Chcem si urobiť kurz účtovníctva

jankaa1707
8. júl 2016

Ahojte. Som na RD a chcela by som si spraviť kurz, aby som mohla robiť účtovníctvo, no neviem čo všetko mi k tomu treba. Máte s tým niekto skúsenost?nechcem len tak doma sedieť, keďže slovenské príspevky sú v neskutočnej výške (ironia).
Som zatiaľ úplne mimo čo sa týka účtovníctva, takže preto sa takto blbo pýtam 😀 neviem aký je rozdiel medzi obyčajným a podvojným účtovníctvom, proste 0 bodov. Tak by ste mi to mohli vysvetliť ak sa niekto ochotný nájde.
Ďakujem

wieruska1
8. júl 2016

@jankaa1707 uctovnictvo sa studuje 5 rokov na OA pripadne aj dalsich 5 na VS. Kurz je len na oprasenie nie na to aby si to mohla robit. Bohuzial....... Vskratke, jednoduche ucto sa uz nevyuziva a ak tak ozaj veeeelmi malo skor na osobne podnikanie a zvladne si ho kazdy spravit sam. Podvojne je to "hlavne" a nejaky par dnovy, tyzdnovy kurz ti ho do hlavy nenaleje ak nemas zaklady zo skoly.

evittam
8. júl 2016

@wieruska1 Súhlasím s tebou, akurát, že na OA sa neštuduje 5 rokov ale len 4. 😉
@jankaa1707 Žiadny aj keby pár týždňový kurz z teba kvalifikovanú účtovníčku nespraví - bohužiaľ. Ja mám OA - a účtovníčku zo mňa spravila len a len dlhoročná prax a stále študovanie zákonov a ich novelizácii.

stanislava111
8. júl 2016

presne ako píšu baby, účtovníctvo nie je sranda... okrem toho, že sa ho najlepšie naučíš v praxi, teda samozrejme, ak más na to vlohy ä logické myslenie) a nejakú tú znalosť zo školy a kurzov....ale je to hlavne obrovská zodpovednosť voči klientom, zákony sa veľmi a rýchlo menia.... takže musíš rátať s častými a nie lacnými školeniami.... nikto Ti neporadí, lebo pre inú účtovníčku budeš len kokurencia.... voľných klientov je čoraz menej....
najjednoduhšie sa naučíš jednoduché účtovníctvo, ale takých účtovníčok je už veľmi veľa alebo si to ľudia robia sami... a podvojné bez praxe by som veľmi neodporúčala....

guinevre
8. júl 2016

@wieruska1 Na OA sa predas nestuduje iba uctovnictvo, a kto v uctovnictve nerobil, tak mu ani OA nepomoze, prax je tam najdolezitejsia.
@jankaa1707 Ked mas niekoho kto by ta zobral na prax, tak by som na tvojom mieste do toho isla. Zena mojho bratranca si maturitu urobila az ked mala 38, a teraz robi uctovnicku uspesne, ale len preto ze ju niekto dobre zaucil.

majusqa77
8. júl 2016

ja nechapem, ako si niekto moze mysliet, ze sa uctovnictvo nauci robit za tyzden.. ..potom to uctovnictvo aj tak vyzera..

evittam
8. júl 2016

@majusqa77 Tak, tak - no niektorí ľudia si myslia, že si sedíš na "teplom miestečku", nič nerobíš len do papierov a do PC hľadíš a ešte to máš aj zaplatené...... 😝
@guinevre Máš úplnú pravdu - bohužiaľ ani OA a ani VŠ nikomu nejak extra nepomôže pokiaľ nemá dobrú prax a niekoho kto ho dobre zaučí - všetko na tých školách je len veľká teória a prax vyzerá úplne inak......

