Chcete, aby sa vaše deti o vás v starobe starali?

5. feb 2023

Na prvý pohľad to znie ako hlúpa otázka, jasné že každý by chcel. Ale na druhú stranu. Premýšľam ako napríklad 10 rokov dokáže niekto fungovať spôsobom, že práca - dieťa - rodič. Mne osobne povedali rodičia, že ich mám dať proste do starobinca, keď to bude treba,že si to tak želajú. Najprv sa mi tá predstava protivila, ale teraz keď si to viem predstaviť pri vlastnom dieťati, naozaj by som nechcela aby mal so mnou starosti a pokiaľ človek nemá na opatrovateľku, nie je to jednoduché hlavne keď nie je viac súrodencov. Aký na to máte názor? Myslíte že ste schopní sa postarať o rodičov alebo viete, že to nie je vo vašich silách?

janinah
5. feb 2023

My deti sme sa postarali.A zbytočne niečo riešiť dopredu toto sa nedá naplánovať.

divokykonik
5. feb 2023

Keďže je muž jedináčik, tak som pripravená na to, že sa budeme v starobe o svokrovcov starať. Takže áno, myslím si, že toho budem schopná. Keby sa treba starať o mojich rodičov, o tých sa chce starať zase sestra. No a ja sa modlím, aby som umrela tak, aby som nebola nikomu na krku. 🙂

bu1bu
5. feb 2023

Nie nechcem aby sa moje deti o mňa starali, chcem aby žili svoje životy, nevychovavam si budúcich opatrovateľov Chcem aby boli v živote úspešní a spokojní a to aj za cenu ze budu žiť na druhom konci sveta a ha ich uvidím raz za rok, ak to znamená že budú šťastní, budem šťastná aj ja.
Ale dúfam, že pôjdem fialky voňať od spodku skôr akoby som mala byt odkázaná na niekoho iného 🙂.
A moji rodicia razia rovnakú teóriu.. Už sa aj vyjadrili ze ich mam dat radšej do starobinca.. So svokrovci je to iné, ti očakávajú opateru a s tým teda neviem ako naložíme...

kp7333
5. feb 2023

Niekedy proste nemas na vyber. Ak rodic zrazu vazne ochorie (a nemusi byt vobec stary), pustia ho z nemocnice a odrazu je odkazany na pomoc blizkych, co urobis? Neda sa hned najst zariadenie, kde sa onho postaraju, vsade su cakacky. Navyse ak vies, ze su to posledne tyzdne, ktore spolu mozete stravit, tak nevahas a tuto obetu podstupis uplne dobrovolne.

vevapeto
5. feb 2023

Ako sa hovorí- jedna mater sa postará o 7 detí, ale 7 detí sa nedokáže o jednu matku. Myslím, že v silách je to každého, ale nie vo vôli, bohužiaľ.

autor
5. feb 2023

@kp7333 nehovorím o posledných týždňoch alebo o nečakanej situácii, ale skôr o prípade kedy je človek odkázaný na starostlivosť niekoľko rokov. To sa vtedy fakt nedá podľa mňa.

viestta
5. feb 2023

Obavam sa, ze nie, pretoze vzdialenost, zamestnanie... Ale sme uzrozumeni, ze ak k tomu pride, tak radsej budeme ak sa rodicovsky majetok pouzije na zabezpecenie kvalitnej profesionalnej starostlivosti o nich ako by sme ho si ho mali uzivat my. Rodicia to tak chcu a my im to splnime. Ale dopriala by som im, aby nikdy neboli odkazani na pomoc nasu ani na pomocu cudzich.

pribinak
5. feb 2023

Nie, nechcem. Chcem ísť do domova dôchodcov ako Moja Krstna.
Každý deň majú ergo terapiu, rôzny program, ošetrenie, rôzne hudobne vystúpenia, mobilní a plne orientovaní chodia na nákupy do divadla, …..

Nechcem aby sa staral syn, chcem aby sa staral o svoju rodinu - manželku a deti.

syslik81
5. feb 2023

nemusis sa o mna starat ale chcem aby bol akusok odomna nech viem ako sa jej dari a bola som pri nej ked to bude potrebovat ..

kikulienka94
5. feb 2023

Nie, ale dúfam, že mi aspon dieťa prispeje na dobrý domov dôchodcov ak bude treba, ked už nič iné :D

autor
5. feb 2023

@viestta tiež by som radšej dedičstvo použila na zaplatenie kvalitnej starostlivosti. Ja si osobne myslím, že deti pokiaľ nemajú adekvátnu profesiu ani nevedia všetky opatrovateľské záležitosti obstarať na takej úrovni ako človek ktorý sa tým živí

angel993
5. feb 2023

Nie nechcem aby sa o mňa deti starali. Radšej si z úspor, ak dovtedy ostanú, zaplatím opatrovateľku. Moji svokrovci vyžadujú starostlivosť, pritom sa v pohode o seba postarajú, a je to niekedy na slučku, keď všetko musíme prispôsobovať im.

