacalo byt nejake podozrive, a tak som hladala na internete slovne spojenie - chrobak pije krv 😀 no a naslo plosticu 😅 Bolo mi hned jasne, ze to je to, co mi beha po izbe. Dostala som v sekunde infarkt. Nabehla som na spolubyvajucich, a ti ledabolo oznamili ze tam KEDYSI plostice boli ale uz su prec. Tak som zacala hystericky vrieskat na spolubyvajucu co je to za stipanec v dekolte. Oni boli z matfyzu - fakt divny par. Nakoniec to mal on v posteli. Striekali sme byt a on zhodil matrac zo svojej postele v izbe a vyliezlo prisaham stovky plostic. Potom ako jedine co sme dokazali po nich besne skakat, tak som si musela sadnut, pretoze som myslela, ze odpadnem. Boli uplne vsade. Byt bol nimi premoreny. Ja som dala do pracky svoje najoblubejsie veci, dala ich vysusit na balkon, kde som dala vystriekany kufor. Do nich som tie veci vlozila, a na druhy den sa odstahovala. Nechala som tam nabytok, knihy, spomienkove veci. Tie plostice boli vsade.

nikpa
27. jún 2020

U nas sa v 3izbovom, tom najviac zamorenom byte platilo okolo 500€ ale pan z tej firmy hovoril, ze to ešte nevidel, ze tam boli kolónie plostic, preto aj take drahé. Neviem aky byt mate vy a teda asi toho ani nemáte veľa ked to nevedel s istotou povedať, takže cena môže tomu zodpovedať.

autor
27. jún 2020

@leeo bola by som stastna keby to nebolo ono. Len ta neistota zostane, ze co to moze byt. Lastovicky tu nehniezdia. Na balkone som si vsimla nejakych chrobakov lozit po mure. Ale na plosticu sa nepodobaju. V marci som upratovala komplet cely byt, skrine. Jasne, ze veci som neprala. V ramci obycajneho upratovania kedze cez koronu som bola doma. A teraz najdem toto. Viem, ze sa nemam za co hanbit, no susedia a cely panelak budu ukazovat prstom ak by sa to potvrdilo

autor
27. jún 2020

@nikpa ja mam dvojizbovy

autor
27. jún 2020

@kittykat22 paneboze, to sa tak zle cita. Aj kamoska mi hovorila o svojej znamej, ze to mali. Ale boli len v prenajatom byte. Tam sa fakt staci len zbalit, vypadnut, veci vyprat. Ked je to vsak vlastne, je to des. Ja nemozem ani spavat, som z toho total vycerpana, boli hlava, zaludok

kittykat22
28. jún 2020

Tak si kup lapacie pasiky na plostice a uvidis. Ak nejake mas, tak sa tam urcite nalepia.

77daniela77
28. jún 2020

@leeo Presne ako pises,aj my sme ich kedysi davno mali z lastoviciek a tiez som ich vykynozila podobne ako ty.....bola som dostipana z nich,mali sme ich len v spalni.....

77daniela77
28. jún 2020

Ved ked nemas stipance tak to nebudu asi plostice.....zdochli by od hladu.....

autor
28. jún 2020

@77daniela77 citala som, ze stipance nemusia byt. Pridavam foto, co mi po postreku vyliezlo na gauci. V spalni som tiez nasla nieco drobne na zemi, to som zabila. A na doske obvodu postele vyliezlo nieco cierne