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tinqua
8. júl 2016

@jankaa1707 ahoj, ja mam za sebou OA a uctvnictvo na VS k tomu 6 rokov prax a aj tak sem tam spravím chybu. Môžem ti rovnako ako baby predomnou povedať, že kurz ťa nenaučí nič, nebudeš rozumieť princípom, vedieť jednotlivé veci správne zaradiť, podvojné nie je len má dať a dal, sú tu aj povinnosti voči úradom, voči ľuďom ktorým by si účto robila, sú tu mzdy, DPH, výkazy, závierky, uzávierky, prevody, etc., do toho inak sa účtuje sro, as, zivnostnící ....nevieš aký je rozdiel medzi jednoduchým a podvojným, ako chceš čítať osnovu, kontrolovať účty a potom náklad na účtovný program je pomerne značný aj na obyčajnú POHODU ak si nie si istá, že tie peniaze vykrútiš

barcelonka
8. júl 2016

ja som si kurz urobila, na SŠ som tiez uctovnictvo mala a teraz pracujem ako uctovnicka ale od toho co bolo na skole a na kurze je to poriadne daleko. Dala som sa na tuto pracu lebo na skole aj kurze ma to bavilo ale skutocnost je ina, teraz by som sa asi rozhodla pre inu pracu, keby som mala vratit cas.

jankaa1707
autor
8. júl 2016

@tinqua preto sa pýtam. Nikto z neba múdry nespadol. Chcela som vedieť pár názorov či sa mi to vôbec oplatí či nie. Toť vsio.

nyusika
8. júl 2016

@jankaa1707 podla mna je to super napad.
ale necakaj, ze po skonceni kurzu budes hned uctovat.

urcite ti ti vsak pomoze, je super venovat sa aj niecomu inbemuy, ako starostlivosti o dieta . mozgovce bunky treba namahat 🙂

tinqua
8. júl 2016

@jankaa1707 aby si si nemyslela, to nie je nadrapenosť čo som ti napísala....len realita, nepúšťaj sa do toho kým nebudeš mať niekoho kto ťa bude kontrolovať. Možno by ti skôr pomohlo externe študovať účto ak si teda myslíš, že by ťa to mohlo baviť.

cukricek12
8. júl 2016

@janka1707 je super, že chceš sa dať na nejaký kurz 🙂 čo sa týka účtovníctva, tak kurz ti dá základ, ale k samotnej profesii účtovničky to nestačí.

nyusika
8. júl 2016

@tinqua mudra si ako radio 🙂

ved ona netvrdi, ze sa chce potom zamestnat ako senior uctovnik.

kazdej, co je viac, nez rok doma, by som doporucila hocijaky kurz, len preto, aby si mozog precvicila

tinqua
8. júl 2016

@nyusika to síce netvrdí, ale chce si tým privyrábať, takže nejakú mieru zodpovednosti a predstavu o tom čo to obnáša by mala mať ak sa chce do toho pustiť v opačnom prípade sú to zbytočne oplieskané peniaze a nie malé...v rámci precvičovania mozgu si môže stiahnuť japončinu pre zaciatocníkov a ma to zadarmo.

nyusika
8. júl 2016

@tinqua kludne si tym moze aj privyrabat. kazdy raz nejak musi zacat. urcire nebude mhned samostatne uctovat, zacne ako fakturantka...alebo bude robit iba nejake jednoduch veci.
treba ju najma podporit.
podla mna je super, ze sa na to chce dat.

beatkazvenuse
8. júl 2016

kurz uctovnictva moze sluzit aj na to aby pochopila, ze to vobec robit nechce 🙂 mam za sebou roky praxe ako uctovnicka a lektorka v kurzoch podvojneho uctovnictva a tiez si myslim, ze zacat po kurze bez moznosti pracovat s niekym hotovym je blbost ale od akehokolvek kurzu nikoho neodhovaram vsetko dobre co hlavu prevetra 🙂

cammille
8. júl 2016

@jankaa1707 podla mna kurz je len uplny zaklad, takze zacat kurzom, plus hodiny a hodiny studia idealne s uctovnikom-skolitelom a hlavne vela vela praxe a neustaleho skolenia o novinkach v zakonoch atd 😊 Je super, ze sa chces vzdelavat, ale kurz je len mozno 5% toho celeho, len prvy krocik k tomu stat sa uctovnickou...ale niekde treba zacat😊

natalym
8. júl 2016

Ja by som chcela ísť na kurz len preto, aby som mala prehľad o čo vlastne ide. Niekedy keď mi niečo účtovníci hovoria ani neviem o čo ide, vlastne.

natalym
8. júl 2016

@cammille Robíš kurzy?