autor
5. feb 2023

@pribinak to je domov na Slovensku? To znie krásne ale príde mi že aby sa do niečoho takého človek na SVK dostal tak sa musí zapísať v 30😂

marianarem
5. feb 2023

Tak ide o to, o aku starostlivost by islo. Ak o 24 hodinovu, kvoli ktorej by syn alebo jeho partnerka museli nechat pracu, tak to by som urcite nechcela.

tykat
5. feb 2023

Sme s muzom 50tnici, decka uz na prahu dospelosti/samostatnosti. Za mna...hlavne nech sa postaraju o seba 🙏😁
A ako rodina... dufam ze si budeme vediet navzajom pomoct ked nahodou bude treba🍀a ze si na starobu nasporime dost aby sme si pomoc vedeli aj zaplatit.

ndrag
5. feb 2023

Ak budem mat to stastie a dozijem sa toho otravneho stadia staroby, ked sa uz nebudem o seba vediet postarat a moj muz sa nebodaj poberie na druhy svet skor ako ja, tak chcem, aby mi deti zabezpecili domov dochodcov na urovni. Nechcem aby mi niekto z mojich potomkov, ci inej rodiny musel utierat rit, ci ma kupat. To nech ostane pre nich tabu..brrr .

pribinak
5. feb 2023

Sukromne zariadenie. Cez 1400 eur mesačne. Ale starostlivosť fakt na úrovni. Sesternica a bratranci sa skladajú, lebo dôchodok je samozrejme malo

elementissa
5. feb 2023

Nepriviedla som na svet svojho otroka. Nikdy by som nedopustila, aby sa syn o mňa staral. Nikdy. Od toho pracujem, investujem a budujem si majetok, aby som sa v 75ke, keď budem už vyblaznena, docestovana, budem mať splnené sny, aby som sa mohla presťahovať do pekného penziónu, kde budem mať každý deň organizovaný program, budem mať možnosť chodiť na kultúru, budeme tam mať nejaký dochodcovsky súbor a venovať sa spoločným koníčkom. Starý človek si potrebuje udržiavať vitalitu, byť obklopený rovesníkmi, s ktorými si rozumie, má mať zabezpečené svoje koníčky a to, aby jeseň života prežil kvalitne. Nie zavretý sám niekde v byte či dome svojho dieťaťa, ktoré je celý deň v práci a stará sa o svoju vlastnú rodinu. Ak sa má o mňa niekto starať, tak nech je to človek s pridluchajucim vzdelaním a prosím si, aby mi robil pestrý program a udržiaval ma vitálnu a v dobrej nálade. A rodina ma môže prísť pozrieť cez víkendy. Je to oveľa kvalitnejšie strávený čas ako sa doma hádať. Lebo tri generácie sa vždy budú iba hádať, lebo ich pohľady na život sú diametrálne odlišné. Každý má právo na svoj vlastný život a vlastný priestor.

viestta
5. feb 2023

V Starej Lubovni je taky domov dochodcov. Jeden z nasich pribuznych bol v Lubovni, tam to bolo fajn a myslim si, ze sa o neho postarali dobrem a ani sa nenudil. Mali sme pribuznu malickom DSS, starostlivost o klientov bola dobra, ale tych 35 dedkov a babiek sa tam dost nudilo, neboli tam az take moznosti aby im ponukli zmysluplne travit cas.

cyberk
5. feb 2023

Rozhodne si nerobim deti, aby sa mal kto o mna v starobe postarat, ak uz nebudem vladat pojdem aj dobrovolne do domova dochodcov 🙂 Urcite nechcem nicit zivot niekomu, kto ma uz svoju rodinu a starosti 🙂 navstevy predsa existuju, nemusia mi este aj zadok utierat 🙂

tykat
5. feb 2023

@pribinak 👍 ano, tiez to mam ako moznost, malometrazne byty so starostlivostou (lekar, jedalen, pracovna, upratovanie, kulturne vyzitie...). V mojom rodnom meste take zariadenia boli, kopec maminych kamaratok tam islo (aj ona sa chystala, bohuzial osud rozhodol inak). Chodili spolu na vylety, do divadla, na kavicku, starali sa o zahradku okolo, pokecali. Len teda to chcelo byt plne samostatny a vyssi dochodok, nebolo to uplne lacne (ale ani luxus, kto mal 500€ dochodok tak aj nieci usetril).