stanislava111
8. júl 2016

@natalym tak ja si myslím, že ak platíte účtovnícke, malo by byt samozrejmosťou, že Vám vysvetli, čo a ako vlastne urobila- zaúčtovala... Len tak bezmedzne veriť účtovníkom netreba, hlavne tým, ktorý to robia pre viac firiem, niekedy aj nedopatrením, zauctuju vec inak, preto že nevedia, o čo presne ide- nakoľko nie sú priamo v konkrétnej firme, a nevedia presne suvislosti... Tak že, pýtať sa a pýtať a zasa pýtať 😀 , ak nerozumieme 😉

jablon_katka
8. júl 2016

Len si daj pozor kam pojdes na uctovnicky kurz. Nie vsetky su kvalitne a naozaj ta aj nieco naucia. Sestra chodila cez urad prace na uctovnicky kurz a hovorila ze to bolo strasne, ze sa tam nic poriadne nenaucila, akurat ze ma dalsi papier do zbierky

jankaa1707
autor
8. júl 2016

@nyusika ďakujem. Aspoň niekto pochopil ako to myslím.

nyusika
8. júl 2016

@stanislava111 tak ja si zas naopak myslim, ze ked platim uctovnicku, je jej psou povinnostouy robit vsetko spravne. a za pripadne omyli byt brana na zodpovednost 🙂

stanislava111
8. júl 2016

@nyusika ale veď ja nepíšem, že nemá účtovať správne, alebo nemá mat zodpovednosť... Ale je zodpovedne aj vedieť, čo mám a ako to mám v účtovníctve zaúčtované, napr. Aby som sa vyhla nedorozumeniam, ktoré môžu kedykoľvek nedopatrením vzniknúť...veď predsa, nikto nechce nikomu zámerne poškodiť, ale keď účtovnícka nie je priamo u zdroja, tak sa jej veci môžu javiť inak, ako to majiteľ firmy myslel.... Účtovnícka tiež nie je vševed a jasnovidec... 😀

natalym
8. júl 2016

@stanislava111 No ja sa pýtam neboj, ale každý Ti vysvetlí ako sa to jemu hodí, totižto. A ja chcem mať vlastný názor a prehľad. 😉

alaguema
8. júl 2016

@nyusika za prípadný omyl je v konečnom dôsledku zodpovedná firma, nie účtovníčka. Obvykle ale majú poistenie, ktoré prípadné kixy môže pokryť, ak to nie je nejaká fatálna chyba. Takže za menšiu nepozornosť zaplatia zo svojho, chcú si udržať klienta, ale keby ťa dostali do skutočného prúseru, tak zodpovedná pred zákonom si ty, nie ona.

tinqua
8. júl 2016

@nyusika hovoríš, že je jej povinnosťou robiť všetko správne, nie si sama čo má na vec taký názor a teda keď platím naozaj to chcem mať v poriadku...a tu je druhá stránka veci, no nemôže si s tým privyrábať po absolvovaní nejakého kurzu, pretože aj klienti sú rôzny a ešte sa mi nestalo, žeby mi niekto doniesol všetko naraz, žeby som nemusela vyvolávať a urugovať. A teda to by som chcela vidieť ako by došla na to, že je niečo nekompletné, lebo jedna vec je zošit plný poznámok a druhý absencia systému a skúseností. Dlhá(drahá) a strastiplná cesta je učiť sa na vlastných chybách i keď nevravím, že sa to nedá.

evittam
8. júl 2016

@tinqua
@nyusika Presne ako ti napísala @tinqua - najskôr píšeš, že je super mať kurz a nech si s tým aj privyrába (na čo po kurze mať určite nebude-bohužiaľ) a potom, že je "psov povinnosťou" účtovníčky robiť všetko správne - no tak krásne ti to zhrnula Tinka - po nejakom kurze nebude ani len vedieť "kde je sever" a nie, že si s tým privyrábať a to viem o čom hovorím - som účtovník-ekonóm s OA a 20-ročnou praxou.....a ani ja nemôžem tvrdiť, že viem všetko.... 😉 V živote by som po nejakom kurze si nevzala na zodpovednosť viesť niekomu účtovníctvo....

nyusika
8. júl 2016

@evittam lenže som napísala aj to, že po absolvovaní kurzu NEBUDE účtovníčka a ten kurz si ma spraviť kvôli po trénovanie mozgu.