oli18
5. feb 2023

Tiez som bola niekedy presvedcena, ze chcem ist do domova dochodcov. Ale po tych vsetkych aferach, ktore sa prevalili, uz o tom presvedcena nie som. Videla som aj investigaticny pribeh na nemeckom kanali, ako dieta umiestnilo skrytu kameru v DD v izbe svojho rodica a bolo to otrasne, co si personal dovoloval. Robila som opatrovatelsky kurz a chodili sme do domova a nemala som dobry pocit z toho, ako tuto pracu bral personal. Myslim si, ze v DD su len ludia s opatrovatelskymi kurzami, bez vztahu k tejto praci, zamestnavaju sa v zariandniach, lebo nemaju na vyber. Pripada mi to, ako chlapi v stavebnictve, ktori maju kadejake vzdelanie, len nie su vyuceni v odbore a do stavebnictva fusuju. Potom vsade tolko zufalych udi, ktorym dobabrali stavby. Lenze stari ludia sa nevedia branit, ani uz rozlisit, ako to ma byt. Preto sa nestazuju a v domovoch viac trpia, ako dobre ziju. Este chodiaci mozno, ale leziaci....
Takze chcem byt doma a od svojich deti chcem, aby mi zabezpecili opatrovatelku a nalezite ju kontrolovali.

autor
5. feb 2023

@pribinak je to dost no. Ale ak sú viacerí súrodenci tak je to podľa mňa v pohode

pribinak
5. feb 2023

@tykat ceny sú zaujímavé …. Píšem krstnej sa na platby skladajú. Je to starucka pani, už veľmi malo pohyblivá, ale plne orientovaná. Prejde už len pomaličky po záhradke, ale pochvaluje si
Strava 5x denne, sestričky a opatrovateľky urobia hygienu, denne terapia.

pribinak
5. feb 2023

Sú traja. Je to dosť peňazí, ale Krstna je spokojná, tak sú spokojní aj oni

oliva276
5. feb 2023

Väčšina dss-iek u nás je približne takéto - izba plusmínus 14 m2, súkromie vymedzené lôžkom, nočným stolíkom, polskriňou (mimosezónne oblečenie v spoločnom medzisklade), spoločný stolík dve stoličky a kreslá.

Skúste si predstaviť, že 3-5-10 či viac rokov máte dožívať v priestore, ktoré pripomína nemocničnú izbu. Stravujete sa v spoločnej jedálni, pripomínajúcej školskú jedáleň (pokiaľ nie ste imobilné), súkromie máte výrazne obmedzené.

Iste, sú aj nadštandardné penzióny, ale mesačná úhrada za pobyt je od 900 eur vyššie, v luxusných od 1500 ,.

abbey1
5. feb 2023

Pre mna je rodina to najdolezitejsie v zivote. Mono to znie pateticky, ale v dobrom I v zlom. Tak ako je sucastou rodinneho zivota male dietatko, je nim I stary clovek. Dochovali sme doma tazko choru maminku, na starobu v pokoji doma odisiel I nas otecko. Myslim, ze spoluzirie s nim, bolo velkym prinosom pre moje deti a dodnes ma hreje pri srdci pocit, ze posledne co v zivote pocul, bol vesely smiech jeho milovanych vnuciek.
Tak ako som nikdy nale deti nepovazovala za pritaz, nepovazujem ani ridicov v starobe za pritaz v rodine.
Nie, nebudem vyzadovat, aby sa moje deti o nas v starobe starali. Ja budem verit, ze sme im dali dobry priklad a ze sme im ukazali tie spravne hodnoty v zivote.

pribinak
5. feb 2023

@oli18 jedna opatrovateľka je malo. Dve musíš mat. Vieš koľko je to peňazí? Hlavne vo väčších mestách? Fuuu

apolka77
5. feb 2023

Poviem tak, že väčšina štátnych zariadeni je v takom stave že su radi ak ich tam prebalia a dajú im jesť..nejaká terapia je viac na papieri ako v reálnom dní, celé dni sedia na vozickoch bez duše a čakajú na svojich príbuzných, ktorí nechodia, je to veľmi smutný pohľad ..takže v takom by som rozhodne skončiť nechcela a ani svojich rodičov by som tam nedala.

rebeka7501
5. feb 2023

Všetko záleží od zdravotného a psychického stavu v starobe. Pracujem v DSS, sú tam starí, mladí..... Je rozdiel "odložiť" rodiča, lebo "zavadzia" a umiestniť ho, pokiaľ deti pracujú a rodič potrebuje na základe svojho stavu opateru (demencia, alzhajmer, NCMP......) alebo sú deti už v dôchodkovom veku a mohli by sa starať na "striedačku".
Domov seniorov je tiež alternatíva, samozrejme pokiaľ deti nezabudnú.....
Ak je senioior sebestačný je to super, ale ak sa začne zhoršovať zdravotný stav